ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ ОТ НЕФТ И НЕФТОПРОДУКТИ (ДВ, БР. 9 ОТ 2003 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ ОТ НЕФТ И НЕФТОПРОДУКТИ (ДВ, БР. 9 ОТ 2003 Г.)
Обн. ДВ. бр.109 от 20 Декември 2007г.
§ 1. В чл. 3 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, които се създават и поддържат от Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", са частна държавна собственост, финансират се от държавния бюджет и се включват в общото количество от запаси по този закон. Покупките на задължителни запаси от Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" се извършват при условията и по реда на Закона за обществените поръчки, а продажбите - чрез лицензираните стокови борси."
2. В ал. 3 думите "Производителите и вносителите на нефтопродукти" се заменят със "Задължените лица".
§ 2. Член 4 се изменя така:
"Чл. 4. (1) Задължените лица изготвят и представят в Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ежемесечно до 15-о число:
1. справки за нивото, състоянието и местата за съхраняване на задължителните запаси по този закон за предходния календарен месец;
2. информация за количествата произведени и внесени при режим на внос нефт и нефтопродукти, както и за количествата нефт и нефтопродукти от вътрешнообщностни пристигания през предходния календарен месец.
(2) Задължените лица изготвят и представят в Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ежегодно до 25 февруари информация за количествата произведени, потребени за собствени цели и/или продадени за потребление на територията на страната нефт и нефтопродукти; за количествата внесени при режим на внос и изнесени при режим на износ, съответно за количествата нефт и нефтопродукти от вътрешнообщностни пристигания и изпращания, за наличните количества нефтопродукти към 1 януари и към 31 декември на предходната календарна година, за количествата, възложени за производство и преработка и потребените от тях и/или продадени за потребление на територията на страната, както и за извършените доставки по чл. 13, ал. 2 и 3 през предходната календарна година.
(3) Агенция "Митници" изготвя и представя в Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ежемесечно до 15-о число за предходния календарен месец и ежегодно до 15 февруари за предходната календарна година информация за количествата осъществен внос, износ, корабно и самолетно снабдяване на нефт и нефтопродукти по чл. 2, видовете нефтопродукти, вносителите/износителите, както и за количествата и видовете нефтопродукти, декларирани с акцизни декларации съгласно Закона за акцизите и данъчните складове и за данъчно задължените по тях лица.
(4) Министерството на икономиката и енергетиката изготвя и представя в Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ежемесечно до 15-о число за предходния календарен месец информация за резервите от нефтопродукти, които са поддържани от енергийните предприятия по реда на чл. 85, ал. 1 и чл. 128 от Закона за енергетиката, както и ежегодно до 15 февруари информация за нефтопродуктите, които ще бъдат поддържани през текущата календарна година.
(5) Националният статистически институт изготвя и представя в Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ежегодно до 15 февруари информация за количествата нефтопродукти, произведени на територията на страната, за количеството добит в страната нефт и за производителите през предходната календарна година.
(6) Националната агенция за приходите представя на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ежемесечно до 15-о число за предходния календарен месец и ежегодно до 15 февруари за предходната календарна година информация от системата Интрастат за вътрешнообщностните пристигания и изпращания на нефт и нефтопродукти по чл. 2 по видове и количества, както и за лицата, които са ги осъществили.
(7) Министерството на отбраната изготвя и представя в Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ежегодно до 15 февруари информация за количествата нефтопродукти, закупени през предходната календарна година за нуждите на Българската армия или за въоръжените сили на други държави или на международни организации, пребиваващи или преминаващи през територията на страната, както и за лицата, които са ги доставили.
(8) Информацията по ал. 3, 5, 6 и 7 се предоставя на хартиен и електронен носител при условията и по реда на Закона за защита на класифицираната информация.
(9) Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" представя ежемесечно на Европейската комисия статистическа справка за нивата на създадените от Република България задължителни запаси по категории нефтопродукти съгласно установените от комисията срокове и формат, както и доклад за запасите, съхранявани на собствена територия в полза на други държави - членки на Европейския съюз, и за собствените запаси, съхранявани в други държави - членки на Европейския съюз.
(10) Председателят на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" предоставя на министъра на икономиката и енергетиката и на министъра на държавната политика при бедствия и аварии по тяхно искане пълни данни относно нивото и състоянието на задължителните запаси и публикува ежемесечно в бюлетин на агенцията информация за тяхното текущо състояние."
§ 3. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 2 и 3 думите "по чл. 17, ал. 1 и 2" се заличават;
б) в т. 4 думите "производителите и вносителите на нефтопродукти" се заменят със "задължените лица";
в) точка 5 се изменя така:
"5. извършва проверка по документи и/или на място за изпълнение на задълженията по този закон от задължените лица и съхранителите на нефт и нефтопродукти;"
г) създава се т. 6:
"6. извършва проверки на техническото състояние и безопасната експлоатация на регистрираните по реда на чл. 21 складове за съхраняване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти."
2. В ал. 3:
а) в т. 3 след думата "регистрира" се добавя "и заличава регистрацията на";
б) в т. 4 думите "по чл. 17, ал. 1 и 2" се заличават.
3. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Водените от агенцията регистри се съхраняват на хартиен носител и се публикуват на нейната интернет страница. Регистрите са публични, като за изготвяне и предоставяне на справки по тях се заплащат държавни такси по тарифа, одобрена от Министерския съвет."
4. Създава се нова ал. 6:
"(6) Агенцията по вписванията предоставя при поискване информацията от базата данни на регистър БУЛСТАТ и търговския регистър, необходима за водените от агенцията регистри по този закон."
5. Досегашната ал. 6 става ал. 7.
§ 4. В чл. 7 се създава ал. 6:
"(6) Жалбата срещу акт по чл. 6, ал. 3, т. 4 не спира изпълнението му, освен ако съдът постанови друго."
§ 5. В чл. 9 се създават ал. 3 и 4:
"(3) Председателят на агенцията издава заповед за заличаване на регистрацията на склад въз основа на писмено искане от съхранителя или в случаите, предвидени в този закон.
(4) При заличаване на регистрацията на склад или при настъпване на обстоятелствата по чл. 24, ал. 1 съхранителят е длъжен да върне в агенцията издаденото удостоверение за регистрация в срок до три дни от уведомяването за заповедта или от датата, на която е настъпило обстоятелството."
§ 6. В чл. 10 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "Производителите и вносителите на нефтопродукти" се заменят със "Задължените лица".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Органите на прокуратурата, на Министерството на вътрешните работи, на Министерството на финансите, на Агенция "Митници", на Националния статистически институт, на Националната агенция за приходите и на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор в рамките на своята компетентност са длъжни да оказват съдействие на служителите на агенцията при отказване на достъп или при непредоставяне на информация по ал. 1."
§ 7. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "по чл. 17, ал. 1 и 2" се заличават.
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) В случай че задължено лице не е представило в агенцията информация по реда на чл. 4, ал. 2 в установения срок, председателят на агенцията определя нивото на задължителните запаси, които трябва да се създадат и поддържат, въз основа на данните, представени от Агенция "Митници", Националния статистически институт, Националната агенция за приходите и Министерството на отбраната."
3. Създава се ал. 3:
"(3) В случай на несъответствие между предоставената информация по реда на чл. 4, ал. 2 и постъпилата информация по реда на чл. 4, ал. 3, 5, 6 и 7 председателят на агенцията уведомява задълженото лице в 7-дневен срок да предостави допълнителна информация и доказателства. При непредоставяне на допълнителна информация нивото на задължителните запаси се определя съобразно ал. 2."
4. Досегашната ал. 2 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) Задължените лица са длъжни ежегодно до 30 април да приведат нивото на задължителните си запаси по категории нефтопродукти в съответствие с определеното им ниво по ал. 1, да ги вложат в складове, регистрирани по чл. 21, и да ги съхраняват до 30 април следващата календарна година, което се удостоверява със съответните складови записи."
§ 8. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) При изчисляване на среднодневното потребление на нефт и нефтопродукти по чл. 2 се вземат предвид:
1. произведените в страната количества, използвани за собствени нужди на производителя или продадени от него за потребление на територията на страната;
2. количествата, получени в резултат на договор за възлагане на производство и преработване, които са използвани от възложителя за собствени нужди или са продадени от него на територията на страната;
3. количествата, които вносителите на нефт и нефтопродукти са внесли в Република България с цел потребление за собствени нужди и/или за продажба на територията на страната;
4. количествата, получени от вътрешнообщностни пристигания с цел потребление за собствени нужди и/или за продажба на територията на страната.
(2) При изчисляване на среднодневното потребление не се вземат предвид количествата от производство, преработване, внос, вътрешнообщностни пристигания или производство от добит в страната нефт, които през предходната календарна година са били предназначени за:
1. Българската армия или за въоръжени сили на други държави или международни организации, пребиваващи или преминаващи през територията на страната в съответствие с Конституцията на Република България и действащото законодателство;
2. създаване, поддържане и/или възстановяване на военновременни запаси;
3. създаване, поддържане и/или възстановяване на задължителните запаси, установени с този закон;
4. създаване, поддържане и/или възстановяване на държавни резерви от горива;
5. бункерни доставки за мореходни плавателни съдове;
6. износ и/или вътрешнообщностни изпращания, включително горивото в резервоарите на въздухоплавателни и пътни транспортни средства, които напускат територията на страната."
2. В ал. 3 след думата "потребените" се добавя "и/или продадените от производство".
3. Създава се ал. 4:
"(4) Въз основа на изчисленото към 31 март среднодневно потребление за предходната календарна година председателят на агенцията разработва и предлага годишна програма за създаване, съхраняване, обновяване и финансиране на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, създавани и поддържани от агенцията, която се приема с решение на Министерския съвет."
§ 9. В чл. 15 се създават ал. 7 и 8:
"(7) Задължителни запаси по чл. 12, ал. 1 могат да се поддържат под формата на междинни технологични продукти само от производители на нефтопродукти, които в срок не по-късно от 15 април на съответната година подават в агенцията писмено искане. Към искането се прилага план за преработване на междинните технологични продукти с посочени срокове за предоставяне на крайни нефтопродукти в случаите на затрудняване на доставките.
(8) Поддържането на задължителни запаси по реда на ал. 3, 4, 5 и 6 се разрешава и количеството им се определя от председателя на агенцията в 7-дневен срок от постъпване на писмено искане от задължените лица, получено в агенцията не по-късно от 15 април на текущата календарна година. Разрешение може да бъде дадено и по-късно, ако е налице основателна причина за това. Отказът за издаване на разрешение подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс."
§ 10. Член 16 се изменя така:
"Чл. 16. Агенцията създава и поддържа 30-дневни задължителни запаси от нефт и нефтопродукти съгласно сроковете по § 3 от заключителните разпоредби и приетите от Министерския съвет годишни програми по чл. 13, ал. 4, които се определят на основата на среднодневното потребление на нефт и нефтопродукти на територията на страната през предходната календарна година."
§ 11. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) Всяко лице, което е произвеждало през предходната календарна година нефтопродукти, е длъжно да създаде, да съхранява, обновява и възстановява със свои средства и за своя сметка задължителни запаси в количество, пропорционално на потребеното от него и/или на продаденото от него количество нефтопродукти през предходната календарна година за потребление на територията на страната.
(2) Всяко лице, което е възлагало през предходната календарна година производството и преработването на нефтопродукти и е използвало за собствени нужди и/или е реализирало крайните нефтопродукти на националния пазар, е длъжно да създаде, да съхранява, обновява и възстановява със свои средства и за своя сметка задължителни запаси в количество, пропорционално на потребеното за свои нужди и/или продаденото от него количество нефтопродукти през предходната календарна година за потребление на територията на страната.
(3) Всяко лице, което е внасяло нефтопродукти през предходната календарна година, е длъжно да създаде, да съхранява, обновява и възстановява със свои средства и за своя сметка задължителни запаси в количество, пропорционално на внесеното от него количество нефтопродукти за собствено потребление и/или продажба с цел потребление на територията на страната през предходната календарна година.
(4) Всяко лице, което е осъществявало през предходната календарна година вътрешнообщностни пристигания на нефтопродукти, е длъжно да създаде, да съхранява, обновява и възстановява със свои средства и за своя сметка задължителни запаси в количество, пропорционално на количествата нефтопродукти от осъществените от него вътрешнообщностни пристигания за собствено потребление и/или продажба с цел потребление на територията на страната.
(5) Съхраняването на запасите по ал. 1 - 4 може да се извършва само в складове, регистрирани по реда на чл. 21.
(6) Агенцията съхранява задължителните запаси от нефт и нефтопродукти по този закон в собствени складове, които отговарят на общите задължителни технически изисквания за безопасност и експлоатация по чл. 6, ал. 3, т. 2, и в складове, регистрирани по реда на чл. 21.
(7) Задълженията по ал. 1 - 4 се смятат за изпълнени, ако определеното от агенцията ниво на задължителни запаси се съхранява в публичен склад, регистриран по реда на чл. 21, под формата на количества нефтопродукти - собственост на задълженото по този закон лице, и/или които са му предоставени по договор за заем и за които има издаден складов запис.
(8) Задължените лица, които са предали по договор за заем количества нефт и нефтопродукти, представляващи тяхна собственост, които се намират в складове, регистрирани по чл. 21, не могат да отчитат тези количества за изпълнение на собствените си задължения по този закон.
(9) Всяко задължено лице е длъжно постоянно да държи запаса, за който има задължения по ал. 1 - 8, и да се разпорежда с него само въз основа на издадено разпореждане за ползване и в съответствие с това разпореждане.
(10) Всеки съхранител е длъжен по всяко време да държи запаса, за който е поел задължение за съхраняване, да не се разпорежда с него и да го освобождава само след писмено разпореждане на председателя на агенцията.
(11) Договорите по ал. 7 не могат да се прекратяват при затрудняване на доставките. В тези случаи се допуска само корекция на величината на съхраняваното количество в съответствие с разпореждането на председателя на агенцията.
(12) В случай че задължено лице преустанови дейността си по производство, преработване, внос или вътрешнообщностни пристигания на нефтопродукти през годината, в която е възникнало задължението му, или през текущата година, задължението да съхранява определеното му с разпореждане на председателя на агенцията ниво на задължителен запас остава в сила до 30 април на годината, следваща годината на определяне на това ниво."
§ 12. Създават се чл. 17а и 17б:
"Чл. 17а. (1) Определените нива на задължителни запаси по категории нефтопродукти за съответната година могат да се създават и поддържат и в друга държава - членка на Европейския съюз, въз основа на индивидуално споразумение между Министерския съвет на Република България и правителството на другата държава.
(2) Споразумението по ал. 1 трябва да отговаря на следните условия:
1. предмет на споразумението да са суров нефт и нефтопродукти по чл. 2, като се посочат конкретните видове и тяхното количество;
2. да е посочено местоположението на складовете и/или компаниите, съхраняващи запасите;
3. да включва правила, условия и процедури за поддържане, проверка и идентифициране на запасите, за гарантиране на тяхната наличност и достъпа до тях при затрудняване на доставките;
4. да е за неопределено време с възможност за едностранно прекратяване, като съдържа клауза, че в случай на затрудняване на доставките едностранното прекратяване не може да се прилага до преодоляване на затрудняването.
(3) Задължено лице може въз основа на споразумението по ал. 1 да създаде определените му запаси в складове на трето лице в другата държава - членка на Европейския съюз, при следните условия:
1. задълженото лице да има договор със складодържателя, който му позволява придобиване на запасите в срока на действие на договора при фиксирана в него методология за определяне на цената;
2. срокът на договора с третото лице да е не по-кратък от 90 дни;
3. в договора да са посочени местоположението на складовете, в които се съхраняват запасите, както и видовете и количествата нефтопродукти, съхранявани във всеки от складовете;
4. третото лице - складодържател, да гарантира постоянна фактическа наличност на запасите до изтичане срока на договора.
(4) Проектът на споразумението се съгласува предварително с Европейската комисия. След подписване на споразумението екземпляр от него се изпраща на Европейската комисия.
Чл. 17б. (1) Количествата нефт и нефтопродукти по този закон трябва да отговарят по качество на изискванията на нормативните актове и българските стандарти.
(2) При промяна на изискванията за качеството на съхраняваните нефт и нефтопродукти в случай на възстановяване след разпореждане за ползване или при обновяване задължените лица и съхранителите са длъжни да влагат количества до достигане на определените нива с качество съгласно съответните изисквания.
(3) Обновяването на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, съхранявани от задължените лица, се извършва от тях съобразно нормативно определените технологии след съгласуване с председателя на агенцията и се доказва със съответните документи, като при необходимост се извършва и проверка на място от упълномощени служители на агенцията.
(4) Обновяването на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, съхранявани от агенцията, се извършва от нея съобразно нормативно определените технологии и съгласно приетата от Министерския съвет годишна програма по чл. 13, ал. 4."
§ 13. В чл. 19 думите "ал. 4" се заменят с "ал. 6".
§ 14. В чл. 21 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея се правят следните изменения и допълнения:
а) точка 1 се изменя така:
"1. нотариален акт или друг документ за вещни права върху склада, или нотариално заверен договор за наем със срок на действие не по-кратък от 18 календарни месеца от датата на подаване на искането - в случай че лицето, което ще бъде съхранител, ползва склада по договор за наем;";
б) в т. 6 накрая се добавя "или по съответното законодателство на друга държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство";
в) създава се нова т. 8:
"8. актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето, което ще бъде съхранител;";
г) създават се т. 9 - 16:
"9. копие на документ за единен идентификационен код на лицето, което ще бъде съхранител, когато е регистрирано по българското законодателство;
10. удостоверение, че лицето, което ще бъде съхранител, не е в производство по несъстоятелност;
11. удостоверение, че лицето, което ще бъде съхранител, не е в ликвидация;
12. удостоверение, че лицето, което ще бъде съхранител, няма задължения по смисъла на чл. 87, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
13. декларация за проектната, действителната и неоперативната вместимост на склада по утвърден от председателя на агенцията образец;
14. нотариално заверено пълномощно - в случай че подалият искането е упълномощено лице;
15. технологична схема, на която са обозначени номерата на складовете;
16. декларация за наличието на разрешително по чл. 104, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда;";
д) досегашната т. 8 става т. 17.
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Документите по ал. 1, т. 8 - 12 се представят и от собственика на склада - в случай че съхранителят не е собственик.
(3) Не се допуска в склад, регистриран за определен вид нефтопродукт, съхраняването на друг вид нефтопродукт, различен от този по регистрацията."
§ 15. Член 22 се изменя така:
"Чл. 22. (1) Председателят на агенцията може със заповед да заличи регистрацията по чл. 21:
1. ако са представени неверни данни, които са послужили като основание за регистрацията;
2. когато съхранител е обявен в ликвидация или спрямо него е открито производство по несъстоятелност;
3. когато при проверка се установи, че складът не отговаря на общите задължителни технически изисквания и на изискванията за безопасност и експлоатация по чл. 6, ал. 3, т. 2 и/или по друг нормативен акт;
4. при други нарушения на този закон или на други нормативни актове, уреждащи съхраняването на нефт и нефтопродукти.
(2) Председателят на агенцията изменя със заповед вписаните в регистъра на складовете данни при настъпили промени в обстоятелствата по чл. 21, когато те не са в нарушение на закона. При промяна на данните в регистъра на складовете се дължи държавна такса в размер, определен с тарифата по чл. 20, за извършените вписвания и се издава ново удостоверение в зависимост от характера на настъпилите промени.
(3) В случай на заличаване на регистрация на склад задължените лица са длъжни в 30-дневен срок от уведомяването за заповедта да вложат количествата задължителен запас в друг склад, регистриран по реда на чл. 21. Уведомяването се извършва по реда на чл. 61 от Административнопроцесуалния кодекс.
(4) Заповедта за заличаване на регистрация на склад се мотивира и подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс, като жалбата не спира нейното изпълнение, освен ако съдът постанови друго."
§ 16. Член 23 се изменя така:
"Чл. 23. (1) При приемане на нефт и нефтопродукти, представляващи задължителни запаси по този закон, съхранителят е длъжен да издаде на задълженото лице складов запис за влог на нефт, междинни технологични продукти за получаване на горива или крайни готови нефтопродукти.
(2) Складовият запис е ценна книга на заповед, с която се доказва тяхното влагане като задължителни запаси по този закон. Съхранителят издава складови записи за всяко вложено количество до размера на регистрираната си вместимост.
(3) Складов запис, издаден за количества, съхранявани в склад, който не е регистриран по реда на чл. 21, е недействителен.
(4) Складовият запис се издава въз основа на вписване в складовия регистър на съответния публичен склад и се състои от стоков запис и заложен запис. Стоковият и заложният запис са ценни книги на заповед.
(5) Двете части на складовия запис по ал. 1 трябва да съдържат освен реквизитите по чл. 577, ал. 2 от Търговския закон и:
1. наименованието "Складов запис за влог на нефт, междинни технологични продукти за получаване на горива или крайни готови нефтопродукти";
2. регистрационен номер на склада и дата на вписването му в регистъра на складовете;
3. номер и дата на декларацията за съответствие съгласно Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол (обн., ДВ, бр. 66 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 69 и 78 от 2005 г., бр. 40 от 2006 г., бр. 76 от 2007 г.);
4. срок за пазене на вложените в публичния склад задължителни запаси, вписани в складовия запис.
(6) Складовите регистри на публичните складове за съхраняване на нефт и нефтопродукти по този закон се водят по реда, определен с наредбата по чл. 574, ал. 2 от Търговския закон.
(7) В случай че срокът на складовия запис изтича преди 30 април на календарната година, следваща годината, в която е определено нивото на задължителни запаси на съответното задължено лице, то е длъжно да представи складов запис за съхраняване в същия или в нов регистриран по чл. 21 склад за същите по вид и количество запаси не по-късно от 14 дни преди изтичането на срока на стария складов запис.
(8) Складовият запис, както и неговите съставни части не могат да бъдат джиросвани, освен за залог за обезпечаване на банков кредит за закупуване на нефтопродукти и за допълване на определеното от председателя на агенцията ниво на задължителните запаси, което трябва да бъде поддържано от задължените лица, а количествата нефтопродукти, представляващи задължителни запаси, не могат да служат като гаранция, обезпечаваща предоставяне на кредит по договор за залог, освен при обезпечаване на банкови кредити за закупуване на нефтопродукти, за допълване и поддържане на определеното от председателя на агенцията ниво на задължителните запаси.
(9) Складовият запис се издава по образец, утвърден от председателя на агенцията, и се отпечатва съобразно условията и реда за отпечатване на ценни книжа.
(10) В случай че физическо или юридическо лице загуби качеството си на съхранител по този закон, то е длъжно да върне в агенцията непопълнените и попълнените складови записи в срок до три работни дни от датата на уведомлението за заличаване."
§ 17. Член 24 се изменя така:
"Чл. 24. (1) Задължените лица и съхранителите на нефт и нефтопродукти са длъжни да уведомяват председателя на агенцията в 14-дневен срок за:
1. всяко извършено преобразуване (вливане, сливане, разделяне или отделяне), за сделки с предприятие, както и за промени в управителните органи на юридическото лице;
2. всички промени относно седалището, адреса на управление, адреса и лицата за кореспонденция.
(2) Съхранителите на нефт и нефтопродукти по този закон, които са регистрирали складове по реда на чл. 21, са длъжни да уведомяват председателя на агенцията за всеки случай на влагане и изтегляне на нефт или нефтопродукти. Уведомлението се отправя писмено или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис най-късно в работния ден, следващ деня на изтеглянето или влагането.
(3) Съхранителите са длъжни да уведомяват председателя на агенцията в 14-дневен срок за всяко извършено от тях разпореждане със складовете, които са регистрирани по реда на чл. 21 (включително при сделка с предприятието, в което са включени).
(4) Задължените лица и съхранителите не могат да преместват задължителните запаси от един регистриран по чл. 21 склад в друг, освен в случаите по чл. 22, ал. 3, или с писмено разрешение от председателя на агенцията въз основа на мотивирано писмено искане. В случай на бедствие, авария или друго непредвидимо събитие, което може да доведе до унищожаване или повреждане на нефт и нефтопродукти, задълженото лице или съхранителят може да премести застрашените задължителни запаси в друг склад, регистриран по чл. 21, за което незабавно уведомява председателя на агенцията. За всяко преместване се издава нов складов запис и се отправя уведомление за влагане и изтегляне на нефтопродуктите съгласно ал. 2.
(5) Министерството на икономиката и енергетиката уведомява председателя на агенцията за всеки случай на ползване на запасите от нефтопродукти от енергийните предприятия по чл. 85, ал. 1 и чл. 128 от Закона за енергетиката и за сроковете на тяхното възстановяване. Уведомлението се отправя писмено или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис най-късно два работни дни след изтеглянето."
§ 18. Член 25 се изменя така:
"Чл. 25. (1) Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" прилага мерки в случаи на затрудняване на доставките от нефт и нефтопродукти в страната.
(2) При установяване на признаци за затрудняване на доставките от нефт и нефтопродукти в страната председателят на агенцията уведомява министъра на икономиката и енергетиката и министъра на държавната политика при бедствия и аварии, които отправят искане до Европейската комисия за свикване на консултации между държавите - членки на Европейския съюз.
(3) Председателят на агенцията или упълномощени от него длъжностни лица участват в консултациите, свиквани от Европейската комисия, по въпроси, свързани със задължителните запаси от нефт и нефтопродукти.
(4) Във връзка с резултатите от проведените консултации председателят на агенцията съгласувано с министъра на икономиката и енергетиката и министъра на държавната политика при бедствия и аварии предприема действия за намаляване на негативните ефекти от затрудняване на доставките от нефт и нефтопродукти.
(5) За предприемането на действията по ал. 4 председателят на агенцията издава разпореждане за ползването на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти за всеки отделен случай на установени признаци за затрудняване на доставките в страната. Разпореждането е общо и валидно за всички задължени лица и съхранители.
(6) Разпореждането за ползване на задължителни запаси представлява разрешение за временно намаляване нивото на задължителните запаси под 90 дни. То включва реквизитите, предвидени в Административнопроцесуалния кодекс, както и:
1. вида и количеството на нефта и нефтопродуктите, за които се издава разпореждането за ползване;
2. продължителността на ползването;
3. крайния срок за възстановяване на използваните задължителни запаси.
(7) При промяна на обстоятелствата председателят на агенцията съгласувано с министъра на икономиката и енергетиката и министъра на държавната политика при бедствия и аварии може да отмени или измени разпореждането за ползване на задължителни запаси по този закон.
(8) Разпореждането за ползване на задължителните запаси не подлежи на обжалване, влиза в сила от датата на издаването му и подлежи на незабавно изпълнение.
(9) Изпълнението на разпореждането на председателя на агенцията за ползване на задължителни запаси се контролира от длъжностните лица по чл. 31, ал. 1 по документи и/или на място.
(10) Председателят на агенцията чрез министъра на икономиката и енергетиката и министъра на държавната политика при бедствия и аварии информира Министерския съвет и Европейската комисия за предприетите мерки за намеса и преодоляване на негативните ефекти от затрудняване на доставките от нефт и нефтопродукти."
§ 19. Създават се чл. 25а и 25б:
"Чл. 25а. (1) Задължителните запаси по този закон не могат да се ползват преди провеждането на консултациите по чл. 25, ал. 2.
(2) В неотложни случаи или за задоволяване на незначителни местни нужди задължителните запаси по този закон могат да бъдат ползвани до степен, при която се намаляват под задължителния минимум, и преди консултациите по чл. 25, ал. 2.
(3) Председателят на агенцията издава разпореждане за неотложни случаи или за задоволяване на незначителни местни нужди след съгласуване с министъра на икономиката и енергетиката и с министъра на държавната политика при бедствия и аварии.
Чл. 25б. (1) При всички случаи на ползване на задължителните запаси по реда на чл. 25 и 25а председателят на агенцията чрез министъра на икономиката и енергетиката и министъра на държавната политика при бедствия и аварии незабавно информира Европейската комисия за:
1. датата, на която запасите са паднали под задължителния минимум;
2. причините, наложили ползването;
3. мерките за възстановяване на запасите до задължителния минимум, когато е необходимо.
(2) По реда на ал. 1 при възможност се дава и оценка за евентуалното развитие на ситуацията по отношение на запасите за времето, през което те остават под задължителния минимум."
§ 20. Член 26 се изменя така:
"Чл. 26. Задължителните запаси от нефт и нефтопродукти се използват в следната последователност:
1. задължителните запаси на задължените лица;
2. задължителните запаси на агенцията след изчерпване на запасите по т. 1."
§ 21. Член 27 се изменя така:
"Чл. 27. (1) Създадените по реда на този закон задължителни запаси от задължените лица се ползват съобразно разпореждането на председателя на агенцията по чл. 25, ал. 6.
(2) Запасите, създадени и съхранявани от задължените лица, се продават от тях на едро или на крайни потребители на пазарен принцип."
§ 22. Създава се чл. 27а:
"Чл. 27а. Задължените лица, които не изпълнят разпореждане на председателя на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" по раздел III, дължат на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" стойността на непредоставеното за ползване количество нефтопродукти по борсови цени към датата на разпореждането."
§ 23. В чл. 28 в текста преди т. 1 думите "министърът на енергетиката и енергийните ресурси" се заменят с "енергетиката и министърът на държавната политика при бедствия и аварии".
§ 24. Член 29 се изменя така:
"Чл. 29. (1) Възстановяването на задължителните запаси от задължените лица се извършва на пазарен принцип и в срок, определен с разпореждането на председателя на агенцията по чл. 25, ал. 6.
(2) Възстановяването на задължителните запаси, създавани и поддържани от агенцията, се извършва в срок, определен със заповед на председателя на агенцията.
(3) Срокът за възстановяване по ал. 1 или 2 не може да надвишава срока, който е бил определен с акт на Европейската комисия."
§ 25. В чл. 31 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 накрая се добавя "включително в данъчни складове по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове";
б) създава се т. 9:
"9. да издават задължителни предписания и да следят за изпълнението им."
2. Създава се ал. 5:
"(5) В случай че инспекторите и/или упълномощените служители на агенцията не могат да открият законен представител на задължено лице или на съхранител на нефт, поради което се възпрепятства изпълнението на контролните им функции, те могат да поискат от съответния районен съд да назначи негов особен представител, който да го представлява пред държавните органи."
§ 26. В чл. 33, изречение второ след думата "инспекторът" се добавя "или упълномощеният служител".
§ 27. В чл. 34 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 в текста преди т. 1 думите "7-дневен" се заменят с "14-дневен".
2. В ал. 3 числото "7" се заменя с "14".
3. Създава се нова ал. 5:
"(5) Когато нарушителят не се яви за съставяне на акт за констатиране на нарушение, актът се изпраща за връчване от органите на съответната община или кметство, които са длъжни да уведомят нарушителя срещу разписка за депозирания акт и в 14-дневен срок от датата на получаването му да го връчат. При неявяване на нарушителя актът се подписва от оправомощено длъжностно лице от общината или кметството и не се връчва."
4. Създава се ал. 6:
"(6) След връщане на акта в агенцията се издава наказателно постановление, което влиза в сила от деня на издаването му."
5. Досегашната ал. 5 става ал. 7.
§ 28. Член 36 се изменя така:
"Чл. 36. (1) Който наруши разпоредбите на чл. 12, ал. 4, чл. 17, ал. 1 - 5, чл. 19, чл. 22, ал. 3 и чл. 29, ал. 1, се наказва с глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица съответно се налага имуществена санкция, от 15 000 до 150 000 лв.
(2) Когато нарушението на чл. 12, ал. 4 се състои в забавяне на изпълнението до 30 дни след установения срок, размерът на глобата или имуществената санкция е от 1000 до 15 000 лв.
(3) Съхранител на нефт и нефтопродукти, който не изпълни или допусне да не бъдат изпълнени задълженията по чл. 21, ал. 3 и чл. 23, ал. 1, се наказва с глоба или с имуществена санкция от 500 до 1000 лв."
§ 29. Член 37 се изменя така:
"Чл. 37. Който не изпълни или допусне да не бъдат изпълнени задълженията по чл. 17, ал. 9 и 10, чл. 23, ал. 8 и чл. 27, ал. 1 и 2, се наказва с глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица съответно се налага имуществена санкция, в размер 500 лв. за всеки тон нефт и нефтопродукти, но не по-малко от 150 000 лв."
§ 30. Член 38 се изменя така:
"Чл. 38. (1) Който не окаже съдействие при извършване на проверка, възпрепятства нейното извършване, не изпълни задължителни предписания на инспекторите и/или упълномощените служители на агенцията или допусне такива действия, се наказва с глоба от 500 до 15 000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция от 5000 до 150 000 лв.
(2) Който не представи информация по чл. 4, ал. 1 и 2 и чл. 24, ал. 1, 2 и 3 или предостави невярна, неточна или непълна информация, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция от 1000 до 10 000 лв.
(3) При повторно извършено нарушение по ал. 1 наказанието е глоба от 1000 до 30 000 лв., съответно имуществена санкция от 10 000 до 300 000 лв., а по ал. 2 - глоба от 1000 до 10 000 лв., съответно имуществена санкция от 2000 до 20 000 лв."
§ 31. В допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Наименованието "Допълнителна разпоредба" се изменя така: "Допълнителни разпоредби".
2. В § 1:
а) в т. 1 думите "Затрудняване на доставките" е" се заменят с "Признаци за затрудняване на доставките" са";
б) в т. 2 думата "произвеждащо" се заменя с "което произвежда и/или е произвеждало през предходната календарна година";
в) в т. 3 след думата "осъществява" се добавя "и/или е осъществявало", а след думата "внос" се добавя "през предходната календарна година";
г) създават се т. 8 - 20:
"8. "Задължено лице" е лице, което по силата на чл. 17, ал. 1, 2, 3 или 4 е длъжно да създава, съхранява, обновява и възстановява със свои средства и за своя сметка задължителни запаси от нефт и нефтопродукти.
9. "Затрудняване на доставките на нефт и нефтопродукти" представлява всяко затруднение, дори временно, водещо до намаляване на доставките от горива или до съществено повишаване на цената им на световния пазар, което може да причини сериозни смущения в икономическата и стопанската дейност на страната и/или Европейската общност.
10. "Вътрешнообщностни пристигания" са доставки на нефт и нефтопродукти, представляващи пристигания по смисъла на чл. 8 от Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки.
11. "Вътрешнообщностни изпращания" са доставки на нефт и нефтопродукти, представляващи изпращания по смисъла на чл. 9 от Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки.
12. "Склад" е всеки отделен стационарен резервоар и прилежащата му инфраструктура и съоръжения, предназначен за съхраняване на нефт, междинни технологични продукти за получаване на горива и крайни готови нефтопродукти, без тръбопровод, резервоар на въздухоплавателно и шосейно транспортно средство, пътна и железопътна цистерна и цистерна на търговец на дребно (бензиностанция).
13. "Създаване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти" е дейност по тяхното закупуване, доставяне, приемане за съхранение съгласно изискванията на този закон или предоставяне по договор за заем и/или договор за влог с цел достигане на определеното ниво съгласно чл. 12, ал. 1 и § 3 от заключителните разпоредби.
14. "Съхраняване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти" е дейност по тяхното поддържане при подходящи технологични условия в състояние на готовност за ползването им.
15. "Обновяване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти" е дейност по замяна в съответното количество и качество на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, поддържани от задължените лица и от Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", преди изтичане срока на съхранението им или в изпълнение на изискванията на нормативни актове и стандарти, без да се нарушават определените нива.
16. "Възстановяване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти" е дейност по тяхното закупуване, доставка, приемане или предоставяне по договор за заем и/или влог с цел достигане на определеното ниво съгласно чл. 12, ал. 1 и § 3 от заключителните разпоредби след тяхното ползване по реда на чл. 25 - 28.
17. "Ползване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти" е дейност на задължено лице или съхранител, с която той употребява по предназначение задължителни запаси от нефт и нефтопродукти, променяйки тяхното състояние, или извършва разпоредителна сделка с тях в полза на трето лице.
18. "Неотложни случаи" са ситуации, при които е необходимо спешно ползване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти за преодоляване на последствията от бедствия, аварии, катастрофи или други извънредни събития на територията на страната.
19. "Незначителни местни нужди" са нужди, които възникват в резултат на временни технологични затруднения на територията на страната и удовлетворяването им няма да се отрази съществено върху общото количество задължителни запаси от нефт и нефтопродукти и върху възстановяването на задължителния минимум.
20. "Задължителен минимум" е количеството нефт и нефтопродукти, необходимо за достигане на определените нива съгласно § 3 от заключителните разпоредби."
3. Създава се § 1а:
"§ 1а. Този закон въвежда разпоредбите на:
1. Директива 73/238/ЕИО на Съвета относно мерките за намаляване на последиците от затрудненията при доставката на суров нефт и нефтопродукти.
2. Директива 2006/67/ЕО на Съвета относно налагането на задължение на държавите членки да поддържат минимални запаси от суров петрол и/или петролни продукти."
Допълнителни разпоредби
§ 32. Навсякъде в закона думите "производителите и вносителите на нефтопродукти" и "производител или вносител на нефтопродукти" се заменят съответно със "задължените лица" и "задължено лице".
Заключителни разпоредби
§ 33. В Закона за акцизите и данъчните складове (обн., ДВ, бр. 91 от 2005 г.; изм., бр. 105 от 2005 г., бр. 30, 34, 63, 81, 105 и 108 от 2006 г., бр. 31 от 2007 г.) в чл. 102 се създава ал. 5:
"(5) Контролът върху задължителните запаси от нефт и нефтопродукти в данъчните складове се осъществява и от лицата по чл. 30, ал. 1 от Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти."
-------------------------
Законът е приет от 40-то Народно събрание на 11 декември 2007 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.