Кодекси и закони

Изпрати статията по email

НАРЕДБА № Н-5 ОТ 15 ОКТОМВРИ 2024 Г. ЗА РЕДА ЗА ИЗГОТВЯНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОГРАМИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ КУЛТУРНИ ИНСТИТУТИ В ЧУЖБИНА

НАРЕДБА № Н-5 ОТ 15 ОКТОМВРИ 2024 Г. ЗА РЕДА ЗА ИЗГОТВЯНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОГРАМИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ КУЛТУРНИ ИНСТИТУТИ В ЧУЖБИНА

Издадена от министъра на културата и министъра на външните работи

Обн. ДВ. бр.94 от 5 Ноември 2024г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определя редът за изготвяне и отчитане на програмите на българските културни институти в чужбина относно популяризиране на националните културни ценности и участие на Република България в международното сътрудничество.

Чл. 2. Програмите на българските културни институти в чужбина се финансират от бюджета на Министерство на културата в съответствие със Закона за държавния бюджет за съответната година.

Раздел II.
Ред за изготвяне

Чл. 3. Програмите на българските културни институти в чужбина се изготвят от техните директори при съобразяване с външнополитическите приоритети на Република България в приемащата държава.

Чл. 4. (1) Програмите на българските културни институти в чужбина се изготвят за период от една календарна година.

(2) Програмите на българските културни институти в чужбина се изготвят, като се вземат предвид:

1. външнополитическите приоритети на държавната политика в областта на културата;

2. важни национални и международни събития и значими годишнини за съответната година;

3. спецификата на приемащата страна;

4. концепцията на директорите за развитието на българския културен институт.

(3) Програмите на българските културни институти в чужбина са насочени към:

1. широката общественост в приемащата страна;

2. артистични и културни среди в приемащата страна;

3. държавни институции и неправителствени организации;

4. чуждестранни дипломатически представителства и културни институти;

5. български и чуждестранни медии - електронни, печатни, интернет, социални мрежи;

6. българските общности в съответната страна;

7. младежката публика.

Чл. 5. Програмите на българските културни институти в чужбина следва да отговарят на следните изисквания:

1. да съдържат високохудожествени прояви, които се представят в реномирани културни пространства, във и извън помещенията на съответния институт;

2. да съответстват на двустранните програми за културно сътрудничество между България и съответната страна;

3. да представят различни видове изкуства, културно наследство и български творци.

Чл. 6. (1) Преди изготвянето на проекта на програма ръководителят на задграничното представителство на Република България, съгласувано с Министерството на външните работи, прави предложения и изпраща информация на съответния български културен институт в чужбина за външнополитическите приоритети на Република България в приемащата държава.

(2) При отчитане на външнополитическите приоритети на Република България в приемащата държава предложения за включване в проекта на програмата могат да правят съответното задгранично представителство на Република България, съгласувано с Министерството на външните работи, както и Държавният културен институт към министъра на външните работи.

Чл. 7. (1) Проектът на програма се изготвя съгласно приложение № 1 и съдържа:

1. наименование на проявата;

2. кратко съдържание на проявата, цели, целеви групи, към която е насочена;

3. участниците и партньорите в проявата;

4. период и място на провеждане;

5. общ индикативен бюджет и източници на финансиране.

(2) В приложението по ал. 1 се посочва дали проявата е включена в изпълнение на външнополитическите приоритети по чл. 6 и дали ще се реализира и в друг/и български културни институти.

Чл. 8. Директорите на българските културни институти в чужбина след съгласуване с ръководителя на съответното задгранично представителство изпращат програмата за следващата календарна година до дирекцията от специализираната администрация на Министерството на културата, отговаряща за международната дейност.

Чл. 9. (1) Министърът на културата или оправомощено от него лице назначава експертна комисия за разглеждане съответствието на събитията поотделно и на програмите в цялост с принципите по чл. 4, ал. 2 и изискванията по чл. 5.

(2) Експертната комисия се назначава за срок от четири години по предложение на дирекцията от специализираната администрация на Министерството на културата, отговаряща за международната дейност.

(3) Експертната комисия се състои от нечетен брой членове, в т.ч. председател - заместник-министър на културата, отговарящ за международната дейност, и секретар.

(4) За членове на експертната комисия се назначават служители на дирекциите от специализираната администрация на Министерството на културата, отговарящи за изкуствата, културното наследство, международната дейност, бюджетната дирекция и дирекция "Връзки с обществеността и протокол".

Чл. 10. (1) Експертната комисия се свиква на заседания от своя председател.

(2) Експертната комисия заседава, когато присъстват най-малко 2/3 от членовете и решенията се вземат с обикновено мнозинство.

(3) Членовете на експертната комисия нямат право да разгласяват информация за изготвените програми преди окончателното им утвърждаване от министъра на културата.

Чл. 11. Действията и решенията на експертната комисия се отразяват в протоколи, които се изготвят за всяко проведено заседание, подписани от участвалите в обсъждането членове и от председателя - заместник-министър на културата.

Чл. 12. Протоколите от заседанията ведно с програмите се предоставят на министъра на културата, който приема работата на комисията.

Чл. 13. (1) Преди утвърждаването на програмата на съответния български културен институт министърът на културата изпраща за съгласуване от министъра на външните работи проекта на програма ведно с доклад за работата на експертната комисия по чл. 9.

(2) Министерството на културата отразява направените от Министерството на външните работи бележки и предложения в проектите на програми или уведомява министъра на външните работи за мотивите, поради които бележките и предложенията не се приемат.

Чл. 14. След съгласуване на програмите от министъра на външните работи директорът на дирекцията от специализираната администрация на Министерството на културата, отговаряща за международната дейност, представя на министъра на културата програмите за утвърждаване.

Чл. 15. Министърът на културата утвърждава програмите със заповед.

Чл. 16. Дирекцията от специализираната администрация на Министерството на културата, отговаряща за международната дейност, изпраща утвърдените от министъра на културата програми на директорите на българските културни институти най-малко един месец преди началото на тяхното изпълнение.

Чл. 17. (1) При необходимост от промени в утвърдените програми директорите на българските културни институти уведомяват Министерството на културата, като обосновават тяхната необходимост. Промяната се утвърждава от министъра на културата. Разходите за новото събитие следва да са в рамките на средствата за първоначално предвиденото събитие.

(2) При необходимост от изменение в утвърдените програми по реда на ал. 1 с Министерството на външните работи се съгласува отпадането или замяната на проявите, включени в тях, в изпълнение на външнополитическите приоритети по чл. 6.

Чл. 18. Държавният културен институт към министъра на външните работи, задграничните представителства и ресорните дирекции в Министерството на външните работи осигуряват информация с цел координация и търсене на възможности за представяне на проявите в програмите и на други български културни институти в чужбина или в програмите на задгранични представителства в държавите, в които няма културен институт.

Раздел III.
Ред за отчитане

Чл. 19. (1) Изпълнението на програмите се отчита съгласно приложение № 2 и се изпраща до специализираната дирекция, отговаряща за международната дейност в Министерството на културата, до 15 февруари на текущата година за предходната година.

(2) Годишните отчети на българските културни институти в чужбина представят информация по дейности, заложени в културните им програми, като за всяка дейност се представя кратка аналитична част на събитието, използвания начин на комуникация за достигане на публиката, постигнат резултат и/или причините за неизпълнението и проблемите при изпълнението им, както и предложения за тяхното решаване.

Чл. 20. Отчетите се разглеждат от експертната комисия по чл. 9.

Чл. 21. (1) Министърът на културата утвърждава отчетите по предложение на експертната комисия по чл. 9 в срок до 1 март на следващата календарна година.

(2) Отчетите се утвърждават от министъра на културата след изразено становище от Министерството на външните работи по изпълнението на програмата, свързано с външнополитическите приоритети на Република България в приемащата страна.

Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Наредбата се приема на основание чл. 17, ал. 2 от Закона за закрила и развитие на културата.


Приложение № 1 към чл. 7, ал. 1




Програма на българския културен институт в .......................... за ....... г.

Наименование на проявата

Кратко
съдържание на проявата, цели, целеви групи

Проява, включена в изпълнение на външнополитическите приоритети по чл. 6

Участници/местни и/или чужди партньори

Период на провеждане

Място на провеждане

Общ
индикативен бюджет/източници на финансиране

Проява, която е включена в програмата на друг/и БКИ



Приложение № 2 към чл. 19, ал. 1


Отчитане на изпълнението на културната програма на българския културен институт в ..................


Българските културни институти в чужбина представят годишни отчети за дейността си.

Отчетът в раздели по видове изкуства и дейности включва следната информация:

1. Изложби - название, участник, период, тип изложба (графика, живопис, плакат и др.). Ниво на посещаемост и интерес на публиката към проявата. Съорганизатор, ако има такъв. Проведени работни срещи за организация на предстоящи изложби.

2. Музика - вид проява, участници. Ниво на посещаемост и интерес на публиката към проявата. Съорганизатор, ако има такъв. Проведени работни срещи за организация на предстоящи събития.

3. Литература - вид проява, участници. Ниво на посещаемост и интерес на публиката към проявата. Съорганизатор, ако има такъв. Проведени работни срещи за организация на предстоящи събития.

4. Театър - вид проява, участници. Ниво на посещаемост и интерес на публиката към проявата. Съорганизатор, ако има такъв. Проведени работни срещи за организация на предстоящи събития.

5. Кино - вид проява, участници. Ниво на посещаемост и интерес на публиката към проявата. Съорганизатор, ако има такъв. Проведени работни срещи за организация на предстоящи събития.

6. Организация и съдействие на работни посещения.

7. Работа с посолството.

8. Работа с правителствени институции.

9. Работа с неправителствени организации.

10. Работа с различни информационни медийни канали и социални мрежи.

11. Административна дейност.

12. Срок .............................................................

13. Други, по преценка на българския културен институт.


Промени настройката на бисквитките