Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 23.XI

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 263 ОТ 14 НОЕМВРИ 2001 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СОБСТВЕНОСТТА ВЪРХУ ГОРИТЕ И ЗЕМИТЕ ОТ ГОРСКИЯ ФОНД, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1998 Г. (ОБН., ДВ,

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 263 ОТ 14 НОЕМВРИ 2001 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СОБСТВЕНОСТТА ВЪРХУ ГОРИТЕ И ЗЕМИТЕ ОТ ГОРСКИЯ ФОНД, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1998 Г. (ОБН., ДВ, БР. 29 ОТ 1998 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 83 И 105 ОТ 1999 Г.)

Обн. ДВ. бр.101 от 23 Ноември 2001г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 6:

"(6) Делба на гори и земи от горския фонд, възстановени в съсобственост като идеални части от ревир, не се допуска."

2. Досегашната ал. 6 става ал. 7.


§ 2. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) При невъзможност за възстановяване на горите и земите в съществуващи или възстановими стари реални граници поради проведени върху тях мероприятия по чл. 4 собствениците се обезщетяват с равни на отнетите им по площ и с еднакви по вид и произход гори и земи от държавния горски фонд в землището на същото населено място или в съседно или друго землище в границите на общината."

2. В ал. 2 след думите "по площ" се поставя запетая и думите "и вид гори и земи от държавния горски фонд" се заменят с "а при възможност - и по вид гори и земи от държавния горски фонд в землището на същото населено място или в съседно или друго землище в границите на общината".

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Собствениците на гори, изключени от държавния горски фонд за изкореняване и изкоренени, се обезщетяват с равни на отнетите им по площ, а при възможност - и с еднакви по вид гори и земи от държавния горски фонд в землището на същото населено място или в съседно или друго землище в границите на общината."

4. Създава се ал. 4:

"(4) При невъзможност за обезщетяване по реда на ал. 1 - 3 собствениците се обезщетяват с равни на отнетите им по площ, а при възможност - и с еднакви по вид гори и земи от държавния горски фонд в землището на съседна община или в друго землище."


§ 3. В чл. 7 думите "Закона за ловното стопанство" се заменят със "Закона за лова и опазване на дивеча".


§ 4. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3:

а) в т. 1 и 2 след думата "план" се добавя "(кадастрална карта)";

б) в т. 2 след думата "номера" се добавя "(идентификатора)";

в) в т. 3 думите "самостоятелен парцел" се заменят с "урегулиран поземлен имот".

2. В ал. 4, т. 1 след думата "номера" се добавя "(идентификатора)", а след думата "план" се добавя "(кадастрална карта)".

3. В ал. 5 се правят следните изменения и допълнения:

а) след думата "план" се добавя "(кадастрална карта)", а думите "се изработва кадастрален план" се заменят със "се изработва помощен план";

б) в т. 2 след думата "план" се добавя "(кадастрална карта)".

4. В ал. 6 думите "Неразделна част от кадастралния план" се заменят с "Неразделна част от помощния план".

5. Алинея 8 се изменя така:

"(8) След влизането в сила на решението на поземлената комисия имотите се попълват в одобрения кадастрален план в случаите и по реда на чл. 134, ал. 2, т. 2 във връзка с § 6, ал. 6 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), а при наличие на одобрена кадастрална карта - в случаите и по реда на чл. 53 и 54 от Закона за кадастъра и имотния регистър."


§ 5. В чл. 18 се правят следните изменения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Приемателната комисия се назначава от министъра на земеделието и горите и от изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра или от упълномощени от тях длъжностни лица в състав: инженер-лесовъд - лесоустроител, инженер-лесовъд от Националното управление по горите, от регионалното управление по горите или от държавното лесничейство, председателят на поземлената комисия, представител на поземлената комисия, представител на Министерството на земеделието и горите, представител на Агенцията по кадастъра и представител на общинската администрация. Председателят на комисията се определя в заповедта за назначаването й."

2. В ал. 6 думите "по чл. 13, ал. 11 ЗВСГЗГФ" се заменят с "по чл. 13, ал. 14 ЗВСГЗГФ", а думите "и бр. 3 от 1999 г." се заменят с "бр. 3 от 1999 г., бр. 28 от 2000 г. и бр. 42 от 2001 г.)".

3. Алинея 7 се изменя така:

"(7) Срокът по чл. 16 ЗВСГЗГФ за освобождаване от държавни такси, държавни нотариални такси и местни данъци и такси при доброволни делби и разпоредителни сделки със земи и гори започва да тече от датата на влизане в сила на решението за възстановяване правото на собственост върху гори и земи от горския фонд."


§ 6. В чл. 20, изречение първо думите "със застроителен регулационен план или околовръстен полигон" се заменят със "с подробен устройствен план (застроителен регулационен план или околовръстен полигон)", а в изречение второ думите "техническата служба на общината" се заменят с "общинската администрация (службата по кадастъра)".


§ 7. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Лицата по чл. 3 ЗВСГЗГФ в случаите, когато върху техни земи или гори са построени сгради, предназначени за стопански и обслужващи дейности, незаконно изградени и неузаконени до влизането в сила на ЗВСГЗГФ, имат право да предприемат процедура за узаконяване на сградата по реда на чл. 226 ЗУТ и да я закупят.

(2) Главният архитект на общината, а за градовете с районно деление - главният архитект на района, в едномесечен срок се произнася по искането по ал. 1."

2. В ал. 4 след думите "по ал. 1" се поставя запетая и се добавя "т. 1".


§ 8. В чл. 25 се правят следните изменения и допълнения:

1. В изречение първо след думите "чл. 7, ал. 4 ЗВСГЗГФ" се поставя запетая и се добавя "подали заявление по реда и в срока по чл. 7, ал. 7 ЗВСГЗГФ", а думите "частично застроително решение" се заменят с "подробен устройствен план".

2. В изречение второ след думата "общината" се добавя "(района)".


§ 9. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 след думите "главният архитект и главният юрисконсулт на общината" се добавя "или на района".

2. В ал. 3 изречение второ се изменя така:

"За взетите от комисията решения се съставя протокол, който заедно с преписката се изпраща служебно в поземлената комисия."

3. В ал. 4 изречение второ се заличава.

4. Алинеи 5 и 6 се изменят така:

"(5) Решенията по ал. 4 се съобщават и обжалват по реда на чл. 13, ал. 6 ЗВСГЗГФ.

(6) След влизането в сила на решенията по ал. 4 правоимащите лица могат да подадат до поземлената комисия молба за оценка на прилежащата до 1 дка площ от горския фонд."

5. Създават се ал. 7, 8, 9, 10, 11 и 12:

"(7) Поземлената комисия в 7-дневен срок служебно изпраща преписката на държавното лесничейство за възлагане извършването на оценката. Към преписката се прилага и документ за платената държавна такса за извършване на оценката по чл. 2а от Тарифата за таксите за административни и технически услуги, приета с Постановление № 266 на Министерския съвет от 1998 г. за приемане на тарифи за таксите, които се внасят в бюджета на Министерството на земеделието и горите (ДВ, бр. 146 от 1998 г.).

(8) Директорът на държавното лесничейство в 14-дневен срок възлага с договор извършването на оценката на оценители, лицензирани по реда на Наредба № 32 от 1999 г. за оценка на гори и на земите в горския фонд (обн., ДВ, бр. 3 от 1999 г.; изм., бр. 57 от 2001 г.). В договора се посочват срокът за оценяване на имота, който не може да бъде по-дълъг от един месец, и възнаграждението в размер дължимата държавна такса по чл. 2а от Тарифата за таксите за административни и технически услуги.

(9) Оценката се одобрява в 7-дневен срок със заповед на ръководителя на регионалното управление на горите. Заповедта се съобщава от държавното лесничейство на заинтересуваните лица по реда на Гражданския процесуален кодекс и може да се обжалва по реда на Закона за административното производство. Обжалването по административен ред се извършва пред началника на Националното управление по горите при Министерството на земеделието и горите.

(10) След влизането в сила на заповедта по ал. 9 директорът на държавното лесничейство изплаща възнаграждението на лицензирания оценител по ал. 8 и изпраща преписката на поземлената комисия.

(11) Гражданите по чл. 7, ал. 4 ЗВСГЗГФ заплащат стойността на имота съгласно оценката в 3-месечен срок от получаването й.

(12) Поземлената комисия постановява решение за придобито право на собственост по чл. 7, ал. 4 ЗВСГЗГФ в 14-дневен срок след представяне на документ за платената стойност по оценката на имота. Скицата и таксационната характеристика са неразделна част от решението."


§ 10. В чл. 27, ал. 1 думите "по чл. 26, ал. 3" се заменят с "по чл. 26".


§ 11. Член 28 се изменя така:

"Чл. 28. Държавата, закупила сгради по реда на чл. 7, ал. 2 ЗВСГЗГФ, или лицата, придобили собственост върху тях по реда на чл. 7, ал. 3 ЗВСГЗГФ, могат да придобият право на собственост върху прилежащата до 1 дка площ по реда на чл. 25, 26 и 27."


§ 12. В чл. 29 се правят следните изменения:

1. Алинея 4 се изменя така:

"(4) В 3-месечен срок общината се произнася с протокол относно нормативно определената прилежаща площ, който заедно с преписката се изпраща служебно в поземлената комисия."

2. Алинея 5 се отменя.

3. В ал. 6 изречение второ се заличава.

4. В ал. 8 думите "чл. 27" се заменят с "при условията и по реда на чл. 26, ал. 6 - 12 и чл. 27".


§ 13. В чл. 31, ал. 8 думите "Национален фонд "Българска гора" се заменят с "бюджета на Министерството на земеделието и горите".


§ 14. В чл. 33, ал. 1 т. 7 и 8 се изменят така:

"7. възлага по реда на Закона за обществените поръчки техническите дейности по възстановяването на собствеността върху горите и земите от горския фонд, както и създаването, поддържането и осъвременяването на специализираните карти и регистри на горите и земите от горския фонд;

8. сключва договорите за поддържането и осъвременяването на специализираните карти, регистри и информационни системи на горите и земите от горския фонд, изработени при прилагането на ЗВСГЗГФ, с лицата, на които е възложено поддържането и осъвременяването на картата на възстановената собственост върху земеделските земи за съответното землище; в случай че за тези дейности няма сключен договор или той бъде прекратен независимо от основанията за това, възлага изпълнението на техническите дейности за поддържането и осъвременяването на специализираните карти, регистри и информационни системи на горите и земите от горския фонд при условията и по реда на Закона за обществените поръчки."


§ 15. В чл. 34 се правят следните изменения:

1. В т. 3 думите "обявява търг за изпълнител" се заменят с "изготвя техническо задание за извършване".

2. В т. 4 думата "кадастъра" се заменя със "специализираните карти и регистри", а думата "изграден" се заменя с "изработени".

3. Точка 6 се отменя.


§ 16. В чл. 38 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Средствата по изработването на специализираните карти и регистри на горите и земите от горския фонд се предоставят от бюджета на Министерството на земеделието и горите."

2. В ал. 2 думите "Изграденият и осъвременен кадастър по ал. 1 се предоставя" се заменят с "Изработените и осъвременени специализирани карти и регистри се предоставят".


§ 17. Навсякъде в правилника думите "Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа", "министърът на земеделието, горите и аграрната реформа" и "министъра на земеделието, горите и аграрната реформа" се заменят съответно с "Министерството на земеделието и горите", "министърът на земеделието и горите" и "министъра на земеделието и горите".


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 18. Собствениците, на които поземлената комисия с решение по чл. 17, ал. 7 е признала право на обезщетяване преди 24 март 2001 г. (датата на влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд (ЗИДЗВСГЗГФ) (ДВ, бр. 26 от 2001 г.), се обезщетяват с гори и земи от държавния горски фонд.


§ 19. (1) Заварените при влизането в сила на постановлението висящи преписки по чл. 26, ал. 3 и чл. 29, ал. 3, по които има оценки на прилежащите площи по чл. 7, ал. 4 и 9 ЗВСГЗГФ, се решават при зачитане на извършените оценки.

(2) Поземлената комисия уведомява по реда на Гражданския процесуален кодекс заинтересуваните лица за оценките по ал. 1, ако те не са им били съобщени по реда на чл. 26, ал. 5 или чл. 29, ал. 7 преди влизането в сила на постановлението.

(3) В случаите по ал. 2 заинтересуваните лица могат да обжалват оценката пред окръжния съд по реда на Закона за административното производство. Жалбите се подават чрез поземлената комисия. По делото се призовават и Националното управление по горите, и заинтересуваните лица.


§ 20. В Постановление № 266 на Министерския съвет от 1998 г. за приемане на тарифи за таксите, които се внасят в Националния фонд "Българска гора" (обн., ДВ, бр. 146 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 46 от 2000 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1. В заглавието думите "Националния фонд "Българска гора" се заменят с "бюджета на Министерството на земеделието и горите".

2. В приложение № 4 - Тарифа за таксите за административни и технически услуги, се създава чл. 2а:

"Чл. 2а. За извършване на оценките на прилежаща площ по чл. 7, ал. 4 и 9 ЗВСГЗГФ се заплаща такса в размер 80 лв."


Промени настройката на бисквитките