Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 16 от 26.II

НАРЕДБА № 1 ОТ 11 МАЙ 2004 Г. ЗА СЪСТАВА, ЗАДАЧИТЕ И РАБОТАТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СЪВЕТИ КЪМ ПОПРАВИТЕЛНИТЕ ДОМОВЕ В МЕСТАТА ЗА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА

 

НАРЕДБА № 1 ОТ 11 МАЙ 2004 Г. ЗА СЪСТАВА, ЗАДАЧИТЕ И РАБОТАТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СЪВЕТИ КЪМ ПОПРАВИТЕЛНИТЕ ДОМОВЕ В МЕСТАТА ЗА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА

Издадена от Министерство на правосъдието и Министерство на образованието и науката

Обн. ДВ. бр.42 от 21 Май 2004г., отм. ДВ. бр.16 от 26 Февруари 2010г.

Отменена с параграф единствен от заключителните разпоредби на Наредба № 1 от 12 февруари 2010 г. за състава, задачите и дейността на педагогическия съвет към поправителния дом - ДВ, бр. 16 от 26 февруари 2010 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят съставът, задачите и работата на педагогическите съвети по смисъла на чл. 114 от Закона за изпълнение на наказанията, които се създават към поправителните домове в местата за лишаване от свобода.

(2) В училищата към поправителните домове в местата за лишаване от свобода има и педагогически съвети по смисъла на чл. 150 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета.


Чл. 2. Педагогическите съвети по чл. 1, ал. 1 са специализирани органи за разглеждане и решаване на основни въпроси, свързани с процеса на възпитание и корекция на непълнолетните при изтърпяване на наказание лишаване от свобода или при наложена мярка за неотклонение задържане под стража в поправителен дом.


Чл. 3. Към всеки поправителен дом се създава педагогически съвет по чл. 1, ал. 1.


Чл. 4. Основните цели на педагогическия съвет по чл. 1, ал. 1 са насочени към подпомагане процесите на поправяне и превъзпитаване на непълнолетните чрез:

1. мотивация за участие в учебно-възпитателния процес;

2. придобиване на умения за социална адаптация и правомерно поведение;

3. изграждане на трудови навици и развиване на професионални умения;

4. повишаване на битовата и здравната култура.


Глава втора.
СЪСТАВ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ

Чл. 5. (1) Педагогическият съвет по чл. 1, ал. 1 включва в състава си началника на поправителния дом, началник-сектор "Социална дейност и възпитателна работа", директора и учителите от училището към поправителния дом, инспекторите по социална дейност и възпитателна работа, взимащи непосредствено участие в работата с непълнолетните, и психолозите, обслужващи дома.

(2) В заседанията на педагогическия съвет могат да участват с право на съвещателен глас медицинските лица и други специалисти от администрацията на поправителния дом, работещи пряко с непълнолетните.

(3) Началникът на поправителния дом е председател на педагогическия съвет.

(4) При отсъствие на началника на поправителния дом неговите функции на председател на педагогическия съвет се изпълняват от директора на училището.


Глава трета.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ

Чл. 6. Педагогическият съвет по чл. 1, ал. 1 подпомага работата на началника на поправителния дом, като обсъжда специфичните въпроси, свързани с възпитателния процес на непълнолетните, и прави предложения за:

1. подобряване на корекционно-възпитателната работа;

2. прилагането на разнообразни програми за работа с непълнолетните в поправителния дом;

3. награждаване и налагане на наказания на непълнолетните;

4. преместване на непълнолетните в други групи;

5. организиране на различни дейности: кръжоци, спортни секции, клубове по интереси и др.


Чл. 7. Педагогическият съвет на два месеца отчита ефективността на проведените възпитателни мероприятия.


Чл. 8. Педагогическият съвет прави предложения по чл. 127, ал. 2 и 3 от Закона за изпълнение на наказанията.


Глава четвърта.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ

Чл. 9. (1) Педагогическият съвет по чл. 1, ал. 1 се свиква на заседание най-малко веднъж на два месеца със заповед на началника на поправителния дом не по-късно от три дни преди датата на заседанието.

(2) Заседанията се редовни, ако присъстват не по-малко от 2/3 от числения състав на педагогическия съвет, като решенията се вземат с обикновено мнозинство.

(3) Решенията на педагогическия съвет могат да се отменят от самия него с квалифицирано мнозинство от присъстващите или от главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".

(4) За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол, който се подписва от председателя.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 114 от Закона за изпълнение на наказанията.


Промени настройката на бисквитките