НАРЕДБА № Н-3 ОТ 3 ОКТОМВРИ 2024 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА НАЦИОНАЛНИ ПРОЯВИ, ЧЕСТВАНИЯ НА СЪБИТИЯ И БЕЛЕЖИТИ ДЕЙЦИ В ОБЛАСТТА НА КУЛТУРАТА
Обн. ДВ. бр.87 от 15 Октомври 2024г.
Глава първа.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. (1) С наредбата се определя редът за финансиране на националните прояви и чествания на събития и бележити дейци в областта на културата, включени в културния календар по чл. 21, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата, наричани по-нататък "събития". Събитията може да са международни или да са свързани с външнополитическите приоритети на държавната политика в областта на културата.
(2) Финансирането на събитията по ал. 1 се предхожда от планиране, подробна качествена и финансова оценка и класиране на предложенията за събития. Министърът на културата координира и контролира планирането и разпределянето на средствата, като финансирането се извършва до размера на предвидените със закона за държавния бюджет за съответната година средства.
Чл. 2. Културният календар за всяка година се приема от Министерския съвет по предложение на министъра на културата, като сроковете и отговорните лица за всеки етап от процедурата се определят със заповед на министъра на културата.
Глава втора.
ПЛАНИРАНЕ НА ФИНАНСИРАНЕТО
Чл. 3. Планирането на събитията по чл. 1, ал. 1 се извършва ежегодно при спазване на следната процедура:
1. до 1 януари се внася общ доклад до министъра на културата от директорите на съответните специализирани дирекции в Министерството на културата за направените разходи за финансирането на събития през предходната година, като към доклада се прилага и таблица с данни за средната стойност на разходите за финансиране за същия период;
2. до 15 януари се изготвя оценка на постигнатите резултати и направените разходи за финансирането на събития на основание доклада по т. 1 и критериите и показателите в приложението към наредбата;
3. до 1 февруари, след като разгледа документите по т. 1 и 2, министърът на културата одобрява със заповед публична покана за набиране на предложения за събития по чл. 1, ал. 1, които да бъдат включени в културния календар за следващата година; заповедта се публикува на интернет страницата на Министерството на културата и с нея се определят условията и редът за внасяне на предложенията, включително и направленията, в които може да се правят предложения, както и всички други обстоятелства, свързани с процедурата; със заповедта се определя и срок за предложения, който е не по-късно от 31 юли.
Чл. 4. (1) Министърът на културата или оправомощеното от него лице назначава със заповед експертна комисия, която има следните правомощия:
1. да изготви оценката по чл. 3, т. 2;
2. да разгледа постъпилите предложения, като вземе предвид следните критерии:
а) какво е основанието за провеждане на събитието - предвидено ли е то в национални или международни стратегически документи или други програмни документи, каква е връзката му с националните, европейските и световните традиции и тенденции, включително дали е свързано с външнополитическите приоритети на държавната политика в областта на културата;
б) каква е културната, художествената и обществената значимост на събитието, включително и неговата оригиналност;
в) преценяват се опитът и капацитетът на кандидата в съответствие с условията, включени в заповедта по чл. 3, т. 3;
г) ефективността - анализират се очакваните резултати, както и последиците от провеждането на събитието;
д) ефикасността - преценява се в каква степен са реалистични очакваните разходи спрямо изискванията на съответното направление, на планирането и на структурирането на дейностите;
3. да класира предложенията, като изготви списък на класираните, резервните и неодобрените събития;
4. да предложи размер на финансиране на класираните събития.
(2) Комисията по ал. 1 се състои от нечетен брой членове от Министерството на културата, включително председател и секретар. За членове на комисията може да бъдат включени и външни експерти, които трябва да отговарят на критериите, одобрени от министъра на културата.
(3) Министърът на културата утвърждава списъка с външните експерти, които може да бъдат членове на комисията.
(4) Членовете на комисията са длъжни да пазят в тайна обстоятелствата, които са им станали известни във връзка с работата, а когато се установи, че за член на комисията е налице конфликт на интереси, той е длъжен с писмено заявление незабавно да прекрати участието си в заседанията на комисията през съответната година.
(5) На първото си заседание комисията приема правила за своята работа. Комисията приема решенията си с обикновено мнозинство. Когато член на комисията е против приемането на решение, той излага писмени мотиви, които се прилагат към съответното решение.
(6) Всички заседания, обсъждания и решения на комисията се включват в протокол, който съдържа подробна информация относно:
1. състава на комисията и датата на провеждане на заседанията;
2. обсъдените предложения;
3. списък на класираните, резервните и неодобрените предложения, както и мотиви за всяко разгледано предложение;
4. размер на финансиране, който се предлага за класираните събития.
(7) В 7-дневен срок от приключването на работата си председателят на комисията представя на министъра на културата или на оправомощеното от него лице подписания от членовете на комисията протокол, както и мотивите на членовете, гласували против, в случай че има такива.
Чл. 5. (1) Министърът на културата или оправомощеното от него лице:
1. утвърждава протокола по чл. 4, ал. 7;
2. връща протокола на комисията, когато:
а) е непълен и информацията в него не е достатъчна за вземане на обосновано решение, или
б) констатира нарушение в работата на комисията, което може да бъде отстранено.
(2) Когато върне протокола, министърът на културата или оправомощеното от него лице дава писмени указания на комисията и определя срок за изпълнението им. Комисията представя допълнителен протокол, който съдържа данни за изпълнението на дадените указания.
Чл. 6. Списъкът на класираните, резервните и неодобрените предложения се публикува на интернет страницата на Министерството на културата след утвърждаване на протокола по чл. 4, ал. 7.
Глава трета.
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА ФИНАНСИРАНЕ
Чл. 7. Разпределението на средствата за финансиране на събитията по чл. 1, ал. 1, както и разходването, отчитането и възстановяването на средствата се определя със заповед на министъра на културата.
Чл. 8. (1) Изплащането на одобрените за съответната година средства се извършва съгласно условията, посочени в договора за финансиране.
(2) Класираните събития, които поради изчерпване на средствата за съответната година не са финансирани, съставляват резерв. При наличие на финансов ресурс поради отпадане на събитие или реализирана икономия освободените средства може да се използват за финансиране на събитие от резервните предложения по поредност на класирането.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Културният календар за 2025 г. се внася в Министерския съвет от министъра на културата до 20 декември 2024 г.
§ 2. Започналите, но незавършили процедури по финансиране на събития от културния календар се довършват при досегашните условия и ред.
§ 3. В двуседмичен срок от влизане в сила на тази наредба министърът на културата одобрява критериите, на които трябва да отговарят външните експерти, членове на комисията по чл. 4, ал. 1.
§ 4. В срок 15 ноември 2024 г. председателят на комисията по чл. 4, ал. 1 свиква първото заседание на комисията.
§ 5. Наредбата е издадена на основание чл. 21, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата и влиза в сила от деня на обнародването ѝ в "Държавен вестник".
Приложение към чл. 3, т. 2
Показатели за оценяване на проведени събития от културния календар по чл. 21, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата
Оценката съдържа информация относно:
1. Постигане на заложените цели.
2. Изпълнение на дейностите, включени в събитието.
3. Целесъобразност на предоставеното финансиране и за начина на разпределяне на средствата.
4. Спазване на етапите и сроковете за финансирането, организирането и провеждането на събитието.
5. Проверка на финансовите документи.