ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД, ЕКСПЛОАТАЦИЯТА И САНИТАРНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ В ОБЩЕСТВЕНИТЕ ХИГИЕННИ БАНИ ПРИ КОМУНАЛНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ И НАРОДНИТЕ СЪВЕТИ
ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД, ЕКСПЛОАТАЦИЯТА И САНИТАРНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ В ОБЩЕСТВЕНИТЕ ХИГИЕННИ БАНИ ПРИ КОМУНАЛНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ И НАРОДНИТЕ СЪВЕТИ
Обн. ДВ. бр.100 от 26 Декември 1969г.
Загубил значение с отмяната на Закона за народните съвети. Виж § 5, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за местното самоуправление и местната администрация - ДВ, бр. 77 от 17 септември 1991 г.
I. Устройство
1. Обществените хигиенни бани се експлоатират от комуналните предприятия при народните съвети, а там, където няма комунални предприятия - от общинските народни съвети.
Производствено-експлоатационната и финансовата им дейност се осъществява от комуналните предприятия, съответно от финансовия отдел на общинския народен съвет и са обособени на вътрешна стопанска сметка.
2. Народните съвети и ръководствата на комуналните предприятия провеждат мероприятия за подобряване организацията на работата в обществените хигиенни бани за бързо и културно обслужване на населението.
3. Обществените хигиенни бани се ръководят от управител или домакин, домакин-касиер.
II. Общи условия за реда и хигиената в баните
4. В обществените хигиенни бани трябва да бъдат създадени необходимите удобства за посетителите, както и условия за опазване на здравето им през време на престоя в банята.
5. Чистотата в баните се поддържа непрекъснато. След приключване на работното време помещенията, инвентарът и съоръженията се почистват основно и се подлагат на текуща дезинфекция като се обръща особено внимание на почистването на съблекалните, къпалните, кабините и тоалетните. Измиването да става с гореща алкална вода или 2% горещ сапунен разтвор. Клозетите след измиването им се дезинфекцират с хлорна вар или хлорамин. След измиване на помещенията четките и парцалите се измиват и наквасват в горещи алкални (сапунени) разтвори, след което се изплакват обилно с вода.
За текуща дезинфекция могат да се ползуват 5% разтвор на хлорамин, 3,5% разтвор на лизол, 3,4% избистрен разтвор на хлорна вар и др.
Чаршафите на кушетките се сменяват след всяко използуване. Те трябва да бъдат здрави, добре изпрани и изгладени.
Забранява се използуването на дървени скари в къпалните помещения.
Дървените скамейки пред шкафчетата за събличане да се боядисват редовно с блажна боя. Забранява се на гражданите да ползуват теляшките столчета.
6. В баните гражданите ползуват лични налъми или джапанки, както и по желание - лични теляшки кесии.
7. Водата в баните трябва да има хигиенните качества на питейна вода, с подходяща температура за къпане.
В банските помещения се поддържа следната температура: чакални +18°С, съблекални и кабини-вани +25°С, къпални +30°С и относителна влажност не повече от 80%.
Температурата на водата в басейните не може да бъде над 38 - 39°С, а в плувните басейни между 22 - 25°С.
В съответните помещения трябва да има термометри за измерване на температурата.
8. В помещенията за персонала или в определен санитарен пункт в обществените хигиенни бани се поставя аптечка с необходимите превързочни материали и медикаменти за оказване на първа медицинска помощ.
9. Предписанията на хигиенно-епидемиологичните институти за санитарно-хигиенното състояние на баните са задължителни, като отговорност за неизпълнението им носят директорът на комуналното предприятие, началникът на отдел Бани и управителят, а за баните, които са на бюджетна издръжка - съответно натовареното лице.
III. Ред за ползуване на баните
10. Работното време на баните и на техните каси се определя от народните съвети като се осигури по един почивен ден в месеца за профилактичен преглед на машините и съоръженията и основно почистване.
За да обхванат по-пълно хигиенните нужди на населението, обществено-хигиенните бани работят по график, одобрен от съответния общински народен съвет, но не повече от 16 часа.
11. Баните се ползуват от гражданите срещу билет. Цените на билетите и таксата, която се плаща за съхраняване на ценности и пари в касата на баните, се определят от окръжния народен съвет. Билетите важат за деня и банята, за която са издадени.
Предприятия, организации, училища, военни поделения и др. могат да закупуват предварително билети или абонаментни карти за къпане, като срокът и редът за ползуването им се уреждат по споразумение с ръководството на банята.
Касите при баните преустановяват продажбите на билети един час преди свършване на работното време.
12. В случай, че работата на банята бъде преустановена поради авария или друга причина, закупените билети по желание на гражданите се заверяват за друга дата или се връща стойността им.
13. В случай, когато теляците нямат клиенти в къпалнята, могат да се допускат за изкъпване чакащи граждани, които са закупили или желаят да си купят билет за теляшка услуга, преди да е дошъл редът им за влизане.
14. Времетраенето на едно изкъпване е един час. В него се включва събличането, изкъпването и обличането.
Граждани, желаещи да ползуват банята повече от 1 час, могат да сторят това срещу билет за удължено къпане, но не повече от 90 минути.
15. С право на влизане, без да чакат ред, в общите къпални и с удължено време за къпане се ползуват:
а) бременни жени;
б) майки-кърмачки с деца до 8-месечна възраст;
в) многодетни майки;
г) слепите, инвалидите от I и II група инвалидност;
д) граждани над 65 години;
е) работниците и служителите в банята;
16. С право на безплатно къпане в общите къпални се ползуват:
а) деца до 5 навършени години;
б) признатите за активни борци срещу фашизма и капитализма и инвалидите от войните; те ползуват безплатно услугите - чаршаф, а по изключение - ваните и душ-кабините само при лекарско предписание или видими физически недостатъци, които налагат самостоятелно къпане или с придружител;
в) работниците и служителите в баните;
г) с решение на общинския народен съвет за други категории служители и работници.
17. С право на къпане по намалени цени в общите къпални се ползуват:
а) войниците от военните поделения и строителните войски под команда или по единично - с 50% от установената такса;
б) многодетните майки, деца от 5 до 16 години, учениците и редовните студенти, които заплащат половин такса;
в) гражданите с абонаментни карти за къпане - до 20% от цените на билетите.
18. Привилегиите за безплатно или с намалена цена къпане, както и предимството за влизане без чакане на ред, могат да се ползуват срещу представяне на официален документ, удостоверяващ правото за ползуване на привилегията и редовен билет с надпис "безплатен", издаден от касата на банята. Привилегиите по § 15 и 17 не могат да се ползуват в предпразнични, празнични и предпочивни дни.
19. Деца до 5-годишна възраст, които не са придружени с родители или близки, както и лица в нетрезво състояние не се допускат в баните.
Деца до 14-годишна възраст могат да влизат в басейните само ако се придружават от родители или близки.
В Общите къпални за жени се допускат деца от мъжки пол до три години, а във ваните и душ-кабините - до 7-годишна възраст.
Забранено е ползуването на банята от душевно болни лица и от лица със заразни кожни обриви или открити рани, освен след представяне на документ от здравен орган за безопасността на страданието.
20. Гражданите оставят на съхранение в касите на банята пари или ценности, които носят със себе си. В противен случай комуналното предприятие, съответно народният съвет, не носи отговорност за изгубването или открадването им от външни лица. Не се приемат за съхранение суми над 150 лева, както и обемисти предмети.
21. Гражданите са длъжни:
а) да спазват установения ред за ползуване на банята;
б) да пазят от повреда банското имущество;
в) правилно да ползуват банските съоръжения, съобразно предназначението им и да не изразходват излишна вода;
г) да се отнасят вежливо със служителите на банята, като отправят оплакванията си за констатираните нередности до ръководителя на банята или ги вписват в книгата за похвали и оплаквания;
д) да възстановят или заплатят стойността на нанесените щети;
22. Забранено е в банските помещения:
а) пушене и пиене на спиртни напитки;
б) пеене, викане, свирене и плискане с вода;
в) пране, бръснене, мазане с лекарства или козметични препарати, къносване на коса, замърсяване с хартия, хранителни и други отпадъци;
г) миене със сапун в близост до басейните и влизане в басейните с неизмито тяло;
д) внасяне на различни вещи, освен прибори за изкъпване, но не със стъклен амбалаж;
е) плуване в басейните;
ж) стъпване върху курните и банските кушетки и пейки;
IV. Задължения на персонала
23. Работниците и служителите в баните са длъжни да бъдат вежливи и внимателни в обноските си с посетителите; да поддържат работното си облекло чисто и в спретнат вид; да не приемат възнаграждения от гражданите; да следят за правилното използуване на инсталациите за икономия на водата и поддържане на чистотата; да не приемат за съхранение ценности; да имат лични здравни книжки и се явяват на медицински преглед и изследвания в установените срокове от органите на санитарния контрол; да преминат курс по санитарен минимум.
Резултатите от прегледите и от курса по санитарен минимуми се вписват в личните здравни книжки, които се съхраняват при отговорника на обществените хигиенни бани.
Ако при медицинските прегледи се открият заболели от епидермофилия или други кожни заразни заболявания, те задължително се подлагат на лечение с отстраняване от работа.
24. Управителят на банята:
а) ръководи, контролира и отчита цялостната дейност на банята и обезпечава културното обслужване на къпещите се;
б) осигурява изпълнението на производствения план на банята, в съставянето на който сам участвува;
в) грижи се за материално-техническото снабдяване на банята;
г) осигурява и контролира редовното почистване на банските помещения, доброто стопанисване и опазване на инвентара, взема мерки за отстраняване на повредите и нарушенията в банята и търси отговорност от причинителите им;
д) организира заедно с профкомитета съревнование между работещите в банята;
е) води книги за похвали и оплаквания, инвентарна книга, книга за забравените от посетителите на банята вещи, както и за санитарното състояние на баните (санитарен журнал);
ж) спазва и провежда нарежданията на санитарните и други контролни органи по опазване здравето на къпещите се и служителите и по обезопасяване на машините и инсталациите в банята;
з) съхранява забравените от клиентите и намерени от служителите в банята вещи четиринадесет дни, след което ги предава под опис в комуналното предприятие, съответно в народния съвет.
25. Касиерът-маркировач:
а) извършва продажба на билети съобразно въведения график за работата на банята и номерира билетите за реда на влизане в банята, ако условията изискват това.
б) приема, съхранява и връща оставените му от посетителите на баните пари и ценности за пазене;
в) всекидневно отчита постъпилите приходи;
г) продава сапун и др. дребни стоки.
26. Работникът в кабините:
а) поддържа реда и чистотата в съблекалните и къпалните помещения;
б) почиства основно съблекалните и къпалните помещения след преустановяване на работа;
в) обслужва вежливо посетителите, като ги насочва към свободните места за събличане;
г) почиства ваните и кабините, сменява бельото на кушетките след всеки клиент и осигурява чисто бельо за онези, които са платили таксата;
д) проверява периодически редовността и подаване на топла и студена вода в къпалните помещения и при нередности сигнализира управителя на банята;
е) следи за точното спазване на определеното за къпане време;
ж) отговаря за доброто стопанисване на банското имущество в съблекалнята;
з) грижи се за опазване дрехите на къпещите се и предава на управителя на банята забравените от гражданите вещи;
и) извиква ражданите по реда на номерата за влизане в съблекалнята;
к) следи за правилното манипулиране със съоръженията за изкъпване и за икономично изразходване на водата от къпещите се;
л) контролира и отговаря за спазване на реда и поддържане на чистотата в къпалните помещения, басейните и отходните места.
27. Огнярът:
а) осигурява нужната пара, топла и студена вода за къпане;
б) провежда режим на икономии за гориво, смазочни материали и електроенергия и отчита изразходването им;
в) спазва законните разпоредби за използуване, поддържане, обслужване и обезопасяване на парните котли и изпълнява указанията на контролните органи.
Огнярът е подчинен административно на ръководителя на банята, а в техническо отношение - на общия за предприятието технически отговорник.
28. Сгураджията-въглищар:
а) извозва сгурията на определеното място и се грижи за прибиране на горивото в склада на банята;
б) подвозва въглища до парния котел;
в) участвува пряко в почистването на котлите, водопроводните и отоплителните инсталации от котлен камък;
29. Водопроводчикът:
а) поддържа в изправност водопроводните съоръжения;
б) извършва наблюдения върху дебита и температурата на водомерите и измервателните шахти, като вписва резултатите в специална книга - регистър.
30. Работникът-чистач:
Почиства основно чакалнята, коридорите, съблекалните, къпалните, ваните и басейните след приключване работното време на банята.
31. Телякът:
а) измива посетителите, снабдени с билет за теляшка услуга, по реда на номерата на билетите им;
б) изпира и дезинфекцира изтривалката, с която работи, след всеки обслужен посетител и поддържа чисто работното място;
в) всеки теляк трябва да има най-малко по три изтривалки, които се държат в дезинфекционен разтвор.
V. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
32. Въз основа на този правилник всяко комунално предприятие, което стопанисва обществено-хигиенни бани, изготвя свой правилник за вътрешния ред.
33. Народните съвети издават наредби по чл. 12а от ЗНС за реда за използуване на обществените хигиенни бани, съобразно с правилата на глави II и III от този правилник, в който предвиждат глоби на нарушителите.
34. Правилникът се издава въз основа на § 3, ал. II от Правилника за задачите и устройството на Държавния комитет за битови услуги при Министерския съвет, Указ № 257/19.III.1966 г. за Държавната санитарна инспекция и отменя Правилника за експлоатацията на обществените хигиенни бани при комуналните предприятия и народните съвети и реда в тях Д. в., бр. 71 от 13.IХ.1966 г. на Министерството на архитектурата и благоустройството, допълнението - Д. в., бр. 40 от 3.V.1969 г., на Държавния комитет за битови услуги към Министерския съвет и Санитарните правила при строежите на обществените бани (Известия, бр. 69/1951 г.) и влиза в сила от деня на обнародването му в Държавен вестник.