Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 95 от 9.XII

НАРЕДБА ЗА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗАПИСВАНИЯТА В СЧЕТОВОДСТВОТО НА ПРЕДПРИЯТИЯТА И СТОПАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

 

НАРЕДБА ЗА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗАПИСВАНИЯТА В СЧЕТОВОДСТВОТО НА ПРЕДПРИЯТИЯТА И СТОПАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

Обн. ДВ. бр.5 от 16 Януари 1951г., отм. ДВ. бр.95 от 9 Декември 1969г.

Отменена с чл. 202 от Наредба за счетоводнта отчетност - ДВ, бр. 95 от 9 декември 1969 г., в сила от 01.01.1970 г.


І. За задължителното водене на счетоводството

1. Държавните и кооперативните предприятия и стопански организации (с изключение на ТКЗС, за които важат специални разпореждания), както и предприятията на самоиздръжка на обществените организации, са задължени да водят счетоводство за своята стопанска дейност, в съгласие с настоящата наредба.

2. Предприятията или организациите на самоиздръжка (стопанска сметка), действуваща с разрешение на Министерския съвет, респ. на съответния народен съвет или на основание устав (наредба), водят счетоводство по двойната система с отделен баланс.

Капиталовложенията се отчитат в самостоятелен баланс или в баланса на основната дейност, по реда, установен от министъра на финансите.

3. В случаите, непредвидени в т. 2 от настоящата наредба, воденето на счетоводството по двойната система с отделен баланс се допуска само с разрешение на съответното министерство или централно учреждение.

Министърът на финансите може да задължава и други предприятия, необхванати в т. т. 1 и 2 на настоящата наредба, да водят счетоводство по двойната система, като при съставяне на баланса спазват глава II от наредбата за счетоводните отчети и баланси на предприятията и стопанските организации.

4. Предприятията и стопанските организации водят счетоводство въз основа на сметкопланове и инструкции или ръководства по тяхното приложение, одобрени от Министерството на финансите.


II. Счетоводни документи

5. Основание за счетоводните записвания са надлежно оформените оправдателни документи (Незабавно след извършването на операцията (плащане пари, приемане авансови отчети, начисляване работната заплата и т. п.), всички парични документи и приложения към тях (касови, банкови, авансови отчети, наряди и други документи по изплащане или начисляване на работната заплата) подлежат на задължително погасяване със специален печат и дата).

Оправдателните документи се съставят в момента на извършване на операцията и съдържат следните задължителни за всеки документ реквизити:

а) название на документа ("приходен ордер", "разходен ордер", "товарителница", "сметкофактура", "акт" и пр.);

б) название и адрес на предприятието или организацията, съставител на документа;

в) посочване на страните, участвували в извършването на стопанската операция, оформена в дадения документ;

г) място и дата на съставяне документа;

д) съдържание на стопанската операция и нейното основание;

е) количествено и ценностно парично изражение на операцията (измерители на операцията) и

ж) подписи на лицата, отговорни за операцията и за правилното й оформяне в документа.

Останалите реквизити се определят от характера на документираните стопански операции.

6. Записванията в документите могат да се извършват с мастило, химически молив или на пишеща машина.

Забележка. Министерствата и централните ведомства установяват списъка на документите или отделните им реквизити, които се попълват само с мастило.

7. В документите - както в текстовата част, така и в цифровите данни, не се допускат задрасквания, изтривания и т. п.

Грешките в документите се изправят с мастило като се зачертава неправилния текст или сума и се написва над зачеркнатото новия, правилния текст или сума.

Зачертаването се извършва с една черта, така щото да може да се прочете зачеркнатото.

За всяко изправление на грешки в документа трябва да бъде написана специална бележка в същия документ, потвърдено с подписите на лицата, подписали документа.

Забележка. В касовите и банковите платежни документи (чекове, платежни нареждания и др.) поправки не се допускат. Това не се отнася до поправките, които нанасят Б. н. банка и Б. и. банка във връзка с произвеждания от тях контрол.

8. Всички документи, които служат като основание за счетоводните записвания, трябва да се представят в счетоводството по реда и в сроковете, установени от главния (старшия) счетоводител на предприятието или организацията.

9. Постъпващите в счетоводството документи се подлагат на проверка, след което се приемат за осчетоводяване. Приетите за осчетоводяване документи се оформяват със счетоводни статии, които могат да се съставят, както за отделни първични документи, така и за група документи, систематизирани по еднородност на операциите.

10. Счетоводните статии се оформят с подписа на главния (старшия) счетоводител или неговия заместник на отделни бланки или върху самите документи по следната форма:



МЕМОРИАЛЕН ОРДЕР (ОПЕРАЦИОННА БЕЛЕЖКА)
№ .......
Да се запише за месец ......... 19 ... год.
Основание (посочване на документа или съдържанието на записването) По дебита на сметка По кредита на сметка Сума
       
"..............." ...........................19 ... г.
Главен (старши) счетоводител: ............................................................. (подпис)
Приложение ..... листа.

11. Посочването на сметките в мемориалния ордер се извършва в зависимост от характера на операциите в форма на кореспонденция:

а) една сметка по дебита и една сметка по кредита (проста статия) или

б) една сметка по дебита и няколко сметки по кредита или обратно - една сметка по кредита и няколко сметки по дебита (сложна статия).

12. В мемориалните ордери, както и в счетоводните регистри, вместо текстуално наименование на кореспондиращите сметки, допуска се посочването на номерата им.

13. Всички мемориални ордери, преди записването им в счетоводните сметки, трябва да бъдат номерирани последователно според хронологическата им регистрация, съгласно указанията в т. 5 на настоящата наредба. При това, върху първичните документи, приложени към мемориалните ордери, се отбелязва: "Към мемориален ордер № ... (дата), лист на приложението № ...".


III. Счетоводни регистри

14. Записванията в счетоводството се извършват по пътя на:

а) хронологична регистрация на стопанските операции по реда на последователното им оформяване в мемориални ордери и б) систематична регистрация - чрез групировка на стопанските операции в синтетични (главни) сметки и аналитични (спомагателни) сметки, в съответствие утвърдения сметкоплан.

Записванията в регистрите на синтетичното и аналитичното отчитане трябва, по правило, да се извършват в деня на съставяне счетоводната статия.

15. Хронологичното записване (с изключение на случаите, предвидени в т. 17 от настоящата наредба) се води отделно от синтетичното в специална книга "Регистрационен дневник" по следната форма:



Поредни номера на мемориалните ордери Дата на ордерите Суми на мемориалните ордери
     


Мемориалните ордери ежемесечно да се номерират с № 1.

В края на месеца се извършва сбор на сумите по всички мемориални ордери, регистрирани за изтеклия месец.

16. Записванията по синтетичните сметки се водят в книгата за синтетичното отчитане (главната книга), подвързана или на отделни листа, съдържаща следните данни: дата, номер на мемориалния ордер, суми на оборотите по дебита и кредита на всяка сметка, според кореспондиращите с нея сметки.

17. В предприятията и организациите, за които одобреният по установения ред сметкоплан съдържа неголям брой сметки, се допуска с разрешение на съответните министерства или централни учреждения съчетаване на хронологичната регистрация на мемориалните ордери с записванията по синтетичните сметки в една книга "дневник-главна". Тази книга съдържа следните реквизити: пореден номер на мемориалния ордер, дата на мемориалния ордер, кратко съдържание на записванията, суми на оборота по мемориалните ордери общо, както и по дебита и кредита на всяка сметка.

18. В края на месеца в книгата за синтетичното отчитане (главната книга) се правят сборове на оборотите за дадения отчетен месец - по дебита и кредита на всяка сметка и поотделно на кореспондиращите с нея сметки.

В дневник-малката книга се изнасят сборовете на оборотите - за месеца, общо, както и по дебита и кредита на всяка сметка.

19. Аналитичните (спомагателните) сметки се водят и книги или на карти (свободни листове).

Отчитането на наличните пари в касата се води задължително в книга (касова книга).

Въпросът за прилагане на книги или карти (свободни листове) по отношение на аналитичните сметки (изключая касовата книга) се решава по усмотрение на съответното министерство или ведомство.

20. Всяка счетоводна книга, преди започване на записванията, се прошнурова и в нея се номерират всички страници (листове и др.), като на гърба на последната страница се прави заверка с подписите на ръководителя и главния счетоводител:

В настоящата книга са номерирани всичко ... страници (листове).

Подписите се скрепят с кръгъл печат на предприятието или организацията.

21. Върху подвързията на счетоводната книга се написва задължително:

а) наименованието на предприятието или организацията;

б) номерът и наименованието на синтетичната сметка за дадена книга и

в) отчетната година.

Всяка счетоводна книга, освен това, трябва да има азбучен указател на съдържащите се в нея сметки.

22. При водене аналитичните (спомагателните) сметки на карти (свободни листове), всяка новооткривана сметка се регистрира в особен "Указател на картите", по следната форма:


Указател за картите по сметка №.... "....."
(наименование на синтетичната сметка)
Поредни номера на картите за аналитичните сметки Наименование на аналитичните Дата на откриване на картите №№ на откритите страници
       


Забележка. Указател за картите се открива отделно на всяка синтетична (главна) сметка.

23. Регистрите (картите) за аналитичното отчитане трябва да съдържат минимум следните задължителни реквизити:

а) дата и номер на мемориалния ордер;

б) кратък текст на записването;

в) сума в парично изражение, а в регистрите за отчитане основните средства и стоково-материалните ценности, освен това, и количеството в натурално изражение и

г) номер на кореспондиращата сметка.

Забележка. Записванията в регистрите за отчитане стоково-материалните ценности само в парично изражение се допускат със съгласие на Министерството на финансите.

24. Записванията в счетоводните регистри се извършват с мастило. Записванията с химически молив се допускат за едновременно получаване отпечатък чрез индигова хартия.

25. Счетоводните записвания могат да се извършват ръчно и посредством счетоводни машини.

Редът за прилагане счетоводни машини в счетоводството на предприятията и организациите се установява от съответното министерство и други централни учреждения.

26. В края на всеки месец по всички сметки на аналитичното отчитане трябва да се изнесат на отделен ред сборовете на оборотите за дадения месец.

27. Счетоводните регистри трябва да се водят грижливо без зачерквания и изтривания, без надписи отстрани, както и без прибавки над и под редовете и в междините между записванията.

Изправленията на грешките и опущенията се извършват при строго спазване на т. 32 от настоящата наредба.

28. При откриване на нова страница за продължаване записванията по дадена сметка се отбелязва номера на страницата в регистъра на картите или в указателя на счетоводната книга.

Продължаването на нова страница незавършените за отчетния месец записвания се извършва чрез пренос (транспорт) на непълния месечен оборот, който се показва на последния ред на използуваната и на първия ред на започнатата страница. При това се отбелязва: "На ... стр." и "от ... стр.".

29. В края на всеки месец, преди съставянето на счетоводния баланс, по данните от оборотните ведомости се сверяват сборовете на оборотите по синтетичните (главните) сметки и "Регистрационния дневник", както и сборовете и салдата на аналитичните сметки с обединяващите ги синтетични сметки.

Оборотните ведомости трябва да се съставят ежемесечно:

а) една - за оборотите на всички синтетични сметки и

б) отделни - за оборотите за всяка група аналитични сметки, обединявани от съответни синтетични сметки.

30. Като основание за съставяне счетоводния баланс служат само сумите на салдата (остатъците), изведени в оборотните ведомости, които са сверени по реда, указан в т. 29, с оборотите по синтетичните и аналитичните сметки.

31. Като основание за съставяне сводните (сборните) баланси и отчети служат проверените и одобрените по надлежния ред баланси и отчети на висшестоящите предприятия, поделения и т. п.

Сумирането от висшестоящите организации на счетоводните данни на всички влизащи в състава им предприятия и поделения, се извършва чрез регистрация и групиране на тези данни в специални отчетни таблици.

Задължителните реквизити на сводните отчетни таблици са:

а) наименование на сводната отчетна таблица;

б) отчетен период, обхванат от сводната отчетна таблица;

в) списък на предприятията и поделенията, отчетните данни на които са включени в сводната отчетна таблица;

г) суми и количества (в парични и натурални изражения);

д) сборове по всеки показател (по съставните му части) на сводната отчетна таблица и

е) подпис на лицето, съставило сводната отчетна таблица.

32. Изправлението на грешките, открити в счетоводните записвания през текущата счетоводна година, се извършва по следния ред:

а) при откриване на грешка за даден отчетен период до момента на представяне счетоводния баланс, ако за изправлението й не се изисква изменение на мемориалния ордер, грешката се изправя чрез зачертаваме с тънка черта на неправилната сума и текст така, че да може да се чете зачеркнатото, и написване над зачеркнатото в необходимите случаи на правилната сума и текст. Едновременно се написва бележка на полето на съответния ред с надписа на главния (старшия) счетоводител: "Поправено";

б) при откриване на грешно записване до момента на представяне счетоводния баланс, предизвикано от грешка в мемориалния ордер, това погрешно записване, в зависимост от характера му, се изправя или с допълнителна счетоводна статия, или с особена счетоводна статия по способа "Червено сторно". Точно така се изправят и грешки във всички случаи когато те са открити в счетоводството за този отчетен период, за който баланса е вече представен;

в) допълнителните счетоводни статии за изправяне на грешките, както и специалните статии по способа "Червено сторно", задължително се оформяват с мемориални ордери, в които, освен предвидените в точка 10 реквизити, се посочва номера и датата на счетоводната статия, поправена чрез дадения мемориален ордер.

Забележка. Редът за изправяне грешните записвания при машинния способ на отчитане се установява специално от съответното министерство или централно учреждение.

33. След изтичане на отчетната година и съставяне на приключителния баланс счетоводните регистри (книги, карти, свободни листа) се приключват чрез изваждане на сборовете по всяка сметка (синтетична и аналитична) и изнасяне сумата на салдото на противоположната й страна: дебитното - в кредит, а кредитното - в дебит.

За новата отчетна година счетоводните регистри за синтетичните и аналитичните сметки се откриват със сумите на салдата в пълно съответствие с представения приключителен баланс за изтеклата година, съставен въз основа на приключителните записвания на съответните регистри.

Ако висшестоящата организация, при одобряване на годишния отчет е извършила известни поправки в приключителния баланс, то на основание съответното писмено разпореждане, тези поправки се нанасят:

а) в счетоводните регистри на миналата година - чрез изправителни счетоводни статии и

б) в счетоводните регистри на текущата година - чрез изменение на началните салда, по способа, посочен в п. "а" на т. 32.


IV. Съхраняване на счетоводните документи, регистри и отчети

34. След изтичане на всеки отчетен месец всички мемориални ордери (заедно с отнасящите се към тях документи) трябва да бъдат подредени в последователен ред по номера и подвързани. На подвързията се надписва: а) наименованието на предприятието или организацията и на отдела; б) наименованието и поредния номер на папката (делото), започвайки от началото на годината; в) отчетния период - година и месец; г) началният и последният номер на мемориалните ордери и д) количество на листовете в делото.

Касовите ордери се подвързват отделно от мемориалните ордери, групирани по прихода и по разхода на последователната и нарастваща номерация от началото на годината, започвайки с № 1.

35. Счетоводните документи трябва да се съхраняват в специални помещения или шкафове, в строг ред, под отговорността на главния (старшия) счетоводител и на лицето, определено от него.

По същия начин трябва да се съхраняват оборотните ведомости, сводните отчетни таблици, счетоводните баланси с всички приложения и счетоводните регистри за минали години.

Забележка. Счетоводните регистри, водени на карти (свободни листа), се предават на съхранение, подвързани заедно със съответните регистри на картите.

36. Приетите на съхранение счетоводни дела (подвързани папки) се завеждат в специална "Архивна книга", която се води по следната форма:



Дата на приемане и съхранение №№ на папките (делата) Наименование на делата Година и месец Съдържание Брой на листата Забележка
        От №    
        До №    
             


37. Предаването на папки от счетоводната архива се извършва само с писмено разрешение на главния (старшия) счетоводител.

Изземването на счетоводни документи, счетоводни регистри и т. п. по искане на съдебно-следствените органи може да се извършва на основание писмено разпореждане на тези органи, с разрешение на ръководителя на предприятието или организацията. За иззетите папки (дела) или отделни документи се прави бележка в архивната книга, а на самото място на иззетите документи се поставя лист с бележка за справка.

Изземването на счетоводни документи, счетоводни регистри и т. п. от органите на финансовия контрол се извършва по реда на закона за финансовия контрол.

38. В случай на изгубване или унищожаване на счетоводни документи, счетоводни регистри и т. п., ръководителят на предприятието или организацията е длъжен да оформи факта на пропадането със съответен акт и да съобщи писмено за това на органите на милицията.

39. В счетоводната архива делата се съхраняват в течение на 10 години, ако не са предвидени по-дълги срокове, по други закони. След изтичане на сроковете за съхраняване на делата, последните се предават срещу документ по установения ред за държавната архива. Документите, които установяват предаването на делата, се съхраняват в счетоводната архива.

В архивната книга на съответните редове в графата "забележка" се отбелязва предаването на делата, като се посочват номерата на съответните документи.

40. Възлага се на министъра на финансите да дава тълкователни разпоредби по прилагането на настоящата наредба.

41. Настоящата наредба влиза в сила от 1 януари 1951 г.


Промени настройката на бисквитките