Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 97 от 26.XI

НАРЕДБА № 14 ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ТЪРГОВЕ В СЪОБЩЕНИЯТА

 

НАРЕДБА № 14 ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ТЪРГОВЕ В СЪОБЩЕНИЯТА

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО СЪОБЩЕНИЯ И ИНФОРМАТИКА

Обн. ДВ. бр.97 от 26 Ноември 1991г., отм. ДВ. бр.108 от 28 Декември 1991г.

Отменена с параграф единствен от Наредбата за отменяне на Наредба № 14 за провеждане на търгове в съобщенията - ДВ, бр. 108 от 28 декември 1991 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за провеждане на търгове при предоставяне изграждането и/или експлоатацията на съобщителни обекти и услуги от национално значение по списък, одобрен от председателя на Комитета по съобщения и информатика (КСИ), както и такива, финансирани от чуждестранни инвеститори в страната.


Чл. 2. Под "търг" по смисъла на тази наредба се разбира процедура по избор на страна по договор за изграждането и/или експлоатацията на съобщителни обекти и услуги по чл. 1.


Чл. 3. (1) Право за провеждане на търг в съобщения в информатика, наричан за краткост "обявител на търга". Той определя организатора на търга.

(2) Заявка за провеждане на търг може да бъде направена от обявителя от всяка фирма или организация в системата на съобщенията или от държавен орган. Отношенията между заявител и обявител се определят с договор, който съдържа задължителни клаузи за финансово осигуряване на търга и за правните последици, които възникват за заявителя след обявяване на резултатите от търга.


Чл. 4. (1) Организатори на търга могат да бъдат:

1. консултантски, проектантски, строителни, инженерингови, снабдителни, експлоатационни или други специализирани фирми;

2. специално създадени държавни (ведомствени) комисии от експерти;

3. заявителят на търга.

(2) Условията, редът и средствата за провеждане на търговете се договарят в съответствие с тази наредба между обявителя и организатора по точка 1 на ал. 1 или се определят в заповедта за сформиране на комисията.


Чл. 5. (1) Не се допускат за участие в търга:

1. юридически и физически лица, когато за тяхното участие е необходимо разрешение от компетентен държавен орган и такова решение не е дадено;

2. членове на тръжната комисия;

3. длъжностни лица, на които е поверено изцяло или отчасти управление на имуществото-предмет на търга;

4. юридически и физически лица, спрямо които е била приложена санкцията, предвидена в чл. 32 от тази наредба;

5. юридически и физически лица, които са неизправни като страна по сключени договори в системата на съобщенията.

(2) Допускането до участие на чуждестранни лица и инвестиции в страната става при спазване на изискванията, предвидени в Закона за чуждестранните инвестиции и в тази наредба.

(3) Отказът на тръжната комисия за допускане до участие в търга се мотивира. Той не подлежи на обжалване.

(4) Имената на участниците, техният брой и съдържанието на офертите се запазват за обявителя, съответно организатора, в тайна до обявяване на резултата от търга.

(5) Участниците в търга се ползват с равни права независимо от тяхната национална принадлежност или обвързаност с обявителя или организатора на търга освен в случаите, когато обявителят е задължил организатора да обяви в тръжните условия долна граница на национален бонос и условията, при които ще се ползва този бонос.


Чл. 6. (1) Заплащането на тръжните книжа и изготвянето на офертата са за сметка на участниците в търга с изключение на случаите, за които се предвиждат други условия.

(2) Промени в тръжните книжа след обявяването на търга не се допускат.


Чл. 7. (1) Търг не се провежда:

1. при участие на един кандидат;

2. когато офертата само на един от участниците отговаря изцяло на изискванията в тръжните книжа;

(2) В случаите по точка 1 на ал. 1 обявителят преобладава търга не по-късно от 30 дни след изтичането на срока за предаване на офертите по предишната обява, а по точка 2 има право пряко да договаря с участника или също да преобяви търга.


Чл. 8. (1) Търговете в системата на съобщенията се провеждат по една от следните процедури:

1. открита - при която всички заинтересувани от търга могат да представят оферти;

2. закрита - при която поканени участници могат да представят оферти.

(2) Процедурата за провеждане на търга се определя от обявителя.


Раздел II.
Обявяване на търговете

Чл. 9. (1) Търговете се обявяват от организаторите чрез средствата за масово осведомяване. Обявата се обнародва най-малко в един всекидневник в страната и по преценка на организатора - и в чужбина. Броят на обявите и съдържанието им, както и използуваните начини не се ограничават.

(2) Обявителят на търга може да изпрати допълнителни обяви за участие до изявени в областта на съобщенията фирми след обнародване на обявата.


Чл. 10. (1) Обявата на търга съдържа най-малко следната информация:

1. обявител и предмет на търга;

2. организатор, адрес и телефон (телекс, факс);

3. място и срок за получаване на тръжните книжа, както и за запознаване с други документи, включително и оглед на място, ако това е необходимо;

4. място и крайна дата за предаване на офертите;

5. цена на тръжните книжа.

(2) Обявата може да съдържа и други данни според изискванията на обявителя, като:

1. срок за отваряне на офертите и обявяване на резултатите;

2. допълнителна информация за характера и спецификата на дейностите, както и управленско-организационните и технико-икономическите условия - предмет на търга;

3. оценка на материалните и нематериалните активи, включително и дяловата вноска на участниците в търговското дружество;

4. изисквания за съотношението между българската и чуждестранната валута за участие в търга и при договаряне условията на договора (когато в тръжните условия се предвижда плащане в чуждестранна валута);

5. изисквания за финансиране и представяне на банкови гаранции или препоръки (преференции), когато такива се изискват от тръжните условия.


Чл. 11. (1) Времето от обявата за търга до крайната дата за предаване на офертите е най-малко 30 дни.

(2) По инициатива на обявителя, съответно организатора, или по искане най-малко на двама участници крайният срок за предаване на офертите може да бъде продължен чрез обява по реда на чл. 9, ал. 1 най-малко 10 дни преди изтичане на срока по предходната алинея.

(3) При изпращане на офертата по пощата важи датата на пощенското клеймо на изпращащата (DНL) поща.


Чл. 12. (1) Допълнения или изменения в предадени вече оферти не се допускат. Оферти, представени след обявената крайна дата за предаване, не се разглеждат.

(2) До изтичане на срока за представяне на офертите участниците в търга могат да получат от организатора допълнителна писмена или устна информация, свързана с търга.


Раздел III.
Тръжни книжа

Чл. 13. Тръжните книжа се осигуряват (до обявяването на търга) от организатора и представляват пакет от документи, надлежно подпечатани, които се предават на участниците срещу заплащане. Те се изготвят на български и/или чужд език в зависимост от кръга на участниците в необходимия брой екземпляри.


Чл. 14. Тръжните книжа, без да се изчерпват с изброените по-долу, се състоят от:

1. общи тръжни условия;

2. спецификации по офертата (технически изисквания);

3. образец на банкови гаранции;

4. образец на проектодоговор;

5. образец на проектодоговор за сервизно обслужване в извънгаранционен период;

6. образец на декларация от участника, че офертата отговаря на техническите и икономическите изисквания на тръжните условия или има отклонения от тях, които трябва да бъдат подробно описани от участника в търга.


Чл. 15. Общите тръжни условия могат да съдържат:

1. изисквания по отношение на подготовката, съдържанието и представянето на офертата;

2. кратко описание на обекта - предмет на търга;

3. изисквания към участниците в търга (фирмена регистрация, управляващ орган, финансово състояние и др.);

4. изисквания към обекта (срокове на доставка, отговорности и др.);

5. договорни условия (условия на плащане и др.);

6. общи технически изисквания;

7. изисквания за начина на финансиране и ценообразуване, доказване на финансови, ресурсни и организационни възможности на участници в търга;

8. други условия и специфични изисквания на организатора;

9. мостри за изпитания;

10. указания дали могат да се представят алтернативни оферти и ако може, по кои въпроси ще се приемат алтернативни предложения;

11. общите критерий, по които ще се оценяват офертите.


Чл. 16. (1) Спецификациите по офертата се изработват и се подписват най-малко от трима експерти на заявителя в обхват и съдържание, достатъчни за изготвяне на офертата, и се оформят във:

1. текстови разработки;

2. графични материали;

3. финансова документация.

(2) Спецификациите по офертата могат да бъдат техническа, търговска и финансова.


Чл. 17. (1) В текста на банковите гаранции трябва изрично банката да внесе гарантираната сума при първо поискване от страна на българския участник, подписал договора, без да влиза в преценка на основанията за предявяване на плащането.

(2) При договора за доставка, при които се предвижда привременно и/или окончателно приемане, гаранцията се състои или в удръжка на 10 на сто при всяко плащане, или в представяне на безусловна банкова гаранция в същия размер от първокласна чуждестранна или българска банка в зависимост от седалището на участника в търга.


Чл. 18. Офертната форма представлява единен образец за всички участници, който се прилага като проект към отделните оферти.


Чл. 19. (1) Договорът по предмета на търга и договорът за извънгаранционен сервиз представляват единен образец към тръжните книжа за всички участници, който се прилага като проект към отделните оферти;

(2) Проектодоговорните условия определят:

1. вида на договора;

2. предмета на договора;

3. страните по договора;

4. дяловата вноска на българския участник, ако има такава, в която са включени вещни права;

5. участие на страните по договора с инвестиции, проекти, строителство, ноу-хау, мениджмънт и др.;

6. правни последици, свързани със собствеността, след изтичане срока на договора;

7. организационни, технически и финансови задължения и осигуряване нормална работа на обекта - предмет на търга, в извънгаранционния период при нормална експлоатация и при аварийни ситуации;

8. други права и задължения на страните;

9. санкции и неустойки при неизпълнение на задълженията по договора;

10. отношение между страните при форсмажорни обстоятелства;

11. условия и промени в договора;

12. гаранции и условия за финансиране;

13. банкови гаранции;

14. името на обслужващата банка и номера на сметката, по която ще се извършват плащанията.


Раздел IV.
Оферти

Чл. 20. Под "оферта" по смисъла на тази наредба се разбира едностранно волеизявление на участника в търга, с което се представят неговите възможности за изпълнение на дейностите - предмет на търга.


Чл. 21. Офертата включва:

1. попълнената офертна форма, представена с тръжните книжа;

2. проект за изпълнение на спецификациите по офертата;

3. финансова документация, като крайната ценова оферта се изписва словом;

4. препоръки, референции (гаранции), финансово състояние, баланс на участника в търга за последните две години, когато такива се изискват от общите тръжни условия;

5. подписани проекти на договори (всички страници на проектодоговорите се подписват и подпечатват от участника с приложен спесимен на подписа му);

6. легализирано пълномощно за лицето, оправомощено да представлява участника в търга;

7. банкова гаранция за участие в търга, издадена от българската банка, посочена от организатора на търга.


Раздел V.
Цели и провеждане на търга

Чл. 22. Търговете преследват следните основни цели:

1. създаване на структура (правила) за конкурентно наддаване;

2. изработване на подробни критерии за оценяване на офертите, представени от участниците в търга;

3. постигане на обективна и точна оценка на офертите.


Чл. 23. Процедурата и последователността на провеждането на търга включва:

1. изработване на тръжните книжа;

2. обявяване на търга;

3. предаване на тръжните книжа;

4. приемане на офертите;

5. техническа, финансова (в т.ч. търговска) оценка на получените оферти;

6. преговори с класираните участници;

7. сключване на договора.


Чл. 24. Анонимността на участниците и съдържанието на офертите се осигуряват, като:

1. офертата се представя в плик, запечатан с восък, върху който се изписват само името и адреса на организатора и номерът на търга с указание да не се отварят;

2. в плика се поставят два по-малки плика с името и адреса на участника, първият от които съдържа документите по чл. 21, точки 1, 2 и 4, а вторият- документите по точки - 3, 4, 5, 6 и 7.


Чл. 25. (1) Представените оферти, включително и изпратените по (DНL) поща, които отговарят на тръжните условия, се разглеждат и класират от комисия на организатора в срока, определен в обявата. Критериите и методологията за техническата, икономическата и крайната оценка се утвърждават от обявителя преди получаването на офертите и не се обявяват предварително от кандидатите.

(2) Съставът на комисията се определя от организатора един ден преди разглеждането на офертата.

(3) Комисията трябва да е в състояние да извърши качествена и ефективна експертизи и класиране на офертите.

(4) В състава могат да участват и представители на различни министерства, когато се засягат значителни държавни интереси.


Чл. 26. (1) Представителят на комисията в посочения ден и час показва постъпилите пликове с оферти и запитва изрично има ли кандидати, които да депозират нови оферти преди преустановяване на приемането.

(2) В настъпилият краен час председателят на комисията обявява "приключено приемане", след което комисията изготвя списък на постъпилите оферти и на броя на участниците и се вписва терминът "приключено приемане", датата и часът на съставянето.

(3) Комисията най-напред проверява спазени ли са формалните изисквания за участие в търга. Тя отстранява кандидатите, които не са отговорили на поставените изисквания, като ни пристъпва към отваряне на вътрешните пликове. При правописни или фактически грешки, които не влияят на перфектността на участието, комисията може да поиска обяснение от съответния кандидат, който поправя грешката на първоначалния плик.


Чл. 27. (1) Комисията преглежда, оценява и класира допуснатите за участие оферти в зависимост от:

1. пълнотата и съответствието с най-важните функционални и технически изисквания на тръжните книжа;

2. финансовите условия, препоръките, референциите, гаранциите и финансовото състояние на участника;

3. предложените договорни условия.

(2) Заседанията на комисията се провеждат при участие най-малко на 2/3 от състава й.

(3) Комисията класира само онези от офертите, които отговарят на изискванията за изпълнение на дейностите - предмет на търга, на договорните условия и другите изисквания, определени в тръжните книжа.

(4) Решението на комисията се приема с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове на комисията и се документира с протокол, подписан от тях. При подпис "ОМ" се посочват и мотивите.

(5) Решението на комисията трябва да съдържа мотиви въз основа на приетите критерии за оценяване на офертите.


Чл. 28. (1) Като има предвид решението на комисията, обявителят в 7-дневен срок определя участниците в търга, с които тръжната комисия ще проведе допълнителни разговори за изясняване на предимствата, които те предлагат в една или повече от следните групи:

1. технически и функционални условия;

2. цени и условия за финансиране;

3. срокове и специални условия.

(2) Въз основа на окончателен протокол за резултатите от преговорите по ал. 1 седем дни след завършването им обявителят обявява резултатите от търга и определя спечелилия търга участник.

(3) Организаторът на търга уведомява писмено всички участници за резултатите от провеждането му.


Чл. 29. По предложение на комисията обявителят може да възложи изпълнението на обекта или услугата - предмет на търга, на няколко класирали се на първите места кандидати.


Чл. 30. Жалби против нарушения, допуснати от тръжната комисия, се подават чрез нейния председател до обявителя на търга най-късно 5 дни след обявяване на резултатите от търга. Решенията по жалбите са окончателни.


Чл. 31. Договорът се подписва от спечелилия търга участник и от заявителя в 7-дневен срок от датата на обявяване на резултатите по чл. 28, ал. 2.


Чл. 32. Банковата гаранция за участие не се връща, ако участникът в търга оттегли офертата си преди обявения срок за провеждането му, включително и когато е спечелил търга, но откаже да подпише договора.


Чл. 33. По решение на обявителя и ако това е предвидено в договора, може да се разреши на фирмата, спечелила търга, право на допълнителни доставки и услуги на стойност до 5 на сто от тръжната цена, без да се обявява нов търг.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Членовете на комисията по чл. 25 от наредбата и лицата, участващи в провеждането на търга, са длъжни да спазват анонимността, тръжните условия и правилата на тази наредба. Изгубилите, унищожилите или повредилите офертата, извършилите действия, несъвместими с тръжните условия, или други нарушения във връзка с провеждането на търга носят наказателна отговорност съгласно чл. 282 до 285 от Наказателния кодекс.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание § 5 във връзка с чл. 3 от Закона за съобщенията.


§ 3. Указания по прилагането на наредбата дава председателят на Комитета по съобщенията и информатика.


Промени настройката на бисквитките