Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 4 от 12.I

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 153 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 6 АВГУСТ 1993 Г. ЗА СЪБИРАНЕ, ПРЕВОЗВАНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ И ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОПАСНИ ОТПАДЪЦИ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 153 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 6 АВГУСТ 1993 Г. ЗА СЪБИРАНЕ, ПРЕВОЗВАНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ И ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОПАСНИ ОТПАДЪЦИ

Обн. ДВ. бр.70 от 17 Август 1993г., попр. ДВ. бр.91 от 26 Октомври 1993г., изм. ДВ. бр.4 от 12 Януари 1996г., изм. ДВ. бр.54 от 8 Юли 1997г., отм. ДВ. бр.29 от 30 Март 1999г.

Отменено с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 53 на Министерския съвет от 19 март 1999 г. за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци - ДВ, бр. 29 от 30 март 1999 г., в сила от 30.03.1999 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

П О С Т А Н О В И:


Чл. 1. Физическите и юридическите лица са задължени:

1. да вземат необходимите мерки за обезвреждането на получаваните отпадъци, като се дава предимство на оползотворяването им;

2. да декларират и отчитат отпадъците си по установения в това ред;

3. да застраховат тези, които извършват дейности, свързани с опасните отпадъци.


Чл. 2. (1) Забранява се работата на лица под 18-годишна възраст, както и на бременни жени, майки кърмачки и лица с открити телесни рани при третирането на опасни отпадъци.

(2) Лицата, определени за работа по събиране, превозване, съхраняване и обезвреждане на опасни отпадъци, да се подлагат на предварителен медицински преглед, определен по реда на Наредба № 3 на Министерството на народното здраве от 1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците (обн., ДВ, бр. 16 от 1987 г.; изм., бр. 65 от 1991 г.).

(3) (Попр. - ДВ, бр. 90 от 1993 г.) Лицата по ал. 2 трябва да бъдат осигурени с необходимото специално облекло и лични предпазни средства съгласно Наредба № 11 на Министерството на труда и социалните грижи и Министерството на здравеопазването за специалното работно облекло и личните предпазни средства (ДВ, бр. 66 от 1993 г.)


Чл. 3. Забранява се неконтролираното изхвърляне на опасни отпадъци.


Чл. 4. Обезвреждането на опасни отпадъци се извършва от физически или юридически лица (преработватели), специализирани за тази дейност, или от лица с подходящо за целта оборудване, като средствата за това могат да бъдат осигурени от причинителя на отпадъците, общинските съвети и други източници.


Чл. 5. Превозването на опасни отпадъци се извършва от физически или юридически лица (превозвачи) със специализиран транспорт.


Чл. 6. Събирането и временното съхраняване на опасните отпадъци се извършват на територията на причинителя или в складове и събирателни пунктове на преработвателя.


Чл. 7. Преработващите инсталации, събирателните пунктове, площадките и складовете за временно съхраняване и терените за депониране на опасни отпадъци се разполагат в съответствие със Закона за териториално и селищно устройство, Закона за опазване на обработваемите земи и пасищата, Закона за горите, Наредба № 2 на Министерството на вътрешните работи и Комитета по териториалното и селищното устройство от 1987 г. за противопожарните строително-технически норми (ДВ, бр. 58 от 1987 г.), Наредба № 2 на Комитета по качеството и Министерството на транспорта от 1990 г. за защита от аварии при дейности с опасни химични вещества (ДВ, бр. 100 от 1990 г.), Наредба № 7 на Министерството на здравеопазването от 1992 г. за хигиенните изисквания и здравната защита на селищната среда (ДВ, бр. 46 от 1992 г.) и с други действащи в тази област нормативни актове от комисия, назначена със заповед на кмета на общината.


Чл. 8. (1) Третирането на опасни отпадъци се извършва от физически или юридически лица, притежаващи разрешителни за тази дейност.

(2) Разрешителните за събиране, превозване, съхраняване и обезвреждане на опасните отпадъци се издават в тримесечен срок от:

1. районната инспекция по околната среда - за дейности с производителност до 750 кг/час и извършвани само в района й;

2. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Министерството на околната среда и водите - за всички останали случаи.

(3) Разрешително за дейности, свързани с опасните отпадъци, се издава въз основа на следните документи:

1. молба;

2. проект за технологията на третиране и окончателно положително решение по оценка на въздействие върху околната среда (чл. 20 от Закона за опазване на околната среда);

3. информация за наличната техника;

4. декларация за вида, състава, свойствата, количеството и произхода на отпадъците, които ще се третират;

5. декларация за наличие на квалифициран персонал за третиране на опасните отпадъци;

6. копие от заповедта за лицето, упълномощено по управлението на опасните отпадъци;

7. авариен план.

(4) Разрешителните се издават за срок, не по-голям от 3 години.

(5) Разрешителното съдържа конкретните изисквания на компетентните органи, включително и за усъвършенстване на технологията и намаляване обема и вредностите на опасните отпадъци.


Чл. 9. Разходите по събирането, превозването и обезвреждането на опасни отпадъци са за сметка на причинителя на отпадъците.


Чл. 10. (1) Всяка година до 31 януари причинителят декларира очакваните опасни отпадъци за текущата година, като попълва и предава "Информационна карта-декларация за регистриране на опасни отпадъци" съгласно приложението. Тази карта се съставя в 6 екземпляра, като два от тях се изпращат в районната инспекция по околната среда, третият остава на съхранение у причинителя на отпадъците, четвъртият се предава в общинския съвет и два екземпляра се предават на преработвателя, като единият се връща на причинителя с потвърждение или отказ за обезвреждане на отпадъците.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Районната инспекция по околната среда контролира информацията и предоставя един екземпляр от декларацията на Лабораторно-информационния комплекс на Министерството на околната среда и водите.

(3) Ако се налага промяна в количествата и вида на декларираните отпадъци, един месец преди промяната причинителят попълва и предава нова декларация съгласно ал. 1 и 2 от този член, с която се отменя подадената.


Чл. 11. (1) Всяка година до 31 март причинителят на отпадъците попълва и предава "Информационна карта-отчет на опасни отпадъци" за видовете и количествата опасни отпадъци за предходната година съгласно приложението. Тази карта се съставя в 4 екземпляра, като два от тях се изпращат в районната инспекция по околната среда, третата остава на съхранение в причинителя на отпадъците, а четвъртата се предава в общинския съвет.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Районната инспекция по околната среда контролира информацията и предоставя един екземпляр от отчета на Лабораторно-информационния комплекс на Министерството на околната среда и водите.


Чл. 12. В случаите по § 4 от допълнителните разпоредби на постановлението, както и по предписание на районната инспекция по околната среда причинителят осигурява анализ на опасните отпадъци в оторизирана лаборатория от Комитета по стандартизация и метрология. Разходите за анализ и изследване на отпадъците с цел установяване на декларираните данни и правилното функциониране на съоръженията са за сметка на притежателите им.


Чл. 13. (1) При събиране, превозване, съхраняване и обезвреждане на опасни отпадъци физическите и юридическите лица, занимаващи се с такава дейност, вземат всички необходими мерки съгласно Закона за опазване на околната среда за спазването на допустимите норми с цел предотвратяване на вредното въздействие върху здравето на човека и околната среда.

(2) Причинителите и преработвателите на територията на своите събирателни пунктове задължително събират и съхраняват получените опасни отпадъци по видове и групи, като несъвместимите отпадъци се поставят в отделни съдове. Несъвместимостта на отпадъците се определя съгласно "Списък на несъвместимите отпадъци" по приложението.

(3) Забранява се поставянето на опасни отпадъци в непочистени съдове, в които преди това са съхранявани други несъвместими отпадъци.

(4) В случай на опасност от възникване на взрив, пожар или образуване на опасни продукти при евентуален контакт на несъвместими отпадъци те се събират задължително по начин, недопускащ контакт между тях.

(5) На своята територия причинителят може да съхранява опасни отпадъци с писмени разрешения от районната инспекция по околната среда, регионалната дирекция на вътрешните работи, районната служба "Противопожарна охрана", отдел "Гражданска защита" на общинския съвет и хигиенно-епидемиологичната инспекция, в случай че друг нормативен документ не забранява това.

(6) Съхраняването на опасните отпадъци от причинителя се осъществява на специално устроени обезопасени площадки или складове, съобразени с изискванията в приложението.

(7) Анатомичните клинични и болнични отпадъци до обезвреждането им се съхраняват в хладилни камери.


Чл. 14. (1) Опасните отпадъци се събират в добре затварящи се стационарни и превозими съдове, изготвени от материали, които не взаимодействат с отпадъците.

(2) Съдовете се обозначават с добре видими надписи "опасен отпадък" съгласно БДС 16114-85 "Товари опасни. Класификация. Знаци за опасност", дата на започване и приключване на запълването им и шифров номер по приложението.

(3) Съдовете (опаковките) от опасни отпадъци, за които не се допуска повторно използване, се обезвреждат.


Чл. 15. Съдовете с леснозапалими или реактивоспособни отпадъци се съхраняват в складове и хранилища, отговарящи на изискванията на Наредба № 2 на Комитета по качеството и Министерството на транспорта от 1990 г. за защита от аварии при дейности с опасни химични вещества и Наредба № 2 на Министерството на вътрешните работи и Комитета по териториално и селищно устройство от 1987 г. за противопожарните строително-технически норми.


Чл. 16. При техническа възможност причинителят подлага опасните си отпадъци на първична обработка за:

1. намаляване степента на тяхната опасност;

2. намаляване на техния обем;

3. привеждането им в удобен за превозване вид.


Чл. 17. Причинителят предава опасните отпадъци чрез превозвача на преработвателя или в негов събирателен пункт по предварително уточнен график или по направена и приета заявка.


Чл. 18. Опасните отпадъци се превозват съгласно правните норми, включително Правилника за превозване на опасни товари с автомобилен транспорт по пътищата на територията на Република България на Министерството на транспорта от 1991 г. (необнародван), Наредба № 2 на от 1990 г. на Комитета по качеството и Министерството на транспорта за защита от аварии при дейности с опасни химични вещества и Наредба № 6 на Министерството на транспорта от 1987 г. за безопасен превоз на опасни товари по въздуха (ДВ, бр. 4 от 1987 г.).


Чл. 19. (1) Превозването на опасни отпадъци се извършва със специализирани и универсални транспортни средства, съответно приспособени и отговарящи на изискванията на нормативни документи.

(2) Освен изискванията по чл. 14, ал.1 и 2 съдовете за превоз на опасни отпадъци следва да отговарят на следните условия:

1. да са пригодени за механизирано товарене и разтоварване;

2. да позволяват лесно изпразване;

3. да издържат на ударите и вибрациите при товарене, разтоварване и превозване;

4. да са защитени срещу случайно изпразване;

5. да са технически изправни за срока на използването им.


Чл. 20. (1) Превозните средства за опасни отпадъци да бъдат сигнализирани съгласно БДС 16114-85 "Товари опасни. Класификация. Знаци за опасност" и надпис "Опасен отпадък. При авария съобщи на тел:.....", като се посочва телефонният номер на преработвателя.

(2) Причинителят попълва два информационни картона с описание на отпадъка и първите мерки за ограничаване съгласно приложението, които се поставят трайно върху предупредителни табели на превозното средство.

(3) Превозването на опасни отпадъци от причинителя до събирателния пункт или до преработвателя се извършва по предварително уточнени маршрути, съгласувани с органите на Министерството на вътрешните работи - Дирекцията на Националната полиция и на Националната служба "Противопожарна охрана", управление "Гражданска защита", Министерството на транспорта - Главното управление на пътищата, фирма "Български държавни железници" и параходства "Българско речно плаване" и "Български морски флот".


Чл. 21. (1) Преработвателят извършва приемане, обезвреждане, включително оползотворяване, и депониране на опасни отпадъци.

(2) Преработвателят може да създава и събирателни пунктове.

(3) В събирателните пунктове се съхраняват междинно малкообемни отпадъци от различни групи до натрупването им в безопасни количества съгласно Наредба № 2 на Комитета по качеството и Министерството на транспорта от 1990 г. за защита от аварии при дейности с опасни химични вещества. В тях може да се извършва и първична обработка на отпадъците и намаляване на техния обем, степента им на опасност и привеждането им в удобен за превозване вид.

(4) Преработвателят е длъжен да използва оборудване в съответствие с технологичните изисквания и изискванията за безопасност.


Чл. 22. (1) Забранява се неконтролираното влизане в събирателните пунктове и обектите за преработване на опасни отпадъци.

(2) Събирателните пунктове и обектите за преработване на опасни отпадъци трябва да са подсигурени със:

1. подходяща ограда;

2. система за денонощно наблюдение (въоръжена охрана) и др.;

3. надписи за забрана за влизане на външни лица, поставени на всички достъпи към района.


Чл. 23. (1) Приемането на отпадъците в събирателните пунктове или в обектите за преработване се извършва по "Отчетен картон за предаване, превозване и приемане на опасни отпадъци" съгласно приложението, наричан по-нататък "отчетен картон".

(2) Отчетният картон се попълва от причинителя, превозвача и преработвателя според указания в него ред съгласно приложението.

(3) При постъпване на недекларирани опасни отпадъци, опасни отпадъци, образувани вследствие на авария, или такива, които са криминално изхвърлени, администрацията на преработвателя уведомява незабавно съответната районна инспекция по околната среда, отдел "Гражданска защита" на общинския съвет, районната служба "Противопожарна охрана" и регионалната дирекция на вътрешните работи.


Чл. 24. (1) Преработвателят извършва анализ на представителна проба от опасни отпадъци с оглед на тяхното правилно обезвреждане. Анализът се извършва по еднакви за причинителя и преработвателя методики, съгласувани с Лабораторно-информационния комплекс и одобрени от министъра на околната среда.

(2) Ако анализът на опасния отпадък, извършен в обекта за преработване, покаже съществени отклонения от резултатите, отразени в отчетния картон, който го придружава, преработвателят уведомява незабавно причинителя и районната инспекция по околната среда.


Чл. 25. (1) Декларацията и отчетният картон за опасните отпадъци се съхраняват най-малко 5 години след завеждането им.

(2) В събирателните пунктове и в обекта за преработване се води дневник с данни за получените отпадъци и обезвреждането им, който се съхранява безсрочно.


Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1996 г.) Изправността на съоръженията и спазването на технологичните изисквания в събирателните пунктове и в обектите за преработване се проверява от представители на районната инспекция по околната среда, отдел "Гражданска защита" на общинския съвет, районната служба "Противопожарна охрана", регионалната дирекция на вътрешните работи и Районната инспекция по труда към Министерството на труда и социалните грижи заедно или поотделно. При проверките могат да участват и представители на неправителствени и обществени организации.

(2) Проверките се отразяват в дневник с данни за:

1. дата и час на извършването им;

2. длъжност на проверяващите лица;

3. установено състояние и евентуални нередности;

4. разпоредени мерки и срокове за изпълнението им;

5. дата и час на изпълнение на разпореждането.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) За резултатите от проверката проверяващият писмено уведомява Министерството на околната среда и водите.


Чл. 27. (1) Преработвателят осигурява на своя територия и на територията на събирателните пунктове противоаварийни групи и поддържа постоянно дежурство за приемане на съобщения по телефона или радиотелефона за аварии при превозване, съхраняване, оползотворяване или обезвреждане на опасни отпадъци.

(2) При получаване на съобщение за аварийно изпускане на опасни отпадъци аварийните групи оказват необходимата помощ съгласно чл. 29 - 32.

(3) Преработвателят осигурява обучението на персонала за спазване на технологичните изисквания при обезвреждане на опасните отпадъци и правилата за действие при аварии.


Чл. 28. Преработвателят изготвя годишен отчет, съдържащ баланс на отпадъците според начина на обезвреждането им. Отчетът се представя до 31 март на следващата календарна година в съответната районна инспекция по околната среда.


Чл. 29. (1) Всяко физическо или юридическо лице, извършващо дейност, свързана със събиране, превозване, съхраняване, оползотворяване или обезвреждане на опасни отпадъци, изготвя авариен план за съответната година, съгласуван до 31 януари с районната инспекция по околната среда, отдел "Гражданска защита" на общинския съвет, районната служба "Противопожарна охрана", регионалната дирекция на вътрешните работи и хигиенно-епидемиологичната инспекция.

(2) При аварийно изпускане по време на събиране, товарене, разтоварване, превозване, съхраняване, оползотворяване или обезвреждане на опасни отпадъци лицата, допуснали това, вземат всички необходими мерки за ликвидиране на последствията или ограничаване на опасността съгласно авариен план под ръководството на определено със заповед лице.

(3) В случай на аварийно изпускане при съхраняване или товарене на опасни отпадъци в района на причинителя той задължително информира по телефона или по радиотелефона за това противоаварийната група в обекта за преработване, органите на Гражданската защита, районната инспекция по околната среда, общината и местните органи на хигиенно-епидемиологичната инспекция.

(4) Когато аварийното изпускане е станало по време на превозване на опасните отпадъци, превозвачът е длъжен:

1. да ограничи района на аварията със знаци, въжета или подръчни материали;

2. да сигнализира по телефона посочените в ал. 3 служби;

3. да започне действия по ограничаване на опасността и ликвидиране на последствията.


Чл. 30. (1) При сигнал по телефона или по радиотелефона за аварийно изпускане на опасен отпадък дежурният в съответната противоаварийна група изисква от сигнализиращия възможно най-подробна информация за аварията и попълва "Сигнална карта" по образец съгласно приложението.

(2) Дежурният своевременно сигнализира противоаварийната група.

(3) Дежурният допълва сигналната карта с информация, получена в резултат на действията на противоаварийната група.


Чл. 31. Противоаварийните групи в обектите за преработване на опасни отпадъци и в събирателните пунктове трябва да са снабдени и да поддържат винаги в наличие необходимата техника, пособия и обезвреждащи материали за ликвидиране на аварийните изпускания на опасни отпадъци.


Чл. 32. Причинителят, превозвачът или преработвателят изготвя отчет за всяка авария с опасни отпадъци по образец "Отчетна форма" съгласно приложението. Копия от отчета се изпращат в районната инспекция по околната среда, отдел "Гражданска защита" на общинския съвет, районната служба "Противопожарна охрана", районната дирекция на вътрешните работи и хигиенно-епидемиологичната инспекция.


Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Контролът по изпълнението на постановлението се възлага на Министерството на околната среда и водите и на неговите контролни органи, на Министерството на здравеопазването и на специализираните му органи за контрол, на Министерството на вътрешните работи и на неговите регионални дирекции, на управление "Гражданска защита", на Министерството на транспорта и на неговите контролни органи и на общинските съвети.

(2) Контролните органи по ал. 1 възлагат действия по осъществяване на контрола на определени от тях длъжностни лица.


Чл. 34. (1) За констатирани нарушения контролните органи съставят актове, въз основа на които издават наказателни постановления.

(2) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.


Чл. 35. (1) За нарушения по това постановление се налагат глоби, определени съгласно Закона за административните нарушения и наказания.

(2) За нарушение по това постановление се счита всяко неизпълнение на неговите разпоредби относно декларирането, оповестяването, отчитането, събирането, съхраняването, превозването и обезвреждането на опасните отпадъци.

(3) За неверни данни, вписани в отчетните карти за отпадъците, физическите лица носят отговорност съгласно чл. 313 от Наказателния кодекс.


Чл. 36. На юридическите лица, които са причинили увреждане или замърсяване на земната повърхност при неколкократно изхвърляне на опасни отпадъци, се налагат санкции съгласно Наредбата за реда за определяне и налагане на санкции при увреждане или при замърсяване на околната среда над допустимите норми, приета с Постановление № 24 на Министерския съвет от 1993 г. (ДВ, бр. 15 от 1993 г.) - приложение № 3, т. 1, пореден № Х.


Чл. 37. Независимо от наложените наказания за причинени щети на околната среда, свързани с третирането на опасни отпадъци, виновните лица са длъжни да ги обезщетят в размер, не по-малък от необходимия за възстановяването им.


Чл. 38. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Министърът на околната среда и водите забранява или спира дейности, свързани с третирането на опасни отпадъци, които водят до замърсяване или увреждане на околната среда.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на това постановление:

1. "отпадък" е вещество, предмет или част от предмет, за който няма предвидено непосредствено приложение или от който притежателят желае или е длъжен да се освободи. Вещества, предмети или части от предмети, предадени на специализираните фирми за третиране на отпадъци от собственика или от упълномощено от него лице, също се определят като "отпадъци" до момента, в който възстановените от тях материали или произведената от тях енергия бъдат включени в производствения цикъл;

2. "опасни отпадъци" са тези отпадъци, чиито състав, количество и свойства създават риск за човешкото здраве и за околната среда съгласно приложението.

3. "причинител" на опасни отпадъци е физическо или юридическо лице, чиято дейност образува или разпространява опасни отпадъци. Ако това лице е неизвестно, до идентифицирането му задълженията на причинителя се поемат от юридическото лице, на чиято територия са тези отпадъци, или от общинския съвет в случаите, когато са на територията на физическо лице;

4. "превозвач" на отпадъци е всяко физическо или юридическо лице, което осъществява превоз (включително товарно-разтоварни операции) на опасни или други отпадъци;

5. "преработвател" на опасни отпадъци е всяко физическо или юридическо лице, което осъществява превоз (включително товарно-разтоварни операции) на опасни или други отпадъци;

6. "обезвреждане на отпадъците" е въздействие чрез физични, химични и физико-химични, биологични и термични методи за намаляване или пълно отстраняване на опасните им свойства;

7. "третиране на отпадъците" е събирането, превозването, съхраняването и обезвреждането на отпадъците и всички междинни операции, както и повторното им използване, рециклиране и възстановяване или производството на енергия и материали от отпадъците;

8. "контролирана дейност по третиране на отпадъците" е дейността, която се извършва само на разрешените за това места и при определените от компетентните органи условия;

9. "събирателен пункт" е поделение на преработвателя, в който:

а) се съхраняват междинно и безопасно опасни отпадъци до превозването им в обекта за преработване;

б) може да се извършва и първична обработка на отпадъците за намаляване степента им на опасност, на техния обем и привеждането им в удобен за превозване вид.


§ 2. Това постановление не се отнася до специалните ядрени материали, отработеното ядрено гориво, радиоактивните отпадъци, отпадъците от миннодобивната промишленост, пепелта и сгурията от топлоелектрическите централи с твърдо гориво, фосфогипса и утайките от пречиствателните станции за отпадъчни води с изключение на утайките, посочени в приложението.


§ 3. (1) При събирането, превозването и съхраняването на опасните отпадъци преди оползотворяването им те се считат за опасни.

(2) Опасните отпадъци, които след получаването им бъдат оползотворени от физически или юридически лица, не са предмет на това постановление.


§ 4. Отпадъци, за които причинителят има съмнение, че притежават опасни свойства, но не може да установи дали са в обхвата на критериите за опасност, се считат за опасни до доказване на противното.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Лабораторно-информационният комплекс на Министерството на околната среда и водите създава система за наблюдение, контрол и информация на опасните отпадъци с цел тяхното обезвреждане.


§ 6. Аварийните планове за 1993 г. се изготвят и съгласуват в срок от два месеца след влизане на постановлението в сила.


§ 7. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Приложенията към постановлението се издават в брошура и се изпращат от Министерството на околната среда и водите на: Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи, Министерството на промишлеността, Министерството на транспорта, Министерството на земеделието, Министерството на търговията и управление "Гражданска защита", както и на местните общински администрации и на районните инспекции по околната среда.


§ 8. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1997 г.) Изпълнението на това постановление се възлага на министъра на околната среда и водите, на министъра на здравеопазването, на министъра на вътрешните работи, на министъра на промишлеността, на министъра на транспорта, на министъра на земеделието, на министъра на търговията и на началника на управление "Гражданска защита".


Промени настройката на бисквитките