МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ГЛАСУВАНЕТО ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ
МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ГЛАСУВАНЕТО ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ
Обн. ДВ. бр.29 от 22 Март 2013г., попр. ДВ. бр.29 от 22 Март 2013г.
Изтекъл срок на действие. Материята е преуредена. Виж Изборен кодекс - ДВ, бр. 19 от 5 Март 2014 г., в сила от 05.03.2014 г.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Методиката определя изчислителните процедури, по които се разпределят мандатите за народни представители по изборни райони.
(2) Изборните райони са определени с Указ № 58 от 13 март 2013 г. на президента на Република България (ДВ, бр. 25 от 2013 г.).
(3) Методиката определя изчислителните процедури, по които се разпределят 240 мандата между независимите кандидати и партиите и коалициите от партии в многомандатните изборни райони в страната.
Чл. 2. Окончателното разпределение на мандатите за народни представители се извършва от ЦИК.
Раздел I.
Определяне на броя на мандатите в многомандатните изборни райони
Чл. 3. Броят на мандатите в многомандатните изборни райони (МИР) се определя въз основа на единна норма на представителство за цялата страна в зависимост от броя на населението във всеки МИР по данни, предоставени от Националния статистически институт на база на резултатите от последното преброяване на населението.
Чл. 4. Броят на мандатите в МИР не може да бъде по-малък от четири.
Чл. 5. За определяне броя на мандатите в МИР се използва методът на Хеър-Ниймайер (на най-големия остатък).
Чл. 6. Броят на населението за страната по данни, предоставени от Националния статистически институт на база на резултатите от последното преброяване на населението към 1 февруари 2011 г., се разделя на 240 и полученото частно определя единната норма на представителство за страната.
Чл. 7. Броят на населението от всеки МИР се разделя на единната норма на представителство за страната.
Чл. 8. (1) Всеки МИР първоначално получава толкова мандата, колкото е цялата част от частното по чл. 7.
(2) Оставащите след разпределението по ал. 1 мандати до 240 се разпределят на МИР с най-големите остатъци (дробната част от частното по чл. 7).
(3) Първи получава допълнителен мандат МИР с най-голям остатък, втори получава допълнителен мандат МИР със следващия по големина остатък и т.н. до изчерпване на мандатите.
(4) Когато процедурата по ал. 3 не може да продължи поради наличието на равни остатъци, чийто брой е по-голям от броя на останалите неразпределени мандати, тези мандати се разпределят чрез жребий от ЦИК. Датата и часът на жребия се определят от ЦИК. За жребия могат да се канят представители на партии, коалиции от партии, граждански движения и медии.
(5) Предварителният брой мандати за всеки МИР е сумата от първоначално получените мандати по ал. 1 плюс до един допълнителен мандат по ал. 3 и ал. 4. Ако във всички МИР предварителният брой мандати е не по-малък от четири, се преминава на ал. 10.
(6) Ако има МИР с предварителен брой мандати, по-малък от четири, всички те получават по четири мандата. Тези МИР не участват в по-нататъшното разпределение на мандатите.
(7) Броят на МИР по ал. 6, умножен по 4 (четири), се изважда от 240.
(8) Броят на населението по чл. 6 се намалява със сумата на населението в МИР по ал. 6.
(9) Броят мандати по ал. 7 се разпределя между МИР, с изключение на тези по ал. 6 съгласно процедурите от чл. 4 до чл. 8, като в чл. 6 броят на населението се замества с числото по ал. 8, а в чл. 6 и чл. 8, ал. 2 числото 240 се заменя с числото по ал. 7.
(10) Окончателният брой мандати за всеки МИР е полученият резултат от изчислителната процедура съгласно ал. 1 - 9.
Раздел II.
Определяне на мандатите на независимите кандидати в многомандатните изборни райони
Чл. 9. (1) Ако има регистрирани независими кандидати за народни представители в МИР, районните избирателни комисии определят районна избирателна квота. Тя е равна на частното от деленето на общия брой на действителните гласове, подадени в МИР, на броя на определените за този район мандати по чл. 8, ал. 10.
(2) Ако има независим кандидат, регистриран в съответния МИР и получил действителни гласове не по-малко от районната избирателна квота по ал. 1, той се смята за избран и получава мандат в съответния МИР.
(3) Полученият мандат по ал. 2 се изважда от определения брой мандати за съответния МИР по чл. 8, ал. 10 и не участва по-нататък при разпределението на мандатите по пропорционалната система в многомандатните изборни райони.
Раздел III.
Определяне на мандатите по пропорционалната система в многомандатните изборни райони
Чл. 10. (1) Броят на подлежащите на разпределение пропорционални мандати в 31 многомандатни изборни района (МИР) е равен на разликата от всички 240 мандата и броя на мандатите, получени от независимите кандидати по чл. 9, ал. 2.
(2) Броят на пропорционалните мандати за всеки МИР е равен на броя на мандатите по чл. 8, ал. 10, намален с броя на получилите мандат независими кандидати по чл. 9, ал. 2 в този МИР.
Чл. 11. ЦИК извършва изчисленията по разпределяне на всички пропорционални мандати по чл. 10 по кандидатски листи на партии и коалиции от партии в МИР.
Първа стъпка - разпределение на мандатите за всяка партия и коалиция от партии на национално ниво
Чл. 12. (Попр. - ДВ, бр. 29 от 2013 г.) Пресмята се сумата от подадените действителни гласове от всички секции в страната и извън страната.
Чл. 13. Изчислява се четири на сто от сумата по чл. 12.
Чл. 14. (1) При разпределението на пропорционалните мандати по чл. 10, ал. 2 участват само партиите и коалициите от партии, получили действителни гласове не по-малко от числото по чл. 13.
(2) В по-нататъшното разпределение на мандатите участват само гласовете на партиите и коалициите от партии по ал. 1.
Чл. 15. Мандатите по чл. 10, ал. 2 за страната се разпределят по метода на Хеър-Ниймайер между партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1 според получените от тях действителни гласове.
Чл. 16. (1) Сумата от действителните гласове за всички партии и коалиции от партии по чл. 14, ал. 2 се дели на броя на мандатите по чл. 10, ал. 2 (квота на Хеър).
(2) Получените действителни гласове за всяка партия и коалиция от партии по чл. 14, ал. 1 се дели на полученото число по ал. 1.
(3) Всяка партия и коалиция от партии по чл. 14, ал. 1 получава първоначално толкова мандата, колкото е цялата част от полученото частно по ал. 2.
(4) Оставащите мандати (ако има такива) до определените в чл. 10, ал. 2 се разпределят между партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1 по реда на намаляване на дробната част (остатъците) от полученото частно по ал. 2.
(5) Първа получава допълнителен мандат партия или коалиция от партии с най-голям остатък, втора получава допълнителен мандат партия или коалиция от партии със следващия по големина остатък и т.н. до изчерпване на мандатите.
(6) Ако при процедурата по ал. 5 се стигне до два или повече равни остатъка, а броят на неразпределените мандати е по-малък от техния брой, разпределянето на оставащите мандати се извършва по жребий между партиите и/или коалициите от партии с равните остатъци. Датата и часът на жребия се определят от ЦИК. За жребия се канят представители на заинтересуваните партии и коалиции от партии.
(7) Окончателният брой пропорционални мандати на национално ниво за всяка партия и коалиция от партии е равен на броя на получените мандати по ал. 3 плюс до един допълнителен мандат по ал. 5 и ал. 6.
Втора стъпка - разпределение на мандатите в многомандатните изборни райони между спечелилите мандати партии или коалиции от партии
Чл. 17. (1) ЦИК извършва изчисленията по разпределяне на мандатите по чл. 10, ал. 2 във всички 31 многомандатни изборни района между партиите и коалициите от партии, получили мандати по чл. 16, ал. 7.
(2) Подадените гласове извън страната за партиите и коалициите от партии не участват при разпределението на мандатите в МИР.
Чл. 18. Пресмята се за всеки МИР сумата от подадените действителни гласове от всички секции поотделно за всяка партия и коалиция от партии по чл. 14, ал. 1.
Чл. 19. Пресмята се за всеки МИР сумата от подадените действителни гласове на партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1.
Чл. 20. Мандатите по чл. 10, ал. 2 за всеки МИР поотделно се разпределят според получените от партиите и коалициите от партии действителни гласове в района по метода на Хеър-Ниймайер.
Чл. 21. (1) Сумата по чл. 19 за всеки МИР се дели на броя на получените й мандати по чл. 10, ал. 2 (квота на Хеър).
(2) Получените действителни гласове за партията или коалицията от партии по чл. 14, ал. 1 във всеки един МИР се дели на полученото число по ал. 1.
(3) Първоначално партията или коалицията от партии във всеки МИР получава толкова мандата, колкото е цялата част от полученото частно по ал. 2.
(4) Оставащите мандати (ако има такива) до броя на мандатите по чл. 10, ал. 2 за всеки МИР се разпределят по реда на намаляване на дробната част (остатъците) от полученото частно по ал. 2.
(5) Първи допълнителен мандат във всеки МИР се разпределя за тази партия или коалиция от партии по чл. 14, ал. 1, която има най-голям остатък по ал. 2, втори допълнителен мандат се разпределя на партия или коалиция от партии по чл. 14, ал. 1 със следващия по големина остатък и т.н. до изчерпване на всички мандати за всеки МИР.
(6) Ако при процедурата по ал. 5 се стигне до два или повече равни остатъка, а броят на неразпределените мандати е по-малък от техния брой, разпределянето на оставащите мандати се извършва между партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1 с равните остатъци, като се използва вече тегленият от ЦИК жребий за определяне номерата на партиите и коалициите от партии и се дават по реда на най-малкия номер.
(7) Определя се предварителен брой мандати (основни) за партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1 във всеки един МИР, който е равен на броя на първоначално разпределените мандати в МИР по ал. 3.
(8) Определят се остатъците (дробната част) по ал. 2 за всяка партия и коалиция от партии по чл. 14, ал. 1 за всеки МИР, като се маркират остатъците на партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1 на получилите допълнителни мандати по ал. 5 и ал. 6 във всеки МИР.
(9) Определя се предварително разпределение на мандатите за всеки МИР на партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1 като сума по ал. 3, ал. 5 и ал. 6.
Трета стъпка - преразпределение на броя на предварително получените мандати от партиите и коалициите от партии в многомандатните изборни райони и окончателно разпределение на мандатите за народни представители в многомандатните изборни райони
Чл. 22. Сумират се предварително получените мандати по чл. 21, ал. 9 поотделно за всяка партия или коалиция от партии по чл. 14, ал. 1.
Чл. 23. Ако всички партии и коалиции от партии по чл. 14, ал. 1 получават толкова мандата, колкото са им определени съгласно чл. 16, ал. 7, се преминава на чл. 28.
Чл. 24. Определя се най-малкият остатък по чл. 21, ал. 8 за партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1, получили повече от определените им мандати по чл. 16, ал. 7 само в тези МИР, където са получили допълнителни мандати по Хеър-Ниймайер или след преразпределението на мандатите по процедурите от чл. 22 до чл. 27 и не са изключени от участие в преразпределението по чл. 26.
Чл. 25. Ако определените остатъци по чл. 24 са два или повече, избира се остатъкът в МИР на партия или коалиция от партии с най-малък номер при тегления жребий за номерация на партиите и коалициите от партии.
Чл. 26. Ако в определения по чл. 24 или чл. 25 МИР няма неудовлетворени с мандат остатъци, този МИР не участва повече в преразпределението и се преминава към чл. 24.
Чл. 27. В МИР, където е определен най-малкият остатък по чл. 24 или чл. 25, се извършва преразпределение на допълнителните мандати по чл. 21, ал. 5 и 6, като полученият мандат се отнема от притежаващата го партия или коалиция от партии в този МИР и общият брой на мандатите по чл. 21, ал. 9 за тази партия или коалиция от партии се намалява с 1 и се дава мандат на партия или коалиция от партии в същия МИР, която има най-голям следващ неудовлетворен с мандат остатък в този МИР. Този остатък се маркира, а общият брой мандати в национален мащаб за тази партия или коалиция от партии по чл. 21, ал. 9 се увеличава с 1. Преминава се към чл. 23.
Чл. 28. Окончателното разпределение на пропорционалните мандати на партиите и коалициите от партии по чл. 14, ал. 1 в многомандатните изборни райони е полученият краен резултат от изчислителните процедури по чл. 21, ал. 7 и от чл. 22 до чл. 27.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази методика се издава на основание чл. 26, ал. 1, т. 27 от Изборния кодекс.
§ 2. За неуредените в тази методика случаи ЦИК се произнася с решение.
Пример
Нека на разпределение подлежат 50 мандата по кандидатски листи на пет партии П1, П2, П3, П4 и П5 в седем МИР, означени от МИР1 до МИР7.
Гласовете за партиите и коалициите от партии в страната по райони и извън страната, както и броят на определените мандати в районите са показани в таблица 1:
Таблица 1
П1 | П2 | П3 | П4 | П5 | Общо | Мандати | |
МИР1 | 35121 | 20010 | 8456 | 18211 | 8200 | 89998 | 5 |
МИР2 | 23332 | 19888 | 10200 | 15501 | 5500 | 74421 | 4 |
МИР3 | 25678 | 27200 | 15002 | 11521 | 1520 | 80921 | 5 |
МИР4 | 70213 | 34556 | 41234 | 10750 | 750 | 157503 | 10 |
МИР5 | 41111 | 32090 | 37083 | 10882 | 805 | 121971 | 7 |
МИР6 | 75203 | 71234 | 55222 | 11764 | 1750 | 215173 | 12 |
МИР7 | 28800 | 23230 | 21121 | 21411 | 11200 | 105762 | 7 |
Извън | |||||||
страната | 10009 | 7512 | 5234 | 22056 | 2350 | 47161 | |
Общо | 309467 | 235720 | 193552 | 122096 | 32075 | 892910 | 50 |
ИЗЧИСЛЕНИЯ ПО РАЗДЕЛ ІІІ, СТЪПКА 1
1. Определя се сумата от всички гласове за партиите и коалициите от партии в страната и извън страната. Тя е 892910 действителни гласа.
2. За партия П5 броят на действителните гласове е 32075, което е по-малко от изисквания брой на чл. 13 (35716.4 гласа, което е 4 на сто от всички действителни гласове). Тази партия не участва в по-нататъшното разпределение на мандатите съгласно чл. 14, ал. 2.
Следващата таблица 2 показва само партиите и коалициите по чл. 14, ал. 1.
Таблица 2
(Попр. - ДВ, бр. 29 от 2013 г.)
П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | Мандати | |
МИР1 | 35121 | 20010 | 8456 | 18211 | 81798 | 5 |
МИР2 | 23332 | 19888 | 10200 | 15501 | 68921 | 4 |
МИР3 | 25678 | 27200 | 15002 | 11521 | 79401 | 5 |
МИР4 | 70213 | 34556 | 41234 | 10750 | 156753 | 10 |
МИР5 | 41111 | 32090 | 37083 | 10882 | 121166 | 7 |
МИР6 | 75203 | 71234 | 55222 | 11764 | 213423 | 12 |
МИР7 | 28800 | 23230 | 21121 | 21411 | 94562 | 7 |
Извън страната | 10009 | 7512 | 5234 | 22056 | 44811 | |
Общо | 309467 | 235720 | 193552 | 122096 | 860835 | 50 |
Квота на Хеър | 17216.7 | |||||
Частно от гласове на партии и квотата на Хеър | 17.9748 | 13.69136 | 11.2421 | 7.0917 | 50 | |
Първоначални мандати | 17 | 13 | 11 | 7 | 48 | |
Допълнителни мандати | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | |
Окончателен брой мандати | 18 | 14 | 11 | 7 | 50 | |
3. Квотата на Хеър по чл. 16, ал. 1 е 860835/50 = 17216.7.
4. Гласовете на всяка партия и коалиция от партии се делят на 17216.7. Резултатът за всяка от партиите по чл. 14, ал. 1 е даден в таблица 2 в реда "Частно от гласове на партии и квотата на Хеър".
5. Съгласно чл. 16, ал. 3 партия П1 получава първоначално 17 мандата, партия П2 получава първоначално 13 мантата, партия П3 получава първоначално 11 мандата и партия П4 получава първоначално 7 мандата. Общият брой на първоначално разпределените мандати е 48. Остават за разпределение 2 мандата по метода на Хеър-Ниймайер. Те се разпределят на партия П1, която е с най-голям остатък (дробна част), и на партия П2 със следващ най-голям остатък (чл. 16, ал. 4 и ал. 5).
ИЗЧИСЛЕНИЯ ПО РАЗДЕЛ ІІІ, СТЪПКА 2
1. Съгласно чл. 18, 19, 20 и чл. 21, ал. 1 и 2 се изчисляват резултатите за всяка от участващите в разпределението на мандатите партии и коалиции от партии съгласно квотата на Хеър за всеки МИР. Резултатите са показани в таблица 3.
Таблица 3
П1 | П2 | П3 | П4 | Мандати | |
МИР1 | 2.146813 | 1.223135 | 0.516883 | 1.113169 | 5 |
МИР2 | 1.354130 | 1.154249 | 0.591982 | 0.899639 | 4 |
МИР3 | 1.616982 | 1.712825 | 0.944698 | 0.725495 | 5 |
МИР4 | 4.479213 | 2.204487 | 2.630508 | 0.685792 | 10 |
МИР5 | 2.375064 | 1.853903 | 2.142358 | 0.628675 | 7 |
МИР6 | 4.228392 | 4.005229 | 3.104932 | 0.661447 | 12 |
МИР7 | 2.131935 | 1.719612 | 1.563493 | 1.584960 | 7 |
Общо | 18.332529 | 13.873440 | 11.494854 | 6.299177 | 50 |
2. Целите части на получените в таблица 3 числа са първоначалните мандати за всяка партия и коалиция от партии във всеки район. Това е дадено в таблица 4.
Таблица 4
П1 | П2 | П3 | П4 | Първоначални мандати | Оставащи за разпределяне мандати | |
МИР1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 1 |
МИР2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 |
МИР3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 |
МИР4 | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 2 |
МИР5 | 2 | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 |
МИР6 | 4 | 4 | 3 | 0 | 11 | 1 |
МИР7 | 2 | 1 | 1 | 1 | 5 | 2 |
Общо | 16 | 11 | 8 | 2 | 37 | 13 |
3. Таблица 5 показва остатъците за всяка партия във всеки МИР.
4. Оставащите мандати до броя на мандатите по чл. 10, ал. 2 за всеки МИР се разпределят по реда на намаляване на дробната част (остатъците) от полученото частно по чл. 21, ал. 2. Резултатите са показани в таблица 6.
Таблица 5
П1 | П2 | П3 | П4 | Оставащи за разпределяне мандати | |
МИР1 | 0.146813 | 0.223135 | 0.516883 | 0.113169 | 1 |
МИР2 | 0.354130 | 0.154249 | 0.591982 | 0.899639 | 2 |
МИР3 | 0.616982 | 0.712825 | 0.944698 | 0.725495 | 3 |
МИР4 | 0.479213 | 0.204487 | 0.630508 | 0.685792 | 2 |
МИР5 | 0.375064 | 0.853903 | 0.142358 | 0.628675 | 2 |
МИР6 | 0.228392 | 0.005229 | 0.104932 | 0.661447 | 1 |
МИР7 | 0.131935 | 0.719612 | 0.563493 | 0.584960 | 2 |
Таблица 6
П1 | П2 | П3 | П4 | Разпределени мандати | |
МИР1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
МИР2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 |
МИР4 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
МИР6 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
МИР7 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
5. Определяме предварителното разпределение на мандатите като сума от първоначалните и допълнително разпределените мандати за всяка партия и коалиция от партии във всеки МИР. Това разпределение е дадено в таблица 7.
Таблица 7
П1 | П2 | П3 | П4 | Мандати | |
МИР1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 5 |
МИР2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
МИР3 | 1 | 2 | 1 | 1 | 5 |
МИР4 | 4 | 2 | 3 | 1 | 10 |
МИР5 | 2 | 2 | 2 | 1 | 7 |
МИР6 | 4 | 4 | 3 | 1 | 12 |
МИР7 | 2 | 2 | 1 | 2 | 7 |
Общо разпределени мандати | 16 | 14 | 12 | 8 | 50 |
Мандати, които партиите трябва да получат | 18 | 14 | 11 | 7 | 50 |
6. Таблица 7 показва, че партия П1 е получила два мандата по-малко от определените й, партия П2 е получила точно толкова мандата, колкото са й определени, а партии П3 и П4 са получили един мандат повече от определените им.
ИЗЧИСЛЕНИЯ ПО РАЗДЕЛ ІІІ, СТЪПКА 3
1. От таблица 7 се вижда, че трябва да се извърши преразпределение от партиите и коалициите от партии с излишък на мандати към партиите и коалициите от партии с недостигащи мандати по процедурата, описана в чл. 22 - чл. 27.
2. Таблица 8 показва остатъците и определените на тяхна основа допълнителни мандати.
Партия П1 е получила 2 мандата по-малко, а партии П3 и П4 - по един мандат по-малко.
Таблица 8
Остатъци* | Първоначално разпределение на допълнителните мандати |
П1 | П2 | П3 | П4 | П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | |
МИР1 | 0.146813 | 0.223135 | 0.516883 | 0.113169 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
МИР2 | 0.354130 | 0.154249 | 0.591982 | 0.899639 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР3 | 0.616982 | 0.712825 | 0.944698 | 0.725495 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 |
МИР4 | 0.479213 | 0.204487 | 0.630508 | 0.685792 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР5 | 0.375064 | 0.853903 | 0.142358 | 0.628675 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
МИР6 | 0.228392 | 0.005229 | 0.104932 | 0.661447 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
МИР7 | 0.131935 | 0.719612 | 0.563493 | 0.584960 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
Общо | -2 | 0 | +1 | +1 | 0 | 3 | 4 | 6 | 13 |
* С удебелен шрифт са дадени остатъците, получили допълнителен мандат.
3. За всички партии и коалиции от партии с излишък на мандатите се определя най-малкият остатък, получил мандат. Това е 0.516883 за П3 в МИР1. Този мандат се отнема от партия П3 и се дава на партията от този МИР с най-голям неизползван мандат. Това е П2 с остатък 0.223135.
4. В резултат на това разместване мандатите на П3 намаляват с един, а на П2 се увеличават с един и стават повече от определените и по чл. 16, ал. 7. Таблица 9 показва това междинно състояние.
Таблица 9
Остатъци* | Разпределение на допълнителните мандати |
П1 | П2 | П3 | П4 | П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | |
МИР1 | 0.146813 | 0.223135 | - | 0.113169 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
МИР2 | 0.354130 | 0.154249 | 0.591982 | 0.899639 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР3 | 0.616982 | 0.712825 | 0.944698 | 0.725495 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 |
МИР4 | 0.479213 | 0.204487 | 0.630508 | 0.685792 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР5 | 0.375064 | 0.853903 | 0.142358 | 0.628675 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
МИР6 | 0.228392 | 0.005229 | 0.104932 | 0.661447 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
МИР7 | 0.131935 | 0.719612 | 0.563493 | 0.584960 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
Общо | -2 | +1 | 0 | +1 | 0 | 4 | 3 | 6 | 13 |
* С удебелен шрифт са дадени остатъците, получили допълнителен мандат.
5. На тази стъпка от разпределението по един излишен мандат имат партиите П2 и П4.
Намира се най-малкият от всички остатъци на тези две партии, с които са получили мандат. Това е 0.223135 на П2 в МИР1. Този мандат се отнема от партия П2 и се дава на партия П1, която има най-голям неудовлетворен с мандат остатък в този МИР. Това е показано на таблица 10.
Таблица 10
Остатъци* | Разпределение на допълнителните мандати |
П1 | П2 | П3 | П4 | П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | |
МИР1 | 0.146813 | - | - | 0.113169 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
МИР2 | 0.354130 | 0.154249 | 0.591982 | 0.899639 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР3 | 0.616982 | 0.712825 | 0.944698 | 0.725495 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 |
МИР4 | 0.479213 | 0.204487 | 0.630508 | 0.685792 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР5 | 0.375064 | 0.853903 | 0.142358 | 0.628675 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
МИР6 | 0.228392 | 0.005229 | 0.104932 | 0.661447 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
МИР7 | 0.131935 | 0.719612 | 0.563493 | 0.584960 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
Общо | -1 | 0 | 0 | +1 | 1 | 3 | 3 | 6 | 13 |
* С удебелен шрифт са дадени остатъците, получили допълнителен мандат.
6. След тази стъпка П4 има един излишен мандат, П1 има един мандат по-малко, а П2 и П3 имат точно определените им мандати. Намира се най-малкият остатък на П4 по всички МИР. Тук не участват остатъците, които вече са били използвани (отбелязаните с " - "). Това е 0.584960 в МИР7. Отнема се този мандат от П4 и се дава на П3 с остатък 0.563493, който е най-голям от неполучилите мандат за този МИР. Това е показано в таблица 11.
Таблица 11
Остатъци* | Разпределение на допълнителните мандати |
П1 | П2 | П3 | П4 | П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | |
МИР1 | 0.146813 | - | - | 0.113169 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
МИР2 | 0.354130 | 0.154249 | 0.591982 | 0.899639 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР3 | 0.616982 | 0.712825 | 0.944698 | 0.725495 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 |
МИР4 | 0.479213 | 0.204487 | 0.630508 | 0.685792 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР5 | 0.375064 | 0.853903 | 0.142358 | 0.628675 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
МИР6 | 0.228392 | 0.005229 | 0.104932 | 0.661447 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
МИР7 | 0.131935 | 0.719612 | 0.563493 | - | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 |
Общо | -1 | 0 | +1 | 0 | 1 | 3 | 4 | 5 | 13 |
* С удебелен шрифт са дадени остатъците, получили допълнителен мандат.
7. След тази стъпка партия П1 има един мандат по-малко, партии П2 и П4 имат точно определените им мандати, а партия П3 е с един мандат повече. За партия П3 се намира МИР, в който остатъкът с мандат е най-малък. Това е МИР7 с остатък 0.563493. В този МИР мандатът може да се прехвърли единствено на П1, както е показано на таблица 12.
Таблица 12
Остатъци* | Разпределение на допълнителните мандати |
П1 | П2 | П3 | П4 | П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | |
МИР1 | 0.146813 | - | - | 0.113169 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
МИР2 | 0.354130 | 0.154249 | 0.591982 | 0.899639 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР3 | 0.616982 | 0.712825 | 0.944698 | 0.725495 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 |
МИР4 | 0.479213 | 0.204487 | 0.630508 | 0.685792 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
МИР5 | 0.375064 | 0.853903 | 0.142358 | 0.628675 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
МИР6 | 0.228392 | 0.005229 | 0.104932 | 0.661447 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
МИР7 | 0.131935 | 0.719612 | - | - | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 |
Общо | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 3 | 5 | 13 |
* С удебелен шрифт са дадени остатъците, получили допълнителен мандат.
8. След тази стъпка всички партии и коалиции от партии са получили мандати, определени им в съответствие с чл. 16, ал. 7. Окончателното разпределение на мандатите по партии и МИР е показано в таблица 13. То се получава съгласно чл. 28, като се сумират първоначалните мандати и допълнителните мандати за всяка партия и коалиция от партии за всеки МИР.
Таблица 13
Първоначални мандати | Допълнителни мандати | Окончателно разпределение |
П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | П1 | П2 | П3 | П4 | Общо | |
МИР1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | 5 |
МИР2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
МИР3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 2 | 1 | 1 | 5 |
МИР4 | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | 2 | 3 | 1 | 10 |
МИР5 | 2 | 1 | 2 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 7 |
МИР6 | 4 | 4 | 3 | 0 | 11 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | 4 | 3 | 1 | 12 |
МИР7 | 2 | 1 | 1 | 1 | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Общо | 16 | 11 | 8 | 2 | 37 | 2 | 3 | 3 | 5 | 13 | 18 | 14 | 11 | 7 | 50 |