НАРЕДБА № 21 ОТ 10 ОКТОМВРИ 2019 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО, УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА СЪЗДАВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИ КАРТИ И РЕГИСТРИ ЗА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И СВЪРЗАНАТА С ТЯХ ФИЗИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА
Обн. ДВ. бр.83 от 22 Октомври 2019г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С наредбата се определят съдържанието, условията и редът за създаване и поддържане на специализирани карти и регистри на разположените от операторите електронни съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура, както и форматите на поддържане в електронен вид.
(2) Картите и регистрите по ал. 1 са специализирани карти и регистри по смисъла на чл. 32, ал. 1, т. 2 от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР).
(3) Наредбата се прилага от операторите на електронни съобщителни мрежи по смисъла на § 1, т. 4 от допълнителните разпоредби на Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура (ЗЕСМФИ).
Чл. 2. Операторите на електронни съобщителни мрежи създават и поддържат, включително в електронен вид, специализирани карти, регистри и информационни системи за разположените от тях електронни съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура.
Чл. 3. (1) Специализираните карти и регистри се изработват с цел документиране на пространственото положение и основните технически характеристики на:
1. електронните съобщителни мрежи и свързаната с тях физическа инфраструктура;
2. разположението на точката за достъп в сградата.
(2) Специализираните карти и регистри осигуряват информация при:
1. експлоатация и поддържане на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура;
2. проучване и проектиране за изграждане на нови и реконструкция на съществуващи електронни съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура;
3. издаването на разрешенията за изработване на подробни устройствени планове, както и влизането в сила на заповеди за одобряване на подробни устройствени планове за физическа инфраструктура, включително парцеларен план, или план-схема - в случаите на съвместно изграждане на физическа инфраструктура;
4. предварителни (прединвестиционни) и обемно-устройствени проучвания и изработване на инвестиционни проекти;
5. създаване на информационен слой за електронните съобщителни мрежи и свързаната с тях инфраструктура в информационните системи на кадастъра и на имотния регистър;
6. избор на трасе на линейна физическа инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи.
Чл. 4. (1) Специализираните карти и регистри на електронни съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях инфраструктура се изработват въз основа на кадастралната карта и кадастралните регистри.
(2) За изработването на специализирани карти и регистри на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях инфраструктура се предоставят:
1. данни от кадастралната карта и кадастралните регистри - от Агенцията по геодезия, картография и кадастър;
2. специализирани данни - от мрежовите оператори или от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (в случай че операторите са ги предоставили);
3. копия от кадастралните планове на подземните проводи и съоръжения от общинската администрация и/или от ведомства и юридически лица, които съхраняват кадастрални планове;
4. копия от одобрените инвестиционни проекти и екзекутивни документации за изградените обекти на електронната съобщителна инфраструктура - от техническия архив на органа, издал разрешението за строеж.
(3) Агенцията по геодезия, картография и кадастър предоставя данните по ал. 2, т. 1 и 2 при условията и по реда на ЗКИР.
(4) Държавните органи и органите на общинската администрация предоставят информацията по ал. 2 безвъзмездно.
Чл. 5. (1) Специализираните карти и регистри на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура се изработват в цифров вид.
(2) Специализираните карти и регистри се съхраняват в електронен вид в електронен архив във формата по чл. 12, т. 5 от ЗКИР или във формат, поддържан от Единната информационна точка.
Чл. 6. (1) Специализираните карти и регистри на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура се изработват за урбанизираните територии и за неурбанизираните територии.
(2) Специализираните карти се изработват в геодезическата система по чл. 4, ал. 2 от Наредба № РД-02-20-5 от 2016 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри (ДВ, бр. 4 от 2017 г.).
Глава втора.
СЪДЪРЖАНИЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ КАРТИ И РЕГИСТРИ НА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И СВЪРЗАНАТА С ТЯХ ИНФРАСТРУКТУРА
Раздел I.
Съдържание на специализираните карти
Чл. 7. (1) Специализираните карти на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура в цифров вид се представят в тематични слоеве.
(2) Специализираните карти за урбанизираните територии съдържат:
1. основни кадастрални данни:
а) границите и идентификаторите на поземлените имоти;
б) очертанията на сградите и идентификаторите им;
в) адрес на недвижимия имот;
г) граници на кадастрален район и граници на районите на градовете съгласно чл. 10 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България;
2. специализирани данни:
а) елементите на електронните съобщителни мрежи;
б) трасета на разположени съобщителни кабели или на елементи от електронни съобщителни мрежи в съществуваща подземна физическа инфраструктура и въздушно разположени съобщителни кабели и/или елементи от електронни съобщителни мрежи;
в) знаци, определящи местоположението на трасетата;
г) местоположение на разпределителни кутии;
д) местоположение на шахти и инспекционни шахти;
е) местоположение на мачти;
ж) крайни разпределителни устройства;
з ) антенни съоръжения, кули и стълбове;
и) канали;
й) очертания на други елементи и съоръжения на мрежата и физическата инфраструктура, в която са разположени мрежите;
к) сгради и помещения на оператора на електронната съобщителна мрежа, които не са обект на кадастралната карта;
л) подстъпи към сгради и точка за достъп.
(3) Специализираните карти за неурбанизираните територии съдържат:
1. основни кадастрални данни:
а) държавна граница и граници на административно-териториалните единици;
б) граници на кадастрални райони;
в) граници и идентификатори на поземлени имоти;
г) очертания на сгради и идентификаторите им;
2. специализирани данни:
а) елементите на електронните съобщителни мрежи;
б) трасета на разположени съобщителни кабели или на елементи от електронни съобщителни мрежи в съществуваща подземна физическа инфраструктура и въздушно разположени съобщителни кабели и/или елементи от електронни съобщителни мрежи;
в) знаци, определящи местоположението на трасетата;
г) кабелите и техните единни кодови номера;
д) местоположение на разпределителни кутии;
е) местоположение на шахти и инспекционни шахти;
ж) местоположение на мачти;
з) крайни разпределителни устройства;
и) антенни съоръжения, кули и стълбове;
й) канали;
к) очертания на други елементи и съоръжения на мрежата и физическата инфраструктура, в която са разположени мрежите;
л) разположението и размерите на сервитутните ивици.
(4) Специализираните карти съдържат и данни за:
а) точки от геодезическата основа;
б) граници на жилищни комплекси;
в) водни течения и водни площи;
г) наименованията на области, общини, кметства, райони, населени места, селищни образувания, квартали, жилищни комплекси, площади, улици, природни и исторически забележителности, местности, водни течения и водни площи, пристанища, пътища, железопътни линии и др., през които преносните мрежи преминават, а разпределителните мрежи обслужват.
Чл. 8. (1) За изобразяване на елементите от електронната съобщителна мрежа се използват символни означения (условни знаци) съгласно приложение № 1.
(2) За обектите по ал. 1 в цифров вид и таблична форма се съхраняват паспортни данни, които включват единни кодови номера, графични и цифрови данни.
Чл. 9. (1) Точността на специализираните карти съответства на изискванията в Наредба № РД-02-20-5 от 2016 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри.
(2) Специализираните карти в цифров вид се изработват във формата по чл. 12, т. 5 от ЗКИР.
Раздел II.
Съдържание на специализираните регистри
Чл. 10. (1) Специализираните регистри на кабелните електронни съобщителни мрежи в подземна физическа инфраструктура съдържат данни за:
1. акт, удостоверяващ правата върху електронна съобщителна мрежа;
2. предназначение на мрежата;
3. вид на мрежата;
4. начин на разполагане на мрежата;
5. вид на съоръжението;
6. маркировка на кабелите и другите елементи на мрежата;
7. единен кодов номер на мрежата или съоръжението;
8. регистрационен номер на паспорта на съоръжението.
(2) Съдържанието и полетата на регистрите на електронните съобщителни мрежи, разположени в подземна физическа инфраструктура, са съгласно приложение № 2.
Чл. 11. (1) Специализираните регистри на кабелна електронна съобщителна мрежа, разположена в надземна физическа инфраструктура, съдържат данни за:
1. предназначение на мрежата;
2. вид на мрежата;
3. вид на съоръжението;
4. начин на окачване на мрежата;
5. маркировка на мрежата;
6. единен кодов номер на мрежата или съоръжението;
7. регистрационен номер на паспорта на съоръжението.
(2) Съдържанието и полетата на регистрите на електронната съобщителна мрежа, разположена в надземна физическа инфраструктура, са съгласно приложение № 2.
Чл. 12. Регистрите по чл. 10 и 11 се поддържат от операторите на електронни съобщителни мрежи.
Глава трета.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ КАРТИ И РЕГИСТРИ НА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И СВЪРЗАНАТА С ТЯХ ИНФРАСТРУКТУРА
Раздел I.
Общи положения
Чл. 13. (1) Операторът на електронна съобщителна мрежа възлага изработването на специализирани карти и регистри на правоспособни лица по чл. 16, ал. 1 от ЗКИР.
(2) Операторът на електронна съобщителна мрежа:
1. уведомява органите на местната администрация и заинтересуваните ведомства и лица за началото и времетраенето на работите и за изпълнителите;
2. издава на изпълнителите служебна бележка, съдържаща име на обекта за изпълнение, име на изпълнителя и времетраенето на работите;
3. предоставя достъп на изпълнителите до документи и данни, необходими за пряката им работа;
4. осигурява достъп на изпълнителите до електронната съобщителна мрежа.
(3) Преди приемане на специализираните карти и регистри операторите на електронните съобщителни мрежи ги съгласуват с мрежовите оператори на съответната физическа инфраструктура.
Чл. 14. В случаите, когато шахти, колектори, касети, шкафове и други към подземни и надземни елементи и съоръжения на електронните съобщителни мрежи и свързаната с тях инфраструктура се ползват съвместно от няколко оператори, тяхното отваряне се извършва само в присъствието на представители на собственика на физическата инфраструктура при спазване на изискванията за безопасност.
Чл. 15. Обектите на специализираната карта се заснемат по геодезически методи в съответствие с изискванията на Наредба № РД-02-20-5 от 2016 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри.
Раздел II.
Изработване и приемане на специализираните карти и регистри на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях инфраструктура
Чл. 16. (1) При изработването на специализираните карти на електронните съобщителни мрежи и свързаната с тях физическа инфраструктура се използва геодезическата основа на кадастралната карта.
(2) Нова работна геодезическа основа се създава при необходимост съгласно изискванията на Наредба № РД-02-20-5 от 2016 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри.
Чл. 17. (1) Физическата инфраструктура с широчина до 0,5 m, предназначена за разполагане на съобщителните кабели, и самите съобщителни кабели се заснемат по оста им, а останалите - по външните им размери. Заснемат се всички отклонения на трасето от правата линия, по-големи от 0,2 m. При заснемане на кабели, положени свободно в земята, подробните точки на правите участъци не трябва да са на повече от 20 m. Кривите участъци се заснемат с достатъчен за вярното им изобразяване брой точки, но с не по-малко от три точки - начало, среда и край на кривата.
(2) Канални мрежи, канални бетонни блокове, инсталационни колектори и други се заснемат при шахтите, чупките и в правите участъци, като подробните точки са с гъстота не по-голяма от 50 m.
(3) Съобщителни кабели, положени в канална мрежа, канални бетонни блокове или пакет тръби, се заснемат по външните размери на съответната канална мрежа, както и по външните размери на каналните бетонни блокове или на пакета тръби. Заснемането се извършва чрез шахтите, като се измерват дълбочините на съоръженията до горния и долния им край.
(4) Всички шахти и камери се заснемат ситуационно по външните им размери, а кръглите шахти и камери - с една точка и диаметъра им. Кръглите капаци на шахти се заснемат с една точка, а правоъгълните капаци - с две точки и с размерите им. Измерват се дълбочините на шахтите.
Чл. 18. (1) За определяне на хоризонталното и вертикалното положение на подземните елементи на електронната съобщителна мрежа при необходимост се изработват напречни профили.
(2) За еднозначно установяване на електронните съобщителни кабели и физическата инфраструктура, в която са разположени, се използват методи и технологии, които осигуряват спазване на изискванията на тази наредба.
Чл. 19. (1) Височинното положение на електронната съобщителна мрежа, разположена в подземна физическа инфраструктура, се определя чрез геометрична или тригонометрична нивелация при спазване на следните изисквания:
1. надморските височини на електронната съобщителна мрежа и съответната физическа инфраструктура, при която са изградени шахти, се определят чрез нивелация на капаците на шахтите и по измерените в тях дълбочини;
2. надморските височини на електронната съобщителна мрежа и съответната физическа инфраструктура, при която не са изградени шахти, и на съоръженията към тях се определят преди засипването им или чрез проводотърсач.
(2) Височинното положение на електронната съобщителна мрежа, разположена в подземна физическа инфраструктура, се определя чрез напречни профили - в местата, където наклоните се променят, а при непроменлив наклон - през 80 m.
Чл. 20. (1) Електронните съобщителни мрежи и свързаната с тях физическа инфраструктура се заснемат и обследват чрез шахтите, излазите, разпределителните шкафове, крайните разпределителни устройства, радиошкафовете и кабелните трасета.
(2) Новоразположените електронни съобщителни мрежи и съответната физическа инфраструктура се заснемат при спазване на следните изисквания:
1. заснемането се извършва преди засипването;
2. заснемат се всички предпазни кожуси, като се вземат и необходимите данни за диаметъра и материала;
3. заснемат се отводнителните канали на топлопроводните шахти и на каналните телефонни мрежи;
4. при пакет от кабели в общ изкоп се заснемат двата крайни кабела по положение и ниво, като се записват необходимите данни за всички кабели;
5. кабели с различно напрежение, поставени в общ изкоп, се заснемат поотделно;
6. заснемат се видимите надземни части на инсталационните колектори, а отвътре - размерите им;
7. заснемат се всички резерви на кабелите.
(3) Освен електронните съобщителни мрежи по ал. 2 се заснемат и каналните бетонни блокове, пакетите тръби, обществените телефонни постове и кабелните муфи.
(4) За вида на кабелите, в т.ч. кабели, положени в канална мрежа, в бетонни блокове или в пакет тръби, се събират данни, които се отразяват в специализираните карти.
(5) Обектите на електронните съобщителни мрежи и свързаната с тях физическа инфраструктура и отразяването им в специализираната карта и регистри се определят с техническо задание, разработено от оператора на електронна съобщителна мрежа.
Чл. 21. (1) Специализираните карти и регистри се приемат от комисията по чл. 32, ал. 4 от ЗКИР.
(2) Комисията по ал. 1 в 30-дневен срок от назначаването ѝ проверява съдържанието и точността на специализираните карти и регистри и взема решение за приемането или неприемането им. За направените констатации и взетото решение се съставя протокол.
(3) В случаите, когато комисията не приеме специализираните карти и регистри, се определя срок за отстраняване на допуснатите несъответствия, след което те се разглеждат в 30-дневен срок от комисията по ал. 1.
(4) Копие от приетите карти и регистри на електронна съобщителна мрежа и физическа инфраструктура в цифров вид се предават в Агенцията по геодезия, картография и кадастър в 30-дневен срок.
Глава четвърта.
ПОДДЪРЖАНЕ И СЪХРАНЕНИЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ КАРТИ И РЕГИСТРИ НА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И СВЪРЗАНАТА С ТЯХ ИНФРАСТРУКТУРА
Чл. 22. Специализираните карти и регистри се поддържат, като настъпилите промени при изграждането, разширението, основното обновяване, основния ремонт, експлоатацията и поддържането на обектите на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях инфраструктура се отразяват в картите и регистрите в цифров вид в едномесечен срок от приключването на съответната дейност.
Чл. 23. Специализираните карти и регистри се поддържат и съхраняват от операторите на електронни съобщителни мрежи. Техническите дейности при поддържането на специализираните карти се извършват от правоспособни лица по чл. 16, ал. 1 от ЗКИР.
Чл. 24. Специализираните карти и регистри се поддържат в актуално състояние чрез геодезически измервания по реда на глава трета, раздел II от наредбата.
Чл. 25. Разходите за създаване и поддържане на специализираните карти и регистри на подземните и надземните електронни съобщителни мрежи и свързаната с тях физическа инфраструктура са за сметка на оператора на електронната съобщителна мрежа.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Шурф" е ръчен изкоп, перпендикулярно на трасето на подземните мрежи, за установяване на действителното местоположение и вида на подземните мрежи и съоръжения, когато е невъзможно да се определи точното им местоположение или има съмнения за верността на подземния кадастър.
3. "Единен кодов номер" е уникален номер, чрез който операторът на електронна съобщителна мрежа посочва еднозначно мрежата на територията на страната.
4. "Неурбанизирани територии" са територии по смисъла на § 1, т. 21 от ЗКИР.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. До одобряването на кадастрална карта и кадастрални регистри за дадена територия за създаване на специализирани карти се ползват плановете и картите, създадени по реда на отменения Закон за единния кадастър на Народна република България, отменения Закон за териториално и селищно устройство, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд.
§ 3. До създаване на специализирани карти по чл. 32 от Закона за кадастъра и имотния регистър собственикът, съответно възложителят, е длъжен да предостави на общинската администрация данни за строежи, които не са обект на кадастралната карта. Строежите не се въвеждат в експлоатация, преди собственикът, съответно възложителят, да представи удостоверение от общинската администрация, че данните са предоставени в необходимия вид и обем за отразяването им в кадастралните планове и/или в планове на подземните проводи и съоръжения.
§ 4. До одобряване на формата на записа в цифров вид по чл. 12, т. 5 от Закона за кадастъра и имотния регистър за специализирани карти в цифров вид се използва форматът, одобрен от изпълнителния директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
§ 5. Създадените специализирани карти и регистри по реда на отменената Наредба № 18 от 2005 г. за съдържанието, условията и реда за създаване и поддържане на специализираните карти и регистри за изградената от оператори далекосъобщителна инфраструктура запазват действието си.
§ 6. Операторите на електронни съобщителни мрежи, които не са създали специализирани карти и регистри по реда на отменената Наредба № 18 от 2005 г. за съдържанието, условията и реда за създаване и поддържане на специализираните карти и регистри за изградената от оператори далекосъобщителна инфраструктура, изработват специализирани карти и регистри за електронни съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях физическа инфраструктура по реда на тази наредба в срок до 2 години от влизането ѝ в сила.
§ 7. Наредбата се издава на основание чл. 57, ал. 2 от Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура и отменя Наредба № 18 от 2005 г. за съдържанието, условията и реда за създаване и поддържане на специализираните карти и регистри за изградената от оператори далекосъобщителна инфраструктура (ДВ, бр. 53 от 2005 г.).
§ 8. Наредбата влиза в сила 3 месеца след обнародването ѝ в "Държавен вестник".
Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1
Графични символни означения на елементите на електронни съобщителни мрежи
Приложение № 2 към чл. 10, ал. 2 и чл. 11, ал. 2
Регистри на електронни съобщителни мрежи, разположени в подземна инфраструктура | |||||||
Акт, удостоверяващ правата върху електронна съобщителна мрежа |
Предназначение на мрежата |
Вид на мрежата |
Начин на разполагане на мрежата |
Вид на съоръжението |
Маркировка на мрежата |
Единен кодов номер на мрежата или съоръжението |
Регистрационен номер на паспорта на съоръжението |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Регистри на електронни съобщителни мрежи, разположени в надземна физическа инфраструктура | ||||||
Предназначение на мрежата |
Вид на мрежата |
Вид на съоръжението |
Начин на окачване на мрежата |
Маркировка на мрежата |
Единен кодов номер на мрежата или съоръжението |
Регистрационен номер на паспорта на съоръжението |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|