ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 154 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 ЮЛИ 1996 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБЩИЯ ДОХОД (ОБН., ДВ, БР. 100 ОТ 1994 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 3, 21 И 107 ОТ 1995 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 154 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 ЮЛИ 1996 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБЩИЯ ДОХОД (ОБН., ДВ, БР. 100 ОТ 1994 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 3, 21 И 107 ОТ 1995 Г.)
Обн. ДВ. бр.59 от 12 Юли 1996г., попр. ДВ. бр.63 от 26 Юли 1996г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
П О С Т А Н О В И:
§ 1. В чл. 3 ал. 5 се изменя така:
"(5) Доходите на чуждите граждани са от източници в страната, когато произхождат от: разположени, осъществявани и ръководени дейности; възникнали, инвестирани, разположени или използвани капитали; придобиване, разпореждане, предоставяне на стоки и услуги, получени наеми, допълнителни облаги или права, ръководени и използвани самостоятелно от данъчно задълженото лице или съвместно с други лица на територията на Република България."
§ 2. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3, 5 и 8 думите "ал. 2 ЗДОД" се заменят с "ал. 3 ЗДОД".
2. Създава се ал. 10:
"(10) От месечния доход, реализиран от лицата по основното трудово правоотношение, се приспадат осигурителните вноски за Държавното обществено осигуряване, внесени за сметка на работниците и служителите, в размер 2 на сто от брутното трудово възнаграждение."
§ 3. В чл. 10, ал. 2 след числото "14" се добавя "с изключение на ал. 13а".
§ 4. В чл. 12, ал. 1 след думите "Отчета за приходите и разходите" се поставя запетая и се добавя "намалена с отчетените необлагаеми доходи по ЗДОД".
§ 5. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 2 се изменя така:
"2. изплатени суми от собствени средства и/или погашения по банкови кредити, извършени до 22 април 1996 г., за придобиване на материални дълготрайни активи за осъществяваната дейност в страната, налични в края на годината: сгради с производствено и търговско предназначение и за земя и отстъпено право на строеж за строителство на такива сгради; съоръжения, машини и оборудване; транспортни средства, предназначени за превоз на товари и за извършване на услуги и репортерска дейност, както и за превоз на пътници срещу заплащане; продуктивни и работни животни в следните случаи:".
2. В т. 2, буква "в" се създава изречение трето:
"Ако дълготрайният материален актив не е завършен до 22 април 1996 г., като облекчение се признава сумата, изразходвана и документирана с първични счетоводни документи за завършената налична част до посочения срок;".
3. В т. 2 буква "г" се изменя така:
"г) при придобиване на дълготрайни материални активи чрез договор за изработка като облекчение се признават платените суми по договора до 22 април 1996 г. за отчетените етапи по съответния ред, за които едноличният търговец и лицата, работещи по ред, определен от министъра на здравеопазването, представят договор за изработка."
4. Точка 3 се отменя.
§ 6. В чл. 15 ал. 4 се отменя.
§ 7. В чл. 16 се създава ал. 8:
"(8) Подлежи на облагане доходът, получен от съдружници в граждански дружества по чл. 357 ЗЗД след разпределението по реда на чл. 361 ЗЗД съобразно участието им след изтичане на данъчната година и при прекратяване на дружеството. При отразяване на приходите и разходите от дейността на дружеството се прилагат разпоредбите на Закона за счетоводството."
§ 8. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) В случаите на прекратяване на дейността на едноличен търговец по чл. 18, ал. 1, т. 1 и 2 и на лицата, работещи по ред, определен от министъра на здравеопазването, декларацията по чл. 18, ал. 2 се подава в 30-дневен срок."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) В случаите на прекратяване на дейността на едноличен търговец по чл. 18, ал. 1, т. 3 декларацията по чл. 18, ал. 2 се подава в срока, определен със Закона за местните данъци и такси, преди подаване на декларацията по данъка върху наследството."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея след думите "ал. 1" се добавя "и 2".
§ 9. В чл. 21, ал. 1 след думите "чл. 19" се поставя запетая и се добавя "ал. 1".
§ 10. В чл. 22, ал. 1 след думите "от занаяти" се добавя "с изключение на посочените в чл. 13, ал. 13а ЗДОД".
§ 11. Създава се чл. 23а:
"Чл. 23а. (1) Общинските съвети определят размера на данъка по реда на чл. 13, ал. 13а ЗДОД и го обявяват в срок до 1 декември на предходната данъчна година.
(2) Когато едноличен търговец осъществява таксиметрова дейност, тази дейност се облага по реда на чл. 13, ал. 13а, т. 1 ЗДОД. Ако търговецът на основание трудови или облигационни правоотношения наема или възлага осъществяването на таксиметрови превози с негови моторни превозни средства на други лица, той заплаща дължимия данък за всеки автомобил.
(3) В случаите на отдаване под наем на моторни превозни средства и на други дълготрайни материални активи, с които се извършват дейностите по чл. 13, ал. 13а ЗДОД, данъкът се заплаща от лицата, осъществяващи дейностите.
(4) (Попр. - ДВ, бр. 63 от 1996 г.) В случаите, когато дейностите по чл. 13, ал. 13а, т. 2 ЗДОД се извършват от еднолични търговци, които не отговарят на изискванията на § 7в, те се облагат по реда на чл. 13, ал. 5 ЗДОД.
(5) Ако лицата осъществяват повече от една от посочените в чл. 13, ал. 13а ЗДОД дейности, те заплащат данъка за всяка една от тях.
(6) В случаите, когато едноличен търговец осъществява и дейност по чл. 13, ал. 13а ЗДОД, за нея организира обособено отчитане (самостоятелни счетоводни регистри при прилагане на едностранно счетоводно записване или отделни аналитични сметки при прилагане на двустранно счетоводно записване).
(7) Лицата, които се облагат по реда на чл. 13, ал. 13а ЗДОД, подават декларация по образец, утвърден със заповед на министъра на финансите, която се обнародва в "Държавен вестник".
(8) Декларацията по ал. 7 се подава в данъчната служба по местоживеене при започване на дейността в 30-дневен срок. От нея лицата декларират вида на упражняваната от тях дейност.
(9) До 1 октомври на текущата данъчна година данъчните служби писмено уведомяват общинските съвети за определяне размера на данъка на лицата, осъществяващи дейностите по чл. 13, ал. 13а ЗДОД, за следващата година."
§ 12. В чл. 26 се създават ал. 5 и 6:
"(5) За дължимите авансови вноски по чл. 57б ЗДОД лицата, които се облагат по реда на чл. 13, ал. 5 ЗДОД, подават декларация по образец, утвърден от министъра на финансите, в данъчната служба по местоживеене до сроковете за плащане на авансовата вноска. Декларацията може да бъде подадена лично, чрез упълномощено лице или по пощата.
(6) Данъчно задължените лица по реда на чл. 13, ал. 13а ЗДОД, когато осъществяват единствено посочените дейности, не подават годишна данъчна декларация по чл. 33, ал. 1 ЗДОД."
§ 13. В чл. 28 се създават ал. 2 и 3:
"(2) На лицата по чл. 10, ал. 1, т. 9, назначени по граждански договори в търговски дружества с държавно или общинско участие, се удържа 20 на сто данък върху полученото възнаграждение при изплащането му, включително и върху допълнителното възнаграждение след облагане на печалбата.
(3) Данъкът по чл. 41а, ал. 1 и 2 ЗДОД се удържа и превежда от платеца на възнагражденията в данъчната служба по местоживеенето на лицата."
§ 14. Създават се чл. 28а, 28б и 28в:
"Чл. 28а. (1) Когато в течение на годината доходът на лицата, извършващи дейностите по чл. 13, ал. 12, т. 4 и 5 ЗДОД, надвиши сумата 60 000 лв., текущо се удържа 10 на сто данък при всяко изплащане на възнаграждение от тези дейности след приспадане на нормативно определените разходи, без да се извършва натрупване със суми по предишни възнаграждения.
(2) Предприятията, учрежденията, организациите и други, които изплащат възнаграждения на лицата, извършващи дейностите по чл. 13, ал. 12, т. 4 и 5 ЗДОД, издават "Сметка за изплатени суми по граждански договори" и "Служебна бележка", удостоверяващи удържането на данъка, по образци, утвърдени със заповед на министъра на финансите, която се обнародва в "Държавен вестник".
(3) Сметката за изплатени суми по граждански договори се издава от платеца на възнаграждението в три екземпляра. Единият екземпляр е предназначен за получателя на възнаграждението, другият - за предприятието, третият се изпраща на данъчната служба по място на регистрация на платеца.
(4) Платците на възнагражденията по граждански договори изпращат в данъчната служба по място на тяхната регистрация и опис на издадените сметки в срок до 15-о число на месеца, следващ тримесечието. Описът съдържа: списъка с имената, точния адрес, ЕГН, паспортните данни на всички лица, на които предприятието е изплатило суми по граждански договори, брутната сума за получаване, начислените и внесените държавни вземания (чл. 50 от Закона за пенсиите), общата сума на внесения данък, номера на платежния документ и номера на сметката, по която е удържан и внесен данъкът по чл. 41а, ал. 5 ЗДОД.
(5) Сметките и описите се обработват в данъчните служби по място на регистрация на платеца, които след извършване на проверка изпращат сведения в данъчните служби по местоживеене на данъкоплатците, получатели на възнагражденията.
Чл. 28б. (1) Предприятията, учрежденията, организациите и др. издават "Служебна бележка" при удържането на данъка. Оригиналът й се представя от лицата на данъчните органи при определянето на годишното данъчно задължение по чл. 13 ЗДОД.
(2) Предприятията, учрежденията, организациите и др. превеждат удържания данък по чл. 41а, ал. 5 ЗДОД по сметката на данъчната служба по място на тяхната регистрация.
Чл. 28в. Данъкът по реда на чл. 41а, ал. 6 ЗДОД се внася от лицата до 10-о число на следващия месец по сметката на данъчната служба по местоживеене по касов или безкасов път."
§ 15. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 изразът "авторски и лицензионни възнаграждения, възнаграждения за технически услуги" се заличава.
2. В ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) след думата "лица" се поставя запетая и се добавя "както и за авторски и лицензионни възнаграждения и възнаграждения за технически услуги, получени от тези лица";
б) думите "ал. 2 ЗДОД" се заменят с "ал. 3 ЗДОД".
§ 16. В чл. 30 се създава ал. 3:
"(3) Разпоредбата на чл. 50, ал. 2 ЗДОД се прилага и в случаите на чл. 13, ал. 13а ЗДОД, когато определеният размер на данъка от общинските съвети е до размера на данъка, съответстващ на двойния размер на годишния необлагаем минимум."
§ 17. В чл. 31, ал. 1, 2 и 3 думите "ал. 2" се заменят с "ал. 3".
§ 18. В чл. 32 се създават ал. 3, 4 и 5:
"(3) Лицата, изплатили възнагражденията по чл. 28а, ал. 1, внасят данъка до 10-о число на следващия месец.
(4) Лицата, извършващи дейностите по чл. 13, ал. 13а ЗДОД, внасят данъка на четири равни части в 10-дневен срок от началото на всяко тримесечие по сметката на данъчната служба по местоживеене.
(5) Лицата по чл. 13, ал. 5 ЗДОД правят авансови плащания върху дохода за облагане на съответния период на текущата данъчна година с натрупване в размер 20 на сто, без да приспадат необлагаемия годишен минимум. Данъчното облекчение по чл. 13, ал. 6, т. 2 ЗДОД се посочва с натрупване за първото и второто тримесечие до 22 април 1996 г. Данъкът се внася по касов или безкасов път по сметката на данъчната служба по местоживеене на лицата."
§ 19. В чл. 34 след думите "чл. 28" се поставя запетая и се добавя "28а, 28в и чл. 32, ал. 6", а изразът "чл. 30 от Закона за събиране на държавните вземания" се заменя с "чл. 20 от Закона за данъчното производство".
§ 20. В чл. 35, ал. 3 думите "по чл. 6, ал. 2 ЗДОД" се заменят с "по чл. 6, ал. 3 ЗДОД" и думите "по чл. 10 от Закона за събиране на държавните вземания" се заменят с "чл. 20, 23, 24 и 25 от Закона за събиране на държавните вземания (ДВ, бр. 26 от 1996 г.)".
§ 21. В чл. 37 думата "приходоизточници" се заменя с "доходи".
§ 22. В чл. 39 думите "ал. 2 и чл. 21" се заменят с "ал. 2, чл. 21 и чл. 23а, ал. 7".
§ 23. В § 7 от допълнителните разпоредби думите "доход от укрит приходоизточник" се заменят с "укрит доход".
§ 24. Създават се § 7а, 7б и 7в:
"§ 7а. "Таксиметрова дейност с лек автомобил" е осъществяване на превоз на пътници с лек автомобил, съоръжен с таксиметров апарат, и по маршрут, определен от клиента.
§ 7б. "Таксиметрова дейност с товарен автомобил" е превоз на товари, извършван с товарни автомобили, с които се обслужват физически лица - граждани.
§ 7в. "Занаятчийска дейност" е дейност, осъществявана от лицата със самостоятелен личен труд, за която се отнася разпоредбата на чл. 2, т. 2 от Търговския закон."
§ 25. В § 23 думите "чл. 41а, ал. 2 ЗДОД и чл. 28, ал. 2 и 3 (отм., ДВ, бр. 21 от 1995 г.) ППЗДОД" се заменят с "чл. 41а и чл. 57б ЗДОД".
§ 26. При авансовото облагане на едноличните търговци по чл. 57б ЗДОД в случаите, когато това са слепи, глухонеми, инвалиди с група инвалидност, вноските се извършват по реда на ЗДОД. След подаване на годишната данъчна декларация по чл. 33, ал. 1 ЗДОД се прилагат разпоредбите на чл. 50, ал. 2 ЗДОД.
§ 27. Декларацията по чл. 26, ал. 5 за лицата по чл. 13, ал. 5 ЗДОД се подава до срока за всяко авансово плащане, като за съответните периоди на 1996 г. тя се подава при наличие на доход за облагане, а от 1 януари 1997 г. се подава независимо от размера на дохода, вкл. в случаите, на загуба и на земеделско производство.
§ 28. Платежните документи, с които се превежда данъкът по чл. 41а, ал. 5 и 6 ЗДОД, следва да съдържат: фирмата на платеца, данъчния му номер, пояснения относно данъка по чл. 41а, ал. 5 или 6 ЗДОД, размера на възнаграждението, датата, трите имена на лицето, получило възнаграждението, и неговия ЕГН.
§ 29. Данъчната служба по местоживеене на лицата по чл. 13, ал. 5 ЗДОД изпраща копия от декларацията за авансово облагане в данъчната служба по мястото на регистрацията на едноличните търговци и на лицата, работещи по ред, определен от министъра на здравеопазването.
§ 30. Декларацията по чл. 23а, ал. 7 се подава задължително за 1996 г.
§ 31. Описите по чл. 28а, ал. 4 се подават и за предходните тримесечия на 1996 г.