Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 34 от 22.IV

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 79 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 3 МАЙ 1991 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА АГЕНЦИЯ ЗА ИКОНОМИЧЕСКО ПРОГРАМИРАНЕ И РАЗВИТИЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 79 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 3 МАЙ 1991 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА АГЕНЦИЯ ЗА ИКОНОМИЧЕСКО ПРОГРАМИРАНЕ И РАЗВИТИЕ

Обн. ДВ. бр.36 от 7 Май 1991г., изм. ДВ. бр.34 от 22 Април 1994г., отм. ДВ. бр.29 от 8 Април 1997г.

Отменено с § 2 от заключителните разпоредби на Постановление № 137 на Министерския съвет от 2 април 1997 г. за преминаване на Агенцията за икономическо програмиране и развитие и на Агенцията по чуждестранните инвестиции от закритото Министерство на икономическото развитие към Министерския съвет - ДВ, бр. 29 от 8 април 1997 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Създава от 1 март 1991 г. Агенция за икономическо програмиране и развитие.

(2) Агенцията е орган на Министерския съвет за разработване на макроикономически прогнози, стратегии и национални програми.

(3) Агенцията е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.


Чл. 2. (1) Определя основните функции и задачи на Агенцията за икономическо програмиране и развитие съгласно приложението.

(2) Председателят на агенцията да утвърди правилник за устройството и дейността й.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1994 г.) Определя обща численост на персонала на централното управление на Агенцията за икономическо програмиране и развитие 78 бройки, в това число двама зам.-председатели и главен секретар.


Чл. 4. Агенцията:

1. съвместно с другите министерства и ведомства следи за изпълнението на икономическите програми на страната, свързани с получаването на заеми от Международния валутен фонд и Световната банка за възстановяване и развитие, и участвува в периодичното им актуализиране;

2. разработва и предлага на Министерския съвет алтернативни варианти за провеждане на макроикономическа политика, осигуряващи постигането на заложените в тези програми цели;

3. съвместно с Министерството на финансите, Министерството на външноикономическите връзки, Българската народна банка и Българската външнотърговска банка разработва аналитични материали, които обслужват Комисията за управление на външния дълг при разработването на варианти за управление на външния дълг на страната от гледище на тяхната обвързаност с макроикономическата политика и обосноваността им в рамките на общата икономическа перспектива.


Чл. 5. Агенцията осъществява връзки и координира дейността на българската страна в рамките на своя предмет на дейност със съответните международни организации за двустранно и многостранно икономическо сътрудничество и чуждестранни изследователски центрове.


Чл. 6. Агенцията извършва издателска дейност във връзка с нейните функции и задачи, посочени в това постановление. Агенцията издава и разпространява в рамките на дейността си периодични или нарочни бюлетини, доклади, свои разработка и др.


Чл. 7. Агенцията получава информация от Националния статистически институт по реда на чл. 10 от Закона за статистиката (ДВ, бр. 25 от 1991 г.). Министерствата, ведомствата и институтите предоставят на Агенцията необходимата й информация във връзка с осъществявания от нея предмет на дейност.


Чл. 8. Агенцията представя безплатно на Народното събрание, на президента на Република България и на Министерския съвет своите разработка и по този ред извършва такива по тяхно възлагане


Заключителни разпоредби

§ 1. За персонала на Агенцията за икономическо програмиране и развитие се прилагат разпоредбите на Постановление № 75 на Министерския съвет от 1990 г. за въвеждане на нови заплати в министерствата, другите ведомства и областните народни съвети (обн., ДВ, бр. 60 от 1990 г., допълнено с Постановление № 100 на Министерския съвет от 1990 г. - необнародвано).


§ 2. Предоставя безвъзмездно на Агенцията за икономическо програмиране и развитие за стопанисване и управление сградата на ул. В. Левски 1 - държавно собственост, заедно с движимото имущество.


§ 3. Министърът на финансите по предложение на председателя на Агенцията за икономическо програмиране и развитие да утвърди бюджетните средства на агенцията в рамките на средствата по чл. 2, ал. 2, статия 20 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1991 г., включително средствата за закупуване на необходимото компютърно оборудване и комплектовка.


§ 4. Отменя Разпореждане № 1 на Министерския съвет от 1991 г. за образуване на Агенция по икономическо програмиране и развитие (необнародвано).


§ 5. Изпълнението на това постановление се възлага на председателя на Агенцията за икономическо програмиране и развитие.


Приложение към чл. 2, ал. 1


Основни функции и задачи на Агенцията за икономическо програмиране и развитие


Чл. 1. Агенцията за икономическо програмиране и развитие, наричана по-нататък "агенцията", е самостоятелен орган за разработване на макроикономически анализи и прогнози, както и предложения с цел усъвършенствуване на възможностите за междуведомствено координиране на краткосрочната икономическа политика.


Чл. 2. Агенцията разработва и обосновава варианти за развитие на икономическата реформа, на стабилизационната програма и структурното преустройство; оценява степента на съгласуваност на предлаганите мерки на икономическата политика в различните области, отражението им върху общото икономическо равновесие и върху растежа и прави съответни предложения пред Министерския съвет.


Чл. 3. (1) Един път годишно (в двумесечен срок след получаване на необходимата информация от съответните ведомства) агенцията изготвя доклад за състоянието и перспективите за развитие на националната икономика. Докладът се внася в Министерския съвет за разглеждане и приемане на съответно решение, след което се представя на Великото народно събрание и на президента на Република България.

(2) В едномесечен срок след получаване на необходимата информация от съответните ведомства агенцията разработва кратки синтетични тримесечни обзори за състоянието на икономиката, който се внасят в Министерския съвет.

(3) Агенцията следи текущото развитие на стопанската конюнктура въз основа на система от показатели за ранно предупреждение. При опасност от навлизане на ключови макроикономически параметри в критична област председателят на агенцията задължително внася в Министерския съвет доклад със съответни предложения.


Промени настройката на бисквитките