Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 90 от 21.XI

НАРЕДБА ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ПРАВИЛА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА БЪЛГАРСКАТА ВЪНШНОТЪРГОВСКА БАНКА

 

НАРЕДБА ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ПРАВИЛА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА БЪЛГАРСКАТА ВЪНШНОТЪРГОВСКА БАНКА

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 7 ОКТОМВРИ 1980 Г.

Обн. ДВ. бр.90 от 21 Ноември 1980г., изм. ДВ. бр.33 от 26 Април 1983г., отм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 1988г.

Отменена с § 121, т. 3а от заключителните разпоредби на Постановление № 27 от 10 август 1988 г. за изменение на нормативни актове и одобряване на проектоуказ за изменение на закони и укази - ДВ, бр. 68 от 2 септември 1988 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Тази наредба урежда специфичните правила за управление на дейността на Българската външнотърговска банка с оглед тя да дава необходимия принос за последователно прилагане на икономическия подход във външноикономическата дейност на страната чрез по-пълното прилагане на валутната стопанска сметка, оказване съдействие и упражняване контрол за изпълнението на валутните задачи, по-ефективно управление на валутните ресурси и валутно-кредитната дейност на страната, създаване на условия за разширяване на пазарното и промишленото коопериране с чуждестранни фирми, участие с валута в ефективни съвместни предприятия, кредитиране на външнотърговските организации в национална валута и предоставяне кредити в чуждестранна валута на банките, стопанските организации и предприятията.


Чл. 2. Усъвършенствуването на механизма на банковата дейност се основава на укрепването и нарастването на стопанската сметка в банката, на въвеждането на резултативност и остатъчност на работната заплата, както и на повишаването на отговорността й за причинените от нея вреди и пропуснати доходи.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) При осъществяване на своята стопанска дейност банката влиза в преки, равноправни взаимоотношения с външнотърговските организации и други социалистически организации в съответствие с Правилника за икономическия механизъм (обн., ДВ, бр. 9-12 от 1982 г.; изм. и доп., бр. 30 от 1982 г. и бр. 8 от 1983 г.), Правилника за банките (ДВ, бр. 102 от 1982 г.) и тази наредба.


Чл. 4. Българската външнотърговска банка предоставя по пълномощие на окръжните банки на Българската народна банка свои функции за територията на съответния окръг.


Чл. 5. (Заличен).


Раздел II.
ПЛАНИРАНЕ

Чл. 6. Контролните цифри и държавните планови задачи на Българската външнотърговска банка се утвърждават от Министерския съвет за:

1. кредитен план;

2. план за приходите и разходите във валута от банковите операции;

3. лимит за численост на персонала;

4. лимит за административно-управленчески разходи без разходите за работна заплата.


Чл. 7. (1) Проектът за кредитен план за съответния период се подготвя от Българската външнотърговска банка, съгласувано с Българската народна банка - централното управление, и обобщен с проекта на Българската народна банка, заедно с проекта на единния план за социално-икономическото развитие на страната се внася за утвърждаване от Министерския съвет.

(2) Проектът за кредитен план за оборотни средства се разработва на основата на предварителна оценка и прилагане на плановите критерии за ефективност.

(3) Българската външнотърговска банка участвува при изготвяне на проекта за валутния план на страната, който се утвърждава от Министерския съвет.


Чл. 8. (1) Българската външнотърговска банка разработва насрещния си план на основата на утвърдените контролни цифри и държавните планови задачи, нормативи и лимити и утвърдената програма за ускоряване обращаемостта на оборотните средства.

(2) Насрещният план на Българската външнотърговска банка се утвърждава от управителния съвет на банката.


Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Българската външнотърговска банка ползува на договорна основа кредити в национална валута за допълване на кредитните си ресурси от Българската народна банка, като заплаща лихви по чл. 1, ал. 14 от Тарифата за лихвите, таксите, комисионните и разноските, които банките и Държавният застрахователен институт събират и плащат по операциите си (обн., ДВ, бр. 100 от 1975 г.; доп., бр. 46 от 1976 г.; изм. и доп., бр. 3 от 1978 г., бр. 90 от 1980 г. и бр. 102 от 1982 г.).

(2) При излишък на кредитни ресурси банката предоставя свободната част от тях на централното управление на Българската народна банка.


Раздел III.
СТОПАНСКА СМЕТКА И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Чл. 10. Българската външнотърговска банка работи на стопанска сметка. Доходите на банката се образуват и разпределят съгласно приложената схема.


Чл. 11. (1) Схемата за образуване и разпределение на доходите на Българската външнотърговска банка се съставя по тримесечия с натрупване от началото на годината.

(2) За първите два месеца на тримесечието Българската външнотърговска банка съставя месечни разчетни схеми за образуване и разпределение на доходите, които се използуват за текущо контролиране на съответствието на разходите с приходите, включително на разходите за работна заплата, без да се вземат счетоводни операции по тези схеми.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Балансовата печалба на Българската външнотърговска банка се определя като разлика между получените парични постъпления и разходите, включително разходите за трудови възнаграждения.


Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) (1) Българската външнотърговска банка внася в приход на държавния бюджет данък върху облагаемата печалба по норматив, утвърден от Министерския съвет.

(2) Облагаемата печалба се установява, като от балансовата печалба се приспадат постъпленията от стопански дружества (съвместни предприятия) с дялово участие на Българската външнотърговска банка.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) В Българската външнотърговска банка се формират следните фондове и дивиденти:

1. "Резерв на капитала";

2. "Стопански риск";

3. "Валутен";

4. "Развитие на материално-техническа база";

5. "Дялово участие в левове";

6. "Кредитиране в левове";

7. "Дивиденти на акционерите";

8. "Социално-битови и културни мероприятия";

9. "Разходи на ръководителя";

10. "Работна заплата".


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) След отчисляването на нормативните вноски върху печалбата остатъкът от приходите от наказателната част на лихвите по кредитите в национална валута, която съответствува на разликата между максималния и договорния лихвен процент, се отнася пряко по фондовете "Дялово участие в левове" и "Кредитиране в левове" на банката в съотношение, определено от нея, и не се включва в дохода й за разпределение.


Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Попълването на фонд "Резерв на капитала" и определянето на дивидентите се извършва в проценти от балансовата печалба на банката, намалена с размера на наказателната част от лихвите, утвърдени от Министерския съвет. Тези проценти са минимални.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Попълването на фонд "Развитие на материално-техническата база" се извършва от балансовата печалба по норматив от общия доход, намален с размера на наказателната част от лихвите. В него се отнасят и амортизационните отчисления. Средствата по фонда се използуват за финансиране развитието на материално-техническата база.

(3) Попълването на фонд "Валутен" на Българската външнотърговска банка се извършва непосредствено във валута съгласно установените за него ред и норматив, като по схемата за образуване и разпределение на общия доход се отчислява от общия доход левовата равностойност на съответната валута, но не по-малко от минималния норматив, утвърден от Министерския съвет.

(4) (Нова - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Средствата за фонд "Кредитиране в левове" се набират от отчисления по норматив от балансовата печалба, намален с размера на наказателната част от лихвите, както и съответната сума от остатъка след облагането на наказателната част от лихвите. Тези средства служат като ресурс от собствени средства за допълнително кредитиране, който не се насочва предварително с кредитния план.

(5) (Нова - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Средствата за фонд "Дялово участие в левове" се набират от отчисления по норматив от балансовата печалба на банката, намален с размера на наказателната част от лихвите, както и съответната сума на остатъка след облагането на наказателната част от лихвите, и служат за дялово участие на банката в стопанските дружества (съвместните предприятия) със стопанските организации.

(6) (Нова - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Средствата по фонд "Стопански риск" се отчисляват по норматив от балансовата печалба, намален с размера на наказателната част от лихвите, и могат да се използуват заемообразно за допълване недостига или покриване преразход на фонд "Работна заплата", като възстановяването по фонда на използуваните средства задължително се извършва през следващия отчетен период.

(7) (Нова - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Средствата по фонд "Разходи на ръководителя" се отчисляват от дохода на Българската външнотърговска банка в размер, утвърден от председателя на Българската народна банка по предложение на Управителния съвет на Българската външнотърговска банка. Те се изразходват за финансиране на разходите, свързани с посещения на делегации, гости и други представителни цели. Извършените разходи се документират по установения ред.

(8) (Предишна 4, изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Средствата за фонд "Социално-битови и културни мероприятия" се набират от дохода за банката по норматив от балансовата печалба, намалена с пълния размера на наказателната лихва, приет с насрещния план, както и от други източници, предвидени в Правилника за икономическия механизъм. Отчисляването и изразходването на средствата по фонда се извършват при условията и по реда, установен в дял втори на Правилника за икономическия механизъм и в другите нормативни актове.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) (1) Отчисленията за фонд "Работна заплата" по схемата се определят като резултативно-остатъчна величина след приспадане на средствата за другите фондове, но не повече от максимално възможния му размер. Ако остатъкът по схемата е по-голям, разликата се внася по фонд "Стопански риск".

(2) Максимално възможният фонд "Работна заплата" се поставя в пряка зависимост от размера на реализирания общ доход на банката. Конкретният му размер се определя, като фактически отчислените средства за работна заплата през предходната година се увеличават съобразно нарастването на общия доход. Увеличението се извършва по нормативи, утвърдени от Министерския съвет, за всеки процент нарастване на общия доход.

(3) Базисният общ доход за предходната година за съпоставимост се определя, като се отразява влиянието на задължителните за банката решения на компетентните органи за изменения в съотношението между кредитите и останалите източници за оборотни средства, за изменения на лихвени проценти на срокове по договорени кредити и др.

(4) Когато реализираният общ доход е до размера, постигнат през предходната година, максимално възможният фонд "Работна заплата" се определя на база фактическия относителен дял на фонд "Работна заплата" в общия доход по отчета за предходната година.

(5) Ако по отчет доходът по схемата не е достатъчен за отчисляване на максимално възможния размер на фонд "Работна заплата", наличните средства се разпределят пропорционално за отделните фондове при спазване на предвиденото в плановата схема съотношение между тях.

(6) Отчисленията за фонд "Работна заплата" се облагат с нормативни вноски за регулиране нарастването на средната брутна работна заплата спрямо предходната година по скала, утвърдена от Министерския съвет. Нормативните вноски се превеждат във фонд "Регулиране на работната заплата" при Министерството на финансите.

(7) Разликата представлява резултативно-остатъчният фонд "Работна заплата", от който се изплащат работните заплати и другите възнаграждения.

(8) Резултативно-остатъчният фонд "Работна заплата" се определя тримесечно с натрупване от началото на годината и се разпределя по нормативи, съотношения или размери, приети с насрещния план за:

1. текущо трудово възнаграждение, включително на персонала от несписъчния състав;

2. персонални награди за решаване на важни задачи;

3. допълнително трудово възнаграждение за годишните производствено-стопански резултати;

4. резерв за работна заплата - минимум 1 на сто от средствата за резултативно-остатъчния фонд "Работна заплата".


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Управителният съвет на Българската външнотърговска банка, въз основа на комплексна оценка на резултатите от функционалната и стопанската дейност на банката, определя размера на годишния резултативно-остатъчен фонд "Работна заплата" на банката, който може да се ползува за съответната година. Разликата се отнася в партида "Резерв за работна заплата" или по решение на управителния съвет - в други фондове.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) При комплексната оценка по реда на предходната алинея се вземат под внимание резултатите по показателите:

1. ефективността на предоставените кредити;

2. ефективността на обслужваните стопански организации и предприятия;

3. инициативността за разкриване и насърчаване с банкови лостове на мероприятия, осигуряващи висока ефективност, внедряване на челните постижения, усъвършенствуване структурата на икономиката, укрепване на социалистическата икономическа интеграция, издигане конкурентноспособността на продукцията, увеличаването на експортните ресурси и валутните постъпления, заменяне на внасяните продукти с местни, подобряване на планираните пропорции;

4. бюрократизма в работата на банковите звена и кадрите;

5. ефективността на стопанските дружества (съвместните предприятия) с банково дялово участие;

6. резултатите по задължителните и другите показатели на банковата дейност;

7. платените неустойки, вредите и пропуснатите доходи;

8. икономиите на средствата за издръжка;

9. несполуките в банковата дейност, принизеният контрол и взискателност.


Чл. 19. (1) Резултативно-остатъчният фонд "Работна заплата" на банката, окончателно уточнен по реда на чл. 18, се разпределя между структурните звена, които упражняват контрол и извършват разплащания с чуждестранните клиенти, валутни и кредитни операции с чужбина, кредитно-икономическа дейност и др., въз основа на последователно прилагане принципите на вътрешната стопанска сметка.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) Вътрешната стопанска сметка се организира въз основа на показатели, отразяващи приноса на специалистите, структурните звена и ръководните кадри за увеличаване (намаляване) общия доход на банката, като задължително се вземат пред вид:

1. ефективността от валутните и кредитните операции с чужбина;

2. ефективността на контрола и на разплащанията към чужбина;

3. ефективността на предоставените кредити;

4. ефективността на контрола по изпълнението на валутните задачи;

5. резултатите по задължителните и другите показатели на банковата дейност;

6. резултатите от инициативността за разкриване и насърчаване с банкови лостове мероприятия на стопанските организации и предприятията, осигуряващи висока ефективност и увеличаване на експортните ресурси и валутните постъпления;

7. платените неустойки, вредите и пропуснатите доходи;

8. икономиите на средствата за издръжка.

(3) Основните показатели по вътрешната стопанска сметка задължително се определят и отчитат за всяко структурно звено и за оперативния банков работник.

(4) Конкретното разпределение на резултативно-остатъчния фонд "Работна заплата" между всички структурните звена, ръководните кадри, специалистите и сътрудниците в банката се извършва по нормативи и ред, утвърдени с вътрешните правила за организация на работната заплата.


Чл. 20. (1) На персонала на банките през годината се изплаща авансово трудово възнаграждение до определените щатни заплати и доплащанията по нормативните актове в рамките на наличните средства по фонд "Работна заплата".

(2) Когато резултативният фонд "Работна заплата" за персонала на банките е по-малък от сумата на начислените аванси, заплатите на персонала се изплащат до размера на собствените средства по фонд "Работна заплата", включително партида "Резерв на работната заплата".

(3) (Нова - ДВ, бр. 33 от 1983 г.) По реда на предходната алинея Българската външнотърговска банка може да прави постъпки пред Министерството на финансите за заемообразно отпускане на средства по фонд "Регулиране на работната заплата" за покриване на недостига по фонд "Работна заплата" в Българската външнотърговска банка до размера на индивидуалните щатни заплати и допълнителните трудови възнаграждения по Кодекса на труда.


Заключителни разпоредби

§ 1 Държавният комитет за планиране, Министерството на финансите и Комитетът по труда и работната заплата по предложение на Българската външнотърговска банка при необходимост могат да разрешават на Българската външнотърговска банка отклонения от получения по отчет базисен общ доход.


§ 2. Планово-регулиращите, координиращите и контролните функции, както и други функционални дейности на Българската външнотърговска банка се уреждат извън тази наредба в съответствие с партийно-правителствени документи, отнасящи се до валутните, валутно-кредитните и платежните отношения на страната с чужбина.


§ 3. Наредбата влиза в сила от 1 януари 1981 г.


§ 4. Указания за решаване на въпросите, възникнали при прилагане на тази наредба, дават Държавният комитет за планиране, Министерството на финансите, Българската народна банка и Комитетът по труда и работната заплата.


Приложение

Приложение към чл. 10 от Наредбата за специфичните правила за управление на БВТБ


СХЕМА за образуване и разпределение на доходите на Българската външнотърговска банка



Показатели № на реда План Отчет
1 2 3 4 5
1. Балансова печалба 1    
  в това число:      
  а) балансова печалба без пълния размер      
  на наказателната част на лихвите 2    
  б) облагаема печалба 3    
2. Данък върху печалбата 4    
3. Застраховки 5    
4. Разпределение на наказателната част от      
  лихвите след облагането й 6    
  в това число:      
  а) за фонд "Кредитиране в левове" 7    
  б) за фонд "Дялово участие в левове" 8    
5. Печалба за банката      
  р.1 - (р.4 § р.5 §р.6) 9    
6. Разходи за работна заплата с ДОО      
  (начислен ФРЗ с ДОО) 10    
7. Доход за банката (р.9 § р.10) 11    
  в това число за:      
  а) фонд "Кредитиране в левове" 12    
  б) фонд "Дялово участие в левове" 13    
  в) фонд "Стопански риск" 14    
  г) фонд "Валутен" 15    
  д) фонд "РМТБ" 16    
  е) фонд "Резерв на капитала" 17    
  ж) фонд "Дивиденти на акционерите" 18    
  з) фонд "СБКМ" 19    
  и) фонд "Разходи на ръководителя" 20    
  к) отчисления за други цели 21    
  л) фонд "Работна заплата"      
  р.11-(р.12 § р.13 § р.14 § р.15 §      
  р.16 § р.17 § р.18 § р.19 § р.20 §      
  р.21), но не повече от сумата по      
  р.8 на справка № 1 22    
8. Нормативна вноска за регулиране      
  нарастването на средната брутна      
  работна заплата 23    
9. Резултативно-остатъчен фонд "Работна      
  заплата" (р.22 - р.23) 24    


Приложение

Приложение към Схемата за образуване и разпределение на доходите на БВТБ


СПРАВКА № 1 за определяне на максимално възможния фонд "Работна заплата"



Показатели № на реда§ План Отчет
1 2 4 5
1. Общ доход за съответния период на      
  предходната година (без наказателната      
  част от лихвите) 1    
2. Общ доход за отчетния период (р.2 §      
  р.10 от схемата) 2    
3. Нарастване на общия доход - всичко      
  (р.2 - р.1) 3    
4. Норматив за увеличаване на фонд      
  "Работна заплата" за 1 на сто      
  нарастване на общия доход 4    
5. Фонд "Работна заплата" от предходната      
  година 5    
6. Максимално възможен фонд "Работна      
  заплата" - всичко      
  р.5 х (1 § р.3 х р.4 / р.1) 6    
7. Разходи за работна заплата, изплатена      
  от фондовете "РМТБ" и "СБКМ" 7    
8. Максимален размер на средствата, които      
  могат да се отчислят за фонд "Работна      
  заплата" по р.22 на схемата 8    

Забележка: По р.5 на справката се посочва целият фонд "Работна заплата", включително изплатеният за сметка на фондовете "РМТБ" и "СБКМ".


Приложение

Приложение към Схемата за образуване и разпределение на доходите на БВТБ


СПРАВКА № 2 за определяне вноските за регулиране нарастването на средната брутна работна заплата



Показатели № на реда План Отчет
1 2 3 4 5
1. Фонд "Работна заплата" - всичко 1    
  в това число:      
  а) от доходите на стопанската      
  организация (р.22 от схемата) 2    
  б) за сметка на фондовете "РМТБ"      
  и "СБКМ" (р.7 от справка № 1) 3    
2. Суми, които не подлежат на регулиране      
  за фонд "Работна заплата" на      
  извънсписъчния състав 4    
3. Остатък от ФРЗ (р.1 -р.4) 5    
4. Численост на целия персонал (среден      
  списъчен състав) 6    
5. Средна брутна работна заплата      
  (р.5 :р.6) 7    
6. Средна брутна работна заплата от      
  предходната година 8    
7. Нарастване на средната брутна работна      
  заплата (р.7/р.8 х 100) 9    
8. Нормативни вноски за регулиране      
  нарастването на средната брутна      
  работна заплата - всичко 10    
  в това число:      
  а) за долната граница 11    
  б) за горната граница 12    

Забележки: 1. Когато фактическата численост на персонала е намалена в сравнение с предходната година, по р.6 на справката се посочва средният списъчен състав по отчета за предходната година. 2. Средната брутна работна заплата от предходната година (р.8 от справката) се изчислява по същия начин, както и за отчетната година.


Промени настройката на бисквитките