ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА (ДВ, БР. 95 ОТ 2006 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА (ДВ, БР. 95 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.113 от 28 Декември 2007г.
§ 1. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Наградите и възнагражденията за дейност, извършена на територията на страната от чуждестранни физически лица - общественици, дейци на науката, изкуството, културата и спорта, включително когато доходът е изплатен/начислен чрез трето лице като импресарска агенция, продуцентска къща и други посредници, са от източник в страната."
2. В ал. 6 се създават т. 10 и 11:
"10. стипендии за обучение в страната и чужбина;
11. доходи от осигуряване и от застраховане."
3. В ал. 7 думите "когато е налице влязла в сила спогодба за избягване на двойното данъчно облагане между Република България и държавата, където се намира мястото на стопанска дейност или определената база" се заличават.
§ 2. В чл. 10, ал. 1, т. 6 думите "чл. 36" се заменят с "чл. 35"."
§ 3. В чл. 11, ал. 4 думите "ал. 10" се заменят с "ал. 11".
§ 4. В чл. 13, ал. 1, т. 21 думите "които не са хазартни по смисъла на чл. 3 от Закона за хазарта, или от други игри" се заменят с "различни от тези по т. 20".
§ 5. Член 14 се изменя така:
"Облагане на доходите
Чл. 14. (1) С данък върху общата годишна данъчна основа се облагат доходите по глава пета, придобити през данъчната година, с изключение на доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.
(2) С данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 се облагат доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.
(3) С окончателен данък се облагат доходите по глава шеста.
(4) Физическите лица, включително едноличните търговци, за доходи от патентни дейности се облагат с патентен данък при условията и по реда на Закона за местните данъци и такси. За доходите от други дейности лицата се облагат по реда на този закон."
§ 6. В чл. 16, ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "както и доходите, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси".
§ 7. Член 17 се изменя така:
"Обща годишна данъчна основа
Чл. 17. Общата годишна данъчна основа е сумата от годишните данъчни основи по чл. 25, 30, 32, 34 и 36, намалена с предвидените в този закон данъчни облекчения."
§ 8. Член 18 се изменя така:
"Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
Чл. 18. (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението."
§ 9. В чл. 19 ал. 1 и 2 се изменят така:
"(1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17, както и с внесените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17.
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения се намалява с направените през месеца чрез работодател лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2, както и с внесените през месеца за сметка на лицето лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2."
§ 10. В чл. 20 след думата "основи" се добавя "по чл. 17".
§ 11. Член 21 се изменя така:
"Поредност за ползване на данъчните облекчения
Чл. 21. Данъчните облекчения по чл. 18, ал. 1, чл. 19, ал. 1 и чл. 20 се ползват в следната последователност:
1. от сумата от годишните данъчни основи по чл. 25, 30, 32, 34 и 36;
2. от годишната данъчна основа по чл. 28, ал. 1 - за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец."
§ 12. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) текстът преди т. 1 се изменя така:
"(1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направени през годината дарения";
б) точка 1 се изменя така:
"1. до 5 на сто, когато дарението е в полза на:
а) здравни заведения по чл. 21, ал. 2, т. 1 - 3 от Закона за здравето;
б) лечебни заведения;
в) специализирани институции за предоставяне на социални услуги съгласно Закона за социално подпомагане, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд "Социално подпомагане" към министъра на труда и социалната политика;
г) специализирани институции за деца съгласно Закона за закрила на детето, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, съгласно Закона за народната просвета;
д) детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии;
е) бюджетни предприятия по смисъла на Закона за счетоводството;
ж) регистрирани в страната вероизповедания;
з) специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, вписани в регистъра по чл. 29 от Закона за интеграция на хората с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания;
и) Българския Червен кръст;
к) културни институти, читалища, както и за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна;
л) юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, с изключение на организации, подпомагащи културата по смисъла на Закона за меценатството;
м) фонд "Енергийна ефективност";
н) комуни за лечение на наркозависими;".
2. Алинея 5 се отменя.
§ 13. В чл. 23 точка 3 се отменя.
§ 14. В чл. 24 ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 6 думите "определените в нормативен акт допълнителни" се заменят с "допълнителните", а накрая се поставя тире и се добавя "до двукратния размер на определените в нормативен акт минимални размери на допълнителните разходи".
2. В т. 11 думите "размера на необлагаемата годишна данъчна основа" се заменят с "2400 лв."
3. В т. 12 след думата "работодателя" се добавя "социални".
4. В т. 14 накрая се добавя "включително изплатените на основание чл. 40, ал. 4 от същия кодекс".
§ 15. В чл. 25 накрая се добавя "както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице".
§ 16. В чл. 26, ал. 2 т. 2 се изменя така:
"2. които се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси;".
§ 17. Член 28 се изменя така:
"Годишна данъчна основа
Чл. 28. (1) Годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се определя, като облагаемият доход по чл. 26 за данъчната година се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване и на Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
(2) Годишната данъчна основа по ал. 1 се намалява със:
1. направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от годишната данъчна основа по ал. 1, както и с внесените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" в общ размер до 10 на сто от годишната данъчна основа по ал. 1;
2. разликата между 7920 лв. и размера на ползваното облекчение по чл. 18, ал. 1, включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението - за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган;
3. разликата между направените през годината осигурителни вноски по § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване и размера на ползваното облекчение по чл. 20."
§ 18. Член 29 се изменя така:
"Облагаем доход
Чл. 29. Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1. с 40 на сто за:
а) доходи от продажба на произведени, преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство;
б) авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители;
в) доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси;
2. с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения."
§ 19. В чл. 30 накрая се добавя "както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице".
§ 20. В чл. 31, ал. 1 числото "20" се заменя с "10".
§ 21. В чл. 33 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 6:
а) в т. 3 се създава изречение второ: "Цената на придобиване по ал. 1 е нула и при последваща продажба или замяна на поземления имот по т. 8, включително на ограничени вещни права върху него;";
б) създава се т. 8:
"8. документално доказаната цена на придобиване на поземления имот, съответстваща на частта, за която е учредено право на строеж - в случаите на учредяване право на строеж."
2. Създава се нова ал. 10:
"(10) При прекратяване на договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне правото на собственост преди изтичане срока на договора и без да се прехвърли правото на собственост върху движимото или недвижимото имущество - предмет на договора, неподлежащите на връщане лизингови вноски се смятат за доход от ползване на имущество, придобит към момента на прекратяването. Облагаемият доход, определен по реда на чл. 31, се намалява с определения по формулата на ал. 9 облагаем доход, като в този случай "ПВ" е сумата на неподлежащите на връщане вноски по договора за лизинг, получени през предходни данъчни години."
3. Досегашната ал. 10 става ал. 11.
§ 22. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в текста пред т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "когато не са реализирани чрез определена база в страната";
б) точка 8 се изменя така:
"8. награди и възнаграждения за дейност, извършена на територията на страната от чуждестранни физически лица - общественици, дейци на науката, изкуството, културата и спорта, включително когато доходът е изплатен/начислен чрез трето лице като импресарска агенция, продуцентска къща и други посредници;";
в) в т. 11 накрая се добавя "на недвижимо имущество".
2. В ал. 2 думите "а за доходите по ал. 1, т. 10, 11 и 12 - върху сума, равна на определения по реда на чл. 33 облагаем доход" се заличават.
3. Създават се нови ал. 3 и 4:
"(3) Окончателният данък за доходите по ал. 1, т. 10 и 11 се определя върху положителната разлика между продажната цена и документално доказаната цена на придобиване на имуществото, намалена с 10 на сто разходи.
(4) Окончателният данък за доходите по ал. 1, т. 12 се определя върху положителната разлика между продажната цена и документално доказаната цена на придобиване на имуществото."
4. Създават се ал. 5 и 6:
"(5) Когато е платена част от продажната цена, при определяне на окончателния данък за продажна цена и документално доказана цена на придобиване на имуществото по ал. 3 и 4 се приемат получената част от продажната цена и съответстващата на нея част от документално доказаната цена на придобиване.
(6) При прекратяване на договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост преди изтичане срока на договора и без да се прехвърли правото на собственост върху движимото или недвижимото имущество - предмет на договора, неподлежащите на връщане лизингови вноски се смятат за доход от ползване на имущество, придобит от чуждестранното физическо лице към момента на прекратяването. Внесеният окончателен данък по ал. 1, т. 3 и 11 до момента на прекратяване на лизинговия договор се приспада от дължимия окончателен данък по ал. 1, т. 4."
5. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 7 и 8.
§ 23. В чл. 38, ал. 5 в текста преди т. 1 думите "търговски дружества" се заменят с "дружества по глава деветнадесета, раздел II от Закона за корпоративното подоходно облагане".
§ 24. Наименованието на глава седма се изменя така: "Преминаване от облагане с патентен данък към облагане по общия ред".
§ 25. Член 39 се изменя така:
"Облагане на доходите от патентна дейност по общия ред
Чл. 39. (1) Когато в рамките на текущата данъчна година отпаднат основанията за облагане с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси, доходите на физическите лица, включително едноличните търговци, за текущата данъчна година се облагат по общия ред на този закон.
(2) В случаите по ал. 1 физическите лица, включително едноличните търговци, не дължат авансови вноски за текущата година по смисъла на този закон.
(3) Когато в рамките на текущата данъчна година лицето се дерегистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на този закон за цялата данъчна година."
§ 26. Член 40 се изменя така:
"Приспадане на патентен данък
Чл. 40. (1) В случаите по чл. 39, ал. 1 от данъка върху общата годишна данъчна основа или от данъка върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се приспада:
1. дължимият патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси, или
2. внесеният патентен данък, когато до датата на подаване на декларацията за отпадане на основанията за облагане с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси лицето е внесло за текущата данъчна година патентен данък в по-висок размер от дължимия.
(2) Размерът на патентния данък по ал. 1 се удостоверява, като към годишната данъчна декларация по чл. 50 се прилагат:
1. документ, издаден от компетентната община - в случаите по ал. 1, т. 1, или
2. копия на документите, удостоверяващи внесения данък - в случаите по ал. 1, т. 2."
§ 27. Член 41 се отменя.
§ 28. В наименованието на част четвърта думата "размери" се заменя със "ставки".
§ 29. Член 42 се изменя така:
"Авансово удържане на данъка за доходи от трудови правоотношения
Чл. 42. (1) Авансовият данък за доходи от трудови правоотношения се определя от работодателя месечно на базата на месечна данъчна основа.
(2) Месечната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 24, начислен за съответния месец, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
(3) Месечната данъчна основа се намалява със:
1. данъчното облекчение за намалена работоспособност по чл. 18, ал. 2;
2. данъчното облекчение по чл. 19, ал. 2, когато сумите са удържани от работодателя при изплащане на дохода от трудово правоотношение.
(4) Размерът на дължимия данък се определя, като месечната данъчна основа по ал. 3 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
(5) Данъкът по ал. 4 се удържа от работодателя при окончателното изплащане на облагаемия доход, начислен за съответния месец.
(6) Когато през съответния месец са направени само частични плащания за този или за друг месец, работодателят внася данъка по ал. 4, определен върху брутния размер на сумата от частичните плащания.
(7) Внесеният от работодателя данък по ал. 6 не се удържа от частичното плащане, а се приспада от удържания данък по ал. 5.
(8) Алинея 6 не се прилага за частични плащания за съответния месец, когато пълният размер на начислените от работодателя доходи от трудово правоотношение за този месец е изплатен до края на следващия месец.
(9) Данъкът по ал. 1 - 8 се внася в сроковете и по реда на чл. 65 и 66."
§ 30. В чл. 43 ал. 1 и 2 се изменят така:
"(1) Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се - между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.
(2) Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто и се определя от:
1. предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване - платци на доходи от стопанска дейност;
2. придобилите доходите лица - в останалите случаи."
§ 31. В чл. 44 ал. 1 и 2 се изменят така:
"(1) Лице, придобило доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход по чл. 31 и осигурителните вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка.
(2) Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто."
§ 32. В чл. 45 се създават ал. 5 и 6:
"(5) Ако служебната бележка по ал. 1 не е поискана от работника/служителя до 31 януари следващата година, такава се издава при поискване и след определения в ал. 1 срок.
(6) Работодателят задължително издава и предоставя на работника/ служителя до 5 февруари следващата година служебната бележка по ал. 1, когато удържането/възстановяването по чл. 49, ал. 5 и 6 не е извършено до 31 януари."
§ 33. В наименованието на глава девета думата "Размер" се заменя с "Данъчни ставки".
§ 34. Член 46 се изменя така:
"Ставки на окончателния данък по глава шеста
Чл. 46. (1) Ставката на данъка е 10 на сто за доходите по чл. 37 и чл. 38, ал. 5, 8 и 10.
(2) Ставката на данъка е 7 на сто за доходите по чл. 38, ал. 8 в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка "Живот", който е 15 или повече години.
(3) Ставката на данъка е 5 на сто за доходите по чл. 38, ал. 1.
(4) Окончателният данък по глава шеста се удържа и внася в сроковете и по реда на чл. 65 - 68."
§ 35. Член 48 се изменя така:
"Определяне размера на данъка
Чл. 48. (1) Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа по чл. 17 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
(2) Размерът на данъка върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се определя, като годишната данъчна основа по чл. 28, ал. 2 се умножи по данъчна ставка 15 на сто.
(3) От определените по ал. 1 и 2 данъци се приспада данъкът, авансово удържан и/или внесен през данъчната година за съответния данък.
(4) От определения по ал. 1 данък се приспада и удържаният, съответно внесеният през данъчната година окончателен данък за доходи по чл. 37 на физическо лице, което за данъчната година се смята за местно физическо лице.
(5) Надвнесеният за данъчната година данък върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец може да се приспада от следващи авансови и годишни вноски за този данък, дължим от едноличния търговец. Когато се установи, че едноличният търговец без основание приспада данък, за невнесените авансови и годишни вноски се дължат лихви по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания."
§ 36. В чл. 49 се правят следните изменения:
1. В ал. 3 т. 2 думите "чл. 18, 20 и 21" се заменят с "чл. 18 и 20".
2. В ал. 4 т. 4 се отменя.
§ 37. В чл. 50 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за:
1. придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28;
2. придобитите през годината доходи по чл. 13, ал. 3 и за доходите, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси;
3. придобитите през годината доходи от дивиденти и ликвидационни дялове от източник в чужбина;
4. притежаваните акции и дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина."
2. В ал. 2 думите "подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа" се заменят с "по ал. 1, т. 1 и 2".
3. В ал. 4 думата "данъчната" се заменя с "годишната данъчна", а думите "както и документи, удостоверяващи внасянето на авансовия данък по чл. 43 и 44" се заличават.
4. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Местните физически лица прилагат към годишната данъчна декларация по ал. 1 удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава."
5. Създават се ал. 6, 7 и 8:
"(6) За доходи от източник в чужбина, при облагането на които съгласно действаща данъчна спогодба се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане "освобождаване с прогресия", местните физически лица могат да не представят удостоверение за размера на внесения данък по ал. 5.
(7) Лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, декларират с годишната данъчна декларация по ал. 1 дължимите и внесените данъци върху разходите по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
(8) Годишната данъчна декларация по ал. 1 за доходите на малолетните, непълнолетните и поставените под запрещение физически лица се подава от родителите, съответно настойниците или попечителите."
§ 38. В чл. 52 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2 думите "посочени в този закон" се заличават.
2. В т. 3 след думите "по чл. 38" се добавя "с изключение на доходите по чл. 50, ал. 1, т. 3".
§ 39. В чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) В случаите по чл. 50, ал. 8 годишната данъчна декларация се подава в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на малолетното, непълнолетното или поставеното под запрещение физическо лице."
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думите "ал. 1 - 2" се заменят с "ал. 1 - 3".
§ 40. В чл. 55, ал. 1 думата "начислени" се заменя с "начислени/изплатени".
§ 41. В чл. 56 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "в сроковете за внасяне на данъка по чл. 65 и 67" се заменят с "в срок до края на месеца, следващ тримесечието на внасяне на данъка".
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Данъчната декларация по чл. 55, ал. 1 се подава от лицето, придобило дохода, в срока за внасяне на данъка по чл. 67, ал. 1."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
§ 42. В глава единадесета раздел III "Данъчна декларация за облагане с окончателен годишен (патентен) данък" с чл. 59 - 61 се отменя.
§ 43. В чл. 65 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "чл. 37, ал. 1 - 9" се заменят с "чл. 37, ал. 1, т. 1 - 9" и след думите "начисляването на дохода" се добавя "от предприятието или изплащането на дохода от самоосигуряващото се лице".
2. В ал. 9 думите "начисляването на дохода по ал. 1" се заменят с "начисляването/изплащането на дохода по ал. 1".
§ 44. В глава дванадесета раздел III "Срокове и място за внасяне на окончателния годишен (патентен) данък" с чл. 69 и 70 се отменя.
§ 45. В чл. 73 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "различни от доходи от трудови правоотношения и пенсии" се заличават.
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) В справката по ал. 1 не се включват изплатените доходи от трудови правоотношения и от задължително социално осигуряване, както и доходите, подлежащи на деклариране по реда на чл. 55, ал. 1."
3. Досегашните ал. 2, 3 и 4 стават съответно ал. 3, 4 и 5.
§ 46. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 8 след думата "факторинг" се добавя "скрито разпределение на печалбата".
2. В т. 26:
а) буква "е" се изменя така:
"е) правоотношенията, свързани с наемане на работна сила от чуждестранно лице, когато трудът се полага на територията на страната, както и правоотношенията по наемане на работна сила на местно физическо лице от чуждестранно лице, когато трудът се полага извън територията на страната;";
б) създават се букви "ж" и "з":
"ж) правоотношенията между работодател по т. 27 и българско или чуждестранно физическо лице, когато тези правоотношения се установяват по договор за предоставяне на персонал между работодателя и трето лице;
з) правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия."
3. В т. 27 накрая се добавя "или е страна по договор за предоставяне на персонал от чуждестранно лице".
4. В т. 32 думите "ал. 10" се заменят с "ал. 11".
5. Точки 37 - 46 и 48 се отменят.
6. Създава се т. 51:
"51. "Недвижим жилищен имот" във връзка с прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 1 е недвижим имот, който към момента на продажбата или замяната може да служи за задоволяване на жилищни нужди."
§ 47. Приложението към глава седма се отменя.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 48. (1) С окончателен данък по чл. 38, ал. 8 се облага брутната сума на облагаемите доходи от застраховки "Живот", придобити на датата на изменение на застрахователния договор, за който е ползвано данъчно облекчение по реда на отменения Закон за облагане доходите на физическите лица (обн., ДВ, бр. 118 от 1997 г., бр. 35 от 1998 г. - Решение № 6 на Конституционния съд от 1998 г.; изм., бр. 71 и 153 от 1998 г., бр. 50, 103 и 111 от 1999 г., бр. 105 от 2000 г., бр. 110 от 2001 г., бр. 40, 45, 61 и 118 от 2002 г., бр. 42, 67, 95 и 112 от 2003 г., бр. 36, 37, 53, 70 и 108 от 2004 г., бр. 43, 102, 103 и 105 от 2005 г., бр. 17, 63 и 102 от 2006 г.; отм., бр. 95 от 2006 г.), в договор, за който не може да се ползва данъчно облекчение по чл. 19.
(2) Не се облагат с окончателен данък доходите по чл. 38, ал. 8, съответстващи на частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение по отменения Закон за облагане доходите на физическите лица.
§ 49. Предвидените в закона облекчения за трайно намалена работоспособност се ползват пожизнено, когато срокът в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК не е изтекъл към 31 декември 2004 г. и лицето е навършило 65-годишна възраст преди тази дата или в срока на експертното решение.
§ 50. (1) Доходите по чл. 33, ал. 3, за които датата на прехвърляне на собствеността е преди 1 януари 2007 г., се смятат за придобити на датата, определена в чл. 11, ал. 1.
(2) Доходите по чл. 33, ал. 11, за които датата на съдебното решение за прехвърляне е преди 1 януари 2007 г., се смятат за придобити на датата, определена в чл. 11, ал. 1.
§ 51. (1) За задълженията за окончателен годишен (патентен) данък, възникнали до 31 декември 2007 г. включително, се прилагат разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица или на отменения Закон за облагане доходите на физическите лица, като установяването, обезпечаването и събирането се извършват по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от органите на Националната агенция за приходите.
(2) Започналите към 31 декември 2007 г. производства по установяване, обезпечаване и събиране на задължения за окончателен годишен (патентен) данък се довършват от органите на Националната агенция за приходите.
§ 52. Законът влиза в сила от 1 януари 2008 г.
-------------------------
Законът е приет от 40-то Народно събрание на 17 декември 2007 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.