Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 48 от 4.VI

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 145 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 23 ЮЛИ 1991 Г. ЗА ОБУЧЕНИЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ГРАЖДАНИ ВЪВ ВИСШИТЕ И ПОЛУВИСШИТЕ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 145 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 23 ЮЛИ 1991 Г. ЗА ОБУЧЕНИЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ГРАЖДАНИ ВЪВ ВИСШИТЕ И ПОЛУВИСШИТЕ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ

Обн. ДВ. бр.64 от 6 Август 1991г., изм. ДВ. бр.48 от 4 Юни 1993г., отм. ДВ. бр.37 от 9 Май 1997г.

Отменено с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 183 на Министерския съвет от 2 май 1997 г. за утвърждаване на семестриални такси за обучение срещу заплащане на чуждестранни студенти, докторанти и специализанти в държавните висши училища на Република България - ДВ, бр. 37 от 9 май 1997 г., в сила от учебната 1997 - 1998 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. Висшите и полувисшите учебни заведения могат да сключват договори и да приемат за обучение чуждестранни граждани срещу заплащане във валута.


Чл. 2. Министерствата и ведомствата, които координират деиността на висшите и полувисшите учебни заведения, могат да сключват договори (спогодби) с чуждестранни държавни органи за обучението на техните граждани. В тези случаи броят на обучаваните по години, специалности и специфични изисквания се съгласува с учебните заведения, където ще се провежда обучението на чуждестранните граждани.


Чл. 3. (1) Таксите за обучението в щатски долари се договарят от учебните заведения за период от една учебна година и се утвърждават от съответното министерство.

(2) Разходите на учебните заведения за обучението на чуждестранните граждани срещу заплащане се осигуряват от получаваните такси за обучение. За тези цели не могат да се ползват бюджетни средства.

(3) Чуждестранните граждани, които работят в България, и членовете на техните семейства се приемат за обучение при условията и по реда на предходните алинеи или по съществуващите договорености.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 48 от 1993 г.)


Чл. 4. Министерството на науката и висшето образование, съгласувано с министерствата и ведомствата, които координират дейността на висшите и полувисшите учебни заведения, може да създава специализирани отделения за изучаване на български език от чуждестранните граждани. Специализираните отделения се договарят със съответните учебни заведения за периода на обучението по български език на чуждестранните граждани и получават припадащата се част от годишната такса във валута.


Чл. 5. (1) Висшите и полувисшите учебни заведения превеждат на съответното министерство или друго ведомство 25 на сто от валутните постъпления от обучението на чуждестранните граждани.

(2) Средствата по ал. 1 се изразходват за:

1. целеви образователни проекти;

2. развитие на материално-техническата база на висшето и полувисшето образование;

3. за съответното министерство (до 20 на сто).

(3) Изразходването на средствата се извършва по решение на съответните министри.


Чл. 6. Висшите и полувисшите учебни заведения, в които се обучават чуждестранни граждани, и съответните министерства могат да изразходват до 5 на сто от получената валута за информационна и пропагандна дейност и за международно сътрудничество във връзка с подготовката, сключването и изпълнението на договорите за обучението на чуждестранни граждани.


Заключителни разпоредби

§ 1. Отменя Разпореждане № 398 на Бюрото на Министерския съвет от 1972 г. за сключване на спогодби между Комитета за наука, технически прогрес и висше образование и съответните органи на развиващите се страни за обучение на чуждестранни граждани във висшите и средните специални учебни заведения на НР България (необнародвано).


§ 2. Министърът на науката и висшето образование дава указания за прилагането на това постановление.


Промени настройката на бисквитките