Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 4 от 15.I

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 133 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 17 ЮЛИ 1992 Г. ЗА СРЕДНИТЕ МЕСЕЧНИ БРУТНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ И ФОРМИРАНЕТО НА ОСНОВНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ В ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ И ОРГАНИЗАЦИИ НА БЮДЖЕТНА ИЗДРЪЖКА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 133 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 17 ЮЛИ 1992 Г. ЗА СРЕДНИТЕ МЕСЕЧНИ БРУТНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ И ФОРМИРАНЕТО НА ОСНОВНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ В ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ И ОРГАНИЗАЦИИ НА БЮДЖЕТНА ИЗДРЪЖКА

Обн. ДВ. бр.59 от 21 Юли 1992г., изм. ДВ. бр.62 от 31 Юли 1992г., изм. ДВ. бр.67 от 18 Август 1992г., изм. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 1992г., изм. ДВ. бр.100 от 10 Декември 1992г., изм. ДВ. бр.4 от 15 Януари 1993г., отм. ДВ. бр.30 от 9 Април 1993г.

Отменено с § 1, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 71 на Министерския съвет от 6 април 1993 г. за привеждане на работната заплата в бюджетните организации и дейности в съответствие с инфлацията - ДВ, бр. 30 от 9 април 1993 г., в сила от 01.03.1993 г.


МИНИСТЕРЕСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Приема средните месечни брутни работни заплати на едно лице по отрасли, дейности и организации на бюджетна издръжка съгласно приложение № 1.


Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Средствата за работна заплата се формират на основата на одобрената с бюджета численост на персонала и средната брутна работна заплата съгласно приложение № 1.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Икономията от неусвоените средства по предходната алинея може да се използва за изплащане на допълнително материално стимулиране на персонала извън този по ал. 1 на § 4 от преходните и заключителните разпоредби в размер до една основна месечна заплата.

(3) До 31 декември 1992 г. назначаването на нови лица на незаетите бройки се извършва в рамките на утвърденото щатно разписание и средната работна заплата на съответната организация.


Чл. 3. Ръководителите на министерствата, ведомствата и организациите на бюджетна издръжка да извършат договаряне на работната заплата и допълнителните трудови възнаграждения съгласно Постановление № 129 на Министерския съвет от 1991 г. за преминаване към договаряне на работната заплата (ДВ, бр. 55 от 1991 г.; изм., бр. 64 от 1991 г.; попр. бр. 70 от 1991 г.; доп., бр. 90 и 94 от 1991 г.; изм., бр. 35 от 1992 г.).


Чл. 4. Висшият съдебен съвет по предложение на Министерството на правосъдието, Главната прокуратура на Република България и Върховния съд съгласувано с Министерството на труда и социалните грижи и Министерството на финансите определя коефициентите на началните месечни заплати по длъжности за тези сфери.


Чл. 5. Министерството на труда и социалните грижи и Министерството на финансите да утвърдят показатели и нормативи за групирането на общините и кметствата на населените места.


Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Средствата за работна заплата в организациите на бюджетна издръжка може да се увеличават до 15 на сто за сметка на целесъобразни икономии на разходите, а в тези, които прилагат финансова сметка за приходи и разходи - до 20 на сто за сметка на преизпълнение на приходите и целесъобразни икономии на разходите.

(2) В организациите и звената, които работят на извънбюджетна приходно-разходна сметка, средствата за работна заплата може да се завишават при преизпълнение на предвидените със сметката приходи:

1. до 30 на сто за тези, които работят на пълна самоиздръжка;

2. до 20 на сто за тези, които получават субсидии от бюджета.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.) Формираните средства за работна заплата по реда на ал. 1 и 2 се ползват като допълнително материално стимулиране в края на годината. Изплащане на допълнително материално стимулиране в края на полугодието се разрешава в случаите, когато годишната програма за приходите е изпълнена към 30 юни в организациите и звената по ал. 2.

(4) (Нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Допълнителното материално стимулиране по реда на ал. 3 се изплаща само на персонала извън този по ал. 1 на § 4 от преходните и заключителните разпоредби.


Чл. 7. В организациите и звената, които работят на извънбюджетна приходно-разходна сметка, както и в организациите, които са на бюджетна издръжка и прилагат финансова сметка за приходите и разходите, се прилагат средните брутни работни заплати, предвидени за съответния отрасъл.


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.) Общинските съвети в рамките на предоставените им компетенции със Закона за местното самоуправление и местната администрация могат да определят и по-високи средни брутни работни заплати от утвърдените с приложение № 1 към чл. 1 за работещите в системата на общинското здравеопазване, образование, култура и социални грижи, без да ползват за тази цел допълнителни субсидии от държавния бюджет, като се отчитат възможностите за изплащането им и през следващата година.


Чл. 9. Министерството на труда и социалните грижи и Министерството на финансите след обсъждане с Националния съвет за социално партньорство тримесечно да внасят предложение в Министерския съвет за необходимостта от разглеждане и изменение на средните брутни работни заплати във връзка с изменението на цените на дребно.


Чл. 10. (1) Необходимите средства за изменение на заплатите да се осигуряват от преизпълнение на приходите и целесъобразни икономии по разходите на държавния бюджет и бюджета на общините за 1992 г.

(2) Министерството на финансите да отрази в бюджета на съответните организации измененията, които произтичат от изпълнението на това постановление.


Заключителни разпоредби

§ 1. (1) В приложение № 3 към Постановление № 129 от 1991 г. - Таблица за коефициентите за определяне на началните месечни работни заплати по длъжностни степени в организациите и звената на бюджетна издръжка, думите в колона 2 "към началната" се заменят с думите "към минималната".

(2) В посочената в ал. 1 таблица се правят следните изменения и допълнения:



  Коефициент към мини-
Длъжностни степени малната месечна работна
  заплата за страната
Х 2,7
ХI 3,0
ХII 3,3
ХIII 3,7
ХIV 4,2
   


§ 2. Изменя Класификатора на наименованията на длъжностите по степени в организациите и звената на бюджетна издръжка - приложение № 4 към Постановление № 129 от 1991 г., съгласно приложение № 2 на това постановление.


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1992 г.) Изменя и допълва Класификатора на длъжностите по степени, образование и равнища на управление в организациите на бюджетна издръжка - приложение № 5 към Постановление № 129 на Министерския съвет от 1991 г., както следва:

1. Наименованието на раздел I "Столичен народен съвет" да се чете "Столична голяма община", а думите "областен народен съвет" се заменят с думите "областни администрации".

2. В т. 1 на раздел I, колона 3 римската цифра "VIII" се заменя с "ХI", от т. 2 отпада длъжността "началник на отдел", като се създава нова точка "2а. Началник на отдел" и в колона трета се записва срещу тази длъжност римската цифра "Х", в раздел II в колона 3 на т. 6 и 7 цифрите "VIII", съответно "VII" се заменят съответно с "ХI" и "Х", от т. 7 отпадат думите "данъчен експерт", като се създава нова точка "7а. данъчен експерт", а в колона 3 се записва цифрата "VII" и в колона 4 - думата "висше".

3. Раздел IV "Общински народен съвет" придобива следния вид:



№ по Длъжностно Степен Образо-
ред наименование   вание
1 2 3 4
IV. Общински съвет    
16. Председател на общин- IХ-ХI по избор
  ски съвет; кмет на община    
17. Зам.-кмет на община VIII-Х по избор
17а. Секретар на община VIII-Х висше
      средно
18. Началник на управление;    
  главен архитект в община    
  I група VII висше
18а. Главен архитект:    
  в община II група VI висше
  в община III група V висше
19. Главен специалист;    
  главен юрисконсулт;    
  главен счетоводител;    
  началник на отдел IV висше
20. Специалист III висше
       

4. В т. 21 след думата "Кмет" се добавя "на населено място", а в колона 3 срещу т. 21 цифрите "IV-V" се заменят с "V-VI".

5. Отпада раздел VI, като съответно раздел VII става VI, раздел VIII-VII, раздел IХ - VIII, раздел Х - IХ; в раздел VII срещу пореден № 32, колона 3 цифрата "IХ" се заменя с "ХII", срещу пореден № 33 цифрата "VIII" се заменя с "IХ", срещу пореден № 34 цифрата "VI" се заменя със "VII", в пореден № 35 цифрата "V" се заменя с "VI", а в пореден № 36 цифрата "IV" се заменя с "V".

6. Създават се нови раздели Х и ХI, както следва:


1 2 3 4
  Х. Народно събрание и    
  Министерски съвет    
53. Началник на кабинет на    
  министър-председателя ХIII висше
54. Секретар на Министерския    
  съвет; началник на отдел    
  в Министерския съвет и    
  Народното събрание ХII висше
55. Ръководител на пресслужба    
  в Народното събрание и    
  Министерския съвет; главен    
  съветник в Министерския съвет ХI висше
56. Старши съветник в Министерския    
  съвет; началник на протокола в    
  Министерския съвет и Народното    
  събрание; съветник в Народното    
  събрание Х висше
57. Съветник в Министерския съвет висше
       
  ХI. Ръководни кадри в    
  министерствата и ведомст-    
  вата, Столичната голяма    
  община и областните    
  администрации    
58. Областен управител ХIV по избор
59. Първи зам.-министър;    
  ръководител на ведомство ХIII висше
60. Зам.-министър; зам.-    
  ръководител на ведомство,    
  главен секретар на мини-    
  стерство и ведомство;    
  зам.-кмет на Столичната    
  голяма община, зам.-областен    
  управител ХII висше
61. Началник на кабинет на министър ХI висше
       

7. В забележките към приложение № 5 на Постановление № 129 на Министерския съвет от 1991 г. се правят следните изменения и допълнения:

а) в забележка 4 думите "изпълнителните комитети на общинските народни съвети" се заменят с "кметовете на общините";

б) отпада точка 5;

в) добавят се нови точки 5, 6, 7, 8, 9 и 10 със следното съдържание:

"5. Конкретните размери на заплатите на кметовете на населените места се определят от кмета на общината.

6. (Отм. - ДВ, бр. 62 от 1992 г.).

7. (Отм. - ДВ, бр. 62 от 1992 г.).

8. (Отм. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.).

9. Конкретните размери на основните месечни заплати на кметовете на общините се определят от областния управител, а на председателя на общинския съвет - от общинския съвет, въз основа на групирането на общините по показатели и нормативи, утвърдени от Министерството на труда и социалните грижи.

10. Основната месечна заплата на зам.-кмет на община е до 85 на сто от заплатата на кмета на общината, а на секретаря - до 80 на сто".


§ 4. (1) Основните заплати на посочените по-долу ръководни длъжности в държавните органи не могат да надвишават дадените в колона 3 проценти към основната месечна заплата на министър:



Длъжностни Процент към
по наименования основната ме-
ред   сечна заплата
   
на министър, до..............................
1 2 3
1. Главен секретар на Народното събрание  
  и на Министерския съвет; кмет на  
  Столичната голяма община; председател  
  на Столичния общински съвет равна на заплата-
    та на министър
2. Областен управител 90 на сто
3. Първи зам.-министър; ръководител  
  на ведомство; началник на кабинета  
  на министър-председателя 80 на сто
4. Зам.-министър; зам.-ръководител на  
  ведомство; главен секретар на мини-  
  стерство и ведомство; зам.-кмет на  
  Столичната голяма община; началник  
  на отдел в Народното събрание и  
  Министерския съвет; зам.-областен  
  управител 70 на сто
5. Кмет на община и председател на  
  общински съвет:  
  с население над 200 хил. души 75 на сто
  с население под 200 хиляди души 65 на сто
6. Ръководител на пресслужба в  
  Народното събрание и Министер-  
  ския съвет; главен съветник в  
  Министерския съвет 60 на сто
7. (Доп. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.)  
  Началник на управление в  
  министерство и ведомство;  
  началник на кабинет на министър;  
  ръководител на специализирано  
  бюджетно звено, пряко подчинено  
  на министерство и ведомство;  
  началник на управление в столичната  
  и областните администрации 56 на сто
8. Старши съветник в Министерския  
  съвет; началник на протокол в  
  Народното събрание и Министерския  
  съвет; началник на управление в  
  общинска администрация; съветник  
  в Народното събрание и Министерския  
  съвет; зам.-ръководител на специали-  
  зирано бюджетно звено, пряко подчине-  
  но на министерство и ведомство 50 на сто
9. Началник на отдел в министерство  
  и ведомство 45 на сто
     

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Източниците на средства за увеличаването на заплатите на ръководните длъжности по предходната алинея са извън средствата за работна заплата, определени по реда на ал. 1 на чл. 2.

(3) (Нова - ДВ, бр. 67 от 1992 г.) Определените заплати на областните и заместник-областните управители са извън увеличението на средствата за работна заплата, формирани по реда на т. 1 на предходната алинея.


§ 5. Постановлението влиза в сила от 1 юли 1992 г.


§ 6. Министърът на труда и социалните грижи и министърът на финансите дават разяснения по прилагането на постановлението и решават допълнително възникнали специфични въпроси във връзка с неговото прилагане.


Приложение № 1 към чл. 1


(Изм. - ДВ, бр. 95 от 1992 г., бр. 100 от 1992 г., бр. 4 от 1993 г.)


СРЕДНИ МЕСЕЧНИ БРУТНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ НА ЕДНО ЛИЦЕ ЗА ПО ОТРАСЛИ, ДЕЙНОСТИ И ОРГАНИЗАЦИИ НА БЮДЖЕТНА ИЗДРЪЖКА



  Средна месечна
по Отрасъл, дейност, организация брутна работна
ред   заплата (лв.)
1 2 3
  I. Отрасли и дейности  
     
1. Здравеопазване 1790
2. Образование 1680
3. Култура (в т.ч. и на общински бюджети) 1680
4. Медицинска академия 2170
5. Българска академия на науките 2150
6. Селскостопанска академия  
  за отрасъл "Наука" и Президиума 2100
  за "Подготовка на кадри" 1680
  за отрасъл "Култура" 1640
7. Висши учебни заведения  
  (без медицинските) 2100
8. Медицински висши учебни заведения 2170
9. Социални грижи 1730
     
  II. Организации и звена на бюджетна издръжка  
     
А. Централни управления на  
  министерства и ведомства  
     
1. Комитет по енергетика 2330
  (доп. - ДВ, бр. 95 от 1992 г.)  
  и Агенция за приватизация  
2. Главно управление на пътищата 2080
3. (Доп. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.,  
  изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.)  
  Министерство на промишлеността,  
  Министерство на финансите (вкл. ТДУ  
  и ДФК), Министерство на труда и  
  социалните грижи(вкл. ГИТ, ТИТ  
  и ЦБТ), Комитет за използване  
  на атомната енергия за мирни  
  цели, Комисия за защита на конку-  
  ренцията (без длъжностите, избрани  
  от Народното събрание),  
  Център за европейски изследвания 2170
4. (Доп. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.,  
  изм., бр. 95 от 1992 г.)  
  Министерство на образованието и науката  
  та, Министерство на здравеопазването,  
  Министерство на селскостопанското  
  развитие, земеползването и възстановяването  
  на поземлената собственост, Министерство  
  на околната среда, Министерство на  
  културата, Министерство на транспорта,  
  Министерство на търговията, Министерство  
  за териториално развитие, жилищна политика  
  и строителство, Комитет по стандартизация  
  и метрология, Агенция за чуждестранна  
  помощ, Агенция за икономическо програмиране  
  и развитие, Национален статистически институт,  
  Българска национална телевизия и Комитет  
  за радио, Министерство на външните  
  работи и Център по администрация  
  към Министерския съвет 2120
5. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.)  
  Комитет по геология и минералните  
  ресурси, Комитет по туризма, Комитет  
  по горите, Главно управление на архивите,  
  Национална комисия по цените, Висша  
  атестационна комисия, СВОЧ на ТПК, ИНРА,  
  НБПМКК, Български червен кръст 2080
     
Б. Бюджетни организации и звена,  
  подчинени на министерствата  
  и ведомствата  
     
1. Министерство на образованието и  
  науката 1680
2. Министерство на селскостопанското  
  развитие, земеползването и възстановяване  
  на поземлената собственост 1765  
3. Министерство на труда и социалните  
  грижи 2000
4. Министерство на околната среда 1890
5. Министерство за териториално развитие,  
  жилищна политика и строителство 1890
6. Национален стаистически институт 1765
7. Комитет за използване на атомната  
  енергия за мирни цели 1915
8. Комитет по енергетика 2005
9. Министерство на транспорта 1955
10. Комитет по стандартизация и  
  метрология 1915
11. СВОЧ на ТПК 1915
12. Главно управление на пътищата -  
т риториални пътни управления 1765
13. (Нова - ДВ, бр. 67 от 1992 г.)  
  Министерство на културата 2080
     
В. Органи на местно самоуправление  
  и местна администрация  
     
1. Столична голяма община 2120
     
2. Областни администрации 2080
     
3. Общинска администрация:  
  общини с население над 100 хил. души 2000
  общини с население до 100 хил. души 1890
     
4. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.)  
  Организации и звена към общинските администрации:  
  регионални центрове за социални  
  грижи 1780
  единни бюджетни счетоводства 1705
  благоустройство и комунално  
  стопанство 1705
  окръжни архиви 1705
  други организации и звена на  
  бюджетна издръжка към общинските  
  съвети 1665
  поземлени комисии в населени места  
  с население до 200 хил. души 2140
     

З а б е л е ж к и: 1. За необхванати в таблицата специализирани организации и звена на бюджетна издръжка Министерството на финансите и Министерството на труда и социалните грижи определят средната брутна месечна работна заплата на едно лице по предложение на съответните министерства и ведомства.

2. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 1992 г.) По методика, утвърдена от Министерството на труда и социалните грижи и Министерството на финансите, кметовете на общините определят средните брутни работни заплати в администрацията на кметствата.

3. Ръководителите на министерствата и ведомствата и кметовете на общините в съответствие с утвърдените средни работни заплати по раздел II, буква "Б" и т. 4 на буква "В" определят по организации и звена конкретните размери на средните месечни работни заплати на едно лице.


Приложение № 2 към § 2


КЛАСИФИКАТОР НА НАИМЕНОВАНИЯТА НА ДЛЪЖНОСТИТЕ ПО СТЕПЕНИ В ОРГАНИЗАЦИИТЕ И ЗВЕНАТА НА БЮДЖЕТНА ИЗДРЪЖКА



Степени Длъжностни наименования
Първа Специалисти с висше образование -
  инженер, икономист, агроном и др. (без тези, посочени
  във втора, трета и четвърта степен)
   
Втора Специалист в кметство; стажант-аташе
Трета Специалист в специализирано бюджет-
  но звено, подчинено на министерство и друго ведомство
  (в т.ч. и в териториален орган); специалист по данъците;
  специалист в общинска администрация; началник на отдел,
  главен специалист и главен счетоводител в кметство;
  зам.-директор на учебно заведение с полувисше
  образование;
  аташе
Четвърта Специалист в министерство, друго ведомство, Столичната
  голяма община, областна администрация; главен специалист
  и главен счетоводител в териториален бюджетен орган на
  министерство и друго ведомство; главен юрисконсулт,
  главен
  счетоводител, началник на отдел и главен специалист в
  общинска администрация; данъчен инспектор; директор на
  учебно заведение с полувисше образование;
  помощник-директор на учебно заведение с висше
  образование;
  зам.-ръководител на институт по изкуствата и културата;
  трети секретар на външните работи
Пета Главен специалист в министерство, друго ведомство,
  Столичната голяма община и областната администрация,
  главен юрисконсулт, експерт и главен данъчен инспектор в
  специализирано бюджетно звено, пряко подчинено на
  министерство и друго ведомство, главен архитект в община
  III група; кмет на населено място II група; асистент,
  научен сътрудник III степен; директор на учебно
  заведение
  с висше образование; зам.-ръководител на здравно
  заведение; директор на институт по изкуствата и
  културата;
  втори секретар на външните работи
Шеста Експерт и главен счетоводител в министерство, друго
  ведомство, Столичната голяма община, областна
  администрация; зам.-ръкводител на специализиран
  териториален орган на министерство и друго ведомство;
  данъчен експерт; кмет на населено място I група; главен
  архитект в община II група; старши асистент; научен
  сътрудник II степен; преподавател във ВУЗ (ПВУЗ),
  ръководител на здравно заведение; първи секретар на
  външните работи
Седма Главен експерт, главен юрисконсулт в министерство, друго
  ведомство, Столичната голяма община и областна
  администрация; главен данъчен експерт; ръководител на
  специализиран териториален орган; подчинен на
  министерство
  и друго ведомство; началник на управление в общинска
  администрация; главен архитект в община I група;
  съветник
  на външните работи; главен асистент; старши преподавател
  във ВУЗ (ПВУЗ), научен сътрудник I степен
   
Осма Зам.-кмет и секретар на община III група; пълномощен
  министър
Девета Председател на общински съвет и кмет на община III
  група;
  зам.-кмет и секретар на община II група; посланик;
  съветник в Народното събрание и Министерския съвет;
  доцент; старши научен сътрудник II степен
Десета Старши съветник в Народното събрание и Министерския
  съвет; началник на протокола в Народното събрание и
  Министерския съвет; началник на отдел в министерство,
  друго ведомство, Столичната голяма община и областна
  администрация; председател на общински съвет и кмет на
  община II група; зам.-кмет и секретар на община I група;
  зам.-ръководител на специализирано бюджетно звено, пряко
  подчинено на министерство и друго ведомство
   
Единадесета  
  Ръководител на пресслужба в Народното събрание и
  Министерския съвет; главен съветник в Народното събрание
  и
  Министерския съвет; началник на управление в
  министерство,
  друго ведомство, Столичната голяма община и областна
  администрация; професор, старши научен сътрудник I
  степен;
  председател на общински съвет и кмет на община I група;
  ръководител на специализирано бюджетно звено, пряко
  подчинено на министерство и ведомство; началник на
  кабинет
  на министър
Дванадесета  
  Зам.-министър; зам.-ръководител на ведомство; секретар на
  Министерския съвет; началник на отдел в Народното
  събрание
  и Министерския съвет; кмет на Столичната голяма община и
  зам.-областен управител; главен секретар, секретар в
  министерство и ведомство
Тринадесета  
  Първи зам.-министър; ръководител на ведомство; началник
  на
  кабинет на министър-председателя
Четиринадесета Областен управител
   


Промени настройката на бисквитките