Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 100 от 26.XII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 70 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 18 ДЕКЕМВРИ 1980 Г. ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА УСЛОВИЯТА ЗА ПОДГОТОВКА И РЕАЛИЗАЦИЯ НА МЛАДЕЖТА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 70 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 18 ДЕКЕМВРИ 1980 Г. ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА УСЛОВИЯТА ЗА ПОДГОТОВКА И РЕАЛИЗАЦИЯ НА МЛАДЕЖТА

Обн. ДВ. бр.100 от 26 Декември 1980г., отм. ДВ. бр.18 от 5 Март 1991г.

Отменено с § 2 от Постановление № 36 на Министерския съвет от 1 март 1991 г. за изменение и допълнение на Постановление № 8 на Министерския съвет от 1991 г. за либерализиране на цените и социалната защита на населението - ДВ, бр. 18 от 5 март 1991 г., в сила от 05.03.1991 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) По-нататъшното подобряване на условията за пълноценна подготовка и ефективна социална реализация на младежта е първостепенна задача на държавните и стопанските органи и организации.

(2) Министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на народните съвети, стопанските, научните и други организации и техните поделения да изпълняват задълженията си, произтичащи от Дългосрочните програми, приети от Националната комсомолска конференция, и от това постановление, като съгласувано със съответните органи на Димитровския комунистически младежки съюз приемат програми за подготовката и реализацията на младежта и ежегодно осигуряват с плановете за социално-икономическото развитие тяхното изпълнение.

(3) Ръководителите на държавните органи и организации по предходната алинея упражняват системен контрол и отговарят за изпълнението на тези програми.

(4) Държавният комитет за планиране съгласувано с ЦК на ДКМС да утвърди и периодично да актуализира система от показатели, по които държавните органи и организации по ал. 2 да планират дейността за подобряване на условията за подготовка и реализация на младежта в труда, за техническо и научно творчество, за културна изява, спорт, туризъм и отдих на младежта и на социално-битовите условия на младите хора и младите семейства в отраслов и териториален разрез.


Чл. 2. Министърът на финансите съгласувано с ЦК на ДКМС до края на 1980 г. да издаде наредба, която в съответствие с новия икономически подход да уреди финансирането на дейността за по-нататъшно подобряване на условията за пълноценна подготовка и ефективна социална реализация на младежта от съответните фондове на държавните органи и организации по ал. 2 на предходния член и да разшири възможностите на трудовите колективи и комсомолските организации да увеличават своя принос в планомерното решаване на младежките проблеми и със средства, получени от доброволни трудови акции и други мероприятия.


Чл. 3. (1) Комитетът по архитектура и благоустройство, Министерството на народната просвета, Комитетът за култура и други заинтересувани министерства, ведомства и организации съгласувано с Държавния комитет за планиране, Министерството на финансите, Комитета по труда и работната заплата, Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз, Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централния съвет на Българския туристически съюз да разработят и до 31 август 1981 г. да предложат за утвърждаване в Съвета за териториално и селищно устройство дългосрочни нормативи за подобряване на материалните условия за подготовка и реализация на младежта по типове и категории селищни системи.

(2) С тези нормативи да се осигури до края на осмата петилетка създаването на младежки клубове и лека спортна база за масово ползуване в селищата и жилищните микрорайони чрез обединяване усилията на народните съвети, комитетите на ДКМС, на различни ведомства и организации при проектирането, строителството и използуването на обществени сгради с многофункционално предназначение и чрез преустройство на културни домове, читалища, квартални клубове и др. с оглед използуването им за младежки дейности.


Чл. 4. Комитетът по единна система за социална информация съгласувано с Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз и други заинтересувани ведомства до края на 1980 г. да организира набирането на социална информация за младежта и отчетността по показателите за планиране на подготовката и реализацията на младежта.


Чл. 5. Научните организации и висшите учебни заведения по предложение на Научноизследователския институт за младежта при ЦК на ДКМС да включват в плановете си научни разработки по проблемите на младежта. Държавният комитет за наука и технически прогрес ежегодно с плана да осигурява необходимите средства за тази цел.


Чл. 6. (1) Ръководителите на стопанските, научните и други организации и на техните поделения най-малко веднъж в годината да информират комсомолските дружества и организации и младежките колективи за реализирането на програмите, приети в изпълнение на чл. 1, ал. 2.

(2) Комитетът по труда и работната заплата да внесе съответни изменения в Наредбата за атестиране с оглед ръководните кадри да се оценяват и за работата им с младежта.


Чл. 7. (1) Ръководствата на стопанските, научните и други организации и на техните поделения по предложение на комитетите на ДКМС изграждат младежки трудови колективи и съдействуват за развитието им като школа за комунистическо възпитание на младите работници и служители, като образци за социалистическа организация на труда, като звена за внедряване на челния опит и постиженията на научнотехническия прогрес, за интелектуализиране на дейностите и повишаване на квалификацията и професионалното майсторство. Изграждането на тези колективи става при условие, че 2/3 от състава им са младежи до 30-годишна възраст (за специалисти с висше образование - до 35 години).

(2) Младежките трудови колективи могат да бъдат разформирани след съгласуване със съответния комитет на ДКМС.


Чл. 8. Комитетът по труда и работната заплата и Министерството на народната просвета съгласувано с Централния съвет на Българските професионални съюзи и Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз до 31 март 1981 г. да извършат налагащите се изменения в реда за получаване на разреди от работниците с оглед:

1. изпитът на учащите се и военнослужещите за получаване на разред по специалността да се провежда в стопанските организации, техните поделения и войсковите поделения, а полученият разред да се зачита при постъпване на работа;

2. на работници - първенци в националните и окръжните конкурси-състезания по професии, с постоянни високи производствени резултати, ръководителите на стопанските организации или поделения, в които те работят, по предложение на Централната (окръжната) комисия за провеждане на конкурса-състезание, съгласувано с комитета на ДКМС в стопанската организация или поделение, определят по-висок разред, ако извършената на конкурса работа отговаря на този разред.


Чл. 9. (1) Министерствата и другите ведомства съгласувано с Комитета по труда и работната заплата и Министерството на народната просвета да определят до 31 март 1981 г. организациите, дейностите и длъжностите, където да работят учащи се в съответствие с Наредбата за реда и условията, при които учащите се могат да работят в свободното от учение време, и начина за заплащане на техния труд (ДВ, бр. 37 от 1975 г.).

(2) Бюрата по работната сила към народните съвети ежегодно към 1 януари да уточняват местата на територията на общините, където могат да работят учащи се по реда на предходната алинея, и съвместно с общинските (районните) комитети на ДКМС да насочват кандидатите на работа с подходящи условия и режим на труд, отговарящи на възрастовите особености и характера на обучението им.


Чл. 10. (1) Строително-монтажните комбинати и другите строителни организации, извършващи жилищно строителство, по предложение на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет и съответно на окръжните комитети и на Софийския градски комитет на ДКМС организират чрез подходящи форми труда на младежите в изграждането на жилища за млади семейства с участието на:

1. младежи, които са поели задължение за временна работа в строителството до 18 месеца с трудов договор;

2. млади работници, служители, студенти, ученици и др., организирани от комитетите на ДКМС;

3. необходимия брой висококвалифицирани строителни работници от тези строителни организации.

(2) Времетраенето и другите условия за участие на младежите, които са поели задължение за временна работа в строителството съгласно т. 1 на предходната алинея, се определят от изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет и от строително-монтажните организации по предложение съответно на окръжните комитети и на Софийския градски комитет на ДКМС.


Чл. 11. Строително-монтажните комбинати и другите строителни организации съгласувано с окръжните комитети и със Софийския градски комитет на ДКМС организират предварителни курсове за квалификация по необходимите за съответната строителна организация професии и провеждат изпити за получаване на разред. Курсовете са без откъсване от производството и в извън установеното работно време на организациите, в които работят младежите, желаещи да постъпят на временна работа в строителството по чл. 10, ал. 1, т. 1.


Чл. 12. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет съвместно с окръжните комитети и със Софийския градски комитет на ДКМС ежегодно в рамките на плановете им за жилищно строителство определят броя на жилищата по общини (райони) по чл. 3, ал. 1, т. 3 и 7 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища (обн., ДВ, бр. 24 от 1978 г.; изм. и доп., бр. 76 от 1978 г., бр. 52, 73 и 99 от 1979 г., бр. 72 от 1980 г.; попр., бр. 80 от 1980 г.), които ще се изграждат по реда на чл. 10 от това постановление. Тези жилища не се включват във фонд "Млади новобрачни семейства".


Чл. 13. Стопанските, научните и други организации и техните поделения със съгласието на трудовия колектив, в който се числят младежите (цех, бригада, звено и др.), могат да разрешат неплатен служебен отпуск до 18 месеца за участие в строителството по чл. 10, ал. 1, т. 1.


Чл. 14. (1) Младежите, желаещи да работят по реда на чл. 10, ал. 1, т. 1, подават молба в общинския (районния) народен съвет до комисията по чл. 12, ал. 1 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища, ако отговарят на следните условия:

1. категоризирани са като нуждаещи по реда на Наредбата за разпределяне и продажба на жилища (за градовете, където се прилага чл. 1 от Постановление № 47 на Министерския съвет от 1980 г. - ДВ, бр. 72 от 1980 г.; попр., бр. 80 от 1980 г., тези младежи следва да са категоризирани в I, II и III група по чл. 11, ал. 1 от тази наредба);

2. получили са разрешение за неплатен служебен отпуск по реда на чл. 13;

3. получили са квалификация най-малко втори разред по строителна специалност;

4. семейни са и не са навършили 30-годишна възраст към деня на подаване на молбата.

(2) Молба за получаване на жилища по чл. 12 могат да подават до същата комисия и строителни работници, отговарящи на условията по точки 1, 3 и 4 на предходната алинея.


Чл. 15. (1) Комисиите по чл. 12, ал. 1 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища съгласувано с общинските (районните) комитети на ДКМС, въз основа на молбите съставят по условията, предвидени в чл. 11 и чл. 16 от същата наредба, поименен списък на младежите, които ще бъдат настанени в жилищата по чл. 12 от това постановление в съответствие с нормите за жилищно задоволяване, установени в чл. 23, ал. 1, т. 2, 3 и 4 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища.

(2) Жилищните нужди на включените в списъците по предходната алинея младежи се задоволяват съобразно техните искания по реда на чл. 16, ал. 2, т. 1 или 2 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища от народните съвети най-късно 6 месеца след приключване на работата им в строителството.


Чл. 16. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет по предложение на съответните строителни организации, съгласувано с окръжните комитети и със Софийския градски комитет на ДКМС, лишават от правото да получат жилище по този ред младежите, които не изпълняват задълженията си по трудовия договор и другите условия, определени по реда на чл. 10, ал. 2 през времето, когато са на работа в строителството по чл. 10, ал. 1, т. 1.


Чл. 17. За жилищностроителни кооперации, образувани от млади новобрачни семейства по чл. 3 от Постановление № 47 на Министерския съвет от 1980 г. (ДВ, бр. 72 от 1980 г.; попр., бр. 80 от 1980 г.), се предоставят с предимство строителни материали и механизация, когато се изграждат по стопански начин.


Чл. 18. Аграрно-промишлените комплекси и изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети могат да закупуват жилища от неизползувания жилищен фонд, да ги ремонтират и предоставят за настаняване на привлечени на работа в селищната система младежи и млади семейства.


Чл. 19. За подобряване жилищните условия на младите семейства и за осъществяване на ефикасен контрол по изпълнението на плана за строителството на такива жилища по чл. 12, 17 и 18, както и за фонд "Млади новобрачни семейства" Държавният комитет за планиране и Министерството на строителството и строителните материали съгласувано с Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз да приемат ежегодни програми, в това число и по окръзи, като част от Националната програма за жилищно строителство.


Чл. 20. (1) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет като единни инвеститори съгласувано съответно с окръжните комитети и със Софийския градски комитет на ДКМС да включват в отделен ред в плана и да утвърждават поименно обектите за база за младежки дейности, които ще се изграждат, реконструират или модернизират.

(2) Министерството на строителството и строителните материали и другите ведомства ежегодно с плановете на строително-монтажните организации да осигуряват изпълнител за строителство на младежка база по предложение на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет, съответно на окръжните комитети и на Софийския градски комитет на ДКМС.

(3) Изпълнителните комитети на народните съвети съгласувано със съответните комитети на ДКМС осигуряват необходимите материали, техника, проекти и техническо ръководство за изграждане на база за младежки дейности по стопански начин с доброволен младежки труд.

(4) Изпълнителните комитети на народните съвети отговарят за състоянието и развитието на базата за младежки дейности, като осигуряват нейния ремонт, обзавеждане и стопанска издръжка.

(5) Изпълнителните комитети на народните съвети могат да извършват чрез стопанските предприятия "Благоустройство и комунално стопанство" и работата по поддържане, ремонт и разширяване на базата за младежки дейности със сметна стойност до 100 хил. лв. предимно в малките населени места и жилищните микрорайони, като ползуват труда и на временно привлечени младежи и бригадири. Трудовите възнаграждения да се изплащат от фонд "Работна заплата" за несписъчния състав, в това число "Други контингенти" на окръжния народен съвет или със средства, осигурени по реда на чл. 2.

(6) Изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети по предложение на съответните комитети на ДКМС до края на 1981 г. да поемат издръжката на изоставени или неизползувани ефективно обекти и съоръжения, които могат да бъдат пригодени за база за младежки дейности.

(7) Средствата за издръжка на дейността, за фонд "Работна заплата" и за държавното обществено осигуряване, както и необходимият щат за младежките домове и клубове и пионерските домове се осигуряват от ЦК на ДКМС.


Чл. 21. (1) Министерствата, другите ведомства, стопанските организации и техните поделения извършват строителство, модернизация, реконструкция и ремонт на своята база за младежки дейности, осигуряват нейното обзавеждане и издръжка и съгласуват с изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети и общинските (районните) комитети на ДКМС нейното изграждане, предназначение и използуване.

(2) Изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети съгласувано с общинските (районните) комитети на ДКМС координират работата на стопанските и научните организации и техните поделения по изграждането, модернизацията, реконструкцията и ремонта на базата за младежки дейности и нейното обзавеждане и издръжка.


Чл. 22. Министерствата, другите ведомства, стопанските организации и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет да предвиждат в новоизграждащите се жилищни и учебни комплекси и стопански обекти и строителството на база за младежки дейности съобразно дългосрочните нормативи по чл. 3, ал. 1, като осигуряват необходимите лимити и средства. Генералните сметки на обектите да не се утвърждават, ако не е предвидено изграждането на младежка база.


Чл. 23. Държавният комитет за планиране и Министерството на строителството и строителните материали съгласувано с ЦК на ДКМС до 31 май 1981 г. да внесат изменения в Наредбата за временното строителство и строителството при зимни условия с оглед част от капиталните вложения за временно строителство да се насочат към изграждане на база за младежите, участвуващи в строителството, както и да се създадат възможности за използуване на временни сгради след приключване на строителството за младежки дейности.


Чл. 24. (1) Помещенията и другата база на младежките домове и клубовете, народните читалища, домовете на културата, кварталните клубове и младежката база, собственост на обществените, стопанските, научните и други организации и техните поделения, се използуват от младежта по утвърден от общинския (районния) комитет на ДКМС ред, който предварително се съгласува със заинтересуваните организации.

(2) Базата, подходяща за младежки дейности, се предоставя по договор на комсомолските организации за провеждане на политически, културно-масови и спортни мероприятия с младежта - срещу заплащане на действителните разходи, направени по време на мероприятието или безплатно. При организиране на забавно-увеселителните мероприятия с платен вход за ползуване на базата се заплаща минимален наем.


Чл. 25. Централният комитет, окръжните и общинските комитети на ДКМС и техните поделения съгласувано с териториалните комплекси "Култура" могат да организират самостоятелно забавно-увеселителни мероприятия, спектакли и др. с платен или безплатен вход с изключение на концерти, като заплащат съответните разходи и възнаграждения.


Чл. 26. (1) Министерството на леката промишленост, Комитетът за култура, Министерството на народната просвета и Държавният комитет за наука и технически прогрес съгласувано с Централния комитет на ДКМС да финансират научноизследователската дейност по проблемите на функционалността и възпитателната ефективност на детски играчки и техническите пособия за децата и младежта.

(2) Министерството на леката промишленост съгласувано с ЦК на ДКМС до 31 март 1981 г. да утвърди програма за осмата петилетка за внедряване в производството на съвременни детски играчки, технически и спортно-туристически пособия, младежка мода и др.


Чл. 27. (1) Министерството на електрониката и електротехниката и Министерството на леката промишленост да организират до 1982 г. производство на техника за оборудване на младежки дискотеки, електронни и други развлекателни игри, подходящи за използуване в младежките домове и клубове.

(2) Министерството на външната търговия и Министерството на вътрешната търговия и услугите по заявки на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на ЦК на ДКМС ежегодно с плановете за внос на стоки за ширпотреба да осигуряват доставка и на висококачествени съвременни технически средства, музикални инструменти, кино- и фототехника, апаратура и пионерски атрибути за пълноценно организиране на дейността по комунистическото възпитание, културния отдих, техническото и научното творчество и спортно-туристическата дейност на младежта и децата.

(3) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет съгласувано със съответните комитети на ДКМС да категоризират сладкарниците и бюфетите в младежките клубове в последните две категории на новите технико-икономически изисквания съобразно тяхната съоръженост и оборудване.

(4) Министерството на вътрешната търговия и услугите съгласувано с Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз да издаде до 31 март 1981 г. наредба за реда в търговските обекти в младежките домове и клубове.


Чл. 28. Централният съвет на Българските професионални съюзи, министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на народните съвети, обществените, стопанските, научните и други организации и техните поделения при създаване на нова почивна база и реконструкция, модернизация и разширяване на съществуващата да осигуряват с предимство условия за годишен отдих и краткосрочни почивки на млади семейства с деца в съответствие с чл. 8 от Постановление № 18 на Министерския съвет от 1977 г. (ДВ, бр. 26 от 1977 г.).


Чл. 29. Органите за държавен и народен контрол с участието на комсомолските контролни органи да упражняват системен контрол за изпълнението на това постановление.


Допълнителни разпоредби

§ 1. База за младежки дейности (младежка база) по смисъла на постановлението са специално построените за целта младежки домове и клубове, комсомолски стаи, помещения за техническо и научно творчество на младежта, пионерски домове и пионерски стаи, станции на младите техници и младите агробиолози, съоръжения за масова физкултура и спорт, детски и спортни площадки, младежки и пионерски почивни станции, лагери и лагер-школи и др., които по предназначение служат за младежки дейности.


§ 2. База, подходяща за младежки дейности, по смисъла на постановлението е базата на министерствата, другите ведомства, народните съвети, обществените, стопанските, научните и други организации и техните поделения, която може да бъде използувана за провеждане на младежки мероприятия - заведения за обществено хранене и столове, дискотеки и сладкарници, културни домове и клубове, читалища, спортни обекти и съоръжения, водни и морски бази, почивни домове, туристически хижи и друга база, която може да се използува за тази цел.


Заключителни разпоредби

§ 3. В Постановление № 70 на Министерския съвет от 1976 г. (ДВ, бр. 70 от 1976 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Член 1 се изменя така:

"Чл. 1. Младежкото бригадирско движение е форма за доброволно полагане на колективен общественополезен труд от младежите и девойките под ръководството на Димитровския комунистически младежки съюз с цел да се осъществява комунистическото възпитание на младото поколение и да се решават икономически и социални задачи."

2. Член 2 се изменя така:

"Чл. 2. Министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на народните съвети и стопанските организации активно съдействуват на Димитровския комунистически младежки съюз за постигане целите на младежкото бригадирско движение."

3. Член 3 се изменя така:

"Чл. 3. (1) Младежкото бригадирско движение обхваща национални, окръжни и местни младежки трудови бригади, които се организират:

1. в извън учебно време - за ученици и студенти, предимно от незаетите в лятна производствена практика или стаж. Продължителността на смените на тези бригади е до 20 работни дни. Учащите се от средните професионално-технически училища и техникумите и от инженерно-техническите специалности на висшите и полувисшите учебни заведения се включват в тези бригади предимно в поделенията на стопанските организации, където има приложение изучаваната от тях специалност, при условие, че им е нужна допълнителна работна ръка за сезона, установено по съответния ред;

2. в учебно време - за ученици и студенти (пролетни и есенни бригади). Участието в тях се включва в учебните планове като общественополезен труд и неговата продължителност в рамките на една учебна година е до 20 учебни дни - за учениците, и до 30 - за студентите и учащите се в учебни заведения с приемане след XI клас. Димитровският комунистически младежки съюз съвместно с органите на Министерството на народната просвета организира и ръководи тези бригади.

(2) При условията на това постановление Димитровският комунистически младежки съюз със съдействието на заинтересуваните министерства, други ведомства, народните съвети и организациите може да организира младежки трудови бригади и от:

1. млади работници, служители и кооператори, на които се осигурява съответен служебен отпуск при условията и по реда на действуващите нормативни актове;

2. студенти, прекъснали образованието си при условията на чл. 58, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за висшето образование (обн., ДВ, бр. 75 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 29 от 1975 г.);

3. учащи се по време на производствената им практика или стаж (специализирани бригади). Тези бригади се организират съвместно с органите на Министерството на народната просвета."

4. В чл. 4 се правят следните изменения:

а. Алинея 1 се изменя така:

"Чл. 4. (1) Ръководствата на организациите, които използуват бригадирски труд, са длъжни да създават необходимите условия за най-ефективното му оползотворяване и за спазване изискванията на хигиената и безопасността на труда, както и за професионалното обучение на бригадирите."

б. Алинея 3 се изменя така:

"(3) На бригадирите не се възлага тежък, вреден или опасен за здравето им труд, а на бригадирите до 18-годишна възраст - и нощен труд."

5. Член 5 се изменя така:

"Чл. 5. На Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз, Комитета по труда и работната заплата и Министерството на народната просвета се предоставя оперативното координиране на планирането, разпределянето и използуването на бригадирския труд. Те установяват реда за разработване на ежегодни програми от изпълнителките комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет, съответно на окръжните комитети и на Софийския градски комитет на ДКМС. Въз основа на тези програми заместник-председател на Министерския съвет утвърждава Национална програма за организация на бригадирския труд, която включва обектите на националните, окръжните и местните младежки бригади."

6. Член 6 се изменя така:

"Чл. 6. Министерствата, другите ведомства и стопанските организации сключват договори за сътрудничество с Централния комитет, съответно с окръжните и общинските комитети на ДКМС, за организация на бригадирския труд в съответствие с програмата по предходния член."

7. Член 7 се изменя така:

"Чл. 7. (1) Младежките трудови бригади се организират въз основа на договор между комитетите на ДКМС и организациите, ползуващи бригадирски труд. В тези договори се определят конкретните задължения и отговорности на страните с оглед постигане на високовъзпитателно въздействие и икономическа ефективност от бригадирския труд.

(2) Договорът се сключва на основата на нормирана планова задача за съответната продукция и видове работа."

8. Член 8 се изменя така:

"Чл. 8. На ръководителите на младежките бригади се осигурява платен служебен отпуск. Тези ръководители се определят от комитетите на ДКМС съгласувано със съответните училищни и административни ръководства, където са на постоянна работа."

9. В чл. 9, ал. 1 думите "1,50 лева" се заменят с "2 лева", а след думите "търговска отстъпка" се добавя следният текст: "За поевтиняване на храната може да се използуват средства от фонд "Социално-битови и културни мероприятия", постъпления от помощни стопанства и др. Когато стопанските организации не разполагат с необходимата база за осигуряване топла храна на бригадирите, да използуват заведенията за обществено хранене на столови начала."

10. В чл. 10 се правят следните изменения:

а. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Трудът на бригадирите се оценява по установените трудови норми и тарифни ставки за съответния вид работа, като за бригадирите от 16- до 18- годишна възраст трудовите норми се коригират според продължителността на установения работен ден и за намалената интензивност общо с 15 на сто при шестдневна работна седмица и общо с 22 на сто при петдневна работна седмица."

б. Създават се следните нови алинеи 5 и 6:

"(5) Трудовото възнаграждение на бригадирите се определя на базата на извършената работа и приетите в съответните организации разценки за тази работа, съответно повишени с процента на корекцията на трудовите норми съгласно ал. 2 на този член, при запазване размера на тарифната ставка за пълен работен ден за съответния разред и вид работа.

(6) В случаите, когато бригадирите изявят желание цялото им възнаграждение или част от него да се внесе във фондове за значими и важни за младежта и децата цели, организациите, ползували бригадирски труд, превеждат сумите по сметките на съответните фондове."

11. Член 11 се изменя така:

а. Алинея 1 се изменя така:

"Чл. 11. (1) Министерствата, другите ведомства и организациите, ползуващи бригадирски труд, по предложение на Централния комитет на ДКМС предоставят на Централния комитет, на окръжните и общинските комитети на ДКМС временно щатни бройки за кадровото осигуряване на организацията и ръководството на бригадирското движение, като трудовото възнаграждение се изплаща от средствата по чл. 12, ал. 1."

б. Алинея 3 става алинея 2 и се изменя така:

"(2) Организациите заплащат освен възнаграждението на бригадирите и възнаграждение на командирите на бригади. От тези възнаграждения се приспадат разходите за храна."

в. Алинея 2 се отменя, а алинеи 4 и 5 стават съответно алинеи 3 и 4.

12. Към чл. 14 се създават следните нови алинеи 2 и 3:

"(2) Държавният комитет за планиране и Министерството на транспорта осигуряват ежегодно допълнително на Централния комитет на ДКМС лимит за служебен транспорт, необходим за организацията и ръководството на бригадирското движение.

(3) Организациите, ползуващи бригадирски труд, осигуряват на щабовете на бригадите необходимия транспорт за ръководство, помощ и контрол при тяхното функциониране."

13. Член 15 се изменя така:

"Чл. 15. (1) Организациите, ползуващи бригадирски труд, осигуряват бригадирски лагери съобразно санитарно-хигиенните изисквания и създават условия за провеждане на възпитателна, физкултурна и туристическа дейност. Пролетните и есенните бригади освен в лагери могат да се устройват и в квартири, като се осигуряват необходимите за бита и отдиха условия и възможности за осъществяване ръководството на бригадата.

(2) Организациите могат да ползуват собствени средства за реконструкция, разширение и модернизация на съществуващи сгради и за изграждане на лека материална база - бунгала, бараки, бригадирски станове, спортни игрища и площадки и др., за настаняване на бригадирите."

14. В чл. 18, ал. 2 след думата "националните" се добавя "и окръжните".

15. Алинея 1 на чл. 22 се изменя така:

"Чл. 22. (1) За нарушаване на чл. 4, ал. 1, 2 и 3, на чл. 9, на чл. 10, ал. 1, на чл. 12, ал. 1, на чл. 13 и на чл. 18, ал. 2 виновните лица се наказват съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежко наказание."

16. Създава се нов чл. 23 със следното съдържание:

"Чл. 23. Комитетът по труда и работната заплата и Централният комитет на Димитровския комунистически младежки съюз дават указания за решаването на въпроси, възникнали при прилагане на това постановление."


§ 4. Допълва чл. 1 от Постановление № 169 на Министерския съвет от 1975 г. (ДВ, бр. 5 от 1976 г.) със следната нова ал. 5:

"(5) Министерството на народната просвета съвместно с Държавния комитет по туризма, другите министерства и ведомства, Централният съвет на Българските професионални съюзи и Централният съвет на Българския туристически съюз да осигурят рационално използуване на почивната и курортната база за организиране отдиха на учащите се през зимните и пролетните ваканции."


§ 5. В Наредбата за кредитната дейност на Държавната спестовна каса (обн., ДВ, бр. 79 от 1978 г.; изм., бр. 94 от 1979 г., бр. 72 и 86 от 1980 г.) в чл. 29 цифрата "1000" се заменя с "1500".


§ 6. В т. 4 от Разпореждане № 12 на Министерския съвет от 1976 г. думите "и за участие в средношколските и трудови бригади" се заличават.


§ 7. Изменя т. 2 на § 20 от раздел V на Постановление № 24 на Министерския съвет от 21 май 1980 г. (ДВ, бр. 42 от 1980 г.), считано от датата на влизане в сила на същото постановление, като заличава израза "и т. 8, ал. 1, буква "в" и точката добива следното съдържание:

"2. точка 7, ал. 11 от Постановление № 19 на ЦК на БКП и Министерския съвет от 1972 г."


Промени настройката на бисквитките