Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 94 от 27.XI

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА ОТ 2003 Г.

В сила от 01.01.2003 г.
Приет с ПМС № 319 от 29.12.2002 г.

Обн. ДВ. бр.3 от 10 Януари 2003г., изм. ДВ. бр.94 от 27 Ноември 2009г., отм. ДВ. бр.33 от 27 Април 2012г.

Отменен с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 81 от 23 април 2012 г. за приемане на Правилник за устройството и дейността на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда - ДВ, бр. 33 от 27 април 2012 г., в сила от 27.04.2012 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С правилника се уреждат устройството и дейността на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, наричано по-нататък "предприятието".


Чл. 2. (1) Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда е държавно предприятие по смисъла чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.

(2) Предприятието е юридическо лице, създадено със Закона за опазване на околната среда, със седалище София.

(3) Предприятието не е търговско дружество, не формира и не разпределя печалба.


Чл. 3. (1) Предприятието няма право да сключва договори за кредит с търговски банки и други финансови институции, освен ако за това има изрично решение на Министерския съвет.

(2) Предприятието не може да участва в търговски или граждански дружества без писменото съгласие на министъра на околната среда и водите.


Чл. 4. (1) Основен предмет на дейност на предприятието е реализация на екологични проекти и дейности за изпълнение на национални и общински стратегии и програми в областта на околната среда.

(2) Предприятието осъществява и други дейности, които осигуряват или допълват основния му предмет на дейност.


Чл. 5. (1) За осъществяване дейността на предприятието Министерският съвет с решение може да предоставя за ползване и управление имущество - публична и частна държавна собственост.

(2) Държавата не отговаря за задълженията на предприятието.


Глава втора.
УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 6. Органи на управление на предприятието са:

1. управителният съвет;

2. изпълнителният директор.


Чл. 7. (1) Управителният съвет на предприятието се състои от 7 членове, определени по чл. 63 от Закона за опазване на околната среда:

1. председател - министърът на околната среда и водите;

2. представител на Министерството на околната среда и водите;

3. директорът на Изпълнителната агенция по околна среда;

4. представител на Министерството на финансите;

5. представител на Националното сдружение на общините в Република България;

6. представител на бизнеса, предложен от юридическите лица с нестопанска цел за общественополезна дейност, които в устава или в учредителния си акт включват дейности, свързани с опазване на околната среда;

7. изпълнителният директор на предприятието.

(2) Не могат да бъдат членове на управителния съвет лица, които са съпрузи и роднини по права и по съребрена линия до втора степен включително на друг член на управителния съвет.

(3) Членовете на управителния съвет и изпълнителният директор се назначават от министъра на околната среда и водите.

(4) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Изпълнителният директор на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда се назначава от министъра на околната среда и водите след проведен конкурс.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Членовете на управителния съвет се освобождават от министъра на околната среда и водите:

1. при влязла в сила присъда за престъпление от общ характер;

2. при трайна невъзможност да изпълняват задачите си, продължила повече от 90 дни;

3. при смърт или поставяне под запрещение;

4. когато с действията си увреждат интересите на предприятието;

5. при освобождаване от длъжност или по предложение на съответния министър или на организациите по ал. 1, т. 5 и 6;

6. по тяхно искане.

(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Членовете на управителния съвет са длъжни при изпълнение на своите задължения да поставят интересите на предприятието над своите собствени интереси.

(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Членовете на управителния съвет са длъжни да опазват търговската тайна на предприятието или на неговите контрагенти по отношение на информацията, станала им известна в това им качество.


Чл. 8. Управителният съвет:

1. одобрява по предложение на изпълнителния директор общата численост на персонала на дирекциите и инспектората на предприятието, както и правилата за определяне размера на работната заплата на персонала на предприятието;

2. определя условията и реда за управление на средствата на предприятието; одобрява образците на документацията за кандидатстване за финансиране от предприятието;

3. взема решения за разходването на средствата по дирекции, размер, обекти, проекти, програми, задачи и др.;

4. определя правомощията на изпълнителния директор за сключване на договори;

5. приема отчет за дейността на предприятието за предходната година и план за дейността през следващата година, които представя за одобряване от министъра на околната среда и водите в сроковете съгласно чл. 62, ал. 1 и 3 от Закона за опазване на околната среда;

6. определя дългосрочната политика в дейността на предприятието в съответствие с Националната стратегия по околна среда;

7. определя критериите за избор на обекти и проекти за финансиране в съответствие с екологичните приоритети;

8. утвърждава условията за отпускане на средства, както и образците на документи за кандидатстване за предоставяне на средства;

9. взема решения за ефективното стопанисване на свободните парични средства;

10. осъществява контрол върху набирането и разходването на средствата на предприятието;

11. приема годишния финансов отчет на предприятието, заверен от дипломиран експерт-счетоводител;

12. разглежда отчетите на инспектората на предприятието и взема решения по тях;

13. предлага за одобряване от министъра на околната среда и водите размера и разпределението на средствата за административни разходи на предприятието.


Чл. 9. Заседанията на управителния съвет се свикват от председателя по негова инициатива или по предложение на четирима други негови членове. Председателят е длъжен в срок 10 дни от постъпване на писменото искане да насрочи дата за заседанието.


Чл. 10. (1) Управителният съвет провежда заседания най-малко веднъж на 3 месеца.

(2) Заседанията са редовни, когато присъстват най-малко петима от членовете на управителния съвет.

(3) Решенията на управителния съвет се приемат с явно гласуване и с обикновено мнозинство от общия брой на членовете му.

(4) За заседанията на управителния съвет се водят протоколи, които се подписват от всички присъстващи членове на съвета.


Чл. 11. (1) Управителният съвет се свиква на заседания от председателя, който не по-късно от 3 дни преди заседанието изпраща писмена покана до всички негови членове, в която се посочват датата, часът, мястото и дневният ред на заседанието.

(2) Заседанията на управителния съвет се ръководят от председателя, а в негово отсъствие - от определен от него член на съвета.


Чл. 12. Председателят на управителния съвет:

1. свиква и ръководи заседанията на управителния съвет;

2. утвърждава дневния ред за заседанията;

3. определя кой измежду членовете на управителния съвет го замества в негово отсъствие;

4. назначава инспектората на предприятието след съгласуване с управителния съвет;

5. може да разпорежда на изпълнителния директор да подписва договори до размер, предварително ограничен от управителния съвет.


Чл. 13. (1) Изпълнителният директор:

1. организира и ръководи пряко дейността на предприятието;

2. представлява предприятието пред държавните органи и пред трети лица в страната и в чужбина;

3. осигурява законосъобразното изпълнение на решенията на управителния съвет;

4. утвърждава щатното разписание на предприятието;

5. изпълнява функциите на работодател по отношение на служителите от администрацията на предприятието в съответствие с трудовото законодателство;

6. осъществява сътрудничество с български и международни институции и организации по въпроси, свързани с дейността на предприятието;

7. организира, ръководи и контролира другите дейности, които подпомагат и съпътстват основния предмет на дейност на предприятието;

8. периодично внася в управителния съвет отчети и информация за дейността на предприятието;

9. внася за одобряване от управителния съвет образците на документацията за кандидатстване за финансиране от предприятието, критериите за избор на обекти и проекти за финансиране по националните екологични приоритети, формите, условията и процедурите за отпускане на средства от предприятието.

(2) Изпълнителният директор незабавно докладва на председателя на управителния съвет за настъпили обстоятелства, които счита, че са от съществено значение за дейността на предприятието.

(3) Изпълнителният директор при осъществяване на функциите си сключва договори въз основа на решения на управителния съвет, в това число:

1. по разпореждане на председателя на управителния съвет до размер, ограничен от управителния съвет;

2. по собствено решение, когато това е свързано с обикновеното управление на предприятието - до размер, предварително ограничен от управителния съвет.

(4) При отсъствие изпълнителният директор се замества от упълномощен от него директор на дирекция в предприятието.


Глава трета.
СТРУКТУРА

Чл. 14. Организационната структура на предприятието включва:

1. дирекция "Административно-правно и финансово обслужване";

2. дирекция "Финансиране на екологични проекти и дейности";

3. дирекция "Нефинансови стопански дейности";

4. инспекторат.


Чл. 15. Дирекция "Административно-правно и финансово обслужване" подпомага дейността на управителния съвет и на изпълнителния директор, като:

1. оказва съдействие на управителния съвет и на изпълнителния директор за законосъобразното изпълнение на техните функции;

2. разработва и предлага решения по правни проблеми, свързани с дейността на предприятието;

3. осъществява процесуалното представителство на предприятието и предприема правни действия за своевременно събиране вземанията на предприятието;

4. осъществява счетоводната отчетност и обслужване на предприятието;

5. организира съставянето, съгласуването и изпълнението на финансовия план на предприятието;

6. организира законосъобразното и целесъобразното извършване на финансовите операции;

7. организира и участва в годишната инвентаризация на предприятието;

8. разработва длъжностното и поименното длъжностно разписание;

9. изготвя, оформя и съхранява трудовите досиета на служителите в предприятието в съответствие с Кодекса на труда;

10. осъществява информационното обслужване на предприятието;

11. извършва административното обслужване на персонала на предприятието;

12. изготвя план за дейността на предприятието за следващата календарна година;

13. изготвя годишен отчет на предприятието за предходната календарна година;

14. осъществява и координира връзките с държавните институции, международни организации и обществеността;

15. организира заседанията на управителния съвет.


Чл. 16. Дирекция "Финансиране на екологични проекти и дейности" осъществява следните функции:

1. подготвя документацията за заседанията на управителния съвет относно проектите от компетентност на дирекцията;

2. разработва: образците на документацията за кандидатстване за финансиране от предприятието; критериите за избор на проекти по екологичните приоритети; формите, условията и процедурите за отпускане на средства от предприятието и ги представя на изпълнителния директор, който ги внася за одобряване от управителния съвет;

3. оповестява чрез печата и чрез други средства за масово осведомяване критериите за приоритетно финансиране от предприятието, както и формите, условията и процедурите за отпускане на средства;

4. оценява и извършва предварителен подбор на депозираните в предприятието проекти за финансиране в съответствие с критериите и условията, приети от управителния съвет;

5. осигурява и координира изискването на експертни становища по молбите за финансиране на проекти;

6. при поискване представя на управителния съвет допълнителна информация, необходима за оценка на предложенията за финансиране;

7. представя на управителния съвет допълнителна информация за предварително отпадналите проекти за финансиране;

8. организира провеждането на търговете по закупуване на стоки и услуги за реализация на проектите, когато възложител е предприятието, и контролира провеждането на търговете от организации, на които са отпуснати средства за реализация на проекти;

9. организира подготвянето и сключването на договори за предоставяне на средства от предприятието, координира и контролира тяхното изпълнение;

10. контролира и оценява проектите, финансирани от предприятието по време на тяхната реализация и след това;

11. поддържа база от данни за проектите и обектите, финансирани от предприятието;

12. осигурява изпълнението на решенията на управителния съвет относно проектите от компетентност на дирекцията;

13. осигурява консултантска и методическа помощ на общинските администрации при разработването на проекти;

14. подготвя частта от годишния план за дейността на предприятието и на годишния отчет от компетентност на дирекцията.


Чл. 17. Дирекция "Нефинансови стопански дейности" осъществява следните функции:

1. експлоатира общественозначими обекти и съоръжения - публична и частна държавна собственост, предназначени за опазване на околната среда, определени с решение на управителния съвет;

2. провежда информационни кампании за запознаване на обществеността с дейността, свързана с експлоатираните обекти и съоръжения;

3. подготвя частта от годишния план за дейността на предприятието и на годишния отчет от компетентност на дирекцията;

4. изготвя експлоатационно-икономически анализи за функционирането на обектите и съоръженията по т. 1;

5. контролира техническата експлоатация на обектите и съоръженията по т. 1 за спазване на нормативните изисквания, свързани с безопасността и опазването на околната среда;

6. осигурява охраната на обектите и съоръженията по т. 1;

7. организира провеждането на търговете по закупуването на стоки и услуги, необходими за експлоатацията на обектите и съоръженията по т. 1.


Чл. 18. (1) Инспекторатът е на пряко подчинение на Управителния съвет на предприятието.

(2) Инспекторатът осъществява текущ и последващ контрол върху дейността на предприятието.

(3) Инспекторатът извършва периодични проверки, като представя на управителния съвет информация за констатациите от проверките и прави предложения за отстраняване на допуснатите нарушения.

(4) Инспекторатът контролира:

1. изпълнението на функциите на дирекциите;

2. ефективността на работата и степента на взаимодействие между тях.

(5) Управителният съвет може да изисква извършването на специализирани проверки по отношение на определени звена, дейности и обекти.


Глава четвърта.
НАБИРАНЕ И РАЗХОДВАНЕ НА СРЕДСТВАТА

Чл. 19. Дейностите на предприятието се финансират с постъпленията от:

1. таксите, определени със специалните закони в областта на околната среда;

2. целево предоставени средства от държавния бюджет за екологични програми, когато за това има решение на компетентните органи;

3. дарения от местни и чуждестранни физически и юридически лица;

4. постъпления от лихви по депозити;

5. глоби и имуществени санкции за административни нарушения по Закона за опазване на околната среда, наложени от министъра на околната среда и водите или от упълномощени от него длъжностни лица;

6. постъпления от възстановени кредити и платените лихви по тях;

7. приходи от портфейлни инвестиции с краткосрочни държавни ценни книжа и облигации;

8. приходи от услуги и дейности, свързани с дейността на предприятието;

9. други постъпления, определени с нормативен акт.


Чл. 20. Предприятието предоставя средствата под формата на:

1. безвъзмездни помощи;

2. безлихвени или нисколихвени заеми;

3. субсидии за покриване на част или пълния размер на дължими лихви по банкови кредити, отпуснати за реализация на екологични проекти и обекти.


Чл. 21. Средствата на предприятието се разходват за:

1. реализация на инвестиционни екологични проекти;

2. осъществяване на неинвестиционни проекти и дейности за опазване и възстановяване на околната среда;

3. научни разработки и изследвания с приложен характер, възложени от Министерството на околната среда и водите;

4. заплащане на услуги от научен и технически характер, експертизи, проучвания и екологични оценки, възложени от Министерството на околната среда и водите;

5. развитие и поддържане на Националната система за мониторинг на околната среда и водите; застраховане на стационарна и подвижна техника; дейности, свързани с набиране на проби, мониторинг и контрол;

6. провеждане и участие в конференции, симпозиуми, работни семинари, изложби, конкурси и други форуми с екологична насоченост;

7. образователна и информационна дейност;

8. възнаграждения на членовете на управителния съвет за всяко участие в заседания в размер една минимална работна заплата за страната;

9. административни разходи на предприятието;

10. други дейности, предвидени с нормативен акт.


Чл. 22. Когато средства по чл. 19 не са изразходвани през текущата финансова година, те се ползват през следващата година при запазване целта на разходването им.


Чл. 23. Вътрешният текущ и последващ контрол по набирането и разходването на средствата на предприятието се осъществява от инспектората на предприятието.


Чл. 24. Предприятието организира и осъществява счетоводната си дейност съгласно Закона за счетоводството и подготвя счетоводната информация, както следва:

1. по периоди;

2. общо за цялостната дейност и по дирекции;

3. по обекти и съоръжения по чл. 17, т. 1;

4. по форми на предоставяне;

5. направления на изразходване;

6. източници на приходи;

7. друга отчетност по решение на управителния съвет.


Чл. 25. (1) Ежегодно до 28 февруари на текущата година предприятието внася в Министерството на околната среда и водите и в Министерството на финансите годишен финансов отчет за предходната година.

(2) Годишният финансов отчет на предприятието се заверява от дипломиран експерт-счетоводител.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. (1) Управителният съвет на своето първо заседание одобрява числеността по чл. 8, т. 1.

(2) В срок до 14 дни след заседанието по ал. 1 изпълнителният директор утвърждава щатното разписание по чл. 13, ал. 1, т. 4.


§ 2. Правилникът се приема на основание чл. 61, ал. 6 от Закона за опазване на околната среда.


Промени настройката на бисквитките