НАРЕДБА № 3 ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИКОНОМИЧЕСКА ОБЩНОСТ ЗА ТЪРГОВИЯ С ДРЕБЕН РОГАТ ДОБИТЪК И МЕСО ОТ НЕГО ПРЕЗ 1992 Г.
НАРЕДБА № 3 ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИКОНОМИЧЕСКА ОБЩНОСТ ЗА ТЪРГОВИЯ С ДРЕБЕН РОГАТ ДОБИТЪК И МЕСО ОТ НЕГО ПРЕЗ 1992 Г.
Обн. ДВ. бр.13 от 14 Февруари 1992г., изм. ДВ. бр.58 от 17 Юли 1992г., отм. ДВ. бр.105 от 31 Декември 1992г.
Отменена с § 1, т. 2 от преходните и заключителни разпоредби на Постановление № 264 на Министерския съвет от 28 декември 1992 г. за режима по износа и вноса - ДВ, бр. 105 от 31 декември 1992 г.
Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията, редът, формите за отчитане и контролът по изпълнението на Споразумението между Република България и Европейската икономическа общност (ЕИО) за внос на дребен рогат добитък и месо от него в страните от общността през 1992 г.
Чл. 2. (1) Разпределението на дребен рогат добитък и месо от него между заявителите се извършва на конкурсни начала. Министерството на търговията обявява датите за провеждане на конкурсите в средствата за масова информация.
(2) През 1992 г. да се проведат два конкурса: през февруари за износ през март, април и май на 1000 т живи животни в кланично тегло и 600 т месо; през май за износ през юни, юли и август на 1000 т живи животни в кланично тегло и 650 т месо.
(3) За неусвоените дялове се провежда допълнителен конкурс през ноември за износ през декември.
Чл. 3. (1) Заявителите представят в Министерството на търговията своите предложения за участие в конкурса в запечатани пликове в сроковете, обявени в средствата за масова информация. Оторизиран за получаването им служител нанася върху плика в присъствието на заявителя или негов представител датата и часа на подаване на заявките.
(2) За участие в конкурса се допускат заявители, открили депозит в обслужващата ги банка в размер 5% от левовата равностойност на предлагания от тях износ.
(3) Към заявките за участие в конкурса и предоставяне на дял се прилагат следните документи:
1. договор за износ с чуждестранния контрагент с условие, че същият влиза в сила след получаване от компетентните български власти на дял (експорт-лиценз) за износ. Договорът следва да съдържа: точно количество, измерено в тонове живо и кланично тегло, което заявителите са договорили за износ през съответния период; цена на тон франко товарен пункт на продавача за количествата, договорени за експедиция за съответния период. Цената за тон живо тегло - нетна цена (без кало) и за месото за тон кланично тегло по категория живи животни и месо; форма на плащане (акредитив или предварителен свободен превод); клауза за санкция при неизпълнение условията на договора по отношение на количество, цена и срок на плащане;
2. комисионен договор за износ - когато заявителят не е производител;
3. декларация, удостоверяваща, че заявителят е производител на продукцията;
4. удостоверение за износ, попълнено в два екземпляра.
Чл. 4. Заявките се разглеждат в срок до 3 дни от изтичане на срока за подаването им от комисия, назначена със заповед на министъра на индустрията и търговията. В комисията като членове се включват и представители на Министерството на земеделието, Съюза за стопанска инициатива на гражданите и Централния кооперативен съюз. При необходимост за участие в комисията могат да бъдат привлечени и други специалисти.
Чл. 5. Критериите за оценка на заявките и предоставяне на дяловете са:
1. предлагана експортна цена. При изравнени ценови условия заявките се подреждат по реда на постъпването им в Министерството на индустрията и търговията;
2. реализиран износ на конкретния пазар през 1991 г. от износители, усвоили предоставените им квоти на проведените през 1991 г. конкурси.
Чл. 6. (1) За резултатите от проведените конкурси комисията съставя протоколи. Решенията на комисията се обявяват на публично място в сградата на Министерството на индустрията и търговията.
(2) Фирмите, които не са класирани в проведения конкурс, се уведомяват писмено за освобождаване на депозираната сума от обслужващата банка.
Чл. 7. (1) Възражения по решенията за разпределението на дяловете се подават писмено до комисията в срок от 3 работни дни от деня на обявяването им.
(2) Комисията взема решения по възраженията в 5-дневен срок.
(3) Решенията на комисията по направените възражения могат да бъдат обжалвани писмено чрез нейния председател пред министъра на търговията в 3-дневен срок от изтичането на срока по ал. 2.
(4) Решенията на министъра са окончателни.
Чл. 8. Заявителите, получили дял за износ, се уведомяват от Министерството на търговията писмено в 3-дневен срок от датата на приключването на конкурса.
Чл. 9. (1) Заявителите, получили съобщение за предоставяне на дял, са задължени в 3-дневен срок да открият банкова гаранция за добро изпълнение в полза на Министерството на индустрията и търговията.
(2) Банковата гаранция се открива в съответната търговска банка, обслужваща заявителя, със срок на валидност 120 дни от датата на откриването й.
(3) Банковата гаранция задължително следва да покрие 10% от общия обем на декларираните при участието в конкурса брутни валутни постъпления, преизчислени по централния курс на Българската народна банка към датата на провеждането на конкурса.
(4) Банковата гаранция и депозитът се освобождават при реализиране на декларирания при участието в конкурса обем валутни постъпления за предоставения дял след писмено нареждане на Министерството на търговията до съответната обслужваща банка.
(5) В случаите, когато заявител не е в състояние по обективни причини да усвои изцяло или частично предоставен дял, той информира писмено комисията в срок до 30 дни от датата на предоставяне на дела, която извършва преразпределение на нереализираните контингенти и нарежда на обслужващата банка да освободи банковата гаранция в пълен размер.
(6) Банковата гаранция може да бъде отнета изцяло или частично в полза на държавния бюджет след писмено нареждане на Министерството на индустрията и търговията, когато заявител, който е получил дял, не е реализирал износ и не е информирал в 30-дневен срок комисията.
Чл. 10. Експорт-лицензи по образец на комисията на Европейската общност, необходими за оформяне на вноса в страната купувач, се издават от Министерството на търговията на износителите незабавно след представяне на писма за открита банкова гаранция. Заедно с експорт-лиценза Министерството на търговията заверява и предоставя на заявителите и екземпляр от депозираното удостоверение за износ.
Чл. 11. Заявителите се задължават да осъществят износа в рамките на срока, за който е издаден експорт-лицензът - 90 дни от датата на получаването на писмено уведомление за предоставен дял и удостоверението за износ.
Чл. 12. (1) След приключване на експедициите по експорт-лиценза износителите информират Министерството на търговията за обема на физическия износ, реализираните валутни приходи и постигнатите експортни цени.
(2) Износителите отчитат обема на реализирания физически износ в срок от 5 дни след приключване на експедициите по издадените експорт-лицензи чрез представяне на експортни фактури, заверени от митническите власти.
(3) Валутните приходи износителите доказват чрез предоставяне на банкови бордера със заверени валутни сметки в срок до 30 дни от датата на последните експедиции по експорт-лиценза.
(4) За реализираните експортни цени износителите представят справки по категории живи животни, месо и страни.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание ПМС № 249 от 1991 г. за определяне основните функции на Министерството на индустрията и търговията (ДВ, бр. 4 от 1992 г.) във връзка с ПМС № 119 от 1991 г. за режима за внос и износ през 1991 г. (обн., ДВ, бр. 52 от 1991 г.; изм., бр. 71 от 1991 г.; доп., бр. 79 от 1991 г., бр. 3 и 9 от 1992 г.) и влиза в сила от обнародването й в "Държавен вестник".