Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 104 от 6.XII

ЗАКОН ЗА ЕДИННИЯ КАДАСТЪР НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

ЗАКОН ЗА ЕДИННИЯ КАДАСТЪР НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Отразена деноминацията от 5.07.1999 г.

Обн. ДВ. бр.35 от 4 Май 1979г., изм. ДВ. бр.102 от 29 Декември 1981г., изм. ДВ. бр.45 от 8 Юни 1984г., изм. ДВ. бр.104 от 6 Декември 1996г., отм. ДВ. бр.34 от 25 Април 2000г.

Отменен с § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за кадастъра и имотния регистър - ДВ, бр. 34 от 25 април 2000 г., в сила от 1 януари 2001 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Единният кадастър на Народна република България осигурява данни за територията на страната с природните й ресурси и подземните и надземните недвижими материални ценности.

(2) Данните на единния кадастър служат за нуждите на социалното управление, за обществено-икономическото планиране, за териториалното и селищното устройство, включително и за опазване и възпроизводство на природната среда.


Чл. 2. Данните, предмет на единния кадастър, се отразяват върху кадастрални планове, карти, фотосхеми, книжа, графични, азбучно-цифрови и други материали.


Чл. 3. (1) Единният кадастър включва централен кадастър, териториални кадастри и ведомствени кадастри.

(2) Централният кадастър съдържа обобщени данни за обектите на цялата територия на страната.

(3) Териториалните кадастри съдържат данни за обектите на административно-териториалните единици.

(4) Ведомствените кадастри съдържат данни за определени обекти от територията на страната, свързани с дейността на съответните министерства и други ведомства.


Глава втора.
СЪДЪРЖАНИЕ И ФУНКЦИИ НА ЕДИННИЯ КАДАСТЪР

Чл. 4. В единния кадастър се регистрират данни за:

1. териториите:

а) предназначени за нуждите на селското стопанство;

б) предназначени за нуждите на горското стопанство;

в) заети от населени места;

г) заети от водни течения и водни площи;

д) предназначени за добив на полезни изкопаеми;

е) предназначени за нуждите на транспорта;

ж) заети с естествени и изкуствени ресурси за възстановителни мероприятия, като паркове, курорти, места за отдих и др.;

з) заети от скали и пясъци;

и) заети от индустриални и миннодобивни отпадъци.

2. териториалното море и българския континентален шелф;

3. сградите в селищните и извънселищните територии;

4. природните богатства в земните недра;

5. подземните и надземните проводи и съоръжения;

6. въздушното пространство над територията на страната.


Чл. 5. Данните за територията на страната се събират, характеризират и оценяват по основни кадастрални единици, които се определят с правилника за прилагане на този закон.


Чл. 6. (1) Обектите по чл. 4 се регистрират в единния кадастър с основни характеристики и оценки на специфичните им особености съобразно тяхната стопанско-производствена, териториално-устройствена, строителна или друга функция.

(2) Основните характеристики и оценки включват: вид, местоположение, граници, количество, предназначение, качествена и стойностна оценка, гражданско-правен и административно-правен статут и др.


Чл. 7. Единният кадастър осигурява информация за държавните граници, за административните граници на окръзите, общините, районите и кметствата; за границите на населените места, на кадастралните единици на обектите по чл. 4; за собствеността на недвижимите имоти и другите вещни права върху тях.


Чл. 8. (1) Въз основа на данните от единния кадастър се съставят периодични баланси от службите по кадастъра.

(2) Балансите общо за страната се утвърждават от Министерския съвет по предложение на министъра на строителството и селищното устройство и съответните ведомствени ръководители.

(3) Балансите на обектите, предмет на териториалните кадастри, се утвърждават от министъра на строителството и селищното устройство по предложение на председателя на изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет.


Чл. 9. (1) Към Министерството на строителството и селищното устройство се организира информационна система за единния кадастър, която обработва данните от централния, териториалните и ведомствените кадастри.

(2) Информационната система предоставя на министерствата, другите ведомства, стопанските, кооперативните и обществените организации и на гражданите данни, съдържащи се в единния кадастър, по ред, установен в наредба на министъра на строителството и селищното устройство.


Глава трета.
ИЗРАБОТВАНЕ, ОДОБРЯВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЕДИННИЯ КАДАСТЪР

Чл. 10. Плановете, картите, книжата и другите материали на единния кадастър се изработват в съответствие с административно-териториалното деление на страната по програма на Министерството на строителството и селищното устройство:

1. за централния кадастър - от службите по кадастъра към Министерството на строителството и селищното устройство;

2. за териториалните кадастри - от службите по кадастъра към окръжните народни съвети;

3. за ведомствените кадастри - от службите на съответните ведомства.


Чл. 11. Плановете и картите по предходния член се одобряват за централния кадастър от Министерския съвет, а за териториалните и ведомствените кадастри - от министъра на строителството и селищното устройство.


Чл. 12. Органите по кадастъра отразяват своевременно в плановете, картите, книжата и другите материали на единния кадастър промените в данните и периодично обновяват материалите.


Чл. 13. (1) Държавните органи и социалистическите организации са длъжни в едномесечен срок да изпращат на службите по териториалните кадастри препис от акта, с който се извършва промяна на вещните права върху недвижимите имоти, на техните граници и на използуването на природните ресурси, както и препис от разрешението за строеж и от акта за завършване и приемане на построения обект.

(2) Извън случаите по предходната алинея гражданите са длъжни в едномесечен срок да уведомяват службите по териториалните кадастри за изградените или премахнати от тях строежи и други съоръжения.

(3) По искане на службите по единния кадастър държавните органи и социалистическите организации по ал. 1 са длъжни да предоставят необходимите документи за имота.

(4) По искане на службите по единния кадастър гражданите са длъжни да предоставят необходимите документи за притежаваните или ползуваните от тях имоти, когато в съответните държавни органи няма данни за тях.

(5) По искане на службите по единния кадастър държавните органи, социалистическите организации и гражданите са длъжни:

1. да означават на свои разноски с трайни знаци границите на имотите, които притежават или ползуват;

2. да осигуряват свободен достъп в имотите си за извършване на необходимите проучвания, измервания и проверки.


Чл. 14. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 104 от 1996 г.) Службите по вписванията, службите при народните съвети и ведомствата са длъжни да изпращат на службите по териториалния кадастър препис от всеки нотариален акт, договор или друг акт, с който се прехвърля право на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижим имот, в едномесечен срок от деня на вписването им, съответно от деня на издаването им.

(2) Съдилищата са длъжни да изпращат на службите по териториалния кадастър препис от съдебния акт, с който се прехвърля право на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижим имот, в едномесечен срок от влизането му в сила.


Чл. 15. Редът за изработване, одобряване и поддържане на единния кадастър и за поправяне на допуснати грешки и непълноти се определя с правилника за прилагане на закона.


Глава четвърта.
ОРГАНИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕДИННИЯ КАДАСТЪР

Чл. 16. (1) Централният кадастър се организира към Министерството на строителството и селищното устройство, а териториалните кадастри - към окръжните народни съвети.

(2) Ведомствени кадастри се организират към Националния аграрно-промишлен съюз, Министерството на горите и горската промишленост и Комитета за опазване на природната среда. Ведомствени кадастри могат да се организират и към други ведомства, определени от Министерския съвет.


Чл. 17. (1) Дейността по изработване, поддържане и използуване на единния кадастър се ръководи и контролира от Министерството на строителството и селищното устройство.

(2) Указанията на Министерството на строителството и селищното устройство, дадени в рамките на предоставената му компетентност, са задължителни за министерствата, другите ведомства и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и за службите по кадастъра към тях.


Чл. 18. Службите на окръжните народни съвети по изработването, поддържането и използуването на териториалните кадастри са подчинени и на Министерството на строителството и селищното устройство.


Чл. 19. Службите на министерствата и другите ведомства по изработването, поддържането и използуването на ведомствените кадастри извършват своята дейност под методическото ръководство на Министерството на строителството и селищното устройство.


Чл. 20. (1) (Изм. - ДВ, бр. 102 от 1981 г.) Към Министерството на строителството и селищното устройство има съвет по единния кадастър, който е съвещателен орган. Той обсъжда основните проблеми и прави препоръки по изработването и поддържането на единния кадастър и по координиране дейността между централния, териториалните и ведомствените кадастри.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 102 от 1981 г.) Утвърдените от министъра на строителството и селищното устройство предложения на съвета са задължителни за държавните органи, стопанските и обществените организации и гражданите, за които се отнасят.


Глава пета.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 21. Наказва се с глоба от 0,03 до 0,20 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание:

1. длъжностно лице, което не изпълни задължения по изработването, поддържането и обновяването на единния кадастър;

2. длъжностно лице, което изработи, разпореди да се изработи или одобри проекти и планове, без да са съобразени с данните от единния кадастър;

3. лице, което съзнателно унищожи, повреди, извади или премести геодезически знак, траен знак за означаване границите на недвижими имоти или съоръжение за наблюдаване на природните ресурси.


Чл. 22. Лицата, които не изпълняват задълженията си по чл. 13 и 14, се наказват с глоба до 0,05 лв.


Чл. 23. (1) Нарушенията по предходните членове се установяват с актове от служители към централния, териториалните и ведомствените кадастри, а наказателните постановления се издават от министъра на строителството и селищното устройство или от определени от него длъжностни лица, съответно от председателите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и от ръководителите на ведомствата, към които са организирани кадастри, или от определени от тях длъжностни лица.

(2) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Проектите за нотариални и други актове, с които се прехвърля право на собственост или се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват други вещни права върху недвижимите имоти, се представят с препис, необходим за службите по териториалните кадастри.


§ 2. По производствата за изработване, одобряване и поддържане на единния кадастър и за поправяне на допуснати в него грешки и непълноти не се събират такси.


§ 3. За прилагане на този закон Министерският съвет издава правилник.


§ 4. Този закон влиза в сила от 1 януари 1980 г.


§ 5. Изпълнението на закона се възлага на министъра на строителството и селищното устройство.


Промени настройката на бисквитките