НАРЕДБА № 6 ОТ 21 НОЕМВРИ 2024 Г. ЗА ОБЩИТЕ УСЛОВИЯ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСИТЕ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СРЕДСТВА ОТ НАЦИОНАЛЕН ФОНД "КУЛТУРА", ЗА ДОПУСТИМОСТ НА РАЗХОДИТЕ, ЗА ОЦЕНКА НА ПРОЕКТИТЕ И ЗА ТЯХНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ
Обн. ДВ. бр.101 от 29 Ноември 2024г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С наредбата се определят общите условия за провеждане на конкурсите за предоставяне на средства от Националния фонд "Култура", наричан по-нататък "Фондът", за допустимост на разходите, за оценка на проектите и за тяхното изпълнение.
Чл. 2. Средствата от Фонда се разходват при спазване на принципите по чл. 2 от Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) за финансиране на проекти, свързани с дейностите по чл. 32, т. 1 - 5 и 7 от ЗЗРК.
Чл. 3. (1) Изпълнителният директор изготвя индикативната годишна програма за конкурсите на Фонда в срок до 1 юни на предходната година и я публикува на интернет страницата на Фонда и Портала за обществени консултации. Срокът за предложения и становища е 30 дни.
(2) Управителният съвет на Фонда с решения приема или внася изменения в изготвените и предложени от изпълнителния директор:
1. видове програми, по които Фондът финансира проекти за съответната година, методика и критерии за оценка на проектите по чл. 27, ал. 1, т. 1 от ЗЗРК;
2. индикативна годишна програма за конкурсите на Фонда за съответната година не по-късно от 31 юли на предходната година;
3. решения за пренасочване на неусвоени средства по проведените конкурси и възстановени средства от неизпълнени или частично изпълнени договори.
(3) Одобрените по реда и условията на тази наредба проекти по приетата от Управителния съвет на Фонда индикативна годишна програма за конкурсите на Фонда се финансират до размера на определените разходи за тази цел по бюджета на Министерството на културата за съответната година, за която е обявено провеждането на конкурсите.
(4) В случай на приемане на решение на Управителния съвет на Фонда, с което съществено се изменя индикативната работна програма за конкурсите на Фонда, тя се публикува отново на интернет страницата на Фонда и на Портала за обществени консултации.
(5) Индикативната годишна програма за конкурсите на Фонда включва информация за всеки конкурс:
1. тематична област на културата;
2. общ размер на предвидените финансови средства;
3. допустими кандидати;
4. минимален и максимален размер на финансовата помощ за конкретен проект, както и процент на съфинансиране, когато е приложимо;
5. приложим режим съобразно правилата за държавните помощи;
6. график за обявяване на конкурса.
(6) Изпълнителният директор публикува видовете програми, по които Фондът финансира проекти, методика и критерии по ал. 2, т. 1 и приетата индикативна годишна програма по ал. 2, т. 2 на интернет страницата на Фонда.
Раздел II.
Обявяване на конкурса
Чл. 4. (1) Въз основа на решението по чл. 3, ал. 2 изпълнителният директор издава заповед за обявяване на конкурса. Със заповедта се одобрява и документация за провеждане на конкурса, съдържаща:
1. покана към кандидатите за участие в конкурса;
2. условията за кандидатстване и условията за изпълнение на одобрените проекти;
3. методиката за оценка и класиране на проектите по чл. 27, ал. 1, т. 1 от ЗЗРК, включително минимално допустима оценка за качеството на проектите;
4. образци на документите за кандидатстване;
5. средствата за финансиране на конкурса.
(2) В случаите, предвидени в законодателството относно държавните помощи, условията на конкурса и документацията по ал. 1 се съгласуват предварително с министъра на финансите за съответствие с приложимите правила за държавните помощи.
(3) По предложение на изпълнителния директор управителният съвет одобрява правила за допустимите разходи за различните видове конкурси, които отчитат спецификата на всеки конкурс и са съобразени с правилата в областта на държавните помощи.
(4) Експерти от Фонда създават в електронната система на Фонда формуляр, необходим за подаване на проектно предложение, във връзка с одобрените условия за кандидатстване.
Раздел III.
Условия за кандидатстване
Чл. 5. Конкурсът по чл. 4, ал. 1 се обявява от изпълнителния директор на интернет страницата на Фонда и в информационната система за онлайн кандидатстване. Обявата съдържа всички данни от заповедта по чл. 4, ал. 1 и критериите за оценка на проектите.
Чл. 6. След обявяване на конкурс документи в частта, определяща условията за кандидатстване, могат да се изменят само:
1. при промени в българското законодателство, политиката на национално ниво, както и правото на Европейския съюз или приемане на нов стратегически документ, които налагат привеждане на документите в съответствие с тях;
2. за увеличаване или намаляване на финансовия ресурс до размера на определените разходи за тази цел по бюджета на Министерството на културата за съответната година, за която е обявено провеждането на конкурсите;
3. при техническа грешка.
Чл. 7. (1) След обявяване на конкурса на интернет страницата на Фонда кандидат за участие в конкурса може да иска разяснения по условията за кандидатстване в срок до 20 дни преди изтичането на срока за кандидатстване.
(2) Разясненията се дават по отношение на условията за кандидатстване и не съдържат становище относно качеството на проекта.
(3) Разясненията се утвърждават от изпълнителния директор.
(4) След утвърждаването общият списък с въпроси и разяснения по процедурата се публикува на интернет страницата не по-късно от 14 дни преди изтичането на срока за кандидатстване.
(5) Общият списък с въпроси и разясненията, дадени по тях, се актуализира периодично, при постъпване на въпроси и след утвърждаването му.
Чл. 8. (1) За получаване на средства от Фонда могат да кандидатстват всички културни организации, както и културни дейци, които отговарят на обявените условия за съответния конкурс.
(2) За получаване на средства от Фонда не могат да кандидатстват:
1. лица и организации, санкционирани по реда на чл. 37 от ЗЗРК и/или условията за кандидатстване по съответната процедура за срок до две години от налагане на санкцията;
2. лица и организации, при които член на управителен или контролен орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, включително прокурист или търговски пълномощник, е свързано лице по смисъла на § 1, т. 9 от допълнителните разпоредби на Закона за противодействие на корупцията с изпълнителния директор или с членове на управителния съвет;
3. лица и организации, които не са представили отчет в срока по договор за предоставяне на средства от Фонда или с които се води съдебен спор по изпълнението на договор, финансиран от Фонда;
4. проекти, които не са одобрени на предишни конкурси, организирани от Фонда, като това не включва проекти, които не са одобрени поради недостиг на средствата, посочени в заповедта за съответния конкурс;
5. лица и организации, дарители на Фонда;
6. служители на Фонда;
7. членове на експертната комисия само за конкурси, за които са определени да участват в съответните комисии по реда на тази наредба;
8. лица и организации с два сключени договора за предоставяне на средства от Фонда през същата календарна година;
9. юридически лица, които са в несъстоятелност или се намират в производство по несъстоятелност, или в производство по ликвидация;
10. други лица, ограничени съгласно приложимия за конкурса режим, съобразно правилата в областта на държавните помощи;
11. лица, които имат изискуеми публични задължения, с изключение на задължения по невлезли в сила актове, както и разсрочени, отсрочени или обезпечени задължения.
(3) Липсата на обстоятелствата по ал. 1, т. 1, 2, 5, 6, 7, 9 и 10 се установява с декларация, подадена заедно с формуляра по чл. 4, ал. 4, а на обстоятелствата по ал. 2, т. 3, 4 и 8 се установява служебно от Фонда.
(4) Обстоятелството по чл. 8, ал. 2, т. 11 се проверява от Националния фонд "Култура" по реда на чл. 87, ал. 11 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Чл. 9. Кандидатстването се осъществява по ред, определен с устройствения правилник по чл. 24, ал. 4 от ЗЗРК.
Раздел IV.
Провеждане на конкурса
Чл. 10. (1) При провеждане на конкурс по чл. 4, ал. 1 се извършва:
1. оценяване на всеки проект, което включва:
а) оценка на административното съответствие и допустимост, подадено в определения срок;
б) експертна и финансова оценка на допуснатите по буква "а" предложения;
2. класиране на всеки проект, чиято оценка е по-голяма или равна на минимално допустимата съгласно документите по чл. 4, ал. 1, в низходящ ред на получените точки;
3. изготвяне на доклад, който съдържа информация за проектите, определени за финансиране и за всички етапи на оценителния процес, съгласно т. 1 и 2.
(2) Всеки кандидат може да оттегли своя проект във всеки един етап на оценителния процес чрез писмено заявление, подадено по електронен път или чрез деловодството на Фонда, като в този случай оценителната комисия не разглежда оттегления проект. Оттеглянето на проект се записва в оценителния доклад и служебно му се поставят оценки "0".
Чл. 11. Изпълнителният директор назначава техническа комисия, която да извърши оценка за административното съответствие и допустимост на проектите. В състава ѝ задължително участва един служител на Фонда и един експерт с юридическо образование. Комисията се назначава най-късно до 7 дни от изтичането на крайния срок за подаване на проекти.
Чл. 12. (1) Изпълнителният директор назначава със заповед оценителна комисия, която да разгледа подадените формуляри и документи към тях и да извърши оценяване и класиране на подадените проекти. Съставът на оценителната комисия се одобрява от управителния съвет.
(2) Комисията по ал. 1 е съставена от:
1. председател;
2. секретар (секретари) без право на глас;
3. необходимия брой членове, които са не по-малко от двама;
4. резервни членове, които са не по-малко от двама.
(3) Секретарят на оценителната комисия е представител на Фонда.
(4) Председателят на оценителната комисия ръководи организационно и методически работата ѝ, координира процеса на оценка и осигурява безпристрастност на процеса.
(5) Секретарят подпомага председателя в дейността му, изпълнява всички административни дейности, свързани с оценителния процес, и отговаря за техническата обезпеченост на дейността на комисията.
Чл. 13. (1) Председателят и членовете на оценителната комисия са творци и експерти в съответното културно направление, включени в списъците на оценителите за съответната област на културата.
(2) Изпълнителният директор сключва договори с членовете на оценителната комисия.
(3) Фондът провежда обучение на членовете на оценителната комисия при назначаването им.
Чл. 14. (1) Член на оценителна комисия се освобождава предсрочно:
1. по негово писмено заявление;
2. при обективна невъзможност да изпълнява задълженията си поради болест или друга обективна причина;
3. при констатирани две отсъствия от заседания на комисията;
4. при нарушаване на разпоредбите на тази наредба и други актове, свързани с дейността на Фонда;
5. при установяване на конфликт на интереси в работата му.
(2) Решението за освобождаване се взема от управителния съвет по предложение на изпълнителния директор. Изпълнителният директор предлага за одобрение от управителния съвет нов член за състава на комисията.
Чл. 15. (1) Членовете на техническата комисия, председателят, секретарят и членовете на оценителната комисия, които не са в трудови или служебни правоотношения с Фонда или с Министерството на културата, получават възнаграждение, определено в договора, сключен с изпълнителния директор.
(2) Лицата по ал. 1 са длъжни:
1. да изпълняват задълженията си добросъвестно, обективно и безпристрастно;
2. да пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка със своята работа в комисията, като не предоставят на трети лица и не разгласяват по друг начин информация за кандидатите и за разглежданите проекти, за работата по подготовка на решенията, за дадените становища и мнения на други членове на комисията, изразени в процеса на обсъждане на проектите.
(3) Лицата по ал. 1 не могат:
1. да са в конфликт на интереси по смисъла на чл. 70 от Закона за противодействие на корупцията с някого от кандидатите или партньорите в процедурата за предоставяне на средства, с членовете на управителния съвет във връзка с конкретния проект, с изпълнителния директор или с други служители на Фонда;
2. да имат частен интерес по смисъла на Закона за противодействие на корупцията от предоставянето на средства по конкурса;
3. да са свързани лица по смисъла на § 1, т. 9 от допълнителните разпоредби на Закона за противодействие на корупцията с кандидат или партньор в конкурса, с членовете на комисиите за оценка на проекти, с изпълнителния директор или с други служители на Фонда.
(4) Лицата по ал. 1 попълват декларация за спазване на изискванията по ал. 2 и за съответствие с изискванията по ал. 3 незабавно след като получат достъп до подадените формуляри за конкурса. При установяване на невярно съдържание на декларацията по ал. 3 оценителят губи правото да оценява проектни предложения и да участва в проекти, финансирани от Фонда, за период от 5 години.
(5) При възникване на някое от обстоятелствата по ал. 3 в хода на оценителния процес съответното лице по ал. 1 незабавно информира писмено за това изпълнителния директор и се отстранява от оценителния процес.
(6) При възникване на някое от обстоятелствата по ал. 3 или при настъпване на други обективни причини, поради които член на комисията не може да изпълнява задълженията си, той се замества от резервен член. Когато заместването с резервен член не е възможно, се изменя заповедта за назначаване на комисията, като се определя нов член на комисията на мястото на отсъстващия.
(7) При възникване на някое от обстоятелствата по ал. 3 или при настъпване на други обективни причини, поради които председателят или секретарят не могат да изпълняват задълженията си, се заменят с друго лице, което притежава необходимата квалификация и професионална компетентност за изпълнение на задачите и отговаря на изискванията на ал. 3, съответно се изменя заповедта за назначаване на комисията.
(8) В случаите по ал. 6 и 7 новоопределените лица подписват незабавно декларация за спазване на изискванията по ал. 2 и за съответствие с изискванията по ал. 3, а мотивите за промяната се отразяват в оценителния доклад за конкурса.
Чл. 16. Оценяването и класирането на предложенията се извършва до един месец от назначаването на комисията по чл. 12, освен ако по изключение в заповедите за назначаването на комисията не е посочен по-дълъг срок, който не може да бъде по-дълъг от три месеца.
Чл. 17. (1) Оценката на административното съответствие и допустимостта се извършва от членовете на техническата комисия.
(2) Минималното съдържание на проверката за административно съответствие и допустимост включва изпълнението на следните критерии:
1. отговарят ли кандидатите на изискванията, посочени в заповедта чл. 4, ал. 1, налице ли са отрицателните предпоставки за недопустимост спрямо условията на конкурса;
2. представени ли са всички документи съгласно конкурсните условия и съответстват ли представените документи на задължителните образци, включително на декларациите за наличие или липса на обстоятелства, съгласно условията на конкурса; проверката не обхваща документи, представени по преценка на кандидата.
(3) Проверката за административното съответствие и допустимост за всеки формуляр, съответно проект, се документира чрез попълване на електронна форма. В случаите на административно несъответствие и недопустимост във формата се посочват мотиви.
(4) Когато при извършване на проверката по ал. 2, т. 2 се констатира липса на документ, кандидатът се уведомява по електронен път за представяне на липсващия документ и може да предостави отговор в срок 5 работни дни от получаване на уведомлението. Документи, свързани с обосноваване на разходи по проекта, не се изискват допълнително, а представените такива не подлежат на разглеждане. За липсващ документ се смята и такъв, който е нечетим.
Чл. 18. (1) Експертната и финансова оценка се извършва само на проекти, които са допуснати след оценка за административно съответствие и допустимост. Оценката се извършва в съответствие с обявените условия на конкурса съобразно основните критерии по ал. 2 и по методика, определена в документите съгласно чл. 4, ал. 1, т. 3. В документите се определя минимално допустима оценка на проектите.
(2) Основните критерии за оценка са свързани със съответствието на проекта с условията на съответния конкурс.
(3) Председателят на оценителната комисия разпределя проектите между членовете на оценителната комисия в съответствие с професионалната им компетентност.
(4) Решенията на оценителната комисия се приемат с мнозинство от повече от половината от всички членове с право на глас.
(5) Оценката по ал. 1 се извършва най-малко от двама членове на комисията независимо един от друг, окончателната оценка е средноаритметично между получените оценки.
(6) За финансиране се одобряват в низходящ ред на получените точки проекти, чиято оценка е по-голяма или равна на минимално допустимата оценка по ал. 1, до изчерпване на общия размер на финансовите средства, посочени в обявата за съответния конкурс.
(7) При оценка на проектите оценителната комисия извършва проверка за съответствие с правилата за допустимите държавни/минимални помощи, ако е приложимо.
(8) В случай че при оценката на конкретно предложение се установи, че със средствата, за които се кандидатства, ще бъде надхвърлен прагът на допустимите държавни или минимални помощи, оценителната комисия намалява служебно размера на средствата, предоставяни от Фонда, до максимално допустимия размер.
(9) Оценителната комисия може да извършва корекции в бюджета и/или размера на финансирането на проекта, в случай че при оценката се установи:
1. несъответствие между предвидените дейности и видовете заложени разходи;
2. нереалистични и необосновани разходи;
3. дублиране на разходи;
4. несъответствие с правилата за държавните или минималните помощи;
5. наличие на недопустими дейности или недопустими разходи;
6. неспазване на заложените в документите по чл. 4, ал. 1 правила или ограничения по отношение на заложени процентни съотношения/прагове на разходите.
(10) Допустими разходи за изпълнение на проекта са разходите, пряко свързани с творческата дейност. Допустимите разходи се определят за всеки конкурс при съобразяване с правилата за държавните помощи.
(11) Недопустими разходи са:
1. разходи, направени преди подписване на договор за финансиране на проекта;
2. данък върху добавената стойност;
3. лихви, комисиони и загуби при обмяна на валута, глоби, финансови санкции, разходи за разрешаване на спорове и прекомерни или необмислени разходи;
4. разходи, които са декларирани, но са покрити от друг проект, финансиран с публични средства;
5. покупка на земя;
6. други недопустими разходи съобразно приложимия режим и правилата за държавните помощи.
(12) Корекциите по ал. 9 не могат да водят до невъзможност за изпълнение на целите на проекта или на дейностите по изпълнението му в цялост и в тези случаи проектът не се одобрява за финансиране.
(13) Кандидатът се уведомява за извършените корекции по ал. 8 и 9 със съобщаването на резултата по чл. 19.
Чл. 19. (1) Работата на оценителната комисия приключва с доклад за дейността ѝ от председателя. Към него се прилага електронна форма, която съдържа:
1. предложените за финансиране проекти, подредени в последователност според дадената им оценка в низходящ ред, и размера на финансирането със средства от фонда;
2. проекти, които не са предложени за финансиране поради недостиг на средства, подредени в последователност според дадената им оценка в низходящ ред в продължение на реда по т. 1;
3. проекти, които не отговарят на условията за административно съответствие и допустимост;
4. неодобрени за финансиране проекти;
5. мотивите за решенията на комисията по т. 1, 2, 3 и 4.
(2) Докладът се предава на изпълнителния директор и управителния съвет по електронен път.
Чл. 20. В 7-дневен срок от получаването на оценителния доклад с приложените към него документи управителният съвет:
1. одобрява доклада, или
2. връща доклада за провеждане на оценяването и класирането от етапа, в който са допуснати нарушения, когато те са отстраними, и определя разумен срок за отстраняването им, или
3. не одобрява доклада, когато в процедурата са допуснати съществени нарушения, които не могат да бъдат отстранени.
Чл. 21. Резултатите от конкурса се обявяват на интернет страницата на Фонда и се съобщават по електронен път на кандидатите чрез информационната система за кандидатстване.
Раздел V.
Сключване на договори за предоставяне на средства от Фонда. Изпълнение и отчитане на договори
Чл. 22. (1) В 7-дневен срок от одобряването на оценителния доклад изпълнителният директор издава заповед за предоставяне на финансови средства на предложените за финансиране проекти съгласно одобрения доклад по чл. 19, ал. 1, т. 1.
(2) При неусвоен финансов ресурс по конкурсната процедура средствата се предоставят за проекти от същата конкурсна процедура от списъка по чл. 19, ал. 1, т. 2 по реда на тяхното класиране до изчерпване на средствата. Преразпределянето на средствата по предходното изречение се извършва след издаване на заповед на изпълнителния директор и решение на управителния съвет.
Чл. 23. (1) Условията за финансово подпомагане, целесъобразното разходване на предоставените финансови средства от Фонда и тяхното отчитане се уреждат със сключване на договор за предоставяне на средства от Фонда при условията на чл. 4, ал. 1.
(2) Договорът по ал. 1 се сключва от изпълнителния директор в двуседмичен срок от съобщаването на резултатите от конкурса.
(3) Одобреният проект на кандидата е неразделна част от договор по ал. 1.
(4) При отказ или неявяване на одобрен кандидат за сключване на договор в срока по ал. 2 средствата се преразпределят на кандидатите по чл. 19, ал. 1, т. 2, одобрени по реда на тяхната последователност, до изчерпване на средствата.
(5) Когато с договора по ал. 1 се предоставя държавна/минимална помощ, същият представлява акт за предоставяне на помощ по смисъла на чл. 11 от Закона за държавните помощи (ЗДП), а изпълнителният директор е администратор на съответната помощ.
Чл. 24. Фондът може да извършва авансово, междинно и окончателно плащане по всеки един договор при условията, определени в документите по чл. 4, ал. 1, т. 2, както следва:
1. авансово плащане може да се извърши еднократно в размер до 70 % от договореното финансиране по сключения договор за предоставяне на средства от Фонда;
2. междинно плащане може да се извърши еднократно при представяне от страна на изпълнителя и последващо одобряване от страна на Фонда на междинен съдържателен и финансов отчет, като размерът на междинните плащания не може да превишава 80 % от договореното финансиране по сключения договор;
3. окончателно плащане се извършва след представяне от страна на изпълнителя и последващо одобряване от страна на Фонда на окончателен съдържателен и финансов отчет; размерът на окончателното плащане не може да бъде по-малък от 20 % от одобрения размер на подпомагането от Фонда.
Чл. 25. (1) Получателите на средства по реда на тази наредба са длъжни да спазват условията и изискванията, произтичащи от договора за предоставяне на средства от Фонда, да изпълнят съответния проект в съответствие с одобрения проект при спазване на принципите за добро финансово управление - икономичност, ефикасност и ефективност на разходваните средства.
(2) Изпълнителите по договор представят в сроковете, предвидени в договора:
1. междинни съдържателни и финансови отчети за изпълнението на проекта, ако такива са предвидени;
2. окончателен съдържателен и финансов отчет за изпълнението на проекта.
(3) Междинен съдържателен и финансов отчет се изготвя за всеки етап от изпълнението на проекта, когато такива са предвидени, а при необходимост може да включва и актуализиране на дейностите и на бюджета.
(4) Окончателен съдържателен и финансов отчет се изготвя за цялостното изпълнение на проекта. Финансовият отчет включва необходимата счетоводна информация за преценка на допустимостта на направените разходи. Към финансовия отчет се прилагат заверени копия на разходооправдателните документи за направените преки допустими разходи, върху които е отбелязано, че разходът е извършен по съответния проект. Финансовият отчет се подписва от изпълнителя по договора и от неговия счетоводител.
(5) Отчетите по ал. 4 се подават в електронен вид.
(6) Ако междинен или окончателен отчет по проект не бъде предаден до два месеца след изтичане на определения в договора срок, Фондът предприема действията, предвидени в договора за финансиране.
(7) В срока за представяне на окончателния финансов отчет се възстановяват на Фонда неизразходваните средства по проекта и сумите, определени като недопустими разходи за конкретния конкурс, определени с правилата по чл. 4, ал. 3.
Чл. 26. (1) Получател на средства от Фонда е длъжен да възстанови на Фонда недължимо платени надплатени суми, неправомерно получени или неправомерно усвоени средства, заедно със законната лихва, дължима от момента на получаването на средствата до окончателното им изплащане, освен когато Законът за държавните помощи предвижда друго.
(2) Фондът изпраща покана за доброволно изпълнение на задължението в 14-дневен срок от получаването на поканата. В поканата за доброволно изпълнение се посочват: размерът на дължимите суми, срокът за възстановяването им, банковата сметка, по която да бъдат възстановени, редът, по който Фондът да бъде уведомен за доброволното възстановяване, както и за действията по принудителното изпълнение, които ще бъдат предприети след изтичането на срока за доброволно изпълнение.
(3) В случай че получателят на средствата не изпълни доброволно задължението си, в срок до 10 работни дни след изтичането на срока за доброволно изпълнение на задължението Фондът уведомява Националната агенция за приходите за събиране на вземането.
Раздел VI.
Условия и ред за съставяне на списъци на оценителите
Чл. 27. (1) Администрацията на Фонда води списъци на оценители за включване в оценителните комисии. Списъците се водят за всяка от съответните области на културата.
(2) Лицата по ал. 1 трябва да притежават диплома за висше образование с образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" и най-малко 5 години опит в професионална област на културата, свързана с конкретния конкурс, и високо ниво на компютърни умения с оглед работата в електронна среда.
Чл. 28. (1) При нужда за попълване на списъците на оценителите изпълнителният директор публикува обява на електронната страница на Фонда, която съдържа информация за изискванията по чл. 27, ал. 2. Към обявата се прилагат образци на всички необходими документи, които кандидатите са длъжни да попълнят.
(2) Включването на експерти в списъците по чл. 27, ал. 1 се извършва след оценка за съответствие на всеки кандидат с изискванията за квалификация и опит от комисия, назначена от изпълнителния директор.
(3) В комисията по ал. 2 се включват служители на Фонда.
Чл. 29. (1) Кандидатите за включване в списъците на оценителите подават пред изпълнителния директор заявление на хартиен носител или по електронен път, придружено от следните документи:
1. диплома за висше образование с образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър";
2. подробна професионална автобиография и официални документи, доказващи най-малко 5 години професионален опит в съответната област на културата;
3. допълнителни документи, като: заверено копие от сертификат, свидетелство, удостоверение, лиценз и др., издадени от висше училище, професионална организация или учреждение по силата на закон, с които документи се удостоверява наличието на съответната квалификация или правоспособност, и декларация за притежавани компютърни умения.
(2) От кандидатите, завършили висши учебни заведения в чужбина, се изисква да представят удостоверение за признаване на висшето образование по съответния ред в Република България.
Чл. 30. В заявленията по чл. 29 се вписват:
1. трите имена на кандидата за оценител, електронна поща и телефон за връзка;
2. данни за образование и специалност;
3. продължителност на професионалния опит;
4. квалификация във връзка с притежавани компютърни умения.
Чл. 31. Списъците на оценителите и последващи в тях изменения се утвърждават по предложение, обективирано с протокол, подписан от всички членове на комисията по чл. 28, ал. 2.
Чл. 32. (1) Лице, включено в списък на оценителите, може да бъде отписано:
1. по негово искане;
2. ако настъпят обстоятелства, изключващи съответствието с чл. 27, ал. 2;
3. при констатиране на нарушения на работата и/или при неизпълнени служебни задължения като оценител;
4. при поставянето му под запрещение или смърт;
5. при трайна невъзможност да изпълнява задълженията си на оценител повече от 6 месеца;
6. когато безпричинно отказва да му бъде възложена работа;
7. при освобождаване на оценител от възложената задача поради несвоевременно изготвяне на оценка или забавянето ѝ.
(2) Отписването се извършва със заповед на изпълнителния директор, след решение на комисията по чл. 28, ал. 2, при наличие на едно или повече от основанията по ал. 1.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Наредба № Н-5 от 27 юни 2007 г. за условията и реда за провеждане на конкурси за предоставяне на средства от Национален фонд "Култура" (обн., ДВ, бр. 55 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 92 от 2012 г., бр. 40 от 2014 г., бр. 41 от 2015 г., бр. 5 от 2017 г., бр. 50 и 72 от 2018 г., бр. 79 от 2020 г., бр. 79 и 94 от 2021 г., бр. 27 и 93 от 2022 г.), издадена от министъра на културата, се отменя.
§ 2. (1) За обявените през 2024 г. и неприключени конкурси до влизането в сила на тази наредба се прилагат досегашният ред и условията, при които са обявени.
(2) Оценителите, включени във водения съобразно Правилата за организацията на работата на Управителния съвет на Национален фонд "Култура" и устройството и дейността на Национален фонд "Култура" в препоръчителен Списък на оценителите към Национален фонд "Култура", се включват в списъците по чл. 27, ал. 1 служебно.
§ 3. Тази наредба се издава на основание чл. 32а, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата след съгласуване с министъра на финансите.
§ 4. Наредбата влиза в сила от датата на обнародването ѝ в "Държавен вестник".