ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 93 ОТ 30 АПРИЛ 2002 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СЪВЕТ ПО ЕВРОПЕЙСКА КОМУНИКАЦИЯ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 93 ОТ 30 АПРИЛ 2002 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СЪВЕТ ПО ЕВРОПЕЙСКА КОМУНИКАЦИЯ
Обн. ДВ. бр.48 от 14 Май 2002г., отм. ДВ. бр.38 от 23 Април 2003г.
Отменено с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 83 на Министерския съвет от 15 април 2003 г. за създаване на Съвет по европейска комуникация - ДВ, бр. 38 от 23 април 2003 г.
На основание чл. 21 от Закона за администрацията
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. Създава Съвет по европейска комуникация, наричан по-нататък "съвета", със следните функции:
1. стратегическо планиране по въпросите на Комуникационната стратегия за подготовка на членството на Република България в Европейския съюз;
2. мониторинг и оценка на изпълнението на Комуникационната стратегия за подготовка на членството на Република България в Европейския съюз, наричана по-нататък "стратегията", на Плана за действие 2002 - 2006 и на работната програма за 2002 г., наричани по-нататък "плана".
Чл. 2. За осъществяване на своите функции съветът:
1. приема доклад за изпълнението на плана до 31 януари следващата година;
2. приема веднъж на 6 месеца доклади по напредъка в изпълнението на плана и предлага на Министерския съвет актуализиран план;
3. определя състава и председателите на работните групи;
4. определя насоките за работа на работните групи;
5. разглежда предложения, препоръки и мнения на заинтересуваните партньори и във връзка с тях взема решения, а при необходимост прави предложения до Съвета по европейска интеграция, за да вземе съответните решения, свързани с реализиране на Комуникационната стратегия.
Чл. 3. Съветът се състои от председател, заместник-председател и членове: членовете на основния екип за преговорите с Европейския съюз (утвърдени от министър-председателя на основание чл. 2, ал. 4, т. 5 във връзка с чл. 5, ал. 1 от Постановление № 33 на Министерския съвет от 2002 г.); председателите на комисиите за икономическо и социално сближаване; председателят на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България; директорът на дирекция "Евроинтеграция" на Министерството на външните работи; представители на заинтересувани неправителствени организации, социално-икономическите партньори, академичните среди, както и експерти, определени чрез писма от ръководителите на организациите, изпратени в отговор на покани от председателя.
Чл. 4. (1) Председател на съвета е министърът на външните работи. Той може да възлага изпълнението на своите правомощия на заместник-председателя.
(2) Заместник-председател на съвета е заместник-министърът на външните работи и главен преговарящ с Европейския съюз.
(3) Председателят представя пред Министерския съвет ежегоден отчет за дейността на съвета.
Чл. 5. Членовете на съвета не получават възнаграждение за участието си в неговата работа.
Чл. 6. В работата на съвета със статут на наблюдатели участват представител на Делегацията на Европейската комисия и на определени от съвета донорски организации.
Чл. 7. Съветът провежда заседания най-малко веднъж на 3 месеца по инициатива на председателя.
Чл. 8. Дневният ред за всяко заседание се утвърждава от председателя. Материалите по дневния ред и от заседанията се утвърждават от председателя и се изпращат на членовете на съвета. Предложения за промени в дневния ред може да прави всеки от членовете на съвета в писмена форма до председателя.
Чл. 9. Заседанията на съвета се провеждат в присъствието най-малко на половината от членовете му. Решенията се вземат с обикновено мнозинство.
Чл. 10. За всяко заседание на съвета се води протокол, който се подписва от председателя.
Чл. 11. (1) В работата си съветът се подпомага от Министерството на външните работи чрез дирекция "Евроинтеграция" - отдел "Европейски секретариат и координация", който има следните функции:
1. подпомага координацията между съвета и работните групи по изпълнението на Плана за действие;
2. предлага актуализация на Плана за действие;
3. изготвя проекти на решения на съвета по изпълнението на Плана за действие;
4. подпомага координацията по привличането на финансови средства и тяхното управление;
5. осъществява функциите на секретариат на съвета;
6. събира и анализира информация от работните групи.
(2) Началникът на отдела е секретар на съвета.
Чл. 12. Дейностите по изпълнението на плана се финансират от държавния бюджет. Отделни действия могат да се финансират и от донори по решение на съвета.
Чл. 13. Към съвета се създават две работни групи на национално и на международно равнище.
Чл. 14. Работната група на национално равнище включва: по един представител от всяко министерство, определен от съответния министър; представители на определени от председателя дирекции в Министерството на външните работи; представители на неправителствения сектор, социално-икономическите партньори, академичните среди, представители на Делегацията на Европейската комисия и представители на средствата за масово осведомяване.
Чл. 15. Работната група на международно равнище включва: представители на Министерството на външните работи - дирекция "Евроинтеграция", отдел "Европейски секретариат и координация"; определени от председателя представители на други дирекции в същото министерство; координатори от посолствата ни в страните - членки на Европейския съюз, и в държавите - кандидатки за членство; представители на средствата за масово осведомяване и на неправителствения сектор.
Чл. 16. Работните групи имат следните функции:
1. подпомагат изпълнението на дейности по плана, осъществявани от държавните институции и от външни изпълнители;
2. изготвят доклади по напредъка в изпълнението на плана и отчети;
3. изготвят предложения за актуализиране на Плана за действие;
4. осъществяват и други дейности по решение на съвета.
Чл. 17. Работните групи заседават при необходимост, но най-малко веднъж месечно.
Чл. 18. По предложение на съвета или по преценка на председателя изпълнението на дейности по плана може да се възлага на външни изпълнители. Договорите се сключват от Министерството на външните работи в рамките на предвидения за тези цели бюджет.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Постановлението се приема на основание чл. 21 от Закона за администрацията.