Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 121 от 20.X

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 227 ОТ 12 ОКТОМВРИ 1998 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА ПЕНСИИТЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 116 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 227 ОТ 12 ОКТОМВРИ 1998 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА ПЕНСИИТЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 116 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.

Обн. ДВ. бр.121 от 20 Октомври 1998г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В чл. 1 след думата "пенсиите" се добавя "и добавките към тях".


§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Пенсиите се изплащат от териториалните поделения на Националния осигурителен институт чрез пощенски станции, банкови клонове и пенсионни каси към териториалните поделения на Националния осигурителен институт."

2. Алинея 2 се отменя.


§ 3. В чл. 5, ал. 1, т. 6 думите "ръководителя на направление "Изплащане на пенсиите" се заменят с "началника (директора) на отдел (дирекция) "Пенсионни осигуровки".


§ 4. В чл. 6 се правят следните изменения:

1. В ал. 2 изречение първо се изменя така:

"Изплащателният картон по образец се изготвя въз основа на разпореждането на длъжностното лице по пенсионното осигуряване."

2. В ал. 7 думите "ръководителя на направление "Изплащане на пенсиите" се заменят с "началника (директора) на отдел (дирекция) "Пенсионни осигуровки".


§ 5. В чл. 14 се създава ал. 3:

"(3) По преценка на касиера платец пенсия до двойния размер на социалната пенсия може да се изплаща в пощенските станции при условията и по реда на ал. 2 на съпруг(а), на пълнолетни деца или на родители на пенсионера."


§ 6. В чл. 15 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "ръководителя на направление "Изплащане на пенсиите" се заменят с "началника (директора) на отдел (дирекция) "Пенсионни осигуровки".

2. В ал. 3 думите "ръководителя на направление "Изплащане на пенсиите" се заменят с "началника (директора) на отдел (дирекция) "Пенсионни осигуровки".


§ 7. В чл. 16 ал. 3 и 4 се изменят така:

"(3) Еднократно пълномощно за получаване на пенсия за текущия месец или на пенсионен запис (за част от месеца, за цял месец или набрана сума от пенсия), издадено в страната, не се заверява. По такъв вид пълномощно може да се извърши плащане най-много 3 пъти в една календарна година, като всеки път се представя отделно пълномощно. В него упълномощителят декларира, че не е ползвал това право повече от 3 пъти през календарната година.

(4) Пълномощното по ал. 3 се задържа в пощенската станция при изплащането на пенсията и се съхранява в преписката по изплащането на пенсиите 3 години след изтичането на годината, през която е изплатена пенсията. След този срок то се унищожава, при условие че е извършена финансова ревизия на пощенската станция. Когато пенсията се изплаща със запис, пълномощното се прилага към записа. При изплащане на пенсия по еднократно пълномощно се изискват личните паспорти на упълномощителя и на упълномощения."


Глава трета се изменя така:

"Глава трета

ПРЕВОДИ НА ПЕНСИИ ПО ВЛОГ В БАНКИ

Раздел I

Превод на пенсии в банки

Чл. 20. По желание на пенсионера пенсията му се превежда по детски разплащателен (електронно-дебитна карта) или спестовен безсрочен влог в посочения от него банков клон.

Чл. 21. (1) Пенсионер, който има открит влог, може да поиска с писмена молба до териториалното поделение на Националния осигурителен институт, което изплаща пенсията и добавките към нея, да ги превежда по влога.

(2) В молбата се вписват: банковият клон, номерът на влога, трите пълни имена на пенсионера по паспорт, единният граждански номер, точният адрес, на който се получава пенсията, и пощенският код на пощенската станция. Към молбата се подава декларация, че при заминаване в чужбина пенсионерът или законният му представител предварително ще уведоми за това териториалното поделение на Националния осигурителен институт.

(3) Молбите за превеждане на пенсии по влог, получени в териториалното поделение на Националния осигурителен институт до 25-о число на месеца, се изпълняват от 1-во число на втория месец след месеца, през който е подадена молбата.

(4) Ежегодно до края на януари на съответната година пенсионерите подновяват молбите за превеждане на пенсията в банката. За пенсионерите, непредставили молби, преводите се спират до изясняване на причините за това.

Чл. 22. Когато от превежданата по влог пенсия се правят удръжки по чл. 53 от Закона за пенсиите, териториалното поделение на Националния осигурителен институт прави удръжките, след което превежда по влога остатъка от пенсията.

Чл. 23. При извършен превод в по-голям от полагащия се размер съответният банков клон възстановява сумите на териториалното поделение на Националния осигурителен институт само в случай, че по влога има налични суми за възстановяване на неправилно извършения превод.

Чл. 24, При смърт на пенсионера териториалното поделение на Националния осигурителен институт издава на законните наследници удостоверение по установен образец, в което се вписват последният месец, за който починалият е имал право на пенсия, както и месецът, до който включително е преведена пенсията по влога. В случай че на банковия клон е преведена пенсия, отнасяща се за време след месеца, през който е починал пенсионерът, размерът на неправилно преведената сума се вписва в удостоверението, като тази сума се възстановява от банковия клон на териториалното поделение на Националния осигурителен институт.

Чл. 25. (1) За ежемесечното завеждане на влоговите сметки в банките Главна дирекция "Информационни системи" на Националния осигурителен институт освен ведомост за изплащане на пенсиите изготвя в 2 екземпляра по банкови клонове пълни списъци на пенсионерите, на които пенсиите се превеждат по влог. Списъците се изготвят поотделно за всеки вид влог и съдържат следните данни: единния граждански номер, трите имена на пенсионера, номера на влога и сумата на превода.

(2) Списъците по ал. 1 се уточняват с ведомостта за изплащане на пенсиите в териториалните поделения на Националния осигурителен институт и с вписаните в корекционна ведомост пенсии, като се зачертават редовете на пенсионерите, за които не се следват преводи. Коригират се също и крайните сборове на сумите, подлежащи на превод.

Чл. 26. Три дни преди започване изплащането на пенсиите в пощенските станции териториалното поделение на Националния осигурителен институт превежда на съответния банков клон сумата на пенсиите на влог с платежно нареждане, към което се прилагат и списъци на пенсионерите.

Чл. 27. Получените заверения на преводи на пенсии по влог се осчетоводяват в банковия клон по общия ред.

Чл. 28. (1) Банковият клон не заверява влоговата сметка на пенсионера, когато:

1. има данни, че пенсионерът е починал;

2. има молба от пенсионера за закриване на сметката му.

(2) В случаите по ал. 1 преведената за месеца сума се възстановява на териториалните поделения на Националния осигурителен институт.

Чл. 29. При закриване на влога по искане на титуляря или на законния му представител остатъкът по сметката се изплаща по реда, установен за влоговете.

Чл. 30. При закриване на влог, по който е превеждана пенсия поради смърт на титуляря, банковият клон изплаща остатъка по влога на наследниците след представяне на удостоверението по чл. 24.

Чл. 31. В случаите, когато се закрива влог, по който се превежда пенсия, банковият клон уведомява териториалните поделения на Националния осигурителен институт, освен когато в банковия клон е представено удостоверение за размера на неправилно преведената сума, подлежаща на възстановяване.

Чл. 32. Всички други взаимоотношения между банката и титуляря на сметката се уреждат с договора за откриване на влога."


§ 9. В чл. 33 ал. 3 се отменя.


§ 10. В чл. 34 ал. 1 се изменя така:

"(1) Пенсии в чужбина се изплащат от Националния осигурителен институт въз основа на спогодба или споразумение със съответната страна."


§ 11. Член 35 се изменя така:

"Чл. 35. Изплащането на пенсии в чужбина се извършва на основание на разпореждане на началника на отдел "Международни спогодби" на Националния осигурителен институт."


§ 12. В чл. 42 думите "разплащателен влог в Държавната спестовна каса" се заменят с "влогове в банките".


§ 13. Член 43 се изменя така:

"Чл. 43. (1) Към пенсиите се изплащат добавки и компенсации, определени в разпореждането, издадено на основание чл. 54, ал. 1 от Закона за пенсиите, или с нормативен акт, месечни добавки за деца и помощи по Указа за насърчаване на раждаемостта и месечни добавки за деца по чл. 40 от Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите.

(2) За изплащане на месечни добавки за деца и помощи по Указа за насърчаване на раждаемостта и на месечни добавки по Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите се подава декларация по установен образец до териториалното поделение на Националния осигурителен институт. Тази декларация се подава и всяка следваща година до края на януари в териториалното поделение на Националния осигурителен институт. При промяна в семейното положение, водеща до прекратяване изплащането на месечни добавки и до увеличаване или намаляване на техния размер, пенсионерът подава нова декларация.

(3) За изплащане на помощта за самотна майка (баща) по Указа за насърчаване на раждаемостта се подава молба-декларация по установен образец до териториалното поделение на Националния осигурителен институт.

(4) За изплащане на месечната добавка по чл. 40 от Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите освен декларация се представя и документ от лекарска консултативна комисия, удостоверяващ инвалидността на детето."


§ 14. Член 46 се изменя така:

"Чл. 46. (1) След сключване на договор между Националния осигурителен институт и съответната банка от пенсиите могат да се правят удръжки за погасяване на заеми при условията, предвидени в договора за отпускане на заема от банковия клон.

(2) За направените удръжки от териториалните поделения на Националния осигурителен институт по отпуснатите заеми съответните банкови клонове заплащат комисиона върху месечните преводи на териториалните поделения на Националния осигурителен институт, договорена между Централното управление на Националния осигурителен институт и съответната банка. Банковите клонове превеждат на териториалните поделения на Националния осигурителен институт договорената комисиона до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят преводите."


§ 15. В чл. 63 се правят следните изменения:

1. Точки 1 и 2 се изменят така:

"1. сумите на неизплатените през месеца пенсии се вписват в съответните пенсионни партиди. Когато цялата сума на възстановените пенсии не следва да се изплати, в пенсионните партиди се вписва: "Да не се изплаща". Ако част от възстановената сума от пенсия следва да се изплати, тя се превежда на лицето с пенсионен запис. За неизплатените пенсии се изготвя рекапитулация по видове пенсии. Сумите й се вписват с червено в съответните графи на сборна месечна ведомост по образец и към нея се прилагат рекапитулациите и ведомостите за неизплатените пенсии;

2. сумите на изплатените пенсии за минали месеци се вписват в съответните пенсионни партиди. За изплатените за минали месеци суми се изготвя рекапитулация по видове пенсии. Сумите й се вписват в съответните графи на сборната месечна ведомост по т. 1 и към нея се прилагат рекапитулациите и ведомостите за изплатените пенсии за минали месеци;".

2. Точка 4 се изменя така:

"4. за неизплатените и изплатените за минало време пенсии на лица, чиито пенсионни преписки са изпратени в друго териториално поделение на Националния осигурителен институт, се изготвя писмо до съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт, в което се вписват необходимите данни. Номерът и датата на това писмо се вписват във ведомостта, а копието от писмото се прилага към нея."


§ 16. В чл. 69, ал. 1 думите "ръководителят на направление "Изплащане на пенсиите" се заменят с "началника (директора) на отдел (дирекция) "Пенсионни осигуровки".


§ 17. В чл. 72, ал. 1, т. 1 думите "ръководителя на направление "Изплащане на пенсиите" се заменят с "главния счетоводител".


§ 18. В чл. 73 ал. 3 се изменя така:

"(3) Сектор "Изплащане на пенсиите" отразява неизплатените пенсии от ведомостта за неизплатените пенсии в пенсионните партиди по определения ред."


§ 19. В чл. 74, ал. 2 думите "ръководителят на направление "Изплащане на пенсиите" се заменят с "главният счетоводител".


§ 20. Член 75 се изменя така:

"Чл. 75. Ръководителят на сектор "Изплащане на пенсиите" заедно с главния счетоводител извършват ежемесечна проверка на касата - за което съставят протокол."


§ 21. В § 1, ал. 1 от допълнителните разпоредби думите "ръководителя по пенсиите" се заменят с "длъжностното лице по пенсионното осигуряване".


§ 22. В § 8 ал. 2 от допълнителните разпоредби се изменя така:

"(2) Справки по отношение на остатъците по заеми и постъпления на суми по влогове на пенсионери се извършват в съответните банкови клонове."


§ 23. В § 11 от заключителните разпоредби думите "с инструкция на" се заменят с "от".


Допълнителни разпоредби

§ 24. Навсякъде в наредбата думите "дирекция "Електронна обработка на информацията" се заменят с "Главна дирекция "Информационни системи", думите "направление "Изплащане на пенсиите" се заменят със "сектор "Изплащане на пенсиите" и думите "Булбанк" АД" - с "банките по чл. 5, ал. 3 от Закона за фонд "Обществено осигуряване".


Промени настройката на бисквитките