ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 376 ОТ 27 ДЕКЕМВРИ 2019 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 254 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2006 Г. (ДВ, БР. 78 ОТ 2006 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 376 ОТ 27 ДЕКЕМВРИ 2019 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 254 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2006 Г. (ДВ, БР. 78 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.102 от 31 Декември 2019г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 7, ал. 2 думите "Министерството на земеделието и храните" се заменят с "Министерството на земеделието, храните и горите", а запетаята след думата "икономиката" и думите "енергетиката и туризма" се заличават.
§ 2. Членове 15 - 18 се отменят.
§ 3. В чл. 20, ал. 2 след думата "договорите" се поставя точка и текстът докрая се заличава.
§ 4. В чл. 37 изречение второ се заличава.
§ 5. В чл. 38 изречение второ се заличава.
§ 6. В чл. 40 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "в троен размер спрямо наемната цена на жилище със същата полезна площ и показатели" се заменят с "на базата на оценка, извършена от независим оценител".
2. Алинея 3 се отменя.
3. В ал. 4 думите "в петорен размер спрямо наемната цена на жилище със същата полезна площ и показатели" се заменят с "на базата на оценка, извършена от независим оценител".
§ 7. В чл. 41 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Първоначалната наемна цена при провеждане на търгове за отдаване под наем на имоти за административни, производствени и стопански нужди се определя на базата на оценка, извършена от независим оценител."
2. В ал. 5 думите "по реда на чл. 38, коригирана с коефициент Кни = 0,50" се заменят с "на базата на оценка, извършена от независим оценител".
§ 8. Член 67 се изменя така:
"Чл. 67. (1) Министерският съвет може да учредява безвъзмездно право на ползване върху имот - частна държавна собственост, за срок, не по-дълъг от 10 години, на централните ръководства на синдикатите и на регионалните им ръководства в София за изпълнение на основните им синдикални функции при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи. Ползвателите не могат да използват имота за извършване на икономическа дейност.
(2) Исканията за предоставяне на имота се подават до министъра на регионалното развитие и благоустройството чрез областния управител. Към искането се прилагат:
1. подробна мотивировка;
2. документ за регистрация;
3. декларация за ползваните от синдиката имоти - частна държавна или общинска собственост, и за начина на ползването им;
4. документ за липса на публични задължения;
5. декларация, че имотът - частна държавна собственост, ще се използва само за изпълнение на основните им синдикални функции, конкретизирани в нея;
6. декларация, че синдикатът разполага с необходимия финансов ресурс за стопанисването на имота.
(3) Обстоятелствата по ал. 2, т. 2 и 4 се установяват по служебен път.
(4) Въз основа на представените по ал. 2 документи областният управител извършва анализ за наличието на следните изисквания:
1. наличие на необходимост от имот - частна държавна собственост, с предназначение и характеристики, съответстващи на посочените от синдиката основни синдикални функции;
2. липса на свързаност на посочените от синдиката основни синдикални функции с осъществяването на дейности с икономически характер.
(5) Синдикатът, на който е предоставен безвъзмездно за ползване имот - частна държавна собственост, заплаща данък недвижими имоти и такса битови отпадъци за него, всички експлоатационни разходи, свързани с ползването на имота, както и тези за текущи поправки и ремонти, които са вследствие на използването му.
(6) Предоставените помещения на синдикатите не може да се преотдават под наем и да се преотстъпват за ползване.
(7) Не се предоставят безвъзмездно за ползване имоти на централните ръководства на синдикатите, ако имат изискуеми публични задължения.
(8) Областният управител може да учредява безвъзмездно право на ползване върху имот - частна държавна собственост, на регионалните ръководства на синдикатите за изпълнение на основните им синдикални функции при спазване на изискванията на ал. 1 и 7 и при наличие на свободни помещения. Искането за предоставяне на имота се подава до областния управител и към него се прилагат документите по ал. 2.
(9) Въз основа на решението на Министерския съвет по ал. 1 и на влязлата в сила заповед по ал. 8 областният управител сключва писмен договор за учредяване правото на ползване, в който се определят редът за предаване и приемане на имота, правата и задълженията на страните, срокът, отговорността при неизпълнение, поддържането (текущи и основни ремонти), застраховането, прекратяването на договора и другите условия по договора.
(10) При предаването на имота се съставя предавателно-приемателен протокол.
(11) Правоотношенията със синдиката се прекратяват при изтичане на срока на договора, поради неплащане на експлоатационните разходи за повече от три месеца или при нарушение на забраната по ал. 6, както и при прекратяване на дейността на синдиката.
(12) При нарушение на предвидената по ал. 1 забрана за осъществяване на икономическа дейност договорът се прекратява едностранно от областния управител и се налага санкция в размер на пазарните нива на пропуснатите ползи, определени от лицензиран оценител, предвидена в клауза на договора с ползвателя. Размерът на санкцията се изчислява за периода на ползване на имота в нарушение на правилата за държавните помощи.
(13) Областният управител по местонахождението на имота осъществява контрол за спазването на забраната по ал. 1 и 6 и в срок до 31 декември предоставя на Министерския съвет годишен доклад въз основа на извършени проверки през съответната календарна година."
§ 9. Създава се чл. 67а:
"Чл. 67а. (1) Министерският съвет може да учредява безвъзмездно право на ползване върху имот - частна държавна собственост, за срок, не по-дълъг от 10 години, за задоволяване на административните нужди на централните ръководства на политическите партии, отговарящи на изискванията на чл. 31 от Закона за политическите партии, при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи. Ползвателите не могат да използват имота за извършване на икономическа дейност.
(2) Исканията за предоставяне на имота - частна държавна собственост, за нуждите на централните ръководства на политическите партии, както и на регионалните им структури на територията на гр. София се подават до министъра на регионалното развитие и благоустройството чрез областния управител. Към искането се прилагат:
1. подробна мотивировка;
2. документ за регистрация;
3. декларация за ползваните от политическата партия имоти - частна държавна или общинска собственост, и за начина на ползването им;
4. документ за липса на публични задължения;
5. декларация, че имотът - частна държавна собственост, ще се използва само за изпълнение на административните им нужди;
6. декларация на политическата партия, че тя разполага с необходимия финансов ресурс за стопанисването на имота;
7. документ, удостоверяващ, че политическата партия има парламентарна група;
8. декларация от лицето, представляващо политическата партия според актуалната ѝ съдебна регистрация, че тя има достатъчен брой народни представители, които да образуват отделна парламентарна група, заедно с поименен списък, удостоверяващ политическата им принадлежност, в случаите, когато партията участва в парламентарно представена коалиция от партии;
9. документи, доказващи, че съответната парламентарно непредставена политическа партия на последните избори за народни представители е получила не по-малко от едно на сто от действителните гласове в страната и извън страната, с изключение на гласовете по чл. 279, ал. 1, т. 6 от Изборния кодекс.
(3) Обстоятелствата по ал. 2, т. 2 и 4 се установяват по служебен път.
(4) Политическата партия, на която е предоставен безвъзмездно за ползване имот - частна държавна собственост, заплаща данък недвижими имоти и такса битови отпадъци за него, всички експлоатационни разходи, свързани с ползването на имота, както и тези за текущи поправки и ремонти, които са вследствие на използването му.
(5) Предоставените помещения на политически партии не може да се преотдават под наем и да се преотстъпват за ползване.
(6) Не се предоставят безвъзмездно за ползване имоти на централните ръководства на политическите партии, ако имат изискуеми публични задължения.
(7) Областният управител може да учредява безвъзмездно право на ползване върху имот - частна държавна собственост, за нуждите на централните или регионалните структури на политически партии извън територията на гр. София за изпълнение на административните им нужди при спазване на изискванията по ал. 1 и 6 и при наличие на свободни помещения. Искането за предоставяне на имота се подава до областния управител и към него се прилагат документите по ал. 2.
(8) Въз основа на решението на Министерския съвет по ал. 1 и на влязлата в сила заповед по ал. 7 областният управител сключва писмен договор за учредяване правото на ползване, в който се определят редът за предаване и приемане на имота, правата и задълженията на страните, срокът, отговорността при неизпълнение, поддържането (текущи и основни ремонти), застраховането, прекратяването на договора и другите условия по договора.
(9) При предаването на имота се съставя предавателно-приемателен протокол.
(10) Правоотношенията с политическите партии се прекратяват при изтичането на срока на договора, поради неплащане на експлоатационните разходи за повече от три месеца или при нарушение на забраната по ал. 5, както и когато партията престане да отговаря на изискванията на чл. 31 от Закона за политическите партии.
(11) При нарушение на предвидената по ал. 1 забрана за осъществяване на икономическа дейност договорът се прекратява едностранно от областния управител и се налага санкция в размер на пазарните нива на пропуснатите ползи, определени от лицензиран оценител, предвидена в клауза на договора с ползвателя. Размерът на санкцията се изчислява за периода на ползване на имота в нарушение на правилата за държавните помощи.
(12) Областният управител по местонахождението на имота осъществява контрол за спазването на забраната по ал. 1 и 5 и в срок до 31 декември предоставя на Министерския съвет годишен доклад въз основа на извършени проверки през съответната календарна година."
§ 10. В чл. 95 след думите "правото на ползване" се поставя точка и текстът докрая се заличава.
§ 11. В чл. 99, ал. 3, изречение първо след думата "икономиката" запетаята и думите "енергетиката и туризма" се заличават.
Преходни разпоредби
§ 12. Търговете за отдаване под наем на имоти - държавна собственост, открити със заповед на съответния компетентен орган преди влизането в сила на това постановление, се провеждат по определената в заповедта по досегашния ред първоначална наемна цена.