Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 55 от 12.VII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 127 ЗА СЪХРАНЯВАНЕТО И ИЗПОЛЗВАНЕТО НА АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ, СЪЗДАДЕНИ ДО 10 НОЕМВРИ 1989 Г., В ДЪРЖАВНИТЕ АРХИВИ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 127 ЗА СЪХРАНЯВАНЕТО И ИЗПОЛЗВАНЕТО НА АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ, СЪЗДАДЕНИ ДО 10 НОЕМВРИ 1989 Г., В ДЪРЖАВНИТЕ АРХИВИ

Обн. ДВ. бр.55 от 12 Юли 1991г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Документите на политическите партии, създадени от тяхната дейност от 1948 г. до 10 ноември 1989 г., които са ценни по смисъла на Закона за Държавния архивен фонд, се предоставят на държавните архиви. В Държавния архивен фонд не се включват лични кадрови дела, лични партийни дела и документи на първични (вкл. съставни) партийни организации.

(2) В Централния държавен архив на Република България се предоставя ценната налична документация по смисъла на ал. 1 (явна и поверителна), съхранявана в Централния партиен архив при Висшия съвет на Българската социалистическа партия при Постоянното присъствие на Българския земеделски народен съюз, до 30 септември 1991 г.

(3) В местните държавни архиви се предава ценната налична документация по смисъла на ал. 1, съхранявана в местните партийни и съюзни архиви.

(4) На държавните архиви се предават документите от Централния партиен архив и местните партийни архиви за периода до 1948 г., създадени във връзка с дейността на държавни органи в страната. За целта да се създаде комисия от представители на Главното управление на архивите при Министерския съвет и на Централния партиен архив. Комисията да приключи работа до 30 октомври 1991 г.

(5) Възлага на председателя на Главното управление на архивите при Министерския съвет до края на 1992 г. да организира извършването на експертиза и научно-техническа обработка на необработената документация, съхранявана във Висшия съвет на Българската социалистическа партия и в Постоянното присъствие на Българския земеделски народен съюз за периода до 10 ноември 1989 г., и включването на ценната част от нея по смисъла на ал. 1 в Държавния архивен фонд. В експертизата и научно-техническата обработка участват и специалисти от съответните партии.

(6) Оригиналните документи до 1948 г., засягащи дейността на партии и обществени организации, които не са свързани с историята на БКП, се предават в държавните архиви.


Чл. 2. Задължава Главното управление на архивите и държавните архиви в страната да предоставят копия на всички документи, предадени по силата на чл. 1, ал. 1, 2, 3 и 4, при поискване от съответната партия. Разходите по тази дейност са за сметка на държавата.


Чл. 3. (1) В Централния партиен архив при Висшия съвет на Българската социалистическа партия остават:

1. лични архивни фондове и спомени на дейци на Българската комунистическа партия, които не са заемали ръководни държавни постове в Народното събрание, Президиума на Народното събрание, Държавния съвет, Министерския съвет, министерствата и комитетите;

2. оригиналните документи, свързани със създаването и развитието на БСДП и БКП до 1948 г. Копие от тези документи се предава на държавните архиви при поискване и заплащане;

3. едно негативно копие от застрахователния фонд (който е в размер на 885 415 кадъра). Останалата част (един негатив и един позитив) се предава на държавните архиви, като разходите се възмездяват.

(2) Всички спорове относно собствеността и наследяването на лични архиви се решават съгласно действащото законодателство.


Чл. 4. (1) Използването на посочените в чл. 1, ал. 1, 2 и 3 документи се осъществява по реда, предвиден в Закона за Държавния архивен фонд и правилника за неговото прилагане.

(2) Използването на документи, засягащи вътрешнопартийни въпроси, става след съгласуване между Главното управление на архивите и съответния партиен орган.


Чл. 5. Временният столичен изпълнителен комитет и временните общински изпълнителни комитети на територията на столицата и бившите окръжни градове да осигурят необходимата материална база за съхраняването на посочените в чл. 1 документи.


Чл. 6. За осигуряване на работата с архивни документи Министерството на финансите съгласувано с Главното управление на архивите да осигури на Централния държавен архив десет щатни бройки и по една щатна бройка за държавните архиви в София, Бургас, Велико Търново, Благоевград, Пловдив, Варна и Русе, считано от 1 септември 1991 г.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Изпълнението на това постановление се възлага на председателя на Главното управление на архивите при Министерския съвет.


Промени настройката на бисквитките