НАРЕДБА № 1 ЗА СЪБИРАНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТРАБОТЕНИТЕ МАСЛА
НАРЕДБА № 1 ЗА СЪБИРАНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТРАБОТЕНИТЕ МАСЛА
Обн. ДВ. бр.93 от 27 Ноември 1981г., отм. ДВ. бр.99 от 16 Ноември 1999г.
Отменена с § 1, т. 3 на Постановление № 202 на Министерския съвет от 9 ноември 1999 г. за отменяне на нормативни актове - ДВ, бр. 99 от 16 ноември 1999 г., в сила от 16 ноември 1999 г.
Чл. 1. Тази наредба урежда реда, начина и условията за събиране, съхраняване и оползотворяване на отработените масла от потребителите на свежи масла - министерствата, Националния аграрно-промишлен съюз, другите ведомства, стопанските организации и техните поделения.
Чл. 2. (1) Отработени масла по смисъла на тази наредба са тези масла, които в резултат на употреба не могат да бъдат използувани по предназначението им.
(2) Отработените масла се събират от потребителите на свежи масла в добре почистени затворени и надписани съдове.
(3) Потребителите на свежи масла създават вместимости за разделно събиране на отработените масла, оборудвани с утайници за почистване от механични примеси и дренажни линии за отделяне на евентуално попаднала вода.
Чл. 3. (1) Потребителите на свежи масла събират отработените масла с качествени показатели съгласно стандартизационния документ на следните групи:
1. моторни масла - от дизелови и бензинови двигатели, авиационни, компресорни и трансмисионни масла;
2. индустриални масла - машинни, хладилни, хидравлични, цилиндрови, редукторни, турбинни и трансформаторни масла.
(2) Потребителите, които събират отработени масла (турбинни и трансформаторни) в по-големи количества, директно ги експедират с жп цистерни до нефтопреработвателния завод "Л. Таджер" - Русе, като ги отчитат по плана на съответното поделение на ДСО "Петрол".
(3) Количествата отработени масла, които потребителите следва да предават на ДСО "Петрол", се определят ежегодно от Министерството на химическата промишленост по министерства и други ведомства едновременно с утвърждаването на плана за потребление на свежи масла, на база определените нормативи.
(4) Лимитите за връщане на отработени масла по министерства и ведомства се определят въз основа на следните минимални нормативи към лимитите за закупуване на свежи масла:
1. моторни масла (от бензинови и дизелови двигатели) за:
а) самосвали и трактори - 20%
б) товарни и лекотоварни автомобили - 40%
в) леки автомобили - 50%
2. моторни масла:
а) авиационни - 40%
б) компресорни - 40%
в) трансмисионни - 40%
3. индустриални масла:
а) машинни, хладилни, хидравлични, цилиндрови, редукторни - 30%
б) трансформаторни - 70%
в) турбинни - 50%
(5) На основание на утвърдените от балансиращия орган задължителни лимити за предаване на отработените масла министерствата и другите ведомства разпределят количествата отработени масла на своите стопански организации, а те от своя страна - на поделенията си за сключване на договори с поделенията на ДСО "Петрол". Разпределението на количестватаЫ отработени масла по тримесечия се извършва при договарянето им между поделенията на ДСО "Петрол" и потребителите съобразно сключените договори за доставка на свежи масла. Изменението на утвърдените лимити се извършва по установения ред.
(6) Поделенията на ДСО "Петрол" изкупуват и извозват отработени масла франко резервоарните вместимости на потребителите при минимално количество 4 т. Когато отработените масла са във варели, потребителите се задължават да ги извозват франко складовете на поделенията на ДСО "Петрол".
Чл. 4. (1) Окачествяването на отработените масла се извършва при получаването им в базите или складовете на ДСО "Петрол" и от потребителите, ако те желаят това. При различие в оценките е меродавно решението на ДСП"Булгарконтрола" до доказване на противното.
(2) Съдържанието на вода и механични примеси в рамките на качествените показатели се бонифицират.
(3) Не се допуска смесването на отработени масла с органични разтворители (бензин, керосин, дизелово гориво и др.), консистентни смазки(съединения), синтетични масла.
(4) Отработените масла, неотговарящи на качествените показатели съгласно стандартизационните документи, не се събират от ДСО "Петрол".
Чл. 5. (1) ДСО "Петрол" да създаде в базите и складовете си вместимости за разделно съхраняване на отработените масла, надлежно оборудвани за почистването им от вода и механични примеси.
(2) ДСО "Петрол" може да извършва допълнително дообработване на второкачествените отработени масла в I качество.
Чл. 6. ДСО "Петрол" осигурява в специализирани бензиностанции безплатна манипулация по подмяната и събирането на отработените масла от личните моторни превозни средства. Предадените отработени масла в бензиностанциите не се заплащат.
Чл. 7. (1) Нефтопреработвателният завод "Л. Таджер" - Русе, приема отработените масла, доставени му от поделенията на ДСО "Петрол" на собствената му разтоварна гара - Русе, във вагон-цистерни. Количествата отработени масла, събрани от база Русе в специален оборудван резервоар, се помпуват по тръбопровод до завода.
(2) Получените в нефтопреработвателния завод "Л. Таджер" - Русе, цистерни с отработени масла със съдържание на вода и механични примеси в рамките на стандартизационния документ за съответното качество се приемат от завода, като им се правят бонификации.
(3) Изпратените за нефтопреработвателния завод "Л. Таджер" - Русе, отработени масла, неотговарящи на качествените показатели от стандартизационния документ, се предават от завода на ДСО "Петрол" - поделение Русе, като разходите са за сметка на поделението на ДСО "Петрол"- доставчик.
(4) Нефтопреработвателният завод "Л. Таджер" - Русе, да създаде вместимости за разделно приемане на отработени масла.
Чл. 8. (1) Когато стопанските и други организации и поделения са получили планираните и договорените количества свежи масла и изпълняват производствените си програми, но не изпълняват договорните си задължения за доставка на отработени масла, ДСО "Петрол" спира доставката на свежите им масла в количества, съответствуващи на недоставените отработени масла. В тези случаи ДСО "Петрол" не носи отговорност за неизпълнението на задълженията си по договора за доставка на свежи масла.
(2) Регенериране на отработени масла за собствени потребности се допуска само след предварително разрешаване на Министерството на химическата промишленост, ако регенератът отговаря на техническите изисквания и се ползува за същата цел. Министерството на химическата промишленост намалява лимитите за свежите, респективно отработените, масла в количества, планирани за регенериране.
Чл. 9. Забранява се изхвърлянето на отработени масла във водоеми, канали и в почвата.
Чл. 10. (1) Потребители, които предават отработени масла по тримесечия в количество, по-малко от определеното по чл. 3, ал. 5, дължат на ДСО"Петрол" глоба в троен размер от стойността на непредадените количества отработени масла.
(2) Събраните глоби се насочват за модернизиране, подобряване и разширяване на материално-техническата база за отработени масла.
Чл. 11. Когато потребителите авизират писмено поделенията на ДСО"Петрол" за закупуване на отработени масла и последните в 10-дневен срок не изкупят и извозят събраните отработени масла, същите поделения заплащат на потребителите глоба в троен размер от стойността на неизкупеното количество отработено масло.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 1 от Постановление № 158 от 17 декември 1975 г. на Министерския съвет за производството и потреблението на минерални масла, смазки и присадки през седмата петилетка (ДВ, бр. 1 от 1975 г.), отменя Наредба № 1 за оползотворяване на отработените масла (обн., ДВ, бр. 20 от 1976 г.; изм., бр. 9 от 1978 г.) и влиза в сила от 1 декември 1981 г.