Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 106 от 13.XII

НАРЕДБА № 26 ОТ 6 ДЕКЕМВРИ 1996 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА КОНСУЛТАТИВНАТА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО МЕЖДУ ЗДРАВНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ПРИ ЛЕЧЕНИЕТО НА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ БОЛНИ

 

НАРЕДБА № 26 ОТ 6 ДЕКЕМВРИ 1996 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА КОНСУЛТАТИВНАТА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО МЕЖДУ ЗДРАВНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ПРИ ЛЕЧЕНИЕТО НА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ БОЛНИ

Обн. ДВ. бр.106 от 13 Декември 1996г., изм. ДВ. бр.35 от 16 Април 1999г., изм. ДВ. бр.73 от 17 Август 1999г., отм. ДВ. бр.79 от 29 Септември 2006г.

Отменена с параграф единствен на Наредба за отменяне на Наредба № 26 от 1996 г. за организацията на консултативната медицинска помощ и взаимодействието между здравните заведения при лечението на хоспитализирани болни (обн., ДВ, бр. 106 от 1996 г.) - ДВ, бр. 79 от 29 септември 2006 г.


Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за осигуряване на консултативната медицинска помощ и взаимодействието между здравните заведения при лечението на хоспитализирани болни.


Чл. 2. Взаимодействието между две здравни заведения при лечението на хоспитализирани болни се изразява във:

1. спешна или планова консултация и извършване на лечебно действие за решаване на възникнал диагностично-лечебен проблем от специалист от едно болнично заведение за пациент, намиращ се в друго болнично заведение;

2. спешно или планово прехвърляне на пациент от едно болнично заведение в друго с цел продължаване на лечебния процес; 3. спешно или планово осигуряване на лекарствени средства, биопродукти и др.


Чл. 3. За плановите дейности по чл. 2 искащото болнично заведение:

1. може да избере поименно консултанта;

2. обезпечава транспорта на консултанта, прехвърлянето на болния, или доставката на лекарствени средства и др. ;

3. осигурява по медицински показания и обратния транспорт на болния, след завършване на лечението му.


Чл. 4. (1) Спешната консултативна медицинска помощ за болничните заведения се организира и осигурява на републиканско и на районно ниво.

(2) На републиканско ниво помощта по ал. 1 се осъществява чрез:

1. Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в София - за болничните заведения в София, Софийска област и област Монтана;

2. Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив - за болничните заведения в Пловдивска област и районите на Хасково и Кърджали;

3. Центъра за спешна медицинска помощ във Варна - за болничните заведения в Русенска и Варненска област;

4. Центъра за спешна медицинска помощ в Плевен - за болничните заведения в Ловешка област;

5. Центъра за спешна медицинска помощ в Стара Загора - за болничните заведения в Бургаска област и района на Стара Загора.

(3) На районно ниво помощта по ал. 1 се осъществява от съответния център за спешна медицинска помощ.

(4) Консултанти от профила гнойно-септична хирургия се осигуряват от ЦСМП - София, за цялата страна, а от профилите токсикология, детска хирургия и термична травма - чрез:

1. Центъра за спешна медицинска помощ - София - за болничните заведения в София, Софийска област, област Монтана и Ловешка област;

2. Центъра за спешна медицинска помощ -Пловдив - за болничните заведения в Пловдивска, Хасковска и Бургаска област;

3. Центъра за спешна медицинска помощ -Варна - за болничните заведения във Варненска и Русенска област.

(5) В районите, обслужвани от Обединена районна болница - Пловдив, Обединена районна болница - Варна, Висш медицински институт - Плевен, Обединена районна болница -Стара Загора, както и в София-град, не се определят районни консултанти. В тези райони спешната консултативна помощ на районно ниво се осигурява от републиканските консултанти.


Чл. 5. (1) Националният консултант по съответния профил ежегодно до 30 септември предлага на министъра на здравеопазването броя консултанти на републиканско ниво.

(2) Министърът на здравеопазването въз основа на предложението по ал. 1 определя ежегодно със заповед до 31 октомври за всеки един от центровете по чл. 4, ал. 2 и 4 консултанти на републиканско ниво по профилите, посочени в приложение № 1.

(3) Копие от заповедта по ал. 2 се изпраща на директора на съответния център за спешна медицинска помощ.


Чл. 6. (1) Директорите на обединените районни болници (ОРБ), извън посочените в чл. 4, ал. 5, определят със заповед ежегодно до 30 ноември районни консултанти по профилите, посочени в приложение № 2.

(2) Копие от заповедта се изпраща на директора на съответния ЦСМП.

(3) Районният консултант оказва консултативна помощ и на ОРБ, в която работи по трудово правоотношение.


Чл. 7. Републиканските консултанти от Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора могат да искат консултация от републикански консултант по същия профил от София след разрешение от началникана Главно управление "Лечебно-профилактична помощ" при Министерството на здравеопазването. В извънработно време консултантите уведомяват дежурния лекар в Министерството на здравеопазването.


Чл. 8. Месечните графици за оказване на консултации от републиканските и от районните консултанти от различните профили се изготвят от директорите на съответните ЦСМП до 20-о число на предходния месец след съгласуване с ръководителите на болничните заведения, в които работят консултантите, въз основа на получените заповеди по чл. 5, ал. 3 и чл. 6, ал. 1.


Чл. 9. Ръководителите на националните центрове, институтите, клиниките и отделенията от профилите, непосочени в приложения № 1 и № 2, отговарят за осигуряването по спешност на консултант от техния профил.


Чл. 10. (1) При констатирано неизпълнение на задълженията от определен консултант директорът на съответния ЦСМП писмено уведомява министъра на здравеопазването, ако се отнася за консултант на републиканско ниво, или директора на съответното ОРБ, ако се отнася за консултант на районно ниво, с предложение за изключването му от списъка на консултантите.

(2) До произнасяне по направеното предложение консултантът не оказва консултативна помощ.


Чл. 11. (1) За осъществяване на спешните дейности по чл. 2 ЦСМП изпълняват следните задачи:

1. денонощно приемат искания от болничните заведения за спешна консултативна помощ, за транспортиране по спешност на пациенти, нуждаещи се от лечение в друго болнично заведение, или за спешно осигуряване на лекарствени средства, биопродукти, апаратура и други медицински материали и пособия;

2. осигуряват транспортирането по спешност:

а) на консултанти и лекарствени средства от местонахождението им до болничното заведение, което ги е поискало;

б) на пациенти, нуждаещи се от спешно лечение в друго болнично заведение.

(2) Транспортът се осъществява от ЦСМП със специализирани автомобили, специално оборудвани линейки или въздушен медицински транспорт. Пациентът се придружава от реанимационен екип на ЦСМП.

(3) Министерството на здравеопазването осигурява въздушния медицински транспорт.


Чл. 12. (1) Исканията по чл. 11, ал. 1, т. 1 се правят от директорите на болничните заведения или техните заместници, а в тяхно отсъствие - от завеждащите отделения.

(2) При предаване на искането на ЦСМП се съобщават необходимите данни за попълване на "ФИШ ЗА СПЕШНА ЗАЯВКА" съгласно приложение № 3.

(3) В случай на спешно прехвърляне на пациент лицето по ал. 1 предварително уговаря с приемащото болнично заведение настаняването на пациента.

(4) Болничното заведение, поискало спешна консултативна помощ, не може да избира поименно консултанта.


Чл. 13. Болничните заведения безотказно приемат пациенти, насочени към тях по нареждане на дежурния лекар от регионалната координационна централа (РКЦ) на ЦСМП.


Чл. 14. Болничните заведения, в които консултантите са на постоянна работа, поддържат в непрекъсната готовност набор от специфични инструменти, лекарствени средства и други материали и пособия, необходими за осъществяването на лечебни действия, извършвани от техните консултанти.


Чл. 15. Консултантите за оказване на спешна консултация и транспортните средства се командироват с писмена заповед на директора или дежурния лекар в РКЦ на съответния ЦСМП.


Чл. 16. В дните, когато е включен в график, консултантът е задължен:

1. своевременно да уведоми диспечерите в РКЦ за местонахождението си;

2. да се отзове незабавно при повикване от съответната РКЦ;

3. да остане в здравното заведение, в което е командирован, до завършване на консултацията или лечебното действие, за което е бил повикан;

4. да представи след завръщането си писмен отчет на директора на съответния ЦСМП съгласно приложение № 4 (копия от отчетите ежемесечно се изпращат от директора на ЦСМП на националния консултант по съответния профил).


Чл. 17. (1) Пътните, дневните и квартирните пари за командироване на консултантите и транспортните разходи за дейностите по чл. 2 са за сметка на искащото болнично заведение, с изключение на транспортните разходи за спешните дейности, които са за сметка на ЦСМП.

(2) Възнаграждението на консултантите за извършени дейности по чл. 2, т. 1 се изплаща от болничното заведение, поискало помощта, след приключване на консултацията и/или лечебното действие в размер съгласно приложение № 5.


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 35 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 1999 г.) Специалистите, определени като републикански консултанти, за времето, през което са на разположение на здравното заведение, получават възнаграждение за всеки час или част от него, в размер до 0,25 лв.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 35 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 1999 г.) Специалистите, определени като районни консултанти, за времето, през което са на разположение на болничното заведение, получават възнаграждение за всеки час или част от него в размер до 0,15 лв.

(3) Когато през времето на разположение са извикани специалисти за оказване на спешна консултативна медицинска помощ, за тези часове те получават възнаграждение по реда на чл. 17, ал. 2, като за същите часове не се заплаща възнаграждение за оставане на разположение.


Чл. 19. (1) Възнаграждението на консултантите по чл. 18 от републиканско ниво се изплаща от ЦСМП в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора, а на консултантите от районно ниво - от съответната ОРБ.

(2) Възнаграждението на специалистите, определени като републикански консултанти, се определя с договор, сключен с директора на съответния ЦСМП, а на специалистите, определени като районни консултанти - с трудовия им договор, сключен с директора на ОРБ.


Чл. 20. Болничното заведение, поискало спешната консултативна помощ, осигурява необходимите условия за почивка и хранене на консултанта и на водача на моторното превозно средство, вкл. и на летателния състав от въздушния медицински транспорт, в случаите на продължителен престой.


Заключителни разпоредби

Параграф едннствен: Тази наредба се издава на основание § 3 от Закона за народното здраве.


Приложение № 1 към чл. 5, ал. 2


Медицински профили, по които се обезпечават консултанти на републиканско ниво


1. Детски болести

2. Съдова хирургия

3. Коремна хирургия

4. Гръдна хирургия

5. Неврохирургия

6. Детска хирургия

7. Термична травма

8. Токсикология

9 . Кардиология

10. Акушерство и гинекология

11. Неонатология

12. Нервни болести

13. Инфекциозни болести

14. Анестезиология и интензивно лечение

15. Ортопедия и травматология

16. Пулмология

17. Урология

18. Гнойно-септична хирургия


Приложение № 2 към чл. 6


Медицински профили, по които се обезпечават консултанти на районно ниво


1. Детски болести

2. Обща хирургия

3. Вътрешни болести

4. Кардиология

5. Акушерство и гинекология

6. Нервни болести

7. Анестезиология и интензивно лечение

8. Ортопедия и травматология

9. Неонатология


Приложение № 3 към чл. 12, ал. 2



  ФИШ ЗА СПЕШНА ЗАЯВКА    
ЦСМП гр. ................................................................................
ФИШ ЗА СПЕШНА ЗАЯВКА ПАЦИЕНТ  
ДАТА: ЧАС: ИМЕ:  
       
ИСКАНЕ ПОСТЪПИЛО ОТ:   АДРЕС:  
       
       
ИСКАЩ ЛЕКАР:   ЕГН:  
       
ДЛЪЖНОСТ:   ОТДЕЛЕНИЕ:  
ТЕЛ: ФАКС: Възраст: г. Пол: М Ж
ВИД ИСКАНА ПОМОЩ: СПЕШНО ПРЕХВЪРЛЯНЕ КЪМ:  
    ПРОФИЛ:  
  СПЕШНА КОНСУЛТАЦИЯ    
    КРЪВ МЕДИКАМЕНТИ
    ДРУГИ:  
  СПЕШНА ДОСТАВКА НА    
  ДРУГА:    
  МОТИВ:   КР. ГРУПА:
    А-АВ В-0 КОЛИЧЕСТВО:
    RH:  
ДИАГНОЗА И КРАТКА ИСТОРИЯ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО:  
   
РЕШЕНИЕ НА ДЕЖУРНИЯ ЛЕКАР В ЦСМП  
   
   
ИЗПЪЛНЕНИЕ  
СПЕШНА КОНСУЛТАЦИЯ  
1. ПОВИКВАНЕ: 3. ПРИСТИГАНЕ: 5. ЗАВРЪЩАНЕ КОНСУЛТАНТ:
2. ОТПЪТУВАНЕ: 4. ЗАВРЪЩАНЕ    
  СПЕШНО ПРЕХВЪРЛЯНЕ  
ПРИЕМАЩА БОЛНИЦА: ОТДЕЛЕНИЕ: ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ []
    РЕШЕНИЕ РКЦ []
ЕКИП: 1. ПОВИКВАНЕ:....Ч. 3. ПРИСТИГАНЕ 5. ПРИСТИГАНЕ
    В БОЛНИЦА 1:...Ч. В БОЛНИЦА 2:...Ч.
  2. ОТПЪТУВАНЕ:...Ч. 4. ОТПЪТУВАНЕ ОТ 6. ОТПЪТУВАНЕ ОТ
    БОЛНИЦА 1:.....Ч. БОЛНИЦА 2:.....Ч.
      7. ЗАВРЪЩАНЕ:...Ч.
  СПЕШНА ДОСТАВКА  
ПРОДУКТ: ДОСТАВЧИК: ЗАЯВКА: Ч. ДОСТАВКА: Ч.
КОЛА: 1. ПОВИКВАНЕ: Ч. 2. ОТПЪТУВАНЕ Ч. 3. ПРИСТИГАНЕ: Ч.
  4. ЗАВРЪЩАНЕ: Ч. 5. ЗАВРЪЩАНЕ: Ч.  
ЗАБЕ ЛЕЖКИ
СЛУЧАЯТ ПРИКЛЮЧЕН В ....... ЧАСА ДЕЖУРЕН ЛЕКАР В РКЦ:


Приложение № 4 към чл. 16, ал. 3



МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ЦЕНТЪР ЗА СПЕШНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ
 
ГРАД ..................
Отчет за извършена консултация
съгласно заповед N .................................................................................................................................................................
 
Дата на консултацията: ............ Място на консултацията: ...................................................................................................................
Име на болния: ................... ЕГН : . . . . . . . . . .
 
1.
2.
3.
Причини, мотивирали искането за консултативна помощ:
 
 
Извършена дейност:
 
Пациентът: остава в болничното заведение
е прехвърлен в следното болнично заведение:
 
Според консултанта спешната консултацията се е оказала:
- животоспасяваща
- необходима
- ненужна
Име на консултанта: . . . . . . . . . . . . . Подпис:


Приложение № 5 към чл. 17, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 73 от 1999 г.)


Възнаграждения за извършена консултация (в лева)



Вид консултация Спешна Планова
  без опе- с опера- без опе- с опера-
  ративна тивна ративна ративна
  намеса намеса намеса намеса
От републикански        
консултант 39 48 36 45
От районен        
консултант 24 33 21 30


Промени настройката на бисквитките