Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 99 от 26.XII

НАРЕДБА № 9 ЗА СИГНАЛИЗАЦИЯТА НА СТРОИТЕЛСТВОТО И РЕМОНТА НА ПЪТИЩАТА

 

НАРЕДБА № 9 ЗА СИГНАЛИЗАЦИЯТА НА СТРОИТЕЛСТВОТО И РЕМОНТА НА ПЪТИЩАТА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА СТРОЕЖИТЕ И АРХИТЕКТУРАТА, МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.99 от 26 Декември 1975г., отм. ДВ. бр.72 от 17 Август 2001г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 16 от 23 юли 2001 г. за временната организация на движението при извършване на строителство и ремонт по пътищата и улиците - ДВ, бр. 72 от 17 август 2001 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба определя сигнализацията за предупреждаване и организиране на движението при извършване на строителни и ремонтни работи(включително по поддържането) в обхвата на пътищата при условия на експлоатация във и извън населените места.

(2) Наредбата се прилага и при сигнализиране за повреди и препятствия по пътищата.


Чл. 2. (1) Извършването на всякакво строителство и ремонт, както и на работи, свързани с поддържането на пътища в експлоатация, които предизвикват затруднения и опасност за движението поради намаляване нормалната ширина на платното за движение, банкетите, тротоарите или прекъсването им, или рязко влошаване състоянието на тяхната повърхност и други подобни, трябва да бъде сигнализирано.

(2) Сигнализацията е временна. Тя се поставя преди започване на строителните или ремонтните работи и се отстранява веднага след тяхното окончателно завършване.


Чл. 3. Проектите за строителни и ремонтни работи в обхвата на пътищата трябва да съдържат и част за временната сигнализация.


Чл. 4. Поставянето и поддържането на сигнализацията за строителни и ремонтни работи в обхвата на пътищата са задължение на организацията, която извършва строителните и ремонтните работи.


Чл. 5. Тази наредба третира само сигнализацията на строителните и ремонтните работи в обхвата на пътищата и не обхваща мерките по охраната на труда и техниката на безопасността, необходими при тяхното извършване.


Глава втора.
СРЕДСТВА ЗА СИГНАЛИЗИРАНЕ

Чл. 6. Сигнализирането на строителните и ремонтните работи в обхвата на пътищата се извършва с пътни знаци и с други средства за сигнализиране и за маркировка, установени в Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (ДВ, бр. 9 от 1974 г.) и Наредба № 2 за сигнализацията на пътищата с маркировка (ДВ, бр. 30 от 1975 г.).


Чл. 7. (1) Пътните знаци, използувани за сигнализация за строителни и ремонтни работи в обхвата на пътищата, трябва да отговарят на изискванията на БДС 1517/74 - Знаци пътни (ДВ, бр. 2 от 1975 г.).

(2) Конструкцията и основните размери на нестандартните средства за сигнализиране не трябва да се различават съществено от посочените в тази наредба.


Чл. 8. Другите средства за сигнализиране са:

1. конуси (знак № 164-а);

2. бариери с червени и бели наклонени линии (знак № 164-б);

3. водещи ограничителни табели с червени и бели наклонени линии (знак№ 164-г);

4. лампи с постоянна или мигаща светлина (знак № 164-е);

5. подвижни светофарни уредби;

6. светлоотразителни или светещи въжета с червени флакчета (знак № 164-в);

7. предупредителни флагове.


Чл. 9. (1) Конусите се изработват от еластична пластмаса с оранжева денем светеща боя, със или без бели пръстени (приложение № 1/вж. ДВ, бр. 99 от 1975 г). Те имат височина 800, 500 и 750 мм. Тяхното тегло, диаметър на основата и размери на поставката трябва да осигуряват стабилност срещу преобръщане от вятър.

(2) Върхът на конусите може да бъде пригоден за временно поставяне на допълнителни направляващи светлоотразителни средства.

(3) Конусите с височина 300 мм се използуват при нанасяне на маркировъчни линии върху настилката на пътя.


Чл. 10. (1) Бариерите с червени и бели наклонени линии (приложение№ 2) могат да бъдат направени от дърво, ламарина или пластмаса. На лицевата или на двете страни на бариерата се нанасят червени и бели линии под наклон 45 градуса. Червените линии могат да бъдат нанесени с денем светеща боя, а всички линии да имат светлоотразителна част.

(2) Бариерите се поставят хоризонтално на височина 1,00 м, мерена от горния край на бариерата до повърхността на настилката. В населени места тази височина може да бъде намалена до 0,8 м

(3) Поставките са дървени или метални. Те трябва да осигуряват достатъчна устойчивост срещу преобръщане от вятър.


Чл. 11. (1) Водещите ограничителни табели с червени и бели линии, наклонени към платното за движение, имат правоъгълна форма (приложение № 3). Червените и белите линии се нанасят под наклон 45 градуса.

(2) Едната страна на табелата може да бъде изцяло светлоотразителна или само с бели светлоотразителни линии. Червените линии могат да бъдат нанесени с денем светеща боя.

(3) Табелите се правят от дърво, ламарина или пластмаса.

(4) Всяка табела се поставя на устойчива срещу преобръщане от вятър самостоятелна стойка.

(5) На горния край на табелите може да бъде прикрепена лампа с жълта или червена светлина. Лампата трябва да отговаря на изискванията по чл. 12.


Чл. 12. (1) Лампите с постоянна или мигаща жълта или червена светлина трябва да бъдат устойчиви на атмосферни и температурни промени (от - 30 до + 120 градуса С) и да бъдат лесно сменяеми. Електрическите лампи трябва да бъдат свързани безопасно с кабели и контакти (приложение № 4). Те се съхраняват от акумулатори, батерии или от електрическата мрежа. Лампите трябва да имат крушки от 25-40 вата.

(2) За сигнални лампи могат да се използуват и пожаробезопасни и ветроупорни фенери с червен или жълт цвят и с течно гориво.


Чл. 13. (1) Подвижните светофарни уредби (приложение № 5) се състоят от шкаф за управление, 2 двусекционни или трисекционни светофара, 2 стойки за светофарите и необходимите проводници с контакти.

(2) Всички части трябва да бъдат устойчиви на атмосферни влияния. Крушките за светлинните сигнали трябва да бъдат 60 вата за червен сигнал и 40 вата за зелен.

(3) Стойките на светофарите се правят от стоманени тръби и имат кръгла основа с диаметър, не по-малък от 0,80 м, за да осигуряват необходимата стабилност срещу преобръщане от вятър.

(4) Захранването на подвижната светофарна уредба трябва да става безопасно от електрическата мрежа или от генератор.


Чл. 14. (1) Светлоотразителните или светещите въжета с червени флакчета могат да бъдат метални или от друг естествен или синтетичен материал(приложение № 6).

(2) Флакчетата имат триъгълна или правоъгълна форма. Те се правят от плат или пластмаса и се поставят на разстояние от 600 до 900 мм.

(3) Въжетата могат да имат вътрешно осветление на редуващите се жълти и червени части или окачени на тях жълти или червени лампи. Разстоянието между лампите трябва да бъде от 1,5 до 5,0. Лампите трябва да отговарят на изискванията по чл. 12.

(4) Въжетата се окачват на стабилни свободно стоящи или забити стойки и се поставят на височина 0,8-1,0 м над повърхността на пътя или терена. Въжета с лампи могат да бъдат поставяни и под хоризонталните бариери с червени и бели наклонени линии.


Чл. 15. Предупредителните флагове са двуцветни, от плат с разположени една под друга с еднаква ширина бяла, червена и бяла ивица. Те имат размери 500х500 мм или 300х400 мм и дървена или пластмасова бяла дръжка с диаметър около 20 мм и дължина 750 мм, респективно 500 мм (приложение № 7).


Чл. 16. (1) Сигнализирането за строителните и ремонтните работи в обхвата на пътищата се извършва обикновено с преносими пътни знаци. Те се поставят на преносими стойки или возими стойки-платформи, устойчиви срещу преобръщане от вятър.

(2) Преносимите стойки (приложение № 8) са подготвени за поставяне на тях до 2 пътни знака. Те могат да бъдат сгъваеми за улесняване на транспортирането им. Стойките се боядисват в червен цвят.

(3) Возимите стойки-платформи трябва да дават възможност на тях да бъдат закрепвани до 4 пътни знака (приложение № 10). Те трябва да бъдат пригодени за теглене от автомобил заедно с пътните знаци със скорост 5-10 км в час и със скорост до 60 км в час при сгънати пътни знаци.

(4) Возимите стойки-платформи имат метална конструкция и са боядисани в червен цвят.


Чл. 17. За сигнализиране с временна маркировка се използуват бои, пластични материали, фолиа, кабари и други средства, прилагани при редовното маркиране на пътищата.


Глава трета.
ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ВРЕМЕННОТО СИГНАЛИЗИРАНЕ

Чл. 18. Сигнализацията на строителни и ремонтни работи в обхвата на пътищата трябва да бъде ясно видима и разбираема през всяко време на денонощието и да дава навременна и достатъчна информация за изменените условия на движение, предизвикани от извършваните работи.


Чл. 19. Сигнализацията трябва да започва от достатъчно разстояние, за да имат участниците в движението необходимото време да се съобразяват с изменените условия и да извършват безопасно преминаването и предписаните маневри.


Чл. 20. (1) Видът и размерите на пътните знаци, използувани при временната сигнализация, са като тези за редовната сигнализация на пътя.

(2) За временна сигнализация могат да бъдат използувани и знаци от по-голям типов размер и с по-високи технически качества от тези на съответния път.


Чл. 21. Допуска се нормалната височина за поставяне на пътните знаци да бъде намалявана съобразно конкретните условия, мястото и начина на закрепване.


Чл. 22. Броят на поставените на едно място пътни знаци не трябва да бъде по-голям от 4. Във вертикален ред могат да бъдат поставени до 3 знака, а в хоризонтален - до 2.


Чл. 23. Общото решение за сигнализацията, броят и видът на необходимите пътни знаци се определят от ограниченията, наложени на движението във връзка с разположението, обхвата и времетраенето на строителните и ремонтните работи, обема и начина на организиране на движението при създадените условия.


Чл. 24. В зависимост от разположението и площта, която заемат строителните и ремонтните работи върху пътя - банкета (тротоара), част от платното за движение или цялото платно, движението на пътните превозни средства се организира по четири начина:

1. със запазване броя и нормалната ширина на лентите за движение;

2. със спазване броя на лентите, но при намаляване на тяхната нормална ширина;

3. с намаляване броя на лентите;

4. с отбиване на движението.


Чл. 25. Съобразно ширината на частта от платното за движение, незасегната от строителните или ремонтните работи, могат да бъдат осигурени следните условия за движение:

1. при ширина 3,00-5,50 м - една лента за движение;

2. при ширина 5,50-8,50 м - две ленти за движение;

3. при ширина 8,50-11,00 м - три ленти за движение;

4. при ширина, равна и по-голяма от 11,00 м - четири ленти за движение.


Чл. 26. Необходимият брой ленти за движение се определя в зависимост от следната часова интензивност на движението по пътя:

1. при интензивност до 300 коли в час за провеждане на движението е необходима една лента със сменен режим;

2. при интензивност 300-2500 коли в час за провеждане на движението са необходими две ленти;

3. при интензивност над 2500 коли в час за провеждане на движението са необходими четири ленти.


Чл. 27. (1) Площите на строителните и ремонтните работи се ограждат от страните на автомобилното и пешеходното движение (напречно и надлъжно на пътя).

(2) При времетраене до 48 часа ограждането може да бъде извършено с конуси или светлоотразителни (светещи) въжета.

(3) При времетраене на строителните и ремонтните работи повече от 48 часа ограждането се извършва с наредени една след друга бариери или водещи ограничителни табели и конуси.


Чл. 28. (1) Напречното ограждане при скорост на автомобилното движение до 60 км в час може да се поставя перпендикулярно на оста на пътя. При по-високи скорости това ограждане се поставя косо под наклон 1:3 до 1:10 спрямо оста на пътя.

(2) Нощем и при намалена видимост напречното ограждане се сигнализира със светлини.

(3) При частично затваряне на платното за движение при автомагистрали(скоростни градски магистрали) се поставят по 3 лампи с мигаща жълта светлина за всяка затворена лента, а при останалите пътища - по 2 лампи с постоянна или мигаща жълта светлина.

(4) При осветени пътища в населени места лампите могат да бъдат намалени до една за всяка затворена лента.

(5) При пълно затваряне на платното за движение при автомагистрали(скоростни градски магистрали) се поставят 5 лампи с постоянна или мигаща червена светлина. При останалите пътища броят на тези лампи може да бъде намален до две.


Чл. 29. (1) Надлъжното ограждане се извършва с бариери, водещи ограничителни табели или с конуси.

(2) Нощем надлъжното ограждане се сигнализира с постоянни или мигащи жълти светлини. При автомагистрали (скоростни градски магистрали) тези светлини трябва да бъдат само мигащи.

(3) При надлъжно ограждане с бариери или водещи ограничителни табели лампите се поставят на разстояние не по-голямо от 18 м. При ограждане само с конуси разстоянията между лампите не трябва да бъдат по-големи от 12 м.


Чл. 30. Когато не се извършват изкопи, ограждането на площите за строителни и ремонтни работи може да се извърши със светлоотразителни, светещи или обикновени въжета с червени флакчета.


Чл. 31. (1) Нощните сигнални светлини за строителните и ремонтните работи по автомагистралите и пътищата с интензивност на движението над 500 коли в час трябва да бъдат електрически.

(2) За останалите пътища се допускат сигнални светлини от фенери с течно гориво при условие, че са ясно видими от разстояние не по-малко от 150 м.


Чл. 32. Строителните и ремонтните площадки в обхвата на пътищата в населени места нощем трябва да бъдат осветени.


Чл. 33. Пътните знаци на постоянната сигнализация, които не съответствуват на временната сигнализация по тази наредба, трябва да бъдат отстранени или покрити с непрозрачен калъф от плат или пластмасово фолио с тъмен цвят (сив, червен).


Чл. 34. Основните схеми в приложенията по глави четвърта, пета и шеста, които трябва да бъдат спазени при временното сигнализиране в различните случаи за извършване на строителни и ремонтни работи в обхвата на пътищата, при необходимост могат да бъдат допълвани и с други пътни знаци, съобразени с конкретните условия.


Чл. 35. (1) Временна сигнализация с маркировка се извършва съгласно Наредбата за сигнализацията на пътищата с маркировка.

(2) Временната сигнализация с маркировка има светлосин цвят с изключение на светлоотразителните кабари, които са бели или жълти. Тя се използува само при пътища с много интензивно движение и голяма продължителност на строителните и ремонтните работи.


Глава четвърта.
СИГНАЛИЗИРАНЕ НА КРАТКОТРАЙНИ И ПОДВИЖНИ РЕМОНТНИ РАБОТИ

Чл. 36. (1) За краткотрайните и подвижните ремонтни работи: почистване на платното за движение и банкетите, косене на затревени банкети(тротоари) и откоси, пръскане и подрязване на крайпътни насаждения, почистване и миене на пътни знаци, направляващи стълбчета, предпазни огради, светофарни уредби и др. по двулентови (трилентови) пътища с насрещно движение, се сигнализира с пътен знак № 79 или № 80, монтиран на товарен или специален автомобил, снабден с една или две лампи с жълта пробляскваща светлина. Колата застава на разстояние до 50 м пред мястото на извършваните работи от страната на идващото движение по засегнатата от работите лента (приложение № 10).

(2) Когато сигнализиращата кола не се вижда от водачите на превозните средства от разстояние, по-голямо от 150 м, на 100-150 м пред нея се поставя пост със сигнален флаг.

(3) При движение, по-малко от 250 коли в час, за краткотрайните и подвижните ремонтни работи може да бъде сигнализирано само с преносим пътен знак № 79 или № 80, поставен пред извършваните работи, и пътен знак № 26, поставен в населените места на 50 м и в извъннаселените места на 150 м преди и след тях.


Чл. 37. (1) За краткотрайни и подвижни ремонтни работи по автомагистрали (скоростни градски магистрали), чиито платна за движение се състоят от 2 активни ленти за движение със или без лента за принудително спиране, се сигнализира с пътни знаци № 26 и № 79 или № 80, поставени на возима стойка-платформа, теглена от товарен или специален автомобил, снабден с една или две лампи с жълта проблясваща светлина.

(2) Когато сигнализацията по ал. 1 не се вижда от водачите на моторните превозни средства от разстояние, по-голямо от 300 м, пред нея се поставят два предупредителни поста със сигнални флагове, отдалечени от сигнализиращия автомобил на разстояние 200 и 400 м.

(3) При извършване на ремонтни работи в средната разделителна ивица или вътрешната лента за движение сигнализиращият автомобил застава на вътрешната лента за движение, а предупредителните постове - в средната разделителна ивица (приложение № 11).

(4) При ремонтни работи върху външната лента за движение сигнализиращият автомобил застава на същата лента, а предупредителните постове - на лентата за принудително спиране или на банкета (тротоара) - приложение № 12.

(5) При извършване на работи върху лентата за принудително спиране(приложение № 13) или на банкета сигнализиращият автомобил застава върху лентата за принудително спиране. В този случай предупредителни постове не са необходими.


Чл. 38. (1) За краткотрайни и подвижни ремонтни работи по автомагистрали (скоростни градски магистрали), при които платната за движение се състоят от 3 активни ленти за движение със или без лента за принудително спиране, се сигнализира с пътни знаци № 26 и № 79 или № 80, поставени на возима стойка-платформа, теглена от товарен или специален автомобил, снабден с една или две лампи с жълта проблясваща светлина.

(2) При извършване на работи върху средната лента за движение сигнализирането се извършва с 2 возими стойки-платформи или 2 сигнализиращи автомобила, като единият застава на вътрешната лента за движение, а вторият- върху средната лента за движение (приложение № 14).

(3) Когато ремонтните работи засягат лентата за принудително спиране или банкета и когато сигнализиращият автомобил не се вижда от разстояние, по-голямо от 300 м, сигнализирането се извършва съгласно чл. 36.


Глава пета.
СИГНАЛИЗИРАНЕ ЗА СТРОИТЕЛНИ И РЕМОНТНИ РАБОТИ БЕЗ ОТБИВАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕТО

Чл. 39. (1) За строителни и ремонтни работи при двулентови пътища с насрещно движение, обхващащи дължина до 50 м и засягащи само едната лента от платното за движение, се сигнализира извън населени места съгласно приложение № 15, а в населени места - съгласно приложение № 16.

(2) Величината на ограничената скорост, означава върху пътен знак № 61, се определя в зависимост от разрешената скорост за пътния участък и условията за движение, осигурени от оставената свободна ширина от платното за движение. Тя не трябва да бъде обаче по-малка от 20 км/ч.

(3) Когато свободната ширина от платното за движение позволява пропускане на двупосочно движение, пътни знаци № 55 и № 88 не се поставят.

(4) Извън населени места напречното ограждане се извършва с три водещи ограничителни табели с червени и бели наклонени линии (знак № 164-г). Над табелите или на отделни стойки от страната на идващото по заетата лента движение се поставят определените в чл. 28, ал. 3 лампи с жълта светлина.

(5) В населените места напречното ограждане се извършва с бариери, на които се прикрепват съответният брой лампи с жълта светлина.

(6) Надлъжното ограждане на строителните и ремонтните работи се извършва с бариери, конуси или светлоотразителни (светещи) въжета съгласно чл. 27 и чл. 29.


Чл. 40. (1) За строителни и ремонтни работи при двулентови пътища с насрещно движение, обхващащи дължина, по-голяма от 50 м, и засягащи само едната лента за движение, се сигнализира извън населени места съгласно приложение № 17, а в населени места - съгласно приложение № 18.

(2) Величината на ограничената скорост и начинът на ограждането на площадката се определят съгласно чл. 39.

(3) Когато свободната ширина от платното за движение позволява пропускане на двупосочно движение, не са необходими светофарна уредба и пътен знак № 7.

(4) Сигнализирането със светофарна уредба не е задължително при пътища с интензивност на движението до 150 коли в час, ако съществува видимост по цялата дължина на площадката. В този случай сигнализирането се извършва съгласно чл. 39.


Чл. 41. (1) При направа и ремонт на пътни настилки с дължина на площадката, по-голяма от 50 м, не се изисква ограждане, а светофарната уредба може да бъде заменена от двама регулировчици, снабдени със стоп-палки. При липса на взаимна видимост връзката между тях се осигурява с радиотелефон или друг подходящ начин.

(2) При необходимост за извършването на тези работи се сигнализира и с пътен знак № 27.


Чл. 42. (1) Когато строителните и ремонтните работи заемат цялата ширина на тротоара и за пешеходците се отделя ивица от платното за движение, а оставащата свободна част от него осигурява условия за двупосочно движение, сигнализирането се извършва съгласно приложение № 19.

(2) Ако строителните и ремонтните работи заемат само част от тротоара и останалата част е достатъчно широка за преминаване на пешеходците, сигнализацията се извършва съгласно приложение № 20 и № 21.


Чл. 43. За строителните и ремонтните работи в обхвата на трилентови пътища с насрещно движение, засягащи една от лентите за движение, се сигнализира независимо от дължината на площадката, като тези при двулентовите пътища с насрещно движение, при които свободната ширина на платното за движение осигурява двупосочно пропускане на движението съгласно чл. 39.


Чл. 44. За строителни и ремонтни работи при трилентови пътища с насрещно движение, засягащи едновременно едната от крайните и средната лента за движение, се сигнализира като тези при двулентови пътища с насрещно движение, при които работите заемат едната лента за движение на дължина, по-голяма от 50 м, съгласно чл. 40 и приложение № 17 и № 18.


Чл. 45. (1) За строителни и ремонтни работи при автомагистрали(скоростни градски магистрали), засягащи само част от едното платно за движение, се сигнализира съгласно приложение № 22 и № 23.

(2) Напречното ограждане на площадката се извършва с водещи ограничителни табели с червени и бели наклонени линии (знак № 164-г), на които или на отделни стойки се закрепват 3 лампи с мигаща жълта светлина.

(3) Необходимите пътни знаци се поставят върху лентата за принудително спиране, а при липса на такава лента - на банкета (тротоара), и се дублират в средната разделителна ивица.


Чл. 46. За строителни и ремонтни работи при четирилентови пътища, засягащи само едната лента за движение, се сигнализира съгласно чл. 45 и приложения № 22 и № 23. При липса на средна разделителна ивица или при наличие на такава ивица с ширина да 1,50 м дублиращи пътни знаци не се поставят.


Чл. 47. (1) За строителни и ремонтни работи при двулентови и трилентови пътища с насрещно движение, засягащи само банкета, се сигнализира съгласно приложение № 24.

(2) Ограждането на площадките се извършва с бариери, конуси или светлоотразителни (светещи) въжета.

(3) Нощем пред и след площадката се поставя лампа с жълта светлина.


Чл. 48. (1) За строителни и ремонтни работи при автомагистрали(скоростни градски магистрали), засягащи само лентите за принудително спиране и банкетите (тротоарите) или средната разделителна ивица, се сигнализира съгласно приложение № 25.

(2) Ограждането на площадката се извършва с водещи ограничителни табели (знак № 164-г) или конуси.

(3) Когато работите засягат лентата за принудително спиране или банкета (тротоара), на линията на напречното ограждане от страната на идващото движение нощем се поставя лампа с мигаща жълта светлина.


Глава шеста.
СИГНАЛИЗИРАНЕ ЗА СТРОИТЕЛНИ И РЕМОНТНИ РАБОТИ ПРИ ОТБИВАНЕ НА ДВИЖЕНИЕТО

Чл. 49. (1) Сигнализирането за строителни и ремонтни работи при трилентови пътища с насрещно движение, които заемат цялото платно за движение и се налага отбиване на движението, се извършва съгласно приложение № 26.

(2) Преграждането на пътното платно се извършва с допълнителни табели(пътен знак № 159), на които се закрепват лампи с червена светлина съгласно чл. 28, ал. 5.

(3) Величината на ограничената скорост, означена върху пътен знак № 61, се определя в зависимост от разрешената скорост на пътния участък, условията и ситуацията на отбиването.

(4) На местата на отбиването и на кръстовищата по протежение на отбивния път се поставят пътеуказателни стрелки (пътен знак № 113) с надпис"Заобиколи" и необходимата друга пътеуказателна сигнализация.

(5) При международни пътища отбивният път трябва да осигурява преминаване на движението със скорост, не по-малка от 30 км в час.


Чл. 50. (1) Строителните и ремонтните работи по автомагистрали(скоростни градски магистрали), заемащи цялостно едното платно за движение, се извършват при отбиване на движението в другото платно. Тяхното сигнализиране се извършва съгласно приложение № 27.

(2) Когато липса възможност за отбиване на движението по другото платно, движението се отбива по най-близкото отклонение (пътен възел). В тези случаи сигнализирането се извършва съгласно приложение № 28.

(3) Броят и видът на сигналните светлини се определят съгласно чл. 28, 29 и 31.


Глава седма.
ПРОЕКТИРАНЕ И СЪГЛАСУВАНЕ НА ВРЕМЕННАТА СИГНАЛИЗАЦИЯ

Чл. 51. (1) Проектите за временна сигнализация се изготвят от проектанското звено, разработило проекта за строителните и ремонтните работи.

(2) Когато строителните или ремонтните работите се извършват по типови проекти, проектът за временната сигнализация се изготвя от организацията, която извършва строителството или ремонта.


Чл. 52. Проектите за временна сигнализация за строителни и ремонтни работи в обхвата на пътищата се съгласуват най-малко 15 дни преди започване на тяхното изпълнение, както следва:

1. при автомагистрали и главни пътища от републиканската пътна мрежа- с управление "Пътна мрежа" в Главното управление на пътищата и с управление "КАТ" при Дирекцията на народната милиция;

2. при пътищата I, II и III клас от републиканската пътна мрежа - със съответното окръжно пътно управление и окръжно управление на МВР - отдел"КАТ";

3. при пътища в населени места и местни пътища извън републиканската пътна мрежа - със съответните народни съвети и органи на КАТ при МВР.

4. при ведомствени пътища - с органите, които ги стопанисват, и съответните органи на КАТ при МВР.


Чл. 53. Не се изискват проекти за сигнализиране за ремонтни работи по пътищата, извършвани в движение, както и за сигнализиране за повреди и препятствия по пътищата и подземните комуникации в техния обхват.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава въз основа на § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата(ДВ, бр. 53 от 1973 г.) и правилника за прилагането му (ДВ, бр. 9 от 1974 г.)


Промени настройката на бисквитките