Кодекси и закони

Изпрати статията по email

НАРЕДБА НА СТОЛИЧЕН ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ОБСЪЖДАНИЯ В ОБЛАСТТА НА ПРОСТРАНСТВЕНОТО РАЗВИТИЕ И УСТРОЙСТВОТО НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА

НАРЕДБА НА СТОЛИЧЕН ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ОБСЪЖДАНИЯ В ОБЛАСТТА НА ПРОСТРАНСТВЕНОТО РАЗВИТИЕ И УСТРОЙСТВОТО НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА

Приета с Решение № 661 на СОС по Протокол № 41 от 12.10.2017 г., изм. с Решение № 3914 от 11.06.2018 г. по адм. д. № 2707/2018 г. на Адм. съд - София-град, изм. с Решение № 16914 от 11.12.2019 г. по адм. д. № 9775/2018 г. на ВАС, изм. и доп. с Решение № 1 по Протокол № 26 от 14.01.2021 г.

Публикувана: https://council.sofia.bg/documents/20182/567957/R661-PR1.pdf/9f1aaf64-7838-46cd-8438-9f84df849299


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда обществените отношения, свързани с реда и начина за провеждане на обществени обсъждания, за определяне на заинтересованите общности, за оповестяване на общественото обсъждане и за определяне на резултатите от него в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столична община.

(2) Обществените обсъждания са форма на обществени консултации между органите на власт и обществеността, в резултат на които се подпомага вземането на управленски решения чрез обсъждане съвместно с вносителя и общинската администрация, както и чрез представяне на становища, мнения, предложения, възражения, бележки и препоръки от страна на заинтересованата общност.

(3) Обществените обсъждания се провеждат съгласно принципите на равен достъп, партньорство и равнопоставеност. Публичност и прозрачност се гарантират чрез откритост, яснота и отчетност на методите и процедурите.

Чл. 2. (1) Цел на наредбата е да осигури и гарантира своевременно информираност, публичност, откритост, прозрачност, достъп до информация и участие на обществеността за постигане на обществено съгласие и подкрепа в процеса на вземане на решения от компетентните общински органи в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столична община.

(2) Цел на обществените обсъждания е осигуряване на възможност компетентните общински органи да вземат правилни, законосъобразни и устойчиви решения, съобразени в максимална степен с изразените становища, мнения, предложения, възражения, бележки и препоръки от обществеността.

Чл. 3. (1) Обществени обсъждания се провеждат във възможно най-ранния етап от развитие на съответното административно производство, когато може да се предостави достатъчно информация на обществеността и когато все още не е формирана воля от страна на администрацията на общината и на решаващия орган.

(2) Общественото обсъждане на проекти на устройствени планове и на техни изменения се извършва преди разглеждането им от Общинския експертен съвет по устройство на територията.

Чл. 4. (1) Обществено обсъждане по въпроси, посочени в чл. 1, се провежда във всички случаи, предвидени в нормативен акт. като:

1. рамковата програма, структурните и специализираните програми по чл. 14, ал. 1 и 2 от ЗУЗСО на основание чл. 14, ал. 3 от ЗУЗСО;

2. проектите за общи устройствени планове и техните изменения на основание чл. 127, ал. 1 от ЗУТ;

3. проектите за планове за регулация и застрояване за преструктуриране на жилищния комплекс на основание чл. 22, ал. 4 от ЗУТ;

4. (изм. - Решение № 3914 от 11.06.2018 г. по адм. д. № 2707/2018 г. на Адм. съд - София-град, потвърдено с Решение № 16914 от 11.12.2019 г. по адм. д. № 9775/2018 г. на ВАС) проектите за подробни устройствени планове за проектиране, предвиждащи застрояване с обектите по чл. 12 от ЗУЗСО в устройствени зони и самостоятелни терени на зелената система по смисъла на ЗУЗСО;

5. други.

(2) (Отм. - Решение № 3914 от 11.06.2018 г. по адм. д. № 2707/2018 г. на Адм. съд - София-град, потвърдено с Решение № 16914 от 11.12.2019 г. по адм. д. № 9775/2018 г. на ВАС)

(3) (Отм. - Решение № 3914 от 11.06.2018 г. по адм. д. № 2707/2018 г. на Адм. съд - София-град, потвърдено с Решение № 16914 от 11.12.2019 г. по адм. д. № 9775/2018 г. на ВАС)

(4) (Отм. - Решение № 1 по Протокол № 26 от 14.01.2021 г.)

(5) Главният архитект на Столична община организира публикуването и поддържа в актуално състояние информация за документите и проектите, които подлежат на обществено обсъждане по реда на тази наредба на интернет страницата на Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община. Публикуваната информация и документация се предоставя за запознаване на заинтересованите граждани на хартиен носител при лицата по чл. 20, ал. 3, на обявен адрес, в рамките на работното време на администрацията и в същия срок.

(6) Документите, подлежащи на обществено обсъждане, се публикуват и на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община.

Чл. 5. Процедурите по обществено обсъждане на устройствените планове за територията на Столичната община, за които извършването на екологична оценка (ЕО) е задължително, както и устройствените планове, за които компетентният орган по чл. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми в производството по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО, е приел да се извърши ЕО на плана, се съвместяват като част от процедурата за провеждане на консултациите, които възложителят на проекта организира и провежда по Наредбата за ЕО. Формите и етапите на обществените консултации по заданието за проектиране и по проекта за устройствен план се определят от възложителя и се включват в схемата за консултации по чл. 19, ал. 3 от Наредбата за ЕО. Формите и етапите на обществените консултации по заданието за проектиране и по проекта за устройствен план се определят от възложителя и се включват в схемата за консултации по чл. 19, ал. 3 от Наредбата за ЕО, като:

1. консултациите по заданието за проектиране се провеждат едновременно с провеждането на обществените консултации по заданието за ЕО;

2. общественото обсъждане на проекта за устройствен план се провежда едновременно с обществените консултации по доклада за ЕО по реда на чл. 20 от Наредбата за ЕО.

Чл. 6. Обществените обсъждания се организират и провеждат от общинската администрация.

Чл. 7. Средствата за провеждане на обществени обсъждания се осигуряват от бюджета на Столична община.

Чл. 8. (1) Общественото обсъждане се провежда чрез:

1. допитвания;

2. професионални консултации;

3. представяне на документа или проекта и заключителна дискусия.

(2) Общественото обсъждане задължително включва представяне на документа или проекта и заключителна дискусия, като може да включва и други от начините по ал. 1.

(3) Главният архитект на Столична община определя начините на провеждане на обществено обсъждане.

(4) (Отм. - Решение № 1 по Протокол № 26 от 14.01.2021 г.)

Чл. 9. Материалите от общественото обсъждане са неразделна част от административната преписка и са публично достъпни.

Чл. 10. (1) Обществено обсъждане по чл. 8, ал. 1, т. 2 се провежда въз основа на заповед на главния архитект на Столична община.

(2) Обществено обсъждане по чл. 8, ал. 1, т. 3 се провежда въз основа на заповед на кмета на съответния район.

(3) Обществено обсъждане се провежда във всички засегнати от подложения на обсъждането документ или проект райони на Столична община.

(4) Когато районите за провеждане на обществено обсъждане са повече от един, съответните кметове на райони могат да издадат съвместна заповед за общо провеждане на процедурите, ако това е в интерес на заинтересованата общност.

Чл. 11. По време на общественото обсъждане по чл. 8, ал. 1, т. 3 се прави протокол, аудиозапис, а при наличие на техническа възможност и видеозапис и онлайн излъчване на дискусията. Протоколът, аудиозаписът, съответно видеозаписът, се публикуват на интернет страницата на Направление "Архитектура и градоустройство", на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район.

Чл. 12. (1) Когато възложител е Столична община, лицата, на които е възложено изработването на документа или проекта, са длъжни да участват чрез свой представител в професионалните консултации и при представянето му и заключителната дискусия.

(2) В случаите извън ал. 1 възложителят е длъжен да осигури участието на лицата, на които е възложил изработването на документа или проекта, в професионалните консултации и при представянето му и заключителната дискусия.

(3) При провеждане на общественото обсъждане по чл. 8, ал. 1, т. 3 възложителят може да ангажира професионалисти в областта на медиацията, които да подпомогнат диалога между него, общинската администрация и заинтересованата общност.

Глава втора.
ДОПИТВАНИЯ

Чл. 13. (1) За целите на вземането на релевантни управленски решения относно теми, свързани с пространственото развитие и устройството на територията, касаещи отделни целеви групи или цялата общественост в Столична община, се провеждат допитвания.

(2) Допитването се извършва чрез интернет, чрез анкети или чрез възлагане на социологическо проучване.

(3) Допитването се извършва с участието на лица със съответната професионална компетентност и съгласно утвърдените научни стандарти за представителност, релевантност и достоверност на събраната информация.

(4) Изборът на лицата по ал. 3 се извършва по реда на Закона за обществените поръчки.

(5) Съобщение за извършване на допитването се изготвя от главния архитект на Столична община и се публикува на интернет страниците и профила в социалните мрежи на Направление "Архитектура и градоустройство", на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район. Информация за съобщението се изпраща и по електронната поща на списъка с управители на етажна собственост или управители на сдружения на собственици, регистрирани по ЗУЕС, наличен в съответния район.

(6) Съобщението съдържа информация за изготвения документ или проект (включително самия документ или проект), формулираните въпроси и срок за приключване на допитването.

(7) Въпросниците се разработват от служители в Столична община, съвместно с лицата по ал. 3 и се утвърждават от главния архитект на общината.

(8) Преди началото на всяко допитване задължително се провежда кампания за информиране на заинтересованата общност за целите, методите и очакваните ефекти от одобряването на обсъждания документ или проект.

(9) Резултатите, заедно с използваната методология за всички допитвания, се публикуват на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство", на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район в срок до три дни от датата на приемане на резултатите от възложителя.

Чл. 14. (1) Допитването чрез интернет се оповестява чрез съобщение, което съдържа информация за изготвения документ или проект (включително самия документ или проект) и срок за изпращане на писмени становища, който не може да бъде по-кратък от четиринадесет дни.

(2) На интернет страницата на Направление "Архитектура и градоустройство" за всяко от допитванията се открива рубрика, в която се публикуват постъпилите писмени становища. Становищата се публикуват и на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община до 3 дни от изтичане на срока за внасянето им.

(3) Не се публикуват изпратени писмени становища, които са със съдържание, неотносимо към поставения въпрос.

Чл. 15. Допитването чрез анкета е анонимно.

Чл. 16. По решение на Столичния общински съвет или въз основа на заповед на кмета на Столична община може да се извърши допитване чрез социологическо проучване.

Чл. 17. За започването на всички видове допитвания по тази глава се изпращат отделни съобщения на електронната поща на Камарата на архитектите в България, на Съюза на архитектите в България и на лицата по чл. 26, ал. 3.

Глава трета.
ПРОФЕСИОНАЛНИ КОНСУЛТАЦИИ

Чл. 18. (1) Професионалните консултации се извършват чрез разглеждането на документите или проектите от Общинския експертен съвет по устройство на територията в разширен състав.

(2) Съветът по ал. 1 се назначава със заповед на главния архитект на Столична община, с която се определя състава, дневния ред, мястото, датата и часа на заседанието.

(3) Съобщение за провеждане на заседание на съвета по ал. 1, заедно със заповедта по ал. 2, се публикува най-малко 7 дни предварително на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство", на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район и се информират лицата по чл. 26, ал. 3. Към съобщението се публикува предложения за обсъждане проект - текст и графика.

(4) В състава на експертния съвет по ал. 1 се включват представители на професионални организации в областта на устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството, както и представители на всяка от организациите, вписани в регистъра по чл. 27, ал. 3 - експерти в областта на устройственото планиране и в други научни области, относими към конкретния документ или проект. За участие в Общинския експертен съвет по устройство на територията в разширен състав се канят и председателите на съответните постоянни комисии към Столичния общински съвет.

(5) За участие в заседанието задължително се канят кметовете на райони и кметства и главните архитекти от районите, засегнати от разглеждания документ или проект и възложителят, когато не е Столична община.

(6) Предложеният на обсъждане документ или проект се представя от лицата, на които е възложено изработването му.

(7) По представения документ или проект се изслушват мнения, становища и предложения на членовете на разширения състав на съвета.

(8) Мненията, становищата и предложенията по ал. 7 се протоколират.

(9) В 3-дневен срок от провеждане на заседанието на съвета по ал. 1 всички негови членове, могат да представят в Направление "Архитектура и градоустройство" свои писмени мнения, становища и предложения по представения документ или проект. Постъпили след този срок писмени мнения, становища и предложения не се разглеждат и не се присъединяват към административната преписка.

(10) Протоколът по ал. 8 и писмените мнения, становища и предложения по ал. 9 стават част от административната преписка. Те се обобщават от администрацията на Направление "Архитектура и градоустройство".

(11) Материалите по ал. 8, 9 и 10 се публикуват на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство" и на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община в срок до 14 календарни дни от датата на проведеното заседанието и най-късно 7 дни преди представянето по глава четвърта.

(12) Заседанията на разширения състав на съвета по ал. 1 са открити за обществеността и медиите.

Чл. 19. Въз основа на изказаните и постъпили писмени експертни мнения, становища и предложения, главният архитект на Столичната община може да върне документа или проекта с указания за преработка.

Глава четвърта.
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДОКУМЕНТА ИЛИ ПРОЕКТА И ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ДИСКУСИЯ

Раздел I.
Подготвителни действия за представяне на документа или проекта и за провеждане на заключителна дискусия

Чл. 20. (1) Подлежащият на обществено обсъждане документ или проект и съпътстващите го материали на хартиен и електронен носител се изпращат на кмета на съответния район от главния архитект на Столична община.

(2) В срок до 14 дни от получаване на проекта и на съпътстващите го материали по ал. 1, кметът на всеки от районите по чл. 10, ал. 2 издава заповед, най-малко седем дни преди насрочването, която съдържа: подлежащия на обсъждане документ или проект, мястото и административния адрес, когато има такъв, датата и часа за представяне на документа или проекта и за провеждане на заключителна дискусия, мястото, на което заинтересованите могат да се запознаят с материалите, свързани с обсъждането и мястото, на което могат да подават писмени становища, в т.ч. и на електронна страница, както и срока за това.

(3) Със заповедта по ал. 2 кметът на съответния район определя длъжностно лице от районната общинска администрация, което да води представянето на проекта и заключителната дискусия, мястото, където през официалното работно време да може да бъде получена допълнителна информация и документът или проектът да бъде видян на хартиен носител.

(4) Датата за провеждане на заключителната дискусия е най-малко десет дни след датата на представянето на проекта.

(5) Заповедта по ал. 2 се разгласява в деня на издаването с обявление, което се поставя на определените за това места в сградата на Направление "Архитектура и градоустройство", в административни сгради на засегнатите райони и кметства, както и на други предварително оповестени обществено достъпни места и се публикува на електронните страници и в профилите в социалните мрежи на възложителя, на Направление "Архитектура и градоустройство", на единния електронен портал на обожествените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район като се изпраща по електронен път на лицата по чл. 26, ал. 3 и на Камарата на архитектите в България, Съюза на архитектите в България и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Информация за обявлението се изпраща и по електронната поща на списъка с управители на етажна собственост или управители на сдружения на собственици, регистрирани по ЗУЕС, наличен в съответния район.

(6) Най-малко 7 дни преди датата на представяне на проекта на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство" на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район се публикува проектът на документ или проект, предложен за обсъждане - текст и графика.

Чл. 21. (1) (Предишен текст на чл. 21 - Решение № 1 по Протокол № 26 от 14.01.2021 г.) Представянето на проекта и заключителната дискусия се провеждат в подходящи за целта лесно достъпни помещения на територията на съответния район (кметство) в извънработно време в делнични дни. Представяне и заключителна дискусия не се провеждат по време на официални празници и в предизборен или изборен ден.

(2) (Нова - Решение № 1 по Протокол № 26 от 14.01.2021 г.) В случаите по чл. 10, ал. 4 може да се определи общо място за провеждане на представянето на проекта и заключителната дискусия, включително извън територията на съответните райони.

Чл. 21а. (Нов - Решение № 1 по Протокол № 26 от 14.01.2021 г.) (1) По преценка на районния кмет, съответно на главния архитект, обществените обсъждания могат да се провеждат и дистанционно (онлайн), като присъствието се осигурява чрез конферентна или друга връзка, позволяваща участие в представянето на проекта и заключителната дискусия.

(2) Начинът за дистанционно участие се определя в заповедта по чл. 20, ал. 2, като трябва да отговаря на следните изисквания:

1. достъпът до обсъждането да е възможен през интернет от компютър, таблет или смартфон;

2. да предоставя възможност за аудио-видео или само аудио достъп;

3. да предоставя възможност за интерактивен достъп и участие в дискусията, след регистрация по електронен път, е електронна идентификация отговаряща на изискванията за сигурност на ниво "ниско" по смисъла на Регламент (ЕС) 910/2014. Регистрацията да е възможна в период от най-малко 5 работни дни преди обсъждането;

4. да предоставя възможност за пасивен достъп до обсъждането без необходимост от предварителна регистрация;

5. да предоставя възможност за модериране на участниците в дискусията;

6. обсъждането да се записва и да е достъпно за преглед и сваляне онлайн на интернет страницата на съответния район.

(3) Редът и организацията за провеждането на дистанционни (онлайн) обществени обсъждания по ал. 1 се определят със заповед на кмета на Столична община.

.

Раздел II.
Представяне на документа или проекта

Чл. 22. (1) Представянето на документа или проекта се извършва от представител на възложителя и от проектанта.

(2) При представянето на документ или проект представителят на възложителя и проектантът са длъжни да дават разяснения на присъстващите граждани и представители на организации за предвижданията им.

(3) За представянето на документа или проекта се съставя протокол които се подписва от представителя на общинската администрация, представител на възложителя и от присъствалите представители на проектантския екип, и аудиозапис. Участвалите граждани и представители на организации се вписват в присъствен лист.

Чл. 23. Граждани и организации могат след представянето да подават в района или кметството писмени становища, мнения и предложения по проекта не по-късно от три дни преди датата на заключителната дискусия. Те се публикуват на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство", на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район най-късно един ден преди заключителната дискусия.

Раздел III.
Заключителна дискусия

Чл. 24. (1) За участие в заключителната дискусия задължително се канят лицата, представили писмени мнения, становища и предложения, представителите на професионални организации по чл. 5. ал. 4 от Закона за устройство на територията и лицата по чл. 26, ал. 3.

(2) Възложителят и лицата, изработили подложения на обсъждане документ или проект, са длъжни да участват в заключителната дискусия.

(3) По време на заключителната дискусия се води протокол, който се подписва от лицето по чл. 20, ал. 3 и лицата по ал. 2, и аудиозапис. Участвалите граждани и представители на организации се вписват в присъствен лист.

(4) Протоколът от проведената заключителна дискусия и другите материали от общественото обсъждане в срок до седем дни от датата на заключителната дискусия се разглеждат от Районния експертен съвет по устройство на територията, който изразява мотивирано становище по всички изказани мнения и предложения.

(5) Протоколът от проведената заключителна дискусия и становището на Районния експертен съвет се публикуват на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство", на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община и на интернет страницата на съответния район.

Чл. 25. След провеждането на заключителната дискусия, въз основа на изказаните мнения, становища и предложения, главният архитект на СО по предложение на Общинския експертен съвет по устройство на територията, може да върне документа или проекта с указания за преработка.

Глава пета.
ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМИРАНОСТ И УЧАСТИЕ НА ЗАИНТЕРЕСОВАНАТА ОБЩНОСТ

Чл. 26. (1) Информираността и участието на заинтересованата общност, се осигуряват по реда и чрез средствата, предвидени в предходните глави, както и по специалния ред на тази глава.

(2) Информацията, предоставяна от Столична община във връзка с обществените обсъждания, трябва да бъде обективна, пълна, навременна, в достъпен формат и на разбираем за неспециалисти език.

(3) Информираността на гражданите и организациите, желаещи да получават редовно информация за проекти на документи по пространствено развитие и устройство на територията, се осигурява чрез предоставяне на информация в електронен вид за подложените на обсъждане документи или проекти и им се изпращат уведомления и покани за участие в обществените обсъждания.

Чл. 27. (1) Гражданите и организациите по чл. 26, ал. 3 подават заявление в Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община, в което посочват:

1. трите си имена по лична карта или наименование по регистрация, актуален адрес, електронна поща. телефони и лица за контакт;

2. специфичен предмет на интереси в областта на пространственото планиране и устройството на територията;

3. териториален обхват на заявения интерес;

4. наличие на експерти в научните области, свързани с пространственото планиране и с устройството на територията.

(2) Когато са посочени експерти по ал. 1, т. 4, към заявлението се

прилагат и декларации от тях, че са съгласни да участват в обществени обсъждания по въпроси от заявения предмет по ал. 1, т. 2 и техни актуален адрес, електронна поща и телефон, както и доказателства за експертност в научната област, в която са посочени като такива.

(3) В Направление "Архитектура и градоустройство", въз основа на подадените заявления по ал. 1, се съставя регистър.

Чл. 28. (1) Предоставяната информация и отправяните покани са еднообразни за всички граждани и организации.

(2) Отговори на направени допълнителни запитвания от отделни граждани или организации се публикуват към материалите за общественото обсъждане.

Чл. 29. Гражданите и организациите, които желаят да прекратят заявеното от тях участие в обществени обсъждания по тази наредба, уведомяват писмено Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община.

Чл. 30. (1) За постигане на целите по чл. 2 трети лица могат да организират с участието на лица със съответната професионална компетентност и съгласно утвърдените научни стандарти:

1. проучвания на нуждите и нагласите на обществеността;

2. събиране на предложения и идеи по заявен от граждани и организации проблем;

3. допитвания - анкети, интервюта, фокус-групи, кръгли маси и др.;

4. работни групи по поставени въпроси от предмета на наредбата;

5. конкурси и изследване на алтернативни решения.

(2) Резултатите от проучванията по ал. 1, методологията, по която са изготвени, както и събраната информация се предоставят за безвъзмездно ползване на органите на местна власт посочени в чл. 1. В такива случаи Столична община публикува задължително предоставената информация на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство" и на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Общественост" е едно или повече физически или юридически лица и техни сдружения, организации или групи.

2. "Заинтересована общност" е обществеността, която е засегната или може да бъде засегната от вземането на предлаганите управленски решения.

3. "Професионална консултация" е форма на сътрудничество между органите на местна власт и професионални неправителствени организации в областта на пространственото развитие и устройственото на територията и експерти за професионално подпомагане при вземането на управленски решения.

§ 2. (1) Кметът на Столична община осъществява контрол по спазване на тази наредба.

(2) Кметът на Столична община може да прехвърля свои функции по тази наредба на заместник-кметовете, на главния архитект на Столична община и на други длъжностни лица от общинската администрация.

Преходни разпоредби

§ 3. Тази наредба се прилага към административни производства, започнали след влизането ѝ в сила, а към предстоящите етапи на висящите административни производства се прилага стария ред.

§ 4. (1) Действащият на електронната страница на Направление "Архитектура и градоустройство" Регистър на гражданите и организациите, желаещи да получават редовно информация, свързана с пространственото развитие и устройството на територията на Столична община, се счита за регистър по смисъла на чл. 27, ал. 3 от Наредбата.

(2) Вписаните в горния регистър лица в 30-дневен срок от влизането в сила на тази наредба следва да представят декларации по смисъла на чл. 27, ал. 2 и доказателства за експертност в съответната научна област за посочените от тях експерти. Непредставянето на декларации и доказателства води до заличаване на вписаните експерти от регистъра.

§ 5. Пет години след влизането в сила на тази наредба Столична община извършва последваща оценка от прилагането ѝ. Оценката се публикува на интернет страниците на Направление "Архитектура и градоустройство" и на единния електронен портал на обществените консултации към интернет страницата на Столична община.

§ 6. С настоящата наредба се отменя Наредбата за реда и начина за провеждане на обществени обсъждания в Столична община, приета с Решение № 950 по Протокол № 120 от 11.10.2007 г. на Столичния общински съвет.

§ 7. Настоящата наредба се приема на основание чл. 5. ал. 4 от Закона за устройството и застрояването на Столична община, чл. 21. ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 76. ал. 3 и чл. 79 от Административнопроцесуалния кодекс и чл. 8 от Закона за нормативните актове.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ОБСЪЖДАНИЯ В ОБЛАСТТА НА ПРОСТРАНСТВЕНОТО РАЗВИТИЕ И УСТРОЙСТВОТО НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА

(Приета с Решение № 1 по Протокол № 26 от 14.01.2021 г.)


§ 5. Тази наредба се прилага и към висящите административни производства, като дистанционното участие в общественото обсъждане, включително в предстоящия етап се регламентира чрез изменение на заповедта по чл. 20, ал. 2.


Промени настройката на бисквитките