Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 108 от 28.XII

НАРЕДБА № 3 ЗА ОТПУСКАНЕ НА ЗАЕМИ ОТ ФОНД "СОЦИАЛНО-БИТОВИ И КУЛТУРНИ МЕРОПРИЯТИЯ"

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ОТПУСКАНЕ НА ЗАЕМИ ОТ ФОНД "СОЦИАЛНО-БИТОВИ И КУЛТУРНИ МЕРОПРИЯТИЯ"

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ, КОМИТЕТА ПО ТРУДА И СОЦИАЛНОТО ДЕЛО И ЦЕНТРАЛНИЯ СЪВЕТ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПРОФЕСИОНАЛНИ СЪЮЗИ В сила от 01.01.1987 г.

Обн. ДВ. бр.12 от 13 Февруари 1987г., попр. ДВ. бр.26 от 3 Април 1987г., отм. ДВ. бр.108 от 28 Декември 1991г.

Отменена с параграф единствен, т. 3 от Наредбата за отменяне на наредби и инструкции на Министерството на финансите и Министерството на труда и социалните грижи - ДВ, бр. 108 от 28 декември 1991 г.


Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и размерът на заемите, отпускани от предприятията на работниците за строителство или купуване на жилище, за семейни и за други лични нужди.


Чл. 2. Заеми при условията и в размера, определени в наредбата, се отпускат от предприятията, в които се образува фонд "Социално-битови и културни мероприятия".


Чл. 3. (1) (Попр. - ДВ, бр. 26 от 1987 г.) В началото на всяка календарна година при утвърждаване на план-сметката за разходите на фонд "Социално-битови и културни мероприятия" се определя сума за кредитиране на работници в размер до 10 на сто от постъпленията във фонда.

(2) Предприятията от извънпроизводствената сфера, които образуват фонд "Социално-битови и културни мероприятия" с бюджетни средства, определят сума за кредитиране на работници в размер до 5 на сто от постъпленията във фонда.


Чл. 4. (1) Заемите по чл. 1 се отпускат по предложение на първичния трудов колектив, в който работниците-заемоискатели извършват основната си работа, и по решение на стопанския съвет и профкомитета на основния трудов колектив, а в предприятията от извънпроизводствената сфера - по решение на съответния колективен орган на управление и профкомитета.

(2) Всеки работник, който се нуждае от заем, подава молба до стопанския съвет на предприятието чрез първичния трудов колектив. Молбата се разглежда в петнадесетдневен срок от общото събрание на първичния трудов колектив, което дава мнение по искането и я препраща на стопанския съвет за вземане на решение.

(3) Стопанският съвет и профкомитетът разглеждат молбите и подреждат кандидатите съобразно трудовия стаж в същото предприятие, трудовите им постижения и целите на заема след преценка на платежоспособността на заемоискателя.


Чл. 5. Максималният размер на заемите за строителство или купуване на жилище е 3000 лв. със срок за издължаване до 5 години, а на заемите за семейни и за други лични нужди е 1500 лв. със срок за издължаване до 3 години.


Чл. 6. Лихвеният процент по отпусканите заеми е 1 на сто годишно. Лихвата се начислява върху първоначалния размер на отпуснатия заем за целия период на издължаването.


Чл. 7. (1) За ненавременно внасяне на погашенията по заемите се събира неустойка върху просрочените вноски в размер 0,5 на сто за всяка просрочена вноска.

(2) По просрочените заеми с изтекъл падеж се събира лихва за забава от 1 на сто годишно върху неиздължената сума.


Чл. 8. При прекратяване на трудовото правоотношение с работника-заемополучател по реда на чл. 330, ал. 1, ал. 2, т. 1, 2, 3, 4 и 6, чл. 338, ал. 1, т. 2 и чл. 343, ал. 2 (без чл. 330, ал. 2, т. 5) от Кодекса на труда останалата част от дължимата по заема сума става изискуема от деня на прекратяване на трудовото правоотношение и се възстановява еднократно при удвоен размер на първоначално определения процент на лихвата.


Чл. 9. Заемите се отпускат срещу поръчителство на най-малко двама членове на трудовия колектив. По преценка на стопанския съвет един от поръчителите може да бъде роднина по права линия, който работи и има редовни трудови доходи. Подписът му се заверява в предприятието, където работи.


Чл. 10. (1) Сумите по ненавременно погасените вноски по просрочените заеми са изискуеми от момента на отнасянето им в просрочие.

(2) Спрямо длъжниците и техните поръчители, които не правят погашения или не погасяват заемите в установените срокове, се предприемат действия за принудителното им събиране по общия ред.

(3) За дължимата сума предприятието след отправяне на писмена покана за доброволно плащане се снабдява с изпълнителен лист по извлечение от сметката. По този ред се събират и сумите, подлежащи на еднократно възстановяване от лицата по чл. 8.


Заключителни разпоредби

§ 1. (1) Тази наредба се издава на основание чл. 255, ал. 2 от Кодекса на труда и е съгласувана с Централното управление на Държавната спестовна каса.

(2) Наредбата влиза в сила от 1 януари 1987 г.


§ 2. Контролът по прилагането на наредбата се упражнява от Министерството на финансите, Комитета по труда и социалното дело и централното ръководство на Българските професионални съюзи, които съгласно своята компетентност дават указания за решаване на възникнали въпроси при нейното прилагане.


Промени настройката на бисквитките