Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 41 от 1.VI

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 100 ОТ 2006 Г. ЗА ТЪРГОВИЯ НА ПОСЕВЕН МАТЕРИАЛ ОТ МАСЛОДАЙНИ И ВЛАКНОДАЙНИ КУЛТУРИ НА ПАЗАРА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (ДВ, БР. 77 ОТ 2006 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 100 ОТ 2006 Г. ЗА ТЪРГОВИЯ НА ПОСЕВЕН МАТЕРИАЛ ОТ МАСЛОДАЙНИ И ВЛАКНОДАЙНИ КУЛТУРИ НА ПАЗАРА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (ДВ, БР. 77 ОТ 2006 Г.)

В сила от 01.06.2010 г.
Издадена от Министерството на земеделието и храните

Обн. ДВ. бр.41 от 1 Юни 2010г.

§ 1. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 4 думите "произвеждани от лицето, на което принадлежат семената" се заменят с "произвеждани от лицето, на което принадлежи лабораторията".

2. В ал. 2 след думите "Лабораторията по ал. 1, т. 1" се добавя "и т. 4".


§ 2. Приложение № 1 към чл. 1, ал. 2 се изменя така:

"Приложение № 1 към чл. 1, ал. 2


Списък на видовете маслодайни и влакнодайни култури


1. Arachis hypogaea L. - фъстъци

2. Brassica juncea (L.) Czern. - кафяв синап

3. Brassica napus L. (partim) - рапица

4. Brassica nigra (L.) W.D.J. Koch - черен синап

5. Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) Briggs - репица

6. Cannabis sativa L. - коноп

7. Carthamus tinctorius L. - сафлор (шафран)

8. Carum carvi L. - ким

9. Glycine max (L.) Merr. - соя

10. Gossypium spр. - памук

11. Helianthus annuus L. - слънчоглед

12. Linum usitatissimum L. - лен маслодаен (ленено семе) и лен влакнодаен

13. Papaver somniferum L. - мак

14. Sinapis alba L. - бял синап"


§ 3. Приложение № 2 към чл. 4, ал. 1, т. 3 се изменя така:

"Приложение № 2 към чл. 4, ал. 1, т. 3


Изисквания, на които трябва да отговаря културата при полска инспекция


1. Предшественикът на полето, на което се извършва семепроизводството, не е съвместим с вида и сорта на културата от този семепроизводствен посев и полето е почистено от самосевки.

1.1. Изискванията за предшественика в зависимост от засятата култура са посочени в методите за полска инспекция, утвърдени от министъра на земеделието и храните.

В случая на производство на хибриди от рапица на семепроизводствената площ през последните 5 години да не са отглеждани растения от семейство Brassicaceae (Cruciferae) (кръстоцветни).

2. Посевът от съответната култура отговаря на следните изисквания за пространствена изолация от съседни източници на прашец, за да се избегне нежелано чуждо опрашване:



Култура Минимална пространствена изолация, в m
1 2
Brassica spp. (репица, кафяв синап, черен синап) с изключение на Brassica napus (рапица); Cannabis saliva(коноп), различен от еднодомния коноп; Carthamus tinctorius (сафлор); Carum carvi (ким), Gossypium spp. (памук), различни от хибриди на Gossypium hirsutum и/или Gossypium barbadense; Sinapis alba (бял синап):  
- за производството на базови семена 400
- за производството на сертифицирани семена 200
Brassica napus (рапица):  
- за производството на базови семена от директни сортове 200
- за производството на базови семена - компоненти на хибриди 500
- за производството на сертифицирани семена от директни сортове 100
- за производството на сертифицирани семена - хибриди 300
Cannabis sativa (еднодомен коноп):  
- за производството на базови семена 5000
- за производството на сертифицирани семена 1000
Helianthus annus (слънчоглед):  
- за производство на базови семена, компоненти на хибриди 1500 (2500 m за произвежданите в страната семена)
- за производство на базови семена от директни сортове 750
- за производство на сертифицирани семена 500
  (за произвежданите в страната сертифицирани семена е:
  - за хибриди - 1500
  - за сортове - 500)
Gossypium hirsutum и/или  
Gossypium barbadens - памук:  
- за производството на базови семена от родителски линии на Gossypium hirsutum 100
- за производството на базови семена от родителски линии на Gossypium barbadens 200
- за производството на сертифицирани семена от нехибридни сортове и вътревидови хибриди на Gossypium hirsutum, получени без цитоплазмена мъжка стерилност (ЦМС) 30
- за производството на сертифицирани семена от вътревидови хибриди на Gossypium hirsutum, получени с ЦМС 800
- за производството на сертифицирани семена от нехибридни сортове и вътревидови хибриди на Gossypium barbadense, получени без ЦМС 150
- за производството на сертифицирани семена от вътревидови хибриди на Gossypium barbadense, получени с ЦМС 800
- за производството на базови семена от вътревидови хибриди на Gossypium hirsutum и на Gossypium barbadense (като родителски компоненти) 200
- за производството на сертифицирани семена от вътревидови хибриди на Gossypium hirsutum и Gossypium barbadense и на хибриди, получени без ЦМС 150
- за производството на сертифицирани семена от хибриди на Gossypium hirsutum и Gossypium barbadense, получени с ЦМС 800
Arachis hypogaea (фъстъци), Glycine max (соя), Linum usitatissimum L. (лен маслодаен и влакнодаен) - за производство на сертифицирани семена от всички категории 1
   

Забележка. Нормите за пространствена изолация могат да бъдат намалени (игнорирани), ако е осигурена задоволителна естествена изолация за предпазване от нежелано чуждо опрашване, описани в методите за полска инспекция, утвърдени от министъра на земеделието и храните.


3. Сортът от съответната култура има необходимата автентичност и сортова чистота, включително и по отношение характеристиките на самоопрашените линии.

3.1. При производството на семена от хибриди условията по т. 3 се отнасят и до характеристиките на компонентите, включително по отношение на мъжката стерилност или на възстановяване на фертилността.

3.2. Посевите от културите Brassica juncea (кафяв синап), Brassica nigra (черен синап), Cannabis sativa (коноп), Carthamus tinctorius (сафлор), Carum carvi (ким), Gossypium spp. (памук) и хибриди на Helianthus annuus (слънчоглед) и Brassica napus (рапица) отговарят на следните изисквания:


А. Brassica juncea (кафяв синап), Brassica nigra (черен синап), Cannabis sativa (коноп), Carthamus tinctorius (сафлор), Carum carvi (ким) и Gossypium spp. (памук), различни от хибридите - броят на растенията от други сортове, различни от инспектирания сорт на вида, които очевидно не принадлежат към инспектирания сорт, както и сортове от други видове, не е повече от:

- едно на 30 m2 за производството на базови семена;

- едно на 10 m2 за производството на сертифицирани семена.


Б. Хибриди на Helianthus annuus (слънчоглед):

(a) броят на растенията, които очевидно не принадлежат към компонента, в т.ч. и към самоопрашената линия, изразен в %, не трябва да надвишава:

(aa) за производството на базови семена:

1. самоопрашени линии 0,2 %;
2. прости хибриди:  
- бащин компонент - растения с разпръснат прашец, когато два или повече процента от майчините растения имат приемни (рецептивни) цветове 0,2 %;
- майчин компонент 0,5 %;
(аб) за производството на сертифицирани семена:  
- бащин компонент - растения с разпръснат прашец, когато 5 или повече процента от растенията на майчиния компонент имат приемни (рецептивни) цветове 0,5 %;
- майчин компонент 1,0 %;

(б) допълнителни условия при производството на семена - хибриди на слънчоглед:

(бa) растенията на бащиния компонент образуват достатъчно количество прашец, докато растенията на майчиния компонент са във фаза цъфтеж;

(бб) когато растенията на майчиния компонент имат приемни близалца, броят на растенията в майчиния компонент, изразен в проценти, които са разпръснали или разпръскват прашец, не е повече от 0,5 %;

(бв) при производство на базови семена общият брой, изразен в проценти, на растенията в майчиния компонент, които очевидно не принадлежат към този компонент и които са разпръснали или разпръскват прашец, не е повече от 0,5 %;

(бг) когато изискването, предвидено в приложение № 3(I)(2), не може да бъде изпълнено, се прилагат следните условия: при производство на сертифицирани семена - хибриди с майчин компонент на база ЦМС, бащиният компонент да има такива възстановителни способности, че най-малко една трета от растенията, получени от семената на произведения хибрид, да произвеждат нормален прашец.


В. Хибриди на Brassica napus (рапица), произвеждани чрез използване на мъжка стерилност:

а) броят на растенията, изразен в %, които очевидно не принадлежат към самоопрашената линия или компонента, не надвишава:

(аа) за производството на базови семена:

1. самоопрашени линии 0,1 %;
2. прости хибриди:  
- бащин компонент 0,1 %;
- майчин компонент 0,2 %;
(аб) за производството на сертифицирани семена:  
- бащин компонент 0,3 %;
- майчин компонент 1,0 %;

б) мъжката стерилност за производство на базови семена не е по-малка от 99 % и не по-малка от 98 % за производство на сертифицирани семена; процентът на мъжка стерилност се определя чрез преглеждане на цветовете за отсъствие на прашници с фертилен прашец.


Г. Хибриди на Gossypium hirsutum и Gossypium barbadens - памук.

1. В посевите за производство на базови семена от родителски линии на Gossypium hirsutum и Gossypium barbadens минималната сортова чистота на двете родителски линии - майчина и бащина, трябва да бъде 99,8 %, когато 5 или повече % от майчините растения са цъфнали (имат цветове, които приемат прашеца); процентът на стерилността трябва да бъде не по-малко от 99,9 % и определен чрез преглеждане на цветовете за отсъствие на прашници с фертилен прашец.

2. При производство на сертифицирани семена - хибриди от видовете на Gossypium hirsutum и/или Gossypium barbadens минималната сортова чистота на двата родителски компонента трябва да бъде не по-малко от 99,5 %, когато 5 или повече % от растенията на майчиния компонент са във фаза цъфтеж; процентът на стерилността трябва да бъде не по-малко от 99,7 % и определен чрез преглеждане на цветовете за отсъствие на прашници с фертилен прашец.

3. Вредителите, които намаляват качеството на семената, са на възможно най-ниско ниво, посочено в методите за полска инспекция, утвърдени от министъра на земеделието и храните.

В случаите, отнасящи се до Glycine max. (соя), това условие се отнася по-специално за организмите Pseudomonas syringae pv. glycinea, Diaporthe phaseolorum var. caulivora и var. sojae, Phialophora gregata и Phytophthora megasperma f.sp. glycinea.

4. Изпълнението на условията по т. 3 и 4 се установява чрез официални полски инспекции за базовите семена, както и официални полски инспекции или инспекции, проведени под контрола на ИАСАС, за сертифицираните семена. Полските инспекции се извършват при следните условия:

а) състоянието и фазата на развитие на културата са подходящи за точните изпитвания при извършване на съответния преглед;

б) броят на инспекциите и фазите на инспектиране при отделните култури са, както следва:

1. при сортове на култури, различни от хибридите на Helianthus annuus (слънчоглед), Brassica napus (рапица), Gossypium hirsutum и Gossypium barbadens (памук), се провежда най-малко една инспекция (преглед);

2. при хибриди от Helianthus annuus (слънчоглед) се провеждат не по-малко от две полски инспекции (прегледа);

3. при хибриди от Brassica napus (рапица) се провеждат най-малко три инспекции (прегледа):

- първата - преди цъфтеж;

- втората - от начало на цъфтежа до масов цъфтеж; и

- третата - в края на цъфтежа;

4. при хибриди от Gossypium hirsutum и/или Gossypium barbadens (памук) се провеждат най-малко три инспекции (прегледа):

- първата се извършва в ранна фаза на цъфтеж;

- втората се извършва преди края на цъфтежа;

- третата се извършва в края на цъфтежа след отстраняването при необходимост на прашеца на родителските растения.


Д. Размерът, броят и разпределението на полските парцелки, подлежащи на инспекции, за проверка изпълнението на условията, залегнали в това приложение, се определят съгласно методите за полска инспекция, утвърдени от министъра на земеделието и храните."


§ 4. Приложение № 3 към чл. 4, ал. 1, т. 3 се изменя така:

"Приложение № 3 към чл. 4, ал. 1, т. 3


Изисквания, на които трябва да отговарят семената


I. Базови и сертифицирани семена

1. Семената трябва да отговарят на изискванията за сортова автентичност и чистота в съответствие с културите, както следва:


Вид (култура) и категория Сортова чистота в %, не по-малко от:
1 2
Arachis hypogaea (фъстъци):  
- базови семена 99,7
- сертифицирани семена 99,5
Brassica napus (рапица) - сортове (с изключение на хибридите), различни от сортовете, използвани само за фуражни цели; и  
Brassica rapa (репица) - сортове, различни от сортовете, използвани само за фуражни цели:  
- базови семена 99,9
- сертифицирани семена 99,7
Brassica spр. (рапица, кафяв синап, черен синап) - сортове (с изключение на хибридите), използвани само за фуражни цели, Brassica rapa (репица) - сортове, използвани само за фуражни цели,  
Helianthus annuus (слънчоглед) - сортове (различни от хибридите), включително техните компоненти;  
и Sinapis alba (бял синап):  
- базови семена 99,7
- сертифицирани семена 99
Linum usitatissimum (лен влакнодаен, ленено семе):  
- базови семена 99,7
- сертифицирани семена първо размножение 98
- сертифицирани семена второ и 97,5
трето размножение 99
Papaver somniferum (мак): 98
- базови семена  
- сертифицирани семена 99,5
Glycine max (соя): 99
- базови семена  
- сертифицирани семена 99
Carum carvi (ким):  
- базови семена 98
- сертифицирани семена (първо  
и второ размножение) 99,7
Gossypium spр. (памук) - сортове: 99
- базови семена  
- сертифицирани семена  
Brassica juncea, Brassica nigra (кафяв синап и черен синап) - сортове (с изключение на  
хибридите), различни от сортовете, 99,7
използвани само за фуражни цели: 99
- базови семена  
- сертифицирани семена  
Cannabis sativa (коноп - еднодомен и двудомен): 99,7
- базови семена  
- сертифицирани семена (сертифицирани първо и второ размножение) 99
Carthamus tinctorius (сафлор):  
- базови семена 99,7
- сертифицирани семена 99

Забележка. Сортовата чистота се проверява основно по време на полските инспекции, провеждани в съответствие с изискванията, посочени в приложение № 2.

Сортовата чистота може да бъде проверявана и чрез лабораторни методи за културите, за които има утвърдени такива от министъра на земеделието и храните, в съответствие с международните методи.

1а. В случаите на хибриди от Brassica napus (рапица), произведени чрез използване на мъжка стерилност, семената са в съответствие с изискванията и нормите, посочени в буква "а" до буква "г":

а) семената имат автентичност и чистота по отношение на характеристиките на техните компоненти, включително по отношение на мъжката стерилност или възстановяването на фертилността;

б) минималната сортова чистота на семената е:

- базови семена, майчин компонент 99 %;
- базови семена, бащин компонент 99,9 %;
- сертифицирани семена 90 %;

в) сертификация на семената от категория "сертифицирани семена" не се извършва, ако не са взети предвид резултатите от официалния последващ контрол (грунтов контрол) на базовите семена; грунтовият контрол се извършва чрез полски парцелни изпитвания на официално взети проби от базови семена; грунтовият контрол се провежда по същото време, когато се отглежда семепроизводственият посев на заявените за сертификация семена от категория "сертифицирани"; целта е установяване съответствието на базовите семена с изискванията по отношение на характеристиките на компонентите за автентичност, включително мъжката стерилност, и по отношение на минималната сортова чистота, посочена в буква "б"; сортовата чистота на базовите семена, компоненти на хибриди, може да бъде определена и чрез биохимични методи;

г) минималната сортова чистота, посочена в буква "б", на сертифицирани семена - хибриди, се проверява чрез последващ контрол на взети проби от партидите семена; сортовата чистота може да се определи и чрез биохимични методи.

2. Когато изискването, предвидено в приложение № 2 (3) (Б) (б) (бг), не може да бъде изпълнено, се прилагат следните условия:

При производството на сертифицирани семена - хибриди слънчоглед: може да бъде използван мъжкостерилен майчин компонент (на база ЦМС) и бащин компонент, който не възстановява фертилността. Произведените по този начин хибридни семена трябва да бъдат смесени с хибридни семена, произведени с бащин компонент, напълно възстановяващ фертилността.

Съотношението на хибридните семена, получени с бащин компонент, невъзстановяващ фертилността, към хибридните семена, получени с бащин компонент, възстановяващ фертилността, не може да бъде по-голямо от две към едно.

3. Семената трябва да съответстват на изискванията за кълняемост, аналитичната чистота и съдържанието на семена от други растителни видове, включително Orobanche spp., посочени в таблицата:

A. Таблица 1:

Видове и категории Минимална кълняемост Аналитична чистота Максимален брой на семена от други растителни видове в проба с маса, посочена в колона 4 от приложение № 4 (общо за колона) Изисквания за съдържанието
  (% от чистото семе) минимална аналитична чистота (в % по маса) максимално съдържание на семена от други растителни видове (в % по маса) други растителни видове (а) Avena fatua, Avena sterilis Cuscuta spp. Raphanus rapha nistrum Rumex spp. (различни от Rumex aceto sella) Alopecurus myosuroides Lolium remotum на семена от Orobanche
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Arachis 70 99 - 5 0 0 (в)          
Hypogaea                      
фъстъци                      
Brassica spp. -                      
рапица, репица,                      
кафяв синап,                      
черен синап                      
- базови семена 85 98 0,3 - 0 0(в) (г) 10 2      
- сертифицира-                      
ни семена 85 98 0,3 - 0 0 (в) (г) 10 5      
Cannabis sativa - 75 98 - 30 (б) 0 0 (в)          
коноп                     (д)
Carthamus 75 98 - 5 0 0 (в)         (д)
tincto-                      
rius -                      
сафлор                      
(шафран)                      
Carum carvi -                      
ким 70 97 - 25 (б) 0 0 (в) (г) 10   3    
Gossypium spp.- 80 98 - 15   0 (в)          
памук                      
Helianthus annuus -                      
слънчоглед 85 98 - 5 0 0 (в)          
Linum usitati-                      
ssimum:                      
- лен влакн. 92 99 - 15 0 0 (в) (г)     4 2  
- ленено семе 85 99 - 15 0 0 (в) (г)     4 2  
Papaver 80 98 - 25 (б) 0 0 (в) (г)          
somni-ferum -                      
мак                      
Sinapis alba -                      
бял синап:                      
- базови семена 85 98 0,3 - 0 0 (в) (г) 10 2      
- сертифи- цирани 85 98 0,3 - 0 0 (в) (г) 10 5      
семена                      
Glycine max. - 80 98 - 5 0 0 (в)          
соя                      


Б. Буквени обозначения, посочени в таблицата, и тяхното съдържание:

(а) максималното съдържание на семена, предвидено в колона 5, включва също така и семената от видовете, посочени в колони 6 до 11;

(б) не се изисква определянето на общото съдържание на семена от други растителни видове по брой, освен ако са налице съмнения, че изискванията, залегнали в колона 5, не са удовлетворени (по-голям брой от максимално допустимия);

(в) не се изисква определяне броя на семената от Cuscuta spp., освен ако не съществуват съмнения, че изискванията, предвидени в колона 7, не са изпълнени;

(г) присъствието на едно семе от Cuscuta spp. в пробата (с предписаната маса) не се приема за примес, ако във втората проба със същата маса няма семена от Cuscuta spp.;

(д) семената не трябва да съдържат семена на Orobanche spp.; присъствието на едно семе от Orobanche spp. в проба от 100 g не се приема за примес, когато във втора проба с маса 200 g не присъстват семена от Orobanche spp.

4. Вредителите, които влошават посевните качества на семената, трябва да бъдат възможно най-малко. Семената трябва да съответстват на следните изисквания:

A. Таблица 2:


Вид (култура) Вредители
  максимален % от броя на семената, съдържащи вредители (общо за колоната) максимален брой склероции или части от склероции на
  Botritis spp. Alternaria linicola, Phoma exigua var. linicola, Colletotrichum linicola, Fusarium spp. Platyedra gossypiella Sclerotinia sclerotiorum в проба с маса, посочена в колона 4 на приложение № 4
1 2 3 4 5
Brassica napus - рапица       10 (б)
Brassica rapa - репица       5 (б)
Cannabis sativa - коноп 5      
Gossypium spp. - памук     1  
Helianthus Аnnuus - слънчоглед 5     10 (б)
Linum usitatissimum (лен влакнодаен, лен маслодаен) 5 5 (a)    
Sinapis alba - бял синап       5(б)


Б. Буквени обозначения, посочени в таблицата, и тяхното съдържание:

(а) за лен - максималният процент от броя на семената, заразени с Phoma exigua var. linicola, не може да превишава 1 %;

(б) определянето на склероции или части от Sclerotinia sclerotiorum не се изисква, освен ако са налице съмнения, че изискванията в колона 5 не са удовлетворени (по-голям брой от максимално допустимия).

В. Специфични и допълнителни изисквания за Glycine max. (соя):

(a) по отношение на Pseudomonas syringae pv. glycinea:

1. максималният брой на подпробите (в проба, съдържаща минимум 5000 семена за партида, разделена на 5 подпроби), за които е установено, че са били заразени с този организъм, не може да надвишава 4 подпроби;

2. когато във всичките 5 подпроби е открито наличието на съмнителни колонии, за да се потвърди или не условието по т. 1, може да се използват подходящи биохимични тестове за тези колонии, изолирани върху специална хранителна среда, за всяка отделна проба;

(б) по отношение на Diaporthe phaseolorum var. phaseolorum максималният брой на заразените семена не може да надхвърля 15 %;

(в) процентът по маса на инертните примеси, определен в съответствие със съществуващите международни методи за изпитване, не трябва да е повече от 0,3 %.

II. Търговски семена.

С изключение на т. 1 и 2 изискванията, определени в приложение № 3 (I), се отнасят и за търговските семена."


§ 5. Приложение № 4 към чл. 27, ал. 2 се изменя така:

"Приложение № 4 към чл. 27, ал. 2




Големина (тегло) на партидите и пробите семена
 
Вид (култура) Максимална маса на партидата (в тонове) Минимална маса на пробата, взета от една партида (в g) Минимална маса на пробата за определяне броя на семена от др. растителни видове в колона 5 до 11 от таблица 1 на приложение № 3 и броя на склероции и части от склероции на Sclerotinia sclerotiorum в колона 5 на таблица 2 от приложение № 3 (в g)
1 2 3 4
Arachis hypogaea      
(фъстъци) 30 1000 1000
Brassica rapa (репица) 10 200 70
Brassica juncea (кафяв синап) 10 100 40
Brassica napus (рапица) 10 200 100
Brassica nigra (черен синап) 10 100 40
Cannabis saliva (коноп) 10 600 600
Carthamus tinctorius (сафлор/шафран) 25 900 900
Carum carvi (ким) 10 200 80
Gossypium spp. (памук) 25 1000 1000
Helianthus annuus (слънчоглед) 25 1000 1000
Linum usitatissimum (лен, ленено семе) 10 300 150
Papaver somniferum (мак) 10 50 10
Sinapis alba (бял синап) 10 400 200
Glycine max (соя) 30 1000 1000

Забележка. Максималното тегло на партидите не може да бъде превишавано с повече от 5 %."


Допълнителни разпоредби

§ 6. С тази наредба се въвежда чл. 4 от Директива 2009/74/ЕО на Комисията от 26 юни 2009 г. за изменение на директиви 66/401/ЕИО, 66/402/ЕИО, 2002/55/ЕО и 2002/57/ЕО на Съвета по отношение на ботаническите наименования на растенията, научните наименования на други организми, както и за изменение на някои приложения към директиви 66/401/ЕИО, 66/402/ЕИО и 2002/57/ЕО в светлината на развитието на научното и техническото познание (ОВ, L 166 от 27.06.2009 г.).


Заключителни разпоредби

§ 7. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките