Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 19 от 9.III

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 11 ОТ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА МЯРКА 214 "АГРОЕКОЛОГИЧНИ ПЛАЩАНИЯ" ОТ ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ ЗА ПЕРИОДА 2007 - 2013 Г. (ДВ, БР. 29 ОТ 2009 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 11 ОТ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА МЯРКА 214 "АГРОЕКОЛОГИЧНИ ПЛАЩАНИЯ" ОТ ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ ЗА ПЕРИОДА 2007 - 2013 Г. (ДВ, БР. 29 ОТ 2009 Г.)

Издадена от Министерството на земеделието и храните

Обн. ДВ. бр.19 от 9 Март 2010г.

§ 1. Член 4 се изменя така:

"Чл. 4. Прилагането на дейностите по чл. 2, ал. 1, т. 2 се подпомага във физическите блокове, които попадат в обхвата на слой от земи с висока природна стойност, определени в системата за идентификация на земеделските парцели, към момента на подаване на заявление за подпомагане."


§ 2. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 6 след думите "същите дейности" се добавя "със същите парцели и животни".

2. В ал. 2 се правят следните изменения:

а) в т. 1 думите "чл. 37, ал. 4" се заличават;

б) точка 4 се отменя.


§ 3. В чл. 18 се създава нова т. 5:

"5. не са осигурили ползване на площите, за които кандидатстват за подпомагане съгласно изискванията на чл. 24, ал. 1."


§ 4. В чл. 20, ал. 4, т. 1 след думата "мярка" се добавя "1.3".


§ 5. В чл. 21 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Земеделските стопани се задължават да осигурят до датата на подаване на "Заявление за подпомагане" или "Заявление за плащане" и да представят при поискване от служители на ДФЗ - РА документи, доказващи правното основание за ползваните от тях площи, за които са подали заявление по чл. 7, ал. 2.

(2) Земеделските стопани се задължават да съхраняват документите, доказващи правното основание за ползваните от тях площи, с които са кандидатствали за подпомагане, най-малко 5 години от годината на подаване на "Заявление за подпомагане"."

2. Алинея 3 се отменя.


§ 6. Член 22 се отменя.


§ 7. Член 24 се изменя така:

"Чл. 24. (1) Агроекологичните дейности или направления по чл. 2, ал. 1, т. 1, буква "а", т. 2, 3, 4 и т. 5, буква "б"се извършват върху едни и същи площи в петгодишен период от поемане на агроекологичното задължение.

(2) Одобрената площ за извършване на агроекологични дейности или направления по чл. 2, ал. 1, т. 1, буква "а", т. 2, 3, 4 и т. 5, буква "б" може да бъде намалена веднъж за целия петгодишен период до минус 10 %, като поне 90 % от площта се припокрива с одобрената със "Заявлението за подпомагане".

(3) При намаляване на одобрената площ за извършване на агроекологични дейности или направления по ал. 2 подпомаганите лица не поемат ново агроекологично задължение за петгодишен период и получават финансова помощ за останалия период, съответстваща на намалената площ.

(4) При увеличаване на одобрената площ над размера по ал. 1 подпомаганите лица поемат ново агроекологично задължение за петгодишен период за всички одобрени със "Заявлението за подпомагане" площи.

(5) Когато подпомаганите лица са поели ново агроекологично задължение по предходната алинея, петгодишният период по ал. 1 започва да тече от началото на годината на одобряване на новите площи.

(6) Когато подпомаганите лица не изпълнят агроекологичните задължения от заявленията по чл. 7, ал. 2, възстановяват всички получени до момента агроекологични плащания със законните лихви."


§ 8. Член 25 се изменя така:

"Чл. 25. (1) Земеделските стопани могат да увеличават броя на пчелните семейства, подпомагани по чл. 2, ал. 1, т. 1, буква "б", и броя на животните по чл. 2, ал. 1, т. 5, буква "а", без да поемат ново петгодишно агроекологично задължение.

(2) В случаите по ал. 1 подпомаганите лица се задължават да не намаляват броя на пчелните семейства и животните освен в случаите по чл. 39, ал. 3 и чл. 52, ал. 1."


§ 9. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 5 се изменя така:

"(5) В случай, че подпомаганите земеделски стопани не приемат измененията на изискванията по ал. 4, т. 1, уведомяват ДФЗ - РА за несъгласието си да изпълняват новите условия в срок от 20 работни дни от датата на обнародване в "Държавен вестник" на промените в националното законодателство, без да възстановяват получените до момента агроекологични плащания, и са недопустими за подпомагане в годината на подаване на заявление по чл. 7, ал. 2."

2. Създават се нови ал. 6 и 7:

"(6) Подпомаганите земеделски стопани могат да прекратят по всяко време петгодишното си агроекологично задължение, като са длъжни да уведомят писмено ДФЗ - РА и да възстановят всички получени до момента агроекологични плащания със законните лихви.

(7) При подаване на ново заявление за подпомагане след прекратяване на предишно агроекологично задължение по реда на ал. 6 земеделският стопанин е длъжен да изпълни финансовите си задължения по предходното заявление по чл. 7, ал. 2 съгласно изискванията на методиката по чл. 16."

3. Досегашната ал. 6 става ал. 8.


§ 10. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1, а след думите "сертификат за произход" се добавя "а за еднокопитните - идентификационен документ (паспорт), издадени".

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) В случаите на чл. 25 документите по предходната алинея се представят само за увеличения брой животни по чл. 2, ал. 1, т. 5, буква "а"."


§ 11. В чл. 37 ал. 4 се отменя.


§ 12. В чл. 38 се правят следните изменения:

1. Алинея 2 се отменя.

2. В ал. 4 думите "насаждения с култури" се заменят с "посеви и насаждения от видовете".

3. Алинея 5 се отменя.


§ 13. В чл. 41 се правят следните изменения:

1. В ал. 2, т. 1 думите "в периода 15 юли" се заменят с "в периода 30 юни".

2. В ал. 3 думите "т. 1" се заличават.


§ 14. В чл. 42 се правят следните изменения:

1. В ал. 2 след думите "чл. 41, ал. 2" се добавя "и ал. 3".

2. В ал. 3 думите "чл. 41, ал. 3" се заменят с "чл. 41, ал. 4".


§ 15. В чл. 50 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 1 се отменя.

2. В т. 7 след думите "до 2 ЖЕ/ха" се добавя "за всички животински единици в стопанството с изключение на източнобалканска свиня".


§ 16. В чл. 52, ал. 1 се правят следните изменения:

1. В т. 2 думата "участъковия" се заменя с "официален".

2. В т. 3 думите "държавно лесничейство" се заменят с "Държавно горско стопанство".


§ 17. В чл. 55 ал. 3 се отменя.


§ 18. В чл. 58 се правят следните изменения:

1. В т. 1 се правят следните изменения:

а) буква "б" се отменя;

б) в буква "в" думите "чл. 7, ал. 24" се заменят с "чл. 7, ал. 2";

в) буква "е" се отменя;

2. В т. 2, буква "г" се отменя.

3. В т. 8, буква "а" думите "издаден от

ИАСРЖ или съответната развъдна организация - " се заличават.


§ 19. В чл. 63 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Земеделските стопани, които са поели да изпълняват агроекологични задължения за период от пет последователни години, подават "Заявление за подпомагане" в ДФЗ - РА, когато увеличат одобрените площи в случаите по чл. 24, ал. 4."

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Земеделските стопани подават "Заявление за плащане" в ДФЗ - РА, когато намалят одобрената площ до размера по чл. 24, ал. 2."


§ 20. В чл. 65 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се нови ал. 2, 3, 4 и 5:

"(2) Проверката на място по ал. 1 се извършва в присъствието на кандидата или упълномощен негов представител или служител.

(3) При приключване на проверката на място служителят на ДФЗ - РА представя контролния лист с резултатите от проверката за подпис на кандидата или упълномощен негов представител или служител, който има право да напише в контролния лист обяснения и възражения по направените констатации.

(4) В случай, че кандидатът или упълномощен негов представител или служител не присъстват при проверката на място и са открити нередности, ДФЗ - РА информира кандидата, като му изпраща уведомително писмо заедно с копие от контролния лист.

(5) В срок до 14 дни от получаването на контролния лист за проверката на място кандидатът може да направи възражения и да даде обяснения по направените констатации пред изпълнителния директор на ДФЗ - РА."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 6.


§ 21. В чл. 67, ал. 1 думите "и подлежат на проверка на място през същата година" се заличават.


§ 22. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думите "или на общинския съвет по реда на чл. 48а от Закона за допитване до народа" се заменят с "на населението по реда на глава четвърта от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление".

2. В т. 2, буква "а" думите "(включително крава с бозаещо теле)" се заличават.

3. В т. 2, букви "б" и "в" след думата "говедо" се добавя "или бивол".


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 23. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


§ 24. За подадени заявления след 1 март 2009 г. одобрената площ за извършване на агроекологични дейности или направления по чл. 2, ал. 1, т. 1, буква "а", т. 2, 3, 4 и т. 5, буква "б" може да бъде намалена веднъж за целия петгодишен период до минус 10 %, като поне 90 % от площта се припокрива с одобрената със "Заявлението за подпомагане".


§ 25. В Общото заявление за подпомагане от Наредба № 5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за подпомагане на площ (обн., ДВ, бр. 22 от 2009 г.; изм., бр. 37 от 2009 г. и бр. 14 от 2010 г.) след "Приложение за кандидатстване по схемата за подпомагане на производители на ягоди и малини, предназначени за преработка" се допълва с ново "Приложение за кандидатстване за Агроекологични плащания 2010" и нова "Инструкция за попълване на Приложението за кандидатстване за Агроекологични плащания 2010", както следва:

"Приложение за кандидатстване за Агроекологични плащания 2010



На първа страница и след всяка секция на подмярка от мярка 214 "Агроекологични плащания" трябва да се подпишете и да поставите печат, ако кандидатствате като едноличен търговец (ЕТ) или юридическо лице.


------------------------

ВАЖНО!

Не се подпомагат земеделски стопани за площи и животни за извършване на същите дейности, подпомагани по реда на Наредба № 113 от 2006 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за развитие на селскостопански дейности, целящи опазването на околната среда по Специалната предприсъединителна програма на Европейския съюз за развитие на земеделието и селските райони в Република България (САПАРД) (ДВ, бр. 88 от 2006 г.), по програми и мерки, финансирани от Структурните фондове на ЕС (Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд), както и по Кохезионния фонд и Европейския фонд за гарантиране на земеделието

------------------------


Попълване на секцията "Общи декларации при кандидатстване за АЕП"


Чрез декларациите в тази част на заявлението поемате задължения, които трябва да спазвате в 5-годишния период на изпълнение на агроекологичните дейности.

Общите изисквания за подпомагане по мярка 214 "Агроекологични плащания" са:

1. Да преминете обучение и/или информационна дейност или да докажете наличието на опит за изпълнение на агроекологични дейности.

2. По време на 5-годишното задължение да водите дневник за извършваните земеделски дейности в стопанството.

Ако кандидатствате за подпомагане по тази мярка с дейности, свързани с площ, не е задължителна т. 12 от общите декларации, но останалите декларации са задължителни. Ако не отбележите някоя от задължителните декларации, заявлението ще бъде некоректно попълнено. В този случай ДФЗ - РА може да не одобри за участие в мярката цялото заявление и няма да изплати финансовата помощ по мярка "Агроекологични плащания". Ако изпълняваните от Вас дейности са свързани с отглеждане на редки местни породи животни или на пчелни семейства по биологичен начин, не е задължително да декларирате т. 5 и 11 - всички останали декларации са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ.

Декларирането на т. 3 означава, че ще водите дневник на стопанството. Този дневник не се заверява никъде и не е по образец. Вие трябва да вписвате всички извършвани дейности, например: на 15 юли 2009 г. закупих едно говедо или извърших косене на затревените площи, или използвах продукти за растителна защита, или извърших дълбока оран на парцел №.... и т.н. При проверка на място представителите на технически инспекторат на ДФЗ - РА ще заверяват дневника на стопанството. Ако при проверката на място се установи, че Вие не водите дневник на стопанството, ДФЗ - РА ще намали финансовата помощ за текущата година. В дневника трябва да са описани ползваните от Вас парцели и номерата на договорите, по силата на които ползвате площите, които не са Ваша собственост.

Попълване на секцията "Общи документи, които следва да се представят при кандидатстване за АЕП"

Документите в секцията "Общи документи" не са задължителни към момента на кандидатстването по мярка "Агроекологични плащания". Отбележете само полето срещу документа, който представяте в момента на кандидатстване или сте представили в предходна година. Представянето на поне един от тези документи е задължително, като крайният срок е 30 септември на втората година от одобрението, а за одобрените кандидати от кампания 2008 г. крайният срок е през третата година. В случай че не представите такъв документ в предвидения срок, ДФЗ - РА отказва отпускането на финансова помощ и се налага да възстановите получените плащания до този момент.

Ако отбележите документ № 1, това означава, че Вие притежавате документ, доказващ, че сте преминали обучение или информационни дейности по агроекология и следва да го приложите към "Заявлението за подпомагане". Документи 2 и 3 доказват наличието на опит за изпълнение на агроекологичните дейности. В случай че отбележите, че притежавате един или повече от документите от № 1 до 3, Вие следва да представите копие или копия от тях заедно със заявлението. При положение че не притежавате нито един от трите документа, Вие сте задължен да преминете агроекологично обучение и да представите документ пред ДФЗ - РА най-късно до 30 септември на втората година, а за одобрените кандидати от кампания 2008 г. - през третата година от изпълнението на агроекологичните дейности, и не следва да отбелязвате полето.

Агроекологичното обучение се извършва от организация, одобрена от Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО), и за него се представя съответният документ. В случай че представите диплома от учебно заведение, задължително трябва да представите и справка към дипломата, за да удостоверите, че сте издържали изпит по "Агроекология".

Информационните дейности по агроекология ще се организират безплатно за Вас по мярка 111 "Професионално обучение, информационни дейности и разпространяване на научни знания" и ще бъдат с продължителност до 18 часа. Те ще се провеждат под формата на семинари, информационни сесии или работни срещи. Програмата може да предвижда обучението да протече само в зала, но може да е съчетано с демонстрация на място (напр. на нова технология, нова техника и т.н.) или представяне на добри производствени практики от стопанства на самите обучаващи се.

По т. 4, ако сте юридическо лице или ЕТ, Вие можете да упълномощите друго лице да управлява агроекологичната дейност. В този случай трябва да предоставите нотариално заверено пълномощно, чрез което изрично се упълномощава някой друг да управлява агроекологичните дейности, за които кандидатствате. В този случай документът по т. 1, 2 или 3 трябва да е на името на упълномощеното от Вас лице.

Попълване на секциите за "Специфични декларации и документи" по съответните направления

Секцията за специфични декларации и документи е разделена на подмерки и съответните им направления. Вие трябва да отбележите декларациите, които са специфични и се отнасят само за направлението, за което кандидатствате. Ако не кандидатствате за подпомагане по някое от направленията, НЕ трябва да отбелязвате полета срещу декларациите, касаещи изпълнението на агроекологични дейности по него. В случай че сте отбелязали декларация, която е свързана с предоставяне на документ и този документ не е представен в определените срокове, заявлението ще бъде некоректно попълнено. В този случай ДФЗ - РА ще откаже участието Ви по мярка "Агроекологични плащания" и няма да изплати финансовата помощ. Когато след специфичния документ не е указана дата за представянето му в ДФЗ - РА, следва да го представите заедно със "Заявлението за подпомагане" и/или "Заявлението за плащане".


Подмярка "Биологично земеделие"


Специфични декларации по направление "Биологично растениевъдство"

С т. 1 Вие декларирате, че спазвате разпоредбите на чл. 6, ал. 1 и 2 от Закона за опазване на земеделските земи, т.е НЕ употребявате пестициди (ПРЗ), минерални, листоподхранващи и микроторове, както и биологично активни вещества, които не са получили биологична и токсикологична регистрация от специализираните комисии и съвети към Министерството на земеделието и храните, Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите, а също и че НЕ изгаряте стърнища и други растителни остатъци в земеделските земи.

С т. 2 Вие декларирате, че сте запознат с изискванията и ще употребявате продукти за растителна защита само ако са разрешени със заповед на министъра на земеделието и храните. Това са изискванията на чл. 14, ал. 1 на Закона за защита на растенията.

Ако вече сте предоставили в ДФЗ - РА договор с контролиращо лице през предходна година за площите, върху които изпълнявате дейности от направление "Биологично растениевъдство" и сте одобрен за участие по това направление, и този договор е валиден и през текущата година, може да отбележите това в т. 3 и да не го предоставяте като специфичен документ. В този случай, ако ДФЗ - РА установи, че нямате действащ договор с контролиращо лице за текущата година, може да откаже отпускането на финансова помощ или да наложи предвидените за това санкции.

С т. 4 Вие декларирате, че предоставеният в ДФЗ - РА договор и/или анекс/и към договора с контролиращото лице за контрол и сертификация на биологичното производство обхваща всички земеделски парцели, заявени за подпомагане за дейности по направление "Биологично растениевъдство". Когато увеличавате одобрената за подпомагане площ, не забравяйте да предоставите анекс към договора с контролиращото лице.


Специфични документи по направление "Биологично растениевъдство"

Всички отбелязани документи трябва да се приложат към заявлението или да се представят в ДФЗ - РА до определената крайна дата. Ако отбележите даден документ и не го представите в определения срок, то ДФЗ - РА може да откаже подпомагането по направлението.

· Копие от договор с контролиращо лице, одобрено от министъра на земеделието и храните. Договорът трябва да е сключен преди 31 декември на предходната година. Ако не е изпълнено това условие, ДФЗ - РА няма да допусне за участие парцелите, за които е сключен договор след тази дата.

Ако през първата година сте представили договор, не е необходимо отново да го прилагате към "Заявлението за плащане", в случай, че сте декларирали с т. 3 от специфичните декларации, че договорът е валиден за текущата година.

· Копие от фитосанитарен (растителен) паспорт за видовете, включени в приложение 5, част А на Наредба № 1 за фитосанитарен контрол. Документът се прилага САМО ако създавате през текущата година нови посеви и насаждения от видовете, включени в приложение 5, част А на Наредба № 1, и се издава от Регионалната служба за растителна защита (РСРЗ). За Ваше улеснение в инструкцията ще намерите списък с растенията и растителните продукти, включени в приложение 5, част А от Наредба № 1 за фитосанитарен контрол, които са потенциални носители на вредители от значение за цялата Общност и които трябва да бъдат придружавани от фитосанитарен (растителен) паспорт.

· Копие от удостоверение за регистрация в официалния регистър за фитосанитарен контрол на РСРЗ. Документът се представя САМО ако през текущата година възнамерявате да отглеждате култури, посочени в приложение 5, част А от Наредба № 1 за фитосанитарен контрол. За Ваше улеснение в инструкцията ще намерите списък с растенията и растителните продукти, включени в приложение 5, част А от Наредба № 1 за фитосанитарен контрол, които са потенциални носители на вредители от значение за цялата Общност и които трябва да бъдат придружавани от фитосанитарен (растителен) паспорт.

· Копие от сертификат или писмено доказателство за съответствие на произведените растителни продукти с правилата на биологично производство. Сертификатът или писменото доказателство се представя в ДФЗ - РА поне веднъж за 5-годишното агроекологично задължение и се издава от контролиращото лице. Крайният срок за представяне на документа в ДФЗ - РА е 30 септември на петата година.

"Писмено доказателство" е документ, издаван от контролиращо лице на всеки производител или преработвател, който контролират и отговаря на изискванията на Регламент (ЕО) на Съвета № 834/2007 и на Регламент (ЕО) на Съвета № 889/2008 в областта на своята дейност. Писменото доказателство е изготвено съгласно образеца в Приложение XII на Регламент (ЕО) на Съвета № 889/2008.

· Когато нямате индивидуален договор с контролиращо лице, а извършвате производство като подизпълнител за трето лице, което има сключен договор с контролиращо лице, Вие можете да получавате компенсаторно плащане по направлението, ако представите към Заявлението за подпомагане копия от:

- договор между Вас и трето лице, заверен от контролиращото лице, и

- договор между контролиращото лице и третото лице.


------------------------

ВАЖНО!

Всички парцели в един блок на земеделското стопанство (БЗС) трябва да се обработват по правилата на биологичното производство.

Ако сеитбообращението изисква даден парцел да бъде оставен под угар, то този парцел също трябва да е включен в договора с контролиращото лице. В таблицата на използваните парцели срещу номера на парцела, оставен в угар, трябва да запишете код АП00. За този парцел Вие няма да получите подпомагане за текущата година, но се счита за част от БЗС.

Ако в БЗС има парцел, който не е заявен с код на агроекологична дейност от това направление, ДФЗ - РА може да не одобри или да откаже отпускането на финансова помощ през текущата година. За всеки парцел трябва да има записан код на културата и код на изпълняваната агроекологична дейност.

------------------------


Не забравяйте да се подпишете, а за ЕТ и юридически лица - и печат!



Агроекологичен код Култури
АП 00 код: 190 000
АП 01 и АП 06 кодове: 311 000 - 313 000
АП 02 и АП 07 кодове: 111 010 - 111 110; 112 010 - 112 030; 121 020 - 121 040; 122 010 - 122 070; 123 010 - 123 040; 131 010 - 131 070; 132 010 - 132 030; 171 010; 171 020; 171 040; 172 000; 177 000
АП 03 и АП 08 кодове: 121 010; 171 030; 175 000; 211 000 - 213 000; 221 000 - 221 040; 222 010 - 222 060; 223 010 - 223 050; 224 010 - 225 000; 231 010; 241 000 - 242 000; 400 000
АП 04 и АП 09 кодове: 141 010 - 141 130; 142 010 -142 070; 143 010 - 143 070; 144 010 - 146 030; 150 000; 174 000; 180 000; 400 000
АП 05 и АП 10 кодове: 124 010 - 124 110; 173 000; 231 020 - 231 240
   


Специфични декларации по направление "Биологично пчеларство"

Всички специфични декларации по направлението са задължителни за отбелязване и спазване. Ако не сте отбелязали някоя от декларациите, то заявлението Ви ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да допусне за участие пчелните семейства, с които кандидатствате.

С т. 1 Вие декларирате, че ще поддържате минималния брой пчелни семейства за включване в мярката (20 броя пчелни семейства).

С т. 2 Вие декларирате, че сте запознат с изискванията на чл. 15, т. 2 и 3 и на чл. 16 от Закона за пчеларството, т.е. пчелините Ви са на разстояние, по-малко от 10 км, в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини и на по-малко от 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки. Също така Вие декларирате, че сте запознат с изискването за настаняване на временни пчелини на места, отстоящи на повече от 300 м от съседни пчелини и на повече от 100 м от републиканската пътна мрежа.

С т. 3 се задължавате да предоставите анекс към договора с контролиращото лице през следващата година най-късно с подаването на "Заявление за плащане", ако през текущата година увеличите броя на отглежданите пчелни семейства.

Ако вече сте предоставили в ДФЗ - РА договор с контролиращо лице през предходна година за площите, върху които изпълнявате дейности от направление "Биологично пчеларство" и сте одобрен за участие по това направление, може да отбележите това в т. 4. В този случай не е необходимо да представяте отново договора с контролиращото лице. Ако ДФЗ - РА установи, че нямате действащ договор с контролиращо лице за текущата година, може да откаже отпускането на финансова помощ или да наложи предвидените за това санкции.


С т. 5 Вие декларирате, че предоставеният в ДФЗ - РА договор и/или анекс/и към договора с контролиращото лице за контрол и сертификация на биологичното производство обхваща всички пчелни семейства в стопанството Ви, заявени за подпомагане по направление "Биологично пчеларство". Когато увеличавате броя на одобрените пчелни семейства, не забравяйте да предоставите анекс към договора с контролиращото лице.


Специфични документи по направление "Биологично пчеларство"

Всеки документ, който отбележите по направление "Биологично пчеларство", задължително трябва да бъде приложен към заявлението за подпомагане в определените срокове. Ако отбележите даден документ и не го представите в определения срок, то ДФЗ - РА може да откаже подпомагането по направлението.

Необходимите документи по това направление са:

· Копие от договор с контролиращо лице, получило разрешение съгласно чл. 18, ал. 1 от Закона за прилагане на Общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз - прилага се към заявлението за подпомагане. Договорът трябва да е сключен преди 31 декември на предходната година. Ако не е изпълнено това условие, ДФЗ - РА няма да допусне за участие пчелните семейства, за които е сключен договорът.

Ако през първата година сте представили договор, не е необходимо отново да го прилагате към заявлението за плащане, в случай че сте декларирали с т. 4 от специфичните декларации, че договорът е валиден за текущата година.

· Копие от удостоверение за регистрация или пререгистрация по образец, одобрен със заповед на генералния директор на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС). Удостоверението се издава от директора на Районната ветеринарномедицинска служба (РВМС).

Регистрацията и пререгистрацията на пчелините се извършва от органите на НВМС, а идентификацията на пчелните семейства - от собствениците на пчелините, съгласно Наредба № 27 от 10 юли 2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните семейства (обн., ДВ, бр. 70 от 2002 г.; изм., бр. 46 от 2008 г.).

· Попълнена таблица за описание на пчелина

Копие от сертификат или писмено доказателство за съответствие на произведените пчелни продукти с правилата на биологично производство. Сертификатът или писменото доказателство се издава от контролиращото лице и се представя в ДФЗ - РА поне веднъж за 5-годишното агроекологично задължение най-късно до 30 септември на петата година. "Писмено доказателство" е документ, издаван от контролиращо лице на всеки производител или преработвател, който контролира и отговаря на изискванията на Регламент (ЕО) на Съвета № 834/2007 и на Регламент (ЕО) на Съвета № 889/2008 в областта на своята дейност. Писменото доказателство е изготвено съгласно образеца в Приложение XII на Регламент (ЕО) на Съвета № 889/2008.

· Когато нямате индивидуален договор с контролиращо лице, а извършвате производство като подизпълнител за трето лице, което има сключен договор с контролиращо лице, Вие можете да получавате компенсаторно плащане по направлението, ако представите към заявлението за подпомагане копия от:

- договор между Вас и трето лице, заверен от контролиращото лице, и

- договор между контролиращото лице и третото лице.


------------------------

ВАЖНО!

Всички пчелни семейства в стопанството Ви трябва да се отглеждат по метода на биологичното производство. Ако ДФЗ - РА установи, че не сте заявили за участие всички пчелни семейства, които притежавате, или че нямате договор за част от тях, може да не бъдете одобрен за участие или да не получите финансова помощ.

Ако броят на пчелните семейства е намален през текущата година, но не под минимума от 20 броя, то Вие ще получите подпомагане за наличните пчелни семейства.

Ако през годината Вие създадете нови пчелни семейства, същите следва да бъдат включени в анекс към договора с контролиращото лице или третото лице, към което сте подизпълнител, като договорът/анексът за тях следва да бъде представен в ДФЗ - РА не по-късно от датата на подаване на "Заявлението за плащане" през следващата година.

------------------------


В края на секцията по направлението е задължително да се подпишете, а за ЕТ и юридически лица - и печат.


Подмярка "Управление на земеделски земи с висока природна стойност"


Специфични декларации по направление "Възстановяване и поддържане на недоизпасани затревени площи с висока природна стойност" - ВПС - 1

Задължителни са декларациите по т. 1 и 2. Декларацията по т. 3 се отбелязва само ако сте избрали да поддържате затревената площ чрез косене и възнамерявате да извършвате свободна паша след последната коситба. Ако не отбележите някоя от тях, заявлението се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да Ви допусне за участие по направлението или ще откаже отпускането на финансова помощ.

С т. 1 Вие декларирате, че сте запознат с изискванията на чл. 46 от Закона за биологичното разнообразие и че НЕ улавяте или убивате екземпляри, НЕ разрушавате, увреждате или премествате гнезда или яйца на птици, както и да ги обезпокоявате, особено през периода на размножаване и отглеждане на малките.

С т. 2 декларирате, сте запознат с чл. 64, т. 3 от Закона за лова и опазване на дивеча, т.е. НЕ ловувате в ливадите - до окосяването им.

С т. 3 Вие декларирате, че ще поддържате максимална гъстота на животинските единици на хектар до 1,5 ЖЕ/ха САМО ако сте избрали да поддържате недоизпасаната затревена площ чрез косене и възнамерявате да извършвате свободна паша след последната коситба.

Специфични документи по направление "Възстановяване и поддържане на недоизпасани затревени площи с висока природна стойност" - ВПС - 1

За това направление се изисква само един документ, който не е задължителен, освен ако не ползвате наета земя в защитена територия. Ако сте наели земя в защитена територия, Вие трябва да притежавате и да прилагате всяка година към "Заявлението за подпомагане" и/или "Заявлението за плащане" копие от годишно разрешително за паша или т. нар. позволително за странични ползвания (паша или сено).

Годишното разрешително за паша се издава от директора на съответната дирекция на националния парк. Позволителното за странични ползвания се издава от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство по образец на Изпълнителната агенция по горите.

Ако не сте представили разрешително или позволително за паша, а част от парцела Ви попада в защитена територия, то ДФЗ - РА няма да одобри за участие целия парцел и няма да получите финансова помощ.


------------------------

ВАЖНО!

В таблицата за използваните парцели трябва да впишете агроекологичен код, с който

да уточните как ще поддържате затревената площ - чрез паша или чрез косене. За тези две дейности са предвидени отделни кодове - АПП 13 и АПК 13. Ако сте избрали да поддържате затревената площ чрез косене, то Вие имате възможност, но не е задължително, да извършвате свободна паша след последната коситба, като трябва да спазвате гъстота на животинските единици максимум до 1,5 ЖЕ/ха.

Когато сте избрали да поддържате затревените площи чрез паша, то Вие трябва да имате предвид че гъстотата на животинските единици от 0,3 до 1,5 за хектар, която трябва да спазвате, се изчислява на базата на всички стопанисвани от Вас затревени площи, заявени за поддържане чрез паша и отговарящи на изискванията за подпомагане. Когато в едно БЗС заявите няколко парцела с код на дейност от това направление, всички парцели в БЗС трябва да бъдат с еднакъв код на агроекологичната дейност. Ако в два парцела заявите различни кодове (АПП 13 и АПК 13), ДФЗ - РА няма да одобри за участие цялото БЗС.

------------------------


В края на секцията на подмярка "Управление на земеделски земи с висока природна стойност" задължително следва да поставите подпис, а за ЕТ и юридически лица - и печат!


Специфични декларации по направление "Възстановяване и поддържане на преизпасани затревени площи с висока природна стойност" - ВПС - 2

Декларацията по т. 1 е задължителна за всички и ако не е отбелязана в полето, то заявлението ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да Ви допусне за участие по направлението.

С т. 1 Вие декларирате, че сте запознат с изискванията на чл. 64, т. 3 от Закона за лова и опазване на дивеча и че НЕ ловувате в ливадите - до окосяването им.

С втората декларация Вие декларирате, че ще поддържате максимална гъстота на животинските единици на хектар до 1,5 ЖЕ/ха, САМО ако сте избрали да поддържате преизпасаната затревена площ чрез косене и възнамерявате да извършвате свободна паша след последната коситба.


Специфични документи по направление "Възстановяване и поддържане на преизпасани затревени площи с висока природна стойност" - ВПС - 2

За това направление се изисква само един документ, който не е задължителен, освен ако не ползвате наета земя в защитена територия. Ако сте наели земя в защитена територия, Вие трябва да притежавате и да прилагате всяка година към "Заявлението за подпомагане" или "Заявлението за плащане" копие от годишно разрешително за паша или т. нар. позволително за странични ползвания (паша или сено).

Годишното разрешително за паша се издава от директора на съответната дирекция на националния парк. Позволителното за странични ползвания се издава от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство по образец на Изпълнителната агенция по горите.

Ако не сте представили разрешително или позволително за паша, а част от парцела Ви попада в защитена територия, то ДФЗ - РА няма да одобри за участие целия парцел и няма да получите финансова помощ.


------------------------

ВАЖНО!

В таблицата на използваните парцели трябва да впишете агроекологичен код, с който

да уточните как ще поддържате затревената площ - чрез паша или чрез косене. За тези две дейности са предвидени отделни кодове - АПП 14 и АПК 14. Ако сте избрали да поддържате затревената площ чрез косене, то Вие имате възможност, но не е задължително, да извършвате свободна паша след последната коситба, като трябва да спазвате гъстота на животинските единици максимум до 1,5 ЖЕ/ха.

Когато сте избрали да поддържате затревените площи чрез паша, то Вие трябва да имате предвид че гъстотата на животинските единици от 0,3 до 1,5 за хектар, която трябва да спазвате, се изчислява на базата на всички стопанисвани от Вас затревени площи, заявени за поддържане чрез паша и отговарящи на изискванията за подпомагане.

Когато в едно БЗС заявите няколко парцела с код на дейност от това направление, всички парцели в БЗС трябва да бъдат с еднакъв код на агроекологичната дейност. Ако в два парцела заявите различни кодове (АПП 14 и АПК 14), ДФЗ - РА няма да одобри за участие цялото БЗС.

------------------------


В края на секцията на подмярка "Управление на земеделски земи с висока природна стойност" задължително следва да поставите подпис, а за ЕТ и юридически лица - и печат!


Специфични декларации по направление "Поддържане на местообитания на защитени видове в обработваеми земи, разположени в орнитологични важни места" - ВПС - 4

Декларацията по т. 1 е задължителна за всички и ако не е отбелязана в полето, то заявлението ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да Ви допусне за участие по направлението.

По т. 1 Вие декларирате, че сте запознат и спазвате разпоредбите на чл. 64, т. 1, 2, 4, 5, 6, 7 и 8 от Закона за лова и опазване на дивеча. Това означава, че Вие НЕ ловувате в разсадници, ловни развъдници и рибовъдни стопанства; опитни полета и площи за сортово семепроизводство; новозасадени лозя; лозя - от резитба до приключване на гроздобера; зеленчукови и овощни градини и бостани - до обирането им; житни култури - от 1 април до ожънването им, и оризищата - от 15 март до прибирането им.

Отбележете полето в декларацията по т. 2 за използваните продукти за растителна защита (ПРЗ) от втора (ограничена) категория, САМО ако използвате или ще използвате такива продукти през текущата година. Обърнете внимание, че ако тук сте отбелязали полето срещу тази декларация, в специфичните документи по същото направление ще трябва да предоставите копие от притежавания от Вас документ за преминато обучение за работа с ПРЗ от тази категория.


Специфични документи по направление "Поддържане на местообитания на защитени видове в обработваеми земи, разположени в орнитологични важни места" - ВПС - 4

Ако сте отбелязали в специфичните декларации по направлението, че ще използвате ПРЗ от втора (ограничена) категория през текущата година, то трябва задължително да приложите към заявлението един от следните документи:

· Копие от удостоверение за преминат курс на обучение за употреба на продукти за растителна защита от втора (ограничена) категория, което се издава от Националната служба за растителна защита. Документът е необходим, САМО ако възнамерявате да използвате такива продукти през текущата година.

ИЛИ

· Копие от диплома за висше агрономическо образование или средно земеделско - растениевъден профил - САМО ако възнамерявате да използвате ПРЗ от втора (ограничена) категория през текущата година.


------------------------

ВАЖНО !

Ако сте отбелязали в специфичните декларации т. 2, е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да предоставите един от специфичните документи, изисквани по това направление. В противен случай ДФЗ - РА може да откаже участието Ви в мярката или да откаже отпускането на финансовата помощ.

------------------------


В края на секцията на подмярка "Управление на земеделски земи с висока природна стойност" следва задължително да поставите подпис, а за ЕТ и юридически лица - и печат!


Подмярка "Поддържане на характеристики на ландшафта"


Специфични декларации за направление "Традиционно отглеждане на овощни култури"

Декларации 1, 2 и 4 са задължителни и ако не ги отбележите, то заявлението ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да Ви допусне за участие по направлението.

По т. 1 Вие декларирате, че водите дневник за проведените химични обработки и употребените торове, подобрители на почвата и биологично активни вещества за всеки парцел. Този дневник е по образец, одобрен от министъра на земеделието и храните. Попълването на този дневник не означава, че Вие не трябва да водите дневник на стопанството (т. 3 от Общите декларации). Ако бъде установено, че дневниците не са налични или не са попълвани редовно, ДФЗ - РА може да откаже или намали подпомагането по направлението.

В декларация по т. 2 Вие декларирате, че ще информирате РСРЗ преди прилагането на продукти за растителна защита чрез авиационна техника. От РСРЗ ще Ви бъде даден входящ номер на подаденото от Вас писмено уведомление, който Вие трябва да пазите и представяте на ДФЗ - РА при поискване.

Отбележете полето в декларацията 3 за използваните продукти за растителна защита (ПРЗ) от втора (ограничена) категория, САМО ако възнамерявате да използвате през текущата година такива продукти (за растителна защита). Обърнете внимание, че ако тук сте отбелязали полето срещу тази декларация, в специфичните документи по същото направление ще трябва да предоставите копие от притежавания от Вас документ за преминато обучение за работа с ПРЗ от тази категория.

В декларация 4 декларирате, че сте предлагали и няма да предлагате на пазара плодовете от овощната градина - това е изискване по управление на направлението.


Специфични документи за направление "Традиционно отглеждане на овощни култури"

Ако сте отбелязали в специфичните декларации по т. 3 по направлението, че ще използвате ПРЗ от втора (ограничена) категория през текущата година, то трябва задължително да приложите към заявлението един от следните документи:

· Копие от свидетелство за преминат курс на обучение за употреба на продукти за растителна защита от втора (ограничена) категория, което се издава от НСРЗ. Документът е необходим САМО ако възнамерявате да използвате такива продукти през текущата година.

ИЛИ

· Копие от диплома за висше агрономическо образование или средно земеделско - растениевъден профил - САМО ако възнамерявате да използвате продукти за растителна защита от втора (ограничена) категория през текущата година.

· Удостоверение от Националната служба за съвети в земеделието, че овощната градина отговаря на изискванията на направление "Традиционно отглеждане на овощни култури" от мярка "Агроекологични плащания" на ПРСР. Това удостоверение се прилага САМО при подаване на "Заявление за подпомагане", т.е. през първата година от поемане на 5-годишното задължение. Този документ е задължителен и ако не се приложи, то заявлението ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да Ви одобри за участие по направлението.

Не забравяйте да се разпишете и да оставите печат, ако сте ЕТ или юридическо лице, в края на секцията по направление "Традиционно отглеждане на овощни култури"!


------------------------

ВАЖНО !

Имате възможност да засадите по 10 млади дръвчета на хектар в традиционната овощна градина за целия период на подпомагане (за 5 години), като за тази дейност Вие няма да получавате подпомагане.

В удостоверението служителят на НССЗ трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да отбележи дали ще засаждате нови дръвчета.

------------------------


Подмярка "Опазване на почвите и водите"


Специфични декларации по направление "Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите"


Специфичната декларация е свързана с предоставения петгодишен план за поне четириполно сеитбообращение и управление на хранителните вещества през годината, в която сте одобрени за участие с парцели по това направление. Когато кандидатствате за първа година, не трябва да отбелязвате декларацията, но тя е задължителна при подаване на "Заявлението за плащане" през всяка следваща година.


Специфични документи по направление "Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите"

Всички документи са задължителни и се прилагат към заявлението.

· Копие от документ за извършен агрохимичен анализ на почвата за площите, върху които ще се прилага сеитбообращението. Документът се представя в ДФЗ - РА през първата година при кандидатстване и през петата година най-късно до 30 септември. Почвената проба се взема от агроном и се извършва анализ на почвата за запасеността й с N, P и K. Лаборатории, в които можете да извършите агрохимичен анализ, са например: Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол към НСРЗ, лабораторията на Института по почвознание "Н. Пушкаров".

· Копие от петгодишен план за поне четириполно сеитбообращение и управление на хранителните вещества на база на резултатите от агрохимичния анализ, заверен от дипломиран агроном. В плана задължително трябва да бъдат описани номерата на земеделските парцели и културите, които ще се отглеждат върху тях за 5-годишния период. Когато имате намерение да извършвате сеитбообращението върху един земеделски парцел, то Вие, преди да потърсите услугите на агронома, трябва да разделите блока на земеделското стопанство на 4 части (парцела) при очертаване на площите, така че да е спазено изискването за минимален размер на наблюдавания парцел от 0,1 ха в ИСАК. За четирите нови парцела агрономът трябва да подготви 5-годишния план.

· Копие от диплома за висше образование на агронома, заверил плана.


------------------------

ВАЖНО!

Когато кандидатствате за първа година, имайте предвид че трябва да сте спазили всички изисквания по управление, а именно - 50% от сеитбооборотната площ да е заета със зимна растителна покривка и тези площи да не са разорани преди 1 април, в противен случай може да Ви бъде намалено плащането за текущата година.

------------------------


Специфични декларации по направление "Контрол на почвената ерозия"

Декларацията по т. 1 е задължителна и ако не сте отбелязали полето срещу нея, заявлението ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да Ви одобри за участие в направлението.

По т. 1 Вие декларирате, че сте запознат и спазвате разпоредбите на чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за опазване на земеделските земи, т.е. че спазвате забраната за унищожаване или променяне на изградените противоерозионни и хидромелиоративни съоръжения.

Декларацията по т. 2 трябва да бъде отбелязана САМО ако сте избрали дейност "Превръщане на обработваеми земи в пасища" с код АП29.


Специфични документи по направление "Контрол на почвената ерозия"

· Копие от 5-годишен план с избраните противоерозионни дейности съгласно изискванията за управление, заверен от дипломиран агроном. В плана трябва да са описани парцелите, с които участвате в направлението, и съответните дейности по години, а в Таблицата на използваните парцели вписвате кода, който съответства на избраната дейност или комбинацията от дейности по направлението. Петгодишният план задължително трябва да се приложи към "Заявлението за подпомагане".

· Копие от дипломата за висше образование на агронома, заверил плана.

· Копие от актуализирана скица/и на имотите за промяна на начина на трайно ползване на площите, превърнати в пасище. Този документ се изисква САМО за дейността "Превръщане на обработваеми земи в пасища" и се представя със "Заявлението за плащане" през третата година. Документът се издава от Общинската служба по земеделие (ОСЗ) по местонахождение на имотите. След като сте подали молба до ОСЗ, се назначава комисия, чийто протокол съдържа заключение, че е извършена промяна на начина на трайно ползване. Службата по геодезия, картография и кадастър може също да Ви издаде документ, с който да докажете, че сте извършили промяна на начина на трайно ползване и че площите са превърнати в пасище.

В края на секцията за подмярка "Опазване на почвите и водите" задължително следва да се разпишете и да поставите печат, ако сте ЕТ или юридическо лице!


Подмярка "Традиционно животновъдство"


Специфични декларации по направление "Опазване на застрашени от изчезване местни

породи"

Всички декларации по това направление са задължителни. Ако не сте отбелязали някоя от тях, то заявлението ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА няма да Ви допусне за участие по направлението.

Декларацията по т. 1 е свързана с необходимостта от наличие на постоянно затревени площи при отглеждането на застрашени от изчезване местни породи, като се спазва изискването за гъстота на животинските единици до 2 ЖЕ/ха за всички животински единици в стопанството. Тази декларация не е задължителна за кандидатите за подпомагане с източнобалканска порода свиня.

С втората декларация Вие потвърждавате, че няма да намалявате броя на животните, които са одобрени за участие в мярка "Агроекологични плащания". В случай че броят на одобрените животни е намален, то Вие трябва да представите документ за загубите на животните до 30 септември на текущата година или с подаване на "Заявлението за плащане" на следващата година, ако събитието се е случило след този период.

По т. 3 Вие декларирате, че сте запознат и спазвате изискванията на чл. 51, ал. 1 и 2 и чл. 132, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Това означава, че идентифицирате животните си, а животновъдните обекти - регистрирате в НВМС. За едрите преживни и еднокопитните животни след идентификацията ще получите ветеринарномедицински паспорт. Освен това декларирате, че ще уведомявате ветеринарния лекар за здравословното състояние на животните и за всички промени в числеността им, че ще спазвате изискванията за придвижване и транспортиране на животни и за хуманно отношение към животните.

По т. 4 декларирате, че поддържате т. нар. регистър за животните, които отглеждате. Атрибутите на регистъра са разделени на няколко секции, част от които се попълват от собственика, а друга част - от ветеринарния лекар. Вие трябва да вписвате номерата на ушните марки, датата на раждане на животното, пола, цвета, породата и предназначението на животното, придвижването и т.н., т. е. регистърът представлява дневник, в който вписвате всичко за отглежданите животни. Попълването на този регистър не означава, че Вие не трябва да водите дневник на стопанството (т. 3 от Общите декларации). При проверки на място представителите на ДФЗ - РА ще проверяват за наличието и редовното попълване на дневника и регистъра. Ако се установи, че не ги водите, то ДФЗ - РА може да откаже подпомагането по направлението.


Специфични документи по направление "Опазване на застрашени от изчезване местни породи"

· Копие от "Зоотехнически сертификат" или "Сертификат за произход" за говеда, овце, кози и свине, а за еднокопитните - идентификационен документ (паспорт) за регистрирано еднокопитно животно. Документите се издават от ИАСРЖ или съответната развъдна организация и се прилагат към заявлението за подпомагане. Списъкът с подпомаганите породи животни е част от тази инструкция, като в него с код са отбелязани развъдните организации и асоциации, които могат да издават посочените документи за съответната порода животни. В таблицата на отглежданите животни трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да запишете кода на съответната развъдна асоциация. Ако предоставите документ, който е различен от посочените, ДФЗ - РА няма да одобри участието Ви с животните, за които е представен различен документ от "Зоотехнически сертификат", "Сертификат за произход" за говеда, биволи, овце, кози и свине, а за еднокопитните - идентификационен документ (паспорт) за регистрирано еднокопитно животно. Зоотехническият сертификат или сертификатът за произход трябва да съдържа най-малко следната информация, за да бъде одобрено за участие съответното животно:

1. Издаващ орган;

2. Идентификационен/регистрационен/входящ номер на животното в родословната книга или зоотехническия регистър на съответната порода;

3. Ветеринарен идентификационен номер;

4. Индивидуален номер за нуждите на селекцията (САМО при наличие);

5. Пол;

6. Собственик;

7. Населено място (местоположение);

8. Порода.

Идентификационният документ (паспорт) за регистрирано еднокопитно животно трябва да бъде комплектован със съпътстващите документи към него - сертификат за произход, графично и писмено описание на коня. Сертификатът за произход трябва да съдържа данни за родословието на коня до четвърта генерация (поколение) родители и прародители. Изключение за изискването "до четвърта генерация родители и прародители" може да се допусне за породата "Каракачански кон".

За конете, идентифицирани с електронни чипове, се изписва номерът на микрочипа и системата за прочит.

За конете, които не са идентифицирани с електронен микрочип, се представя задължително подробно графично и писмено описание на коня.

Идентификационният документ за еднокопитните трябва да съдържа най-малко следните данни:

o Издаващ орган;

o Номер на паспорта/коня;

o Идентификационен/Регистрационен/Входящ номер на животното в родословната книга или зоотехническия регистър на съответната порода;

o Номер на микрочипа (само за конете, които са маркирани с микрочип);

o Пол;

o Собственник;

o Населено място (местоположение);

o Порода.


------------------------

Документът за произход (зоотехническият сертификат или сертификатът за произход, или идентификационният документ (паспорт) се счита за достоверен, когато са попълнени всички изискуеми задължителни данни в представения образец с подпис и печат от издаващия орган (ИАСРЖ или РО)

------------------------

------------------------

ВАЖНО!

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО условие за одобрение по това направление е да очертаете постоянно затревени площи.

Ако е предоставен документ, различен от "Зоотехнически сертификат" или "Сертификат за произход", или предоставеният документ не е издаден от съответната развъдна организация (асоциация) или ИАСРЖ, или в случай че предоставеният документ е различен от тези, ДФЗ - РА, няма да одобри участието Ви с тези животни.

Ако в предоставените документи липсва задължителната информация, ДФЗ - РА, също няма да одобри за участие съответното животно и няма да изплати финансова помощ за текущата година.

------------------------


Когато увеличавате броя на животните, със заявлението за плащане се предоставят "Зоотехнически сертификат" или "Сертификат за произход" за говеда, овце, кози и свине, а за еднокопитните - идентификационен документ (паспорт) за регистрирано еднокопитно животно САМО за неодобрените до момента животни.

· Копие от разрешение за пасищно отглеждане на източнобалканската свиня, издадено от кмета на съответната община (за земите извън горския фонд), а за земите от горския фонд - от държавното горско стопанство.

· Копие от позволително за странични ползвания (паша или сено) за земи и гори от горския фонд. Позволителното за странични ползвания се издава от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство по образец на Изпълнителната агенция по горите.

· Документ за загубите на животните.

Ако броят на животните от застрашените от изчезване местни породи бъде намален вследствие на клане, смърт или кражба, трябва да представите в ДФЗ - РА, копие от документ, който да показва причината за загубата на животните, до 30.09 на съответната година. Допуска се документът да бъде представен с подаването на заявлението през следващата година, ако събитието се е случило след този период:

- при клане представяте становище от съответната развъдна организация или от ИАСРЖ, че животното е негодно за развъждане (безплодие, лош майчин инстинкт и др.);

- при смърт от болест Вие трябва да представите документ от участъковия ветеринарен лекар (аутопсионен документ);

- при смърт вследствие на нападение от хищници документ се издава от държавното лесничейство, от директора на дирекцията на националния парк в зависимост от това, кой стопанисва територията, на която се е случило нападението;

- при кражба се представя протокол от съответното подразделение на МВР.

Специфични декларации по направление "Традиционни практики за сезонна паша

(пасторализъм)"

Всички декларации са задължителни и ако не отбележите някоя от тях, заявлението ще се счита за некоректно попълнено и ДФЗ - РА, няма да Ви одобри за участие.

С първата декларация Вие заявявате, че сте запознат с изискванията на чл. 21 от Закона за защитените територии и спазвате забраните за бивакуване и палене на огън извън определените места; НЕ извършвате паша на кози, както и паша в горите извън ливадите и пасищата; НЕ използвате изкуствени торове и други химически средства; НЕ събирате билки, диворастящи плодове и други растения и животни; НЕ замърсявате водите; НЕ извършвате дейност, с която извършвате намеса в биологичното разнообразие, както и че няма да ловувате.

По т. 2 Вие декларирате, че ще спазвате гъстотата на животинските единици върху затревените площи съгласно Плана за управление на Националния парк.

По т. 3 Вие декларирате, че сте запознат и спазвате изискванията на чл. 51, ал. 1 и 2 и чл. 132, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Това означава, че идентифицирате животните си, а животновъдните обекти - регистрирате в НВМС. За едрите преживни и еднокопитните животни след идентификацията ще получите ветеринарномедицински паспорт. Освен това декларирате, че ще уведомявате ветеринарния лекар за здравословното състояние на животните и за всички промени в числеността им, че ще спазвате изискванията за придвижване и транспортиране на животни и за хуманно отношение към животните.

По т. 4 декларирате, че поддържате т. нар. регистър за животните, които отглеждате. Атрибутите на регистъра са разделени на няколко секции, част от които се попълват от собственика, а друга част от ветеринарния лекар. Вие трябва да вписвате номерата на ушните марки, датата на раждане на животното, пол, цвят, порода и предназначение на животното, придвижването и т.н., т. е. регистърът представлява дневник, в който вписвате всичко за отглежданите животни. Попълването на този регистър не означава, че Вие не трябва да водите дневник на стопанството (т. 3 от Общите декларации). При проверки на място представителите на ДФЗ - РА, ще проверяват за наличието и редовното попълване на дневника и регистъра. Ако се установи, че не ги водите, то ДФЗ - РА, може да откаже подпомагането по направлението.

С т. 5 Вие декларирате, че ще представяте при проверка на място ветеринарномедицинско свидетелство по образец КЗЖ 9 за придвижване на животните. Това означава, че документът трябва да съпровожда животните и че при проверка на място на територията на Националния парк Вие трябва да го представите на експертите от ДФЗ - РА. Ако те установят липса на този документ, подпомагането за текущата година ще Ви бъде намалено.

С т. 6 Вие декларирате, че няма да извеждате повече животни от записаните в издаденото разрешително за паша. Ако заявите за участие по-голям брой животни, ДФЗ - РА, няма да ви одобри за участие по това направление и няма да изплати финансова помощ за текущата година.


Специфични документи по направление "Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)"

Копие от разрешително за паша, издадено от съответната дирекция на националните паркове - "Пирин" или "Централен Балкан".

· Копие от родословен сертификат за произход на каракачанските кучета, издадено от Международната асоциация на каракачанските кучета.

· Копие на удостоверение от същата асоциация, че кучетата са работни.


------------------------

ВАЖНО!

Броят на кучетата е пропорционален на общия брой овце или говеда, които трябва да бъдат охранявани. Две каракачански кучета могат да охраняват стадо от 100 овце или 30 говеда, като за всеки допълнителни до 100 броя овце или до 30 броя говеда е необходимо по още едно куче.

------------------------


В края на секция подмярка "Традиционно животновъдство" следва задължително да се разпишете и да поставите печат, ако сте ЕТ или юридическо лице!!!

За да сте допустим за участие в мярка "Агроекологични плащания", трябва да предоставите копия от всички изисквани и отбелязани документи по направленията, за които кандидатствате. ДФЗ - РА, може да откаже участието Ви по мярката или да откаже финансиране, ако не бъде приложено копие от задължителните документи към заявлението или това не стане в сроковете, предвидени за представянето им.


Кодове на агроекологичните дейности

Използвайте таблица 1 "Таблицата на кодовете на агроекологични дейности и техните комбинации", за да попълните съответния КОД на агроекологичната дейност или комбинация от дейности в "Таблица на използваните парцели" и "Таблица за отглежданите животни, за кандидатстване по схеми за подпомагане на брой животни".

В последната колона е разположен кодът, който трябва да запишете в колона "АЕП" срещу всеки парцел и/или животно (в съответната таблица).

Записаният код е дейността или комбинацията, с която кандидатствате за агроекологични плащания. Всеки код отговаря на точно определена дейност, за която поемате 5-годишно задължение и заявявате плащане за нея. Ако попълните некоректен код, парцелът, животното или пчелното семейство могат да станат недопустими, а в предвидените случаи и цялото БЗС. В този случай РА няма да Ви одобри за участие и ще Ви откаже плащането.




Таблица за кодовете на агроекологични дейности и техните комбинации
 
Съкращение на дейността Комбинация от дейности Кратко описание на дейността Код на дейност или комбинация за записване в съответната таблица
1 2 3 4
БЗ   За биологично растениевъдство - угар АП00
БЗ 1   За биологично растениевъдство - постоянно затревени площи (ливади и пасища) АП01
БЗ 2   За биологично растениевъдство - за полски култури, включително фуражни АП02
БЗ 3   За биологично растениевъдство - трайни насаждения, лозя и маслодайна роза АП03
БЗ 4   За биологично растениевъдство - зеленчукови култури, включително култивирани гъби и картофи АП04
БЗ 5   За биологично растениевъдство - ароматни и медицински растения АП05
БЗП 1   За биологично растениевъдство в преход - постоянно затревени площи (ливади и пасища) АП06
БЗП 2   За биологично растениевъдство в преход - за полски култури, включително фуражни АП07
БЗП 3   За биологично растениевъдство в преход - трайни насаждения, лозя и маслодайна роза АП08
БЗП 4   За биологично растениевъдство в преход - зеленчукови култури, включително култивирани гъби и картофи АП09
БЗП 5   За биологично растениевъдство в преход - ароматни и медицински растения АП10
БП 1   За отглеждане на пчелни семейства - за пчелно семейство, преминало периода на преход АП11
БП 2   За отглеждане на пчелни семейства - за пчелно семейство в период на преход АП12
ВПС 1   За възстановяване и поддържане на недоизпасани затревени площи с висока природна стойност (ВПС) чрез косене АПК13
ВПС 1   За възстановяване и поддържане на недоизпасани затревени площи с висока природна стойност (ВПС) чрез паша АПП13
ВПС 2   За възстановяване и поддържане на преизпасани затревени площи с висока природна стойност (ВПС) чрез косене АПК14
    За възстановяване и поддържане на преизпасани затревени площи с висока природна стойност (ВПС) чрез паша АПП14
ВПС 4.1   За оставяне на малки по размер, неразорани и незасети площи, с размери от 16 до 25 кв. м, в посевите с есенни култури (есенници), като на всеки 0,5 хектара има по 2 участъка (4 участъка на хектар) с определените по-горе размери АП15
ВПС 4.2   За запазване на стърнища през зимата в полета на пролетни култури (пролетници) АП16
ВПС 4.3   За оставяне за петгодишен период на ротационен принцип от 10 до 20 % некултивирани и неразорани площи от общата площ на блока на земеделското стопанство, но не по-малко от 1 ха, за период от две години в земеделски земи с интензивно монокултурно отглеждане, с по 1 м изорана, свободна от растителност, ивица по границите; ивиците по границите се разорават 2-3 пъти годишно, но не в периода от месец март до юли. АП17
ВПС 4.4   Реколтата на зърнено-житните култури да не се прибира до 31 юли АП18
ВПС 4.5   За спазване на забрана за ползване на минерални торове (и продукти за растителна защита) или презасяване АП19
Комб. 1 ВПС 4.1 За изпълнение на комбинация АП20
  ВПС 4.4 от дейности със съкращение ВПС 4.1 и ВПС 4.4  
Комб. 2 ВПС 4.1 За изпълнение на комбинация от АП21
  ВПС 4.5 дейности със съкращение ВПС 4.1 и ВПС 4.5  
Комб. 3 ВПС 4.2 За изпълнение на комбинация от АП22
  ВПС 4.5 дейности със съкращение ВПС 4.2 и ВПС 4.5  
ХЛ 3   За традиционно отглеждане на овощни култури АП23
ПВ 1   За въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите АП24
ПВ 2.1   За поясно редуване на културите АП25
ПВ 2.2   За създаване на буферни ивици АП26
ПВ 2.3   За изграждане на оттокоотвеждащи бразди АП27
ПВ 2.4   За извършване на противоерозионни мероприятия в междуредия на лозя и овощни насаждения АП28
ПВ 2.5   За превръщане на обработваеми земи в пасища АП29
ПВ 2.6   За извършване на подобрителни мероприятия в пасищата АП30
ПВ 2.7   За въвеждане на почвозащитни предкултури АП31
Комб. 1 ПВ 2.1 За извършване на комбинация от АП32
  ПВ 2.2 дейности със съкращение ПВ 2.1 и ПВ 2.2  
Комб. 2 ПВ 2.1 За извършване на комбинация от АП33
  ПВ 2.3 дейности със съкращение ПВ 2.1 и ПВ 2.3  
Комб. 3 ПВ 2.1 За извършване на комбинация от АП34
  ПВ 2.7 дейности със съкращение ПВ 2.1 и ПВ 2.7  
Комб. 4 ПВ 2.1 За извършване на комбинация от АП35
  ПВ 2.2 дейности със съкращение ПВ 2.1, ПВ 2.2 и  
  ПВ 2.3 ПВ 2.3  
Комб. 5 ПВ 2.1 За извършване на комбинация от АП36
  ПВ 2.2 дейности със съкращение ПВ 2.1, ПВ 2.2 и  
  ПВ 2.7 ПВ 2.7  
Комб. 6 ПВ 2.1 За извършване на комбинация от АП37
  ПВ 2.3 дейности със съкращение ПВ 2.1, ПВ 2.3 и  
  ПВ 2.7 ПВ 2.7  
Комб. 7 ПВ 2.1 За извършване на комбинация от АП38
  ПВ 2.2 дейности със съкращение ПВ 2.1, ПВ 2.2,  
  ПВ 2.3 ПВ 2.3 и ПВ 2.7  
  ПВ 2.7    
Комб. 8 ПВ 2.2 За извършване на комбинация от АП39
  ПВ 2.3 дейности със съкращение ПВ 2.2 и ПВ 2.3  
Комб. 9 ПВ 2.2 За извършване на комбинация от АП40
  ПВ 2.4 дейности със съкращение ПВ 2.2 и ПВ 2.4  
Комб. 10 ПВ 2.2 За извършване на комбинация от АП41
  ПВ 2.7 дейности със съкращение ПВ 2.2 и ПВ 2.7  
Комб. 11 ПВ 2.2 За извършване на комбинация от АП42
  ПВ 2.3 дейности със съкращение ПВ 2.2, ПВ 2.3 и  
  ПВ 2.4 ПВ 2.4  
Комб. 12 ПВ 2.2 За извършване на комбинация от АП43
  ПВ 2.3 дейности със съкращение ПВ 2.2, ПВ 2.3 и  
  ПВ 2.7 ПВ 2.7  
Комб. 13 ПВ 2.3 За извършване на комбинация от АП44
  ПВ 2.4 дейности със съкращение ПВ 2.3 и ПВ 2.4  
Комб. 14 ПВ 2.3 За извършване на комбинация от АП45
  ПВ 2.7 дейности със съкращение ПВ 2.3 и ПВ 2.7  
Ж 1.1   За опазване на застрашени местни породи - говеда, коне и биволи АП46
Ж 1.2   За опазване на застрашени местни породи - овце и кози АП47
Ж 1.3   За опазване на застрашени местни породи - свине АП48
Ж 2.1   Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) - стадо без каракачански кучета АП49
Ж 2.2   Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) - стадо с каракачански кучета АП50
       


Агроекологичните дейности на по-тъмен фон са обвързани с плащания на брой (брой пчелни семейства и брой животни от застрашена местна порода). Кодовете от последната колонка в настоящата таблица трябва да запишете срещу животните в зависимост от това, дали кандидатствате за плащания, базирани на животинска единица (колона 5 от таблицата на отглежданите животни), или за плащания, базирани на площ (колона 6 от таблицата на отглежданите животни). Когато кандидатствате с животно по направление "Опазване на застрашени от изчезване местни породи", със същото животно може да заявите участие и по направление "Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)", като срещу идентификационния номер на животното в таблицата трябва да запишете и двата кода на агроекологичните дейности, съответно в колона 5 и колона 6 от таблицата на отглежданите животни. Например, ако отглеждане говеда от застрашени от изчезване местни породи - в колона 5 на таблицата запишете код АП 46, а в колона 6 запишете код 49, за да отбележите, че с това животно кандидатствате за плащане и по направление "Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)".

За направление "Поддържане на местообитанията на защитени видове в обработваеми земи, разположени в орнитологични важни места" и направление "Контрол на почвената ерозия" е възможно да получите плащания за изпълнение на комбинации от предвидените агроекологични дейности. В този случай в колонка "АЕП" на "Таблицата на използваните парцели" трябва да отбележите САМО кода от последната колонка на тази таблица, изписан срещу изпълняваните от Вас комбинации от разрешени дейности (кодовете, които имате възможност да отбележите по направление "Поддържане на местообитанията на защитени видове в обработваеми земи, разположени в орнитологични важни места" са от АП20 до АП22 и за направление "Контрол на почвената ерозия" са от АП32 до АП 45).


Растения и растителни продукти, включени в приложение № 5, част А от Наредба № 1 за фитосанитарен контрол, които са потенциални носители на вредители от значение за цялата Общност и които трябва да бъдат придружавани от фитосанитарен (растителен) паспорт

Растения, предназначени за засаждане, различни от семена, от:

Cydonia Mill. - Дюля

Malus Mill. - Ябълка

Mespilus L. - Мушмула

Prunus L.:

Prunus amygdalus Batsch - Бадем

Prunus armeniaca L. - Кайсия

Prunus avium L. - Череша

Prunus cerasifera Ehrh. - Джанка

Prunus cerasus L. - Вишна

Prunus domestica L. - Слива

Prunus insititia L. - Трънкослива

Prunus mahaleb L. - Махалебка

Prunus persica. Batsch - Праскова

Prunus L. - Круша

Растения, предназначени за засаждане, различни от семена, от:

Beta vulgaris L. - Фуражно цвекло

Humulus lupulus L. - Хмел

Растения, предназначени за засаждане, oт:

Solanum tuberosum L. - Картоф

Растения, предназначени за засаждане, различни от семена, от:

Solanum melongena L. - Патладжан

Solanum lycopersicum - Домат

Растения, различни от плодове и семена, от:

Vitis L. - Лоза

Fortunella - няма наименование на български език

Poncirus - няма наименование на български език

Citrus - Лимон

Семена и луковици, предназначени за засаждане, от:

Allium ascalonicum L. - Лук шалот

Allium cepa L. - Лук

Allium schoenoprasum L. - Див чесън (сибирски лук)

Растения, предназначени за засаждане, от:

Allium porrum L. - Праз

Семена от:

Medicago sativa L. - Обикновена люцерна

Семенa от:

Helianthus annuus L. - Слънчоглед

Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ex Farw (Lycopersicon esculentum Mill.) - Домат

Phaseolus L. - Фасул (градински)

Растения, предназначени за засаждане, различни от семена:

- Cucumis L. (Cucumis melo- пъпеш, Cucumis sativus- краставица, Cucumis pepo - тиква)

- Fragaria L. - ягода

- Rubis L. - къпина

- Spinacia L. - спанак.


Кодове на съответните развъдни организации/ ИАСРЖ по породи животни, подпомагани по мярка 214 "Агроекологични плащания"
 
Вид животно Порода Наименование на развъдната организация Адрес за кореспонденция Код(1)
1 2 3 4 5
ГОВЕДА Българско сиво говедо / Искърско говедо Сдружение "Асоциация за развъждане на местни - автохтонни породи в България" гр. Карлово 4300, ул. Екзарх Йосиф 8 РА4
    Развъдна асоциация на българските породи говеда - Родопско късорого, Българско родопско, Искърско с. Тополово, обл. Пловдив ул. Кокиче 9 РА5
  Родопско късорого говедо Сдружение "Асоциация за развъждане на местни - автохтонни породи в България" гр. Карлово 4300, ул. Екзарх Йосиф 8 РА4
    Развъдна асоциация на българските породи говеда - Родопско късорого, Българско родопско, Искърско с. Тополово, обл. Пловдив ул. Кокиче 9 РА5
         
БИВОЛ Българска мурра Aсоциация на биволовъдите в България гр. Шумен, ул. Симеон Велики 3 РА8
    Българска национална асоциация за развитие на биволовъдство гр. Шумен, ул. Симеон Велики 3 РА11
         
ОВЦЕ Каракачанска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
    Сдружение "Асоциация за развъждане на местни - автохтонни породи в България" гр. Карлово 4300, ул. "Екзарх Йосиф 8 РА4
    Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България гр. Силистра, ул. Симеон Велики 15, ет. 1, ап. 4 РА6
  Копривщенска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
  Сакарска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България гр. Силистра, ул. Симеон Велики 15, ет. 1, ап. 4 РА6
    Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
  Медночервена шуменска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
    Сдружение "Асоциация за развъждане на местни - автохтонни породи в България" гр. Карлово 4300, ул. Екзарх Йосиф 8 РА4
    Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България гр. Силистра, ул. Симеон Велики 15, ет. 1, ап. 4 РА6
  Дъбенска овца Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България гр. Силистра, ул. Симеон Велики 15, ет. 1, ап. 4 РА6
    Сдружение "Асоциация за развъждане на местни - автохтонни породи в България" гр. Карлово 4300, ул. Екзарх Йосиф 8 РА4
  Реплянска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България гр. Силистра, ул. Симеон Велики 15, ет. 1, ап. 4 РА6
    Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
  Тетевенска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
  Западностаро-планинска (Брезнишка) овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
  Софийска (Елинпелинска) овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
  Средностаропланинска овца Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
    Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България гр. Силистра, ул. Симеон Велики 15, ет. 1, ап. 4 РА6
  Среднородопска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България гр. Силистра, ул. Симеон Велики 15, ет. 1, ап. 4 РА6
    Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
  Котленска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
  Странджанска овца Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
  Местна карнобатска овца Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
    Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
    Асоциация за развъждане на тънкорунни овце в България гр. Шумен 9700, ул. Дедеагач 8, вх. 3, ап. 71 РА12
  Местна старозагорска овца Асоциация за развъждане на Старозагорска порода овце в България гр. Стара Загора, Земеделски институт РА9
  Свищовска овца Сдружение "Асоциация за развъждане на цигайски и месни породи овце в Република България" гр. Троян, ИПЗЖ, ул. В. Левски 281 РА3
  Бяла маришка овца Сдружения за отглеждане и развъждане на маришките овце гр. Пловдив 4002, бул. 6 септември 4, ет. 2, ап. 4, п.к. 2 РА2
  Вакла маришка овца Сдружения за отглеждане и развъждане на маришките овце гр. Пловдив 4002, бул. 6 септември 4, ет. 2, ап. 4, п.к. 2 РА2
         
КОЗА Дългокосместа коза Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството - ИАСРЖ гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА1
         
КОНЕ Каракачански кон Сдружение "Асоциация за развъждане на местни - автохтонни породи в България гр. Карлово 4300, ул. Екзарх Йосиф 8 РА4
  Източнобългарски кон Национална асоциация по коневъдство гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА7
  Дунавски кон Национална асоциация по коневъдство гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА7
  Плевенски кон Национална асоциация по коневъдство гр. София, ул. Бистришко шосе 26 РА7
         
СВИНЯ Източнобалканска свиня Асоциация за развъждане и съхранение на Източнобалканската свиня - гр. Шумен гр. Шумен, бул. Славянски 24, ет. 2, стая 26 РА10
         
(1) Трябва да бъде вписан в "Таблица за отглежданите животни", за кандидатстване по схеми за подпомагане на брой животни.

"


Промени настройката на бисквитките