Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 155 от 29.XII

ЗАКОН ЗА ФИНАНСОВО ОЗДРАВЯВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ

 

ЗАКОН ЗА ФИНАНСОВО ОЗДРАВЯВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ

Обн. ДВ. бр.68 от 9 Август 1996г., изм. ДВ. бр.155 от 29 Декември 1998г.

Изтекъл срок на действие - действа до 30.06.1999 г.


Раздел I.
Общи разпоредби

Чл. 1. С този закон се урежда редът за финансовото оздравяване на държавни предприятия, определяни от Министерския съвет.


Чл. 2. Целта на финансовото оздравяване е премахването на загубите и преструктурирането на задълженията на предприятията по чл. 1 с оглед ограничаване на тяхното влияние в останалите сектори на икономиката.


Раздел II.
Мерки за финансово оздравяване

Чл. 3. (1) Определените по реда на чл. 1 предприятия могат да спрат плащанията по задълженията си, дължими към 30 юни 1996 г. В този случай те нямат право да сключват договори за заеми, кредити и други договори, водещи до увеличаване на тяхната финансова задлъжнялост.

(2) Предприятията по чл. 1 изпълняват програми за финансово оздравяване, които се изготвят и изпълняват по ред, определен от Министерския съвет. Програмите не могат да са за срок, по-дълъг от 12 месеца.

(3) Предприетите мерки по ал. 1 и 2 не ограничават правата на кредиторите да събират вземанията си по съответния ред.


Чл. 4. (1) На основата на резултатите от изпълнението на програмите за финансово оздравяване и със съгласие на министъра на финансите предприятията по чл. 1 могат да предприемат действия за сключване на споразумения с техните кредитори за разсрочване, отсрочване, опрощаване, редуциране, даване вместо изпълнение или за осъществяването на други погасителни способи, включително и за лихвите по задълженията.

(2) След сключване на споразумение по ал. 1 за редуциране или опрощаване на задълженията кредиторите отписват тези задължения като:

1. разходи, които се покриват от провизиите и редуциране на приходите на търговските банки;

2. извънредни разходи, които се признават за целите на данъчното облагане.

(3) Отписаните задължения на предприятията по чл. 1 формират допълнителни приходи, които не се отчитат за нуждите на данъчното облагане.

(4) Според резултатите от изпълнението на оздравителните програми министърът на финансите може да предлага на президента на републиката опрощаване на задълженията по чл. 1 от Закона за събиране на държавните вземания, дължими от предприятията по чл. 1 към 30 юни 1996 г.

(5) Паричните постъпления от приватизация на обособени части от предприятията по чл. 1 остават в тяхно разпореждане и не се разпределят по реда на чл. 6 и чл. 8, ал. 2 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия.


Чл. 5. Задълженията на предприятията по чл. 1 с падеж след 1 юли 1996 г. се плащат по общия ред.


Чл. 6. При непостигане на финансово оздравяване в предвидените по програмите срокове се предприемат действия за прекратяване на предприятието.


Раздел III.
Финансиране

Чл. 7. (1) Създава се оздравителен фонд за финансиране предприятията по чл. 1.

(2) Средствата във фонда се набират от: държавния бюджет, Държавния фонд за реконструкция и развитие, получените и дължимите на държавата дивиденти, финансови дарения и заеми, осигурени от международните финансови институции, и лихвите върху тези средства.

(3) Средствата от фонда се използват при условия и по ред, определени от Министерския съвет.

(4) Фондът се управлява от министъра на финансите, а средствата се съхраняват по сметка в Българската народна банка.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на този закон държавни предприятия са:

1. търговски дружества, в които държавата е едноличен собственик на капитала;

2. търговски дружества, в които участието на държавата в капитала е над 50 на сто;

3. непреобразувани в търговски дружества държавни фирми;

4. образувани със закон държавни предприятия и юридически лица, които не са търговски дружества.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Министерският съвет приема правилник за прилагането на закона.


§ 3. Министерският съвет определя условията и реда за осъществяване на правомощията на органите за управление на предприятията по чл. 1.


§ 4. (Изм. - ДВ, бр. 155 от 1998 г.) Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник" и действа до 30 юни 1999 г.


Промени настройката на бисквитките