Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 90 от 18.XI

НАРЕДБА № 878 ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА ОБЕЗЦЕНЯВАНЕ И БРАКУВАНЕ НА НЕГОДНИ ИЛИ НЕНУЖНИ СУРОВИНИ, МАТЕРИАЛИ И ДРУГИ СТОКОВО-МАТЕРИАЛНИ ЦЕННОСТИ

 

НАРЕДБА № 878 ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА ОБЕЗЦЕНЯВАНЕ И БРАКУВАНЕ НА НЕГОДНИ ИЛИ НЕНУЖНИ СУРОВИНИ, МАТЕРИАЛИ И ДРУГИ СТОКОВО-МАТЕРИАЛНИ ЦЕННОСТИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ, МИНИСТЕРСТВОТО НА СНАБДЯВАНЕТО И ДЪРЖАВНИТЕ РЕЗЕРВИ И КОМИТЕТА ПО ЕДИННА СИСТЕМА ЗА СОЦИАЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Обн. ДВ. бр.90 от 18 Ноември 1977г., отм. ДВ. бр.8 от 28 Януари 1992г.

Изм. и доп. с Указания № АО-16-79 от 1987 г. на МФ, КМС и ЦСУ, необн.

Отменена с § 2, т. 9 от Постановление № 9 на Министерския съвет от 20 януари 1992 г. за отменяне на нормативни актове на Министерския съвет и на министерства и други ведомства - ДВ, бр. 8 от 28 януари 1992 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда реда и начина за извършване обезценяването и бракуването на излезли от употреба, ненужни (излишни) или негодни суровини, материали, резервни части, готова продукция, стоки, амбалаж и други стоково-материални ценности, които в следващите текстове за краткост се наричат "стоково-материални ценности".

(2) Наредбата не третира въпросите за преоценка (намаление на цените) на свръхнормативните, залежалите, демодираните, морално остарелите и излишните стоково-материални ценности, които се уреждат с отделни нормативни актове.


Чл. 2. На обезценяване по реда на тази наредба подлежат стоково-материални ценности, които са излезли от употреба и са ненужни (излишни) на организацията-собственик и не са могли да се реализират навън или за вътрешни нужди съобразно предназначението им по установения за случая ред, включително и след една или повече преоценки. Тези стоково-материални ценности се продават по цени за вторични суровини, когато могат да се реализират като такива.


Чл. 3. (1) На бракуване по реда на тази наредба подлежат стоково-материални ценности, станали негодни и неупотребяеми поради повреда (разваляне, счупване и др.) или износване (похабяване).

(2) На бракуване подлежат и стоково-материални ценности, които след обезценката им не могат да се реализират по цени за вторични суровини.


Чл. 4. Обезценяване и бракуване на стоково-материални ценности по реда на тази наредба могат да извършват всички стопански министерства, ведомства и организации и техните поделения, които са на самостоятелен баланс. Същите за краткост в тази наредба се наричат "организации".


Раздел II.
РЕД И НАЧИН ЗА ИЗВЪРШВАНЕ ОБЕЗЦЕНЯВАНЕТО И БРАКУВАНЕТО НА СТОКОВО-МАТЕРИАЛНИ ЦЕННОСТИ

Чл. 5. Обезценяването и бракуването на стоково-материални ценности се извършват текущо и периодично в съответствие с възникващите нужди или по указание на съответното министерство, централно ведомство или окръжен народен съвет.


Чл. 6. Предложения за обезценяване или бракуване на стоково-материални ценности се правят от инвентаризационните комисии, извършващи проверка на стоково-материални ценности, респективно от съответните материално отговорни лица или от други служебни лица, установили състоянието на стоково-материалните ценности, изискващи обезценяване или бракуване.


Чл. 7. (1) Обезценяването на стоково-материалните ценности се извършва въз основа на документация за тяхното състояние и за направените постъпки за пренасочването и продажбата им, включително и по намалени цени.

(2) Обезценяването се оформя с доклад, който се съставя от длъжностното лице, в чието разпореждане са били стоково-материалните ценности. В него обезценените стоково-материални ценности се описват подробно по вид и количество, изясняват се причините за обезценяването и се прилагат документите, даващи основание за това. Докладът се одобрява от ръководителя на организацията и служи като основание за отчитане на обезценяването.

(3) Обезценените стоково-материални ценности се продават по цени за вторични суровини, а ако не могат да се реализират като такива, предлагат се за бракуване по реда на чл. 8.


Чл. 8. (1) За бракуването на стоково-материалните ценности се назначава комисия със заповед от ръководителя на организацията, в състава на която се включват специалисти, запознати със стоково-материалните ценности, предлагани за бракуване, и представител на счетоводството. При извършване на инвентаризация евентуалното бракуване на стоково-материални ценности може да се възлага и на инвентаризационната комисия. При бракуване на хранителни продукти в състава на комисията задължително се включват представители на Държавния санитарен, респективно ветеринарно-санитарен надзор.

(2) Комисията по бракуването преглежда състоянието на стоково-материалните ценности в присъствието на материално отговорното лице и съобразно вида на ценностите съставя акт за бракуване по утвърдените със стандарта типови бланки. В акта не могат да се включват стоково-материални ценности, които не са представени за преглеждане от комисията. В акта за бракуване се отразяват наименованията, количеството и основната характеристика на бракуваните стоково-материални ценности, получените при бракуването отпадъци и заключението на комисията относно основанието за бракуването, характера и степента на повредата (когато има такава), причините за това, има ли виновни лица за бракуването и потърсена ли е или следва да се потърси дисциплинарна, материална и наказателна отговорност от тях. При бракуването на обезценени стоково-материални ценности в акта се прави връзка с доклада за обезценяването им.

(3) Оформеният от комисията акт се представя на ръководителя на организацията за утвърждаване.

(4) До утвърждаването на акта предложените за бракуване стоково-материални ценности се съхраняват отделно при същото материално отговорно лице, като се запечатват в отделно помещение, каса, сандък и др., а когато е необходимо, предават се под отчет на определено от ръководителя на организацията друго материално отговорно лице, при което не се съхраняват ценности от същия вид.

(5) Актът, съставен въз основа на заключението на комисията и на приложените към него документи, даващи основание за бракуването на стоково-материалните ценности, се утвърждава:

1. (изм. - указания № АО-16-79 от 1987 г.) за държавните организации: за суми до 1000 лв. за всеки отделен случай - от ръководителя им, а за суми над 1000 лв. - с решение на стопанския съвет на самоуправляващата се стопанска организация;

2. (изм. - указания № АО-16-79 от 1987 г.) за кооперативните организации без аграрно-промишлените комплекси, бригадите в селското стопанство и без трудово-производителните кооперации, специалните предприятия за трудоустроени лица и трудово-производителните кооперации на инвалидите: за суми до 1000 лв. за всеки отделен случай - от председателя на кооперативната организация или съюза, а за суми над 1000 лв. - с решение на управителния съвет на кооперативната организация, респективно с решение на изпълнителния комитет на съюза;

3. (нова - указания № АО-16-79 от 1987 г.) за предприятията на кооперативните съюзи: за суми до 1000 лв. за всеки отделен случай - от ръководителя на предприятието, за суми от 1000 до 2000 лв. - с решение на стопанския съвет на предприятието, а за суми над 2000 лв. - с решение на изпълнителния комитет на съответния кооперативен съюз;

4. (предишна т. 3 - указания № АО-16-79 от 1987 г.) за АПК, ПАК и ТКЗС: за суми до 200 лв. за всеки отделен случай - от председателя на съответната организация, за суми от 201 до 500 лв. - от управителния съвет на съответната организация и за суми над 500 лв. - от ръководителя на по-горестоящата организация;

5. (предишна т. 4 - указания № АО-16-79 от 1987 г.) за организациите, чийто по-горестоящ орган е Министерският съвет, актът за бракуване на стоково-материалните ценности се утвърждава от ръководителя им без ограничение на сумата;

6. (предишна т. 5 - указания № АО-16-79 от 1987 г.) актовете за бракуване на малоценни и малотрайни предмети в употреба се утвърждават само от ръководителя на организацията;

7. (нова - указания № АО-16-79 от 1987 г.) когато се извършва утвърждаване на акт за брак на стоково-материални ценности от колективен орган на управление в съответствие с т. 1, 2 и 3, същото се оформя с протоколно решение на съответния колективен орган на управление и копие от него се прилага към съответния акт за брак.

(6) (Изм. - указания № АО-16-79 от 1987 г.) Бракуването на негодни малоценни и малотрайни предмети в общественото хранене се извършва по реда на Наредба № 3 за отчетността в общественото хранене при държавните, кооперативните и обществените организации (обн., ДВ, бр. 34 от 1979 г.).

(7) (Изм. - указания № АО-16-79 от 1987 г.) След утвърждаване на акта за всички бракувани стоково-материални ценности се извършват съответни действия за тяхното по-нататъшно най-пълноценно и правилно използуване, включително: предаване на СО "Вторични суровини" и на други организации за преработка и оползотворяване по най-рационален начин. С цел да не допускат злоупотреби чрез използуване и отчитане на бракуваните стоково-материални ценности като редовни, след извършване на необходимите действия за оползотворяването им, неоползотворените стоково-материални ценности се подлагат на деформиране чрез разкъсване, изгаряне, счупване или по друг начин в присъствието на комисията. Получените в резултат на това използуваеми отпадъци се заприходяват или продават като вторични суровини на съответната изкупвателна организация. При унищожаване на бракувани хранителни продукти или на други стоково-материални ценности, които имат значение за здравето на хората и за опазването на околната среда, задължително се спазват разпорежданията на санитарните власти.


Чл. 9. (1) Стойността на бракуваните негодни и неупотребяеми поради повреда (развала, счупване и др.) или износване стоково-материални ценности, намалена с коректива и стойността на получените използуваеми отпадъци, ако няма виновни за това лица, се отнася в разходите за производството, обращението, експлоатацията и др. за текущата година.

(2) (Изм. - указания № АО-16-79 от 1987 г.) Сумата на обезценката и стойността на бракуваните обезценени излишни, ненужни и залежали стоково-материални ценности, намалена с коректива и стойността на получените използуваеми отпадъци, ако няма виновни за това лица, се отразява:

- във финансовия резултат за текущата отчетна година;

- в размер на 50% във финансовия резултат за текущата отчетна година и 50% във финансовия резултат за следващата отчетна година;

- в намаление на средствата по фонд "Стопански риск".

(3) Когато стоково-материалните ценности се обезценяват или бракуват по указание на по-горестоящите организации (промени в плана, изменения на технологията и др.), сумата на обезценката и бракът са за сметка на финансовия резултат на по-горестоящата организация.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Под "обезценяване на стоково-материални ценности" в тази наредба се разбира лишаване от цена и стойност на определени стоково-материални ценности поради невъзможност да се използуват по предназначение.


§ 2. Под "бракуване на стоково-материални ценности" се разбира обявяване за негодни и изваждане от употреба на определени стоково-материални ценности.


§ 3. Под израза "за всеки отделен случай" в ал. 5 на чл. 8 се разбира всяка отделна инвентаризация на стоково-материални ценности, поверени на отделно материално отговорно лице и отчитани по отделна синтетична счетоводна сметка.


Заключителни разпоредби

§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 90 от Правилника за организация на стопанската дейност (ДВ, бр. 100 от 1975 г.).


Промени настройката на бисквитките