Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 11 от 10.II

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 177 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 МАЙ 1997 Г. ЗА ПРОЦЕСУАЛНОТО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРЕД ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ПРЕД ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪД ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 177 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 МАЙ 1997 Г. ЗА ПРОЦЕСУАЛНОТО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРЕД ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ПРЕД ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪД ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА

Обн. ДВ. бр.37 от 9 Май 1997г., отм. ДВ. бр.11 от 10 Февруари 2004г.

Отменено с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 26 от 2 февруари 2004 г. за процесуалното представителство на Република България пред Европейския съд по правата на човека - ДВ, бр. 11 от 10 февруари 2004 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Процесуалното представителство на Република България пред Европейската комисия по правата на човека и пред Европейския съд по правата на човека се осъществява от правителствен агент. Той признава искове и сключва спогодби с насрещната страна само когато изрично е упълномощен за това от Министерския съвет.

(2) Правителственият агент се подпомага от трима съагенти. Те могат да извършват процесуално представителство в конкретни случаи при изрично упълномощаване от правителствения агент.


Чл. 2. (1) Правителственият агент и съагентите подготвят и защитават позицията на Република България по всяко дело, по което държавата участва като ищец или ответник.

(2) Правителственият агент изготвя предложения за изпълнение на влезли в сила решения на Европейската комисия по правата на човека и на Европейския съд по правата на човека.

(3) При изпълнение на задълженията си правителственият агент и съагентите имат право да изискват и да получават от всички държавни и съдебни органи, административни и други служби информация, документи и становища във връзка със защитата на държавата пред Европейската комисия по правата на човека и пред Европейския съд по правата на човека.

(4) Правителственият агент и съагентите могат да привличат и да ползват услугите и на други правни съветници.


Чл. 3. Правителственият агент прави предложения до министъра на правосъдието за привеждане на законодателството в съответствие с Европейската конвенция за правата на човека.


Чл. 4. За правителствен агент и правителствени съагенти се назначават юристи с високи професионални качества, с богат опит в практиката и с широки познания в областта на международното право.


Чл. 5. (1) Правителственият агент е служител в администрацията на Министерския съвет, който се назначава и се освобождава от министър-председателя по предложение на министъра на правосъдието и министъра на външните работи.

(2) За правителствени съагенти се назначават от съответните министри двама служители на Министерството на правосъдието и един на Министерството на външните работи.


Чл. 6. Разходите, свързани с процесуалното представителство на Република България, се поемат от Министерския съвет.


Заключителни разпоредби

§ 1. Отменя се Постановление № 145 на Министерския съвет от 1994 г. за създаване на институт на правителствен агент на Република България за участие в процедурата пред Европейската комисия за правата на човека и пред Европейския съд за правата на човека (ДВ, бр. 64 от 1994 г.).


§ 2. В 30-дневен срок от влизането в сила на постановлението министър-председателят да назначи правителствения агент, а министърът на правосъдието и министърът на външните работи - правителствените съагенти.


§ 3. Постановлението се приема на основание чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България.


§ 4. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките