Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 100 от 31.X

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 84 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 10 МАРТ 1997 Г. ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ ИЗВЪРШВАНЕТО НА СПЕКУЛАТИВНА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ И ЗА НАЛАГАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИ НАКАЗАНИЯ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 84 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 10 МАРТ 1997 Г. ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ ИЗВЪРШВАНЕТО НА СПЕКУЛАТИВНА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ И ЗА НАЛАГАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИ НАКАЗАНИЯ

Обн. ДВ. бр.22 от 14 Март 1997г., изм. ДВ. бр.100 от 31 Октомври 1997г., отм. ДВ. бр.60 от 2 Юли 1999г.

Отменено с § 7, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 138 на Министерския съвет от 29 юни 1999 г. за преобразуване на Националната комисия по търговията към Министерството на търговията и туризма в Комисия по търговия и защита на потребителите - ДВ, бр. 60 от 2 юли 1999 г., в сила от 02.07.1999 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. С това постановление се определя редът за установяване извършването на спекулативна стопанска дейност и за налагане на административни наказания.


Чл. 2. (1) Установяването на спекулативна стопанска дейност се осъществява от органите на:

1. Министерството на финансите;

2. Министерството на търговията и външноикономическото сътрудничество;

3. Министерството на вътрешните работи и

4. общинските администрации.

(2) Кметовете на общините могат да организират провеждането на съвместни проверки и мероприятия на органите по ал. 1 и да определят извънщатни сътрудници за участие в тях.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1997 г.) В съвместните проверки и мероприятия могат да участват и длъжностни лица от Националната комисия по търговията и от други държавни органи, за които в закон или в друг нормативен акт е предвидено осъществяване на специализиран контрол, включващ контрол върху осъществяването на спекулативна стопанска дейност с определени стоки.

(4) Органите по ал. 1 взаимодействат чрез ръководителите си или чрез упълномощени от тях длъжностни лица в съответствие с нормативно предоставената им компетентност.

(5) Извънщатни сътрудници могат да бъдат само лица, регистрирани в бюрата по труда в града, на чиято територия се осъществява проверката или мероприятието.


Чл. 3. При извършването на проверки и мероприятия за установяване на спекулативна стопанска дейност извънщатните сътрудници по чл. 2, ал. 5:

1. съдействат за установяване на стоковите наличности и за използване на електронни касови апарати с фискална памет в търговските обекти в съответствие с изискванията на нормативните актове и

2. могат да бъдат посочвани като свидетели при съставяне на актове за нарушение.


Чл. 4. Действия по установяване на спекулативна стопанска дейност се предприемат освен по инициатива на някой от органите по чл. 2, ал. 1 и въз основа на:

1. материали от средствата за масово осведомяване, устни и писмени съобщения на граждани и длъжностни лица за подготвяни, извършващи се или извършени правонарушения;

2. селективна информация от органите на Министерството на вътрешните работи и на данъчната администрация;

3. данни от актове и доклади на данъчните органи за факти и обстоятелства, свидетелстващи за извършени правонарушения.


Чл. 5. (1) Контролните органи по чл. 2, ал. 1 проверяват:

1. спазването на регулираните от държавата цени, търговски надценки, отстъпки и комисиони;

2. прилагането на утвърдените правила и нормативи за образуване на цените;

3. спазването на цените на стоки и услуги, за които е въведена временна забрана за изменение или други ограничения;

4. включването в цените на установените данъци, акцизи, мита, митнически и други такси;

5. издаването на касова бележка, а при поискване от купувача - и на фактура, при продажбата на стоки или при извършването на услуги, които отразяват реално платената от купувача цена;

6. наличието на съответно разрешение за извършване на продажба на стоки или услуги, за които закони, нормативни актове на Министерския съвет, актове на местното самоуправление и местната администрация са предвидили специален ред за осъществяването им;

7. наличието на разрешение за продажба на стоки или за извършване на услуги на съответното място;

8. предлагането за продажба на наличните стоки, закупени с цел продажба или за влагане при извършване на услуга;

9. продажбата или замяната на стоки за целите, за които са били предоставени или закупени.

(2) Контролните органи установяват извършването на спекулативна стопанска дейност в случаите на:

1. продаване на стоки и извършване на услуги по цена над определената или преди да е определена или утвърдена по съответния ред;

2. извършване на търговска дейност без надлежно регистриране, когато такова се изисква;

3. извършване на търговска дейност на места, забранени за това;

4. стоки, закупени за продажба или за влагане при извършване на услуга, но непредложени до изчерпването им;

5. продадени или заменени от производители или търговци стоки не по установения ред.


Чл. 6. При извършване на съвместни проверки и мероприятия по реда на чл. 2, ал. 3 копие от констативния протокол по чл. 8, ал. 1 се изпраща незабавно на съответните специализирани контролни органи, ако техни представители не са присъствали на съответната проверка, когато се установи, че:

1. стоки или услуги с цени, регулирани от държавата по реда на Закона за цените и правилника за прилагането му, Закона за тютюна и тютюневите изделия, Закона за лекарствените средства и аптеките в хуманната медицина и други специални нормативни актове, се продават, съответно извършват, на цени:

а) над или под определените фиксирани, съответно минимални, цени;

б) определени при начисляване на надценки, отстъпки и комисиони, различни от нормативно определените;

в) различни от тези, за които е въведена временна забрана за изменение или други ограничения;

г) определени в противоречие с утвърдените правила и нормативи за образуването, обявяването (регистрирането), договарянето и прилагането на цените;

2. закони, нормативни актове на Министерския съвет или актове на местното самоуправление и местната администрация предвиждат специален ред за осъществяване на определен вид стопанска дейност - регистриране или разрешаване (лицензиране) - и съответният търговец осъществява дейността в нарушение на този ред;

3. продават се стоки или се извършват услуги на места, различни от разрешените, или след отнето разрешение за заемане на място, когато то не е било използвано по предназначение, не е било използвано от лицето, на което е предоставено, или когато обществени нужди са наложили това.


Чл. 7. (1) При установяване извършването на някоя от дейностите по чл. 5, ал. 2 и чл. 6 се налагат административните наказания, предвидени в Закона за борба със спекулата или в съответните специални закони, нормативни актове на Министерския съвет и на органите на местното самоуправление и местната администрация.

(2) В случаите по чл. 4, ал. 1 и по чл. 5, ал. 1 от Закона за борба със спекулата наказващият орган постановява и отнемане в полза на държавата на стоките - предмет на нарушението.

(3) В случаите по чл. 8, ал. 1 от Закона за борба със спекулата наказващият орган може да постанови и лишаване от правото да се упражнява съответната професия или дейност, което се изразява в забрана за упражняване на професията или дейността, във връзка с която е установено нарушението. Лишаването от правото да се упражнява съответната професия или дейност може да бъде за срок от 3 месеца до 2 години в зависимост от тежестта на нарушението и от очакваната имотна облага за нарушителя.

(4) Максималният размер на глобите се увеличава с една втора, когато предмет на спекулативната стопанска дейност са хранителни стоки, поставени при специален разпределителен режим (талони и други), лекарствени средства или детски стоки.


Чл. 8. (1) За извършените проверки контролните органи съставят констативен протокол.

(2) За извършените административни нарушения се съставят актове по реда, установен от Закона за административните нарушения и наказания. Актът за установяване на административно нарушение, извършено при осъществяване дейността на юридически лица, се връчва на лицата, отговорни за управлението им, или на някое от лицата, натоварени да приемат книжа.


Заключителни разпоредби

§ 1. (1) С влизането в сила на постановлението за целите на чл. 2, ал. 2 и 5 общините в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе сключват трудови договори за срок 2 месеца с извънщатни сътрудници - лица с висше икономическо образование или електронни инженери, посочени от съответните бюра по труда на територията на градовете, както следва:

1. за София - 428 лица;

2. за Пловдив - 180 лица;

3. за Варна - 144 лица;

4. за Бургас - 136 лица;

5. за Русе - 80 лица.

(2) При липса на достатъчно лица с висше икономическо образование или електронни инженери като извънщатни сътрудници могат да се привличат и лица с подходящо средно специално образование.

(3) Средствата за заплати на извънщатните сътрудници по ал. 1 се предоставят от фонд "Професионална квалификация и безработица" към Министерството на труда и социалните грижи при условията и по реда на чл. 8 от Постановление № 57 на Министерския съвет от 1989 г. за пренасочване и ефективно използване на освобождаваната работна сила (обн., ДВ, бр. 96 от 1989 г.; изм. и доп., бр. 81 от 1990 г., бр. 23, 49 и 91 от 1991 г., бр. 35, 43, 59 и 90 от 1992 г., бр. 26, 68 и 69 от 1993 г.; попр., бр. 73 от 1993 г.; изм., бр. 63 и 96 от 1994 г., бр. 45 от 1996 г.; доп., бр. 51 от 1996 г.) и Наредба № 13 от 1993 г. за образуване и разходване на фонд "Професионална квалификация и безработица" (обн., ДВ, бр. 99 от 1993 г.; попр., бр. 100 от 1993 г.).


§ 2. Постановлението се издава на основание чл. 114 от Конституцията на Република България във връзка с § 2 от заключителните разпоредби на Закона за борба със спекулата.


§ 3. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките