Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 26.XI

НАРЕДБА № 19 ОТ 13 НОЕМВРИ 1996 Г. ЗА ПОДГОТОВКАТА, ИЗПИТИТЕ, ОТЧЕТА И ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ВОДАЧИТЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

 

НАРЕДБА № 19 ОТ 13 НОЕМВРИ 1996 Г. ЗА ПОДГОТОВКАТА, ИЗПИТИТЕ, ОТЧЕТА И ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ВОДАЧИТЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Обн. ДВ. бр.101 от 26 Ноември 1996г., отм. ДВ. бр.69 от 3 Август 1999г.

Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 31 от 26 юли 1999 г. за изискванията, условията и реда за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство - ДВ, бр. 69 от 3 август 1999 г., в сила от 1 септември 1999 г.

Виж и § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № I-165 от 7 септември 1999 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина - ДВ, бр. 85 от 28 септември 1999 г., в сила от 28 септември 1999 г.


Глава първа.
КАТЕГОРИИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И ПРАВА НА ВОДАЧИТЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО ИМ

Чл. 1. Моторните превозни средства (МПС) се делят на следните категории, означени с латински букви:

1. категория А - мотоциклети: двуколесни пътни превозни средства (ППС) с кош или без кош, които имат двигател с работен обем над 50 куб. см; към мотоциклетите се приравняват и МПС с три колела, чиято маса без товар не надвишава 400 кг, както и двуколесни ППС, които имат двигател с работен обем до 50 куб. см и чиято максимална конструктивна скорост надвишава 50 км/ч;

2. категория В - автомобили, чиято максимално допустима маса не надвишава 3500 кг и броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 8; към тях може да се прикачва ремарке с максимално допустима маса не повече от 750 кг, като тази маса не може да надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;

3. категория В+Е - състав от ППС с теглещо моторно превозно средство от категория В и ремарке, когато:

а) максимално допустимата маса на ремаркето надвишава 750 кг;

б) максимално допустимата маса на ремаркето надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;

4. категория С - автомобили за превоз на товари, чиято максимално допустима маса надвишава 3500 кг; към тях може да се прикачва ремарке с максимално допустима маса не повече от 750 кг;

5. категория С+Е-състав от ППС с теглещо моторно превозно средство от категория С и ремарке с максимално допустима маса над 750 кг;

6. категория D-автомобили, с изключение на тролейбусите, предназначени за превоз на пътници с над 8 места за сядане без мястото на водача; към тях може да се прикачва ремарке с максимално допустима маса не повече от 750 кг; към тази категория се отнасят и съчленените автобуси, към които е забранено прикачването на ремарке;

7. категория D+Е-състав от ППС с теглещо моторно превозно средство от категория D и ремарке с максимално допустима маса над 750 кг;

8. категория М-мотопеди, вкл. и триколесни, които имат двигател с работен обем до 50 куб. см и чиято максимална конструктивна скорост не надвишава 50 км/ч;

9. категория Т-тролейбуси, трамваи и колесни трактори.


Чл. 2. (1) Водачите имат право да управляват МПС от категорията, за която притежават свидетелство за управление, а водачите, притежаващи свидетелство за управление от категория Т-само превозното средство от вида, посочен в него.

(2) Водачите с право за управление на МПС от категория А, В, С, D или Т имат право да управляват и МПС от категория М.

(3) Водачите с право за управление на МПС от категория С имат право да управляват и МПС от категория В.

(4) Право да управляват МПС от категория D могат да получат само водачи, придобили правото да управляват МПС от категория С.

(5) Водачите с право за управление на МПС от категория D+Е имат право да управляват и МПС от категория С+Е, а тези с право за управление от С+Е-и от категория В+Е.

(6) Водачите с право за управление на МПС от категория С+Е имат право да управляват и МПС от категория D+Е след придобиване на право за управление от категория D.

(7) Водачите с право за управление на МПС от категория Т (колесен трактор) могат да управляват и самоходни шасита, както и да теглят ремарке и прикачна селскостопанска техника, чиято максимално допустима маса надвишава 750 кг.

(8) Водачите, придобили права за управление на МПС от категория С до 1 юни 1996 г., запазват правата си на водачи на МПС от категория Т (колесен трактор).

(9) Лица с увреден слух могат да управляват само МПС от категориите А, В и М.


Чл. 3. Водачите, положили изпит на автомобил с автоматична смяна на скоростите, могат да управляват само автомобили от този вид.


Чл. 4. (1) Самоходни машини (електрокари, мотокари, селскостопански, строителни и други подобни машини) могат да се придвижват по пътищата, ако водачът им притежава свидетелство за правоспособност за работа със съответната машина и свидетелство за управление на МПС от която и да е от категориите, посочени в чл. 1.

(2) Изискванията по ал. 1 не се отнасят за водачите на малогабаритни самоходни машини с теглително усилие до 200 кг, максимална скорост на движение до 25 км/ч, коловозна широчина до 900 мм и маса без товар до 900 кг.


Глава втора.
ПОДГОТОВКА НА ВОДАЧИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Раздел I.
Условия и ред за откриване на учебна форма

Чл. 5. (1) Подготовката на водачи на МПС се извършва в учебни форми, организирани от физически или юридически лица.

(2) Учебни форми са:

1. училищата, школите и фирмите, в които се организират курсове за подготовка на водачи на МПС;

2. средните професионални училища и висшите учебни заведения, обучаващи ученици и студенти за водачи на МПС по учебна документация за специалностите и професиите, одобрени от Министерството на образованието, науката и технологиите (МОНТ);

3. специализираните (наборни) автомобилни школи за подготовка на водачи на МПС за нуждите на Министерството на отбраната.


Чл. 6. (1) Учебните форми могат да започнат занятия след издаване на писмени разрешителни от началника на "КАТ-Пътна полиция" при Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) или при регионалните дирекции на вътрешните работи (РДВР) за обслужваната от тях територия (приложения № 1 и 2).

(2) За всяко населено място, в което се осъществява подготовка на водачи, се издават отделни разрешителни.


Чл. 7. (1) Разрешително за откриване на учебна форма за подготовка на водачи на МПС се издава при наличие на следните условия:

1. учебни кабинети, обзаведени съгласно изискванията на учебната документация;

2. учебни полигони (площадки) за начални упражнения по управление на МПС от категория А, В, С, М и Т (колесен трактор) и за провеждане на изпити за МПС от категория А, М и Т (колесен трактор);

3. учебни МПС от съответната категория, преустроени за провеждане на управление с учебна цел, удостоверено с протокол за извършеното преустройство, издаден от упълномощени от председателя на Комитета по стандартизация и метрология организации (без мотоциклети, мотопеди, колесни трактори и трамваи);

4. правоспособни преподаватели по теория и практика съобразно категорията МПС.

(2) Учебните МПС трябва да имат допълнителни устройства за задействане на спирачната система и съединителя, допълнителни огледала за обратно виждане, допълнително устройство за включване на пътепоказателите и да са обозначени със знака по чл. 18, ал. 1, т.9 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (ППЗДвП).


Чл. 8. (1) За издаване на разрешително се подават следните документи:

1. писмена молба за разкриване на учебна форма (приложение № 3);

2. съдебно решение и данъчна регистрация (без учебните форми по чл. 5, ал. 2, т. 2 и 3);

3. списък на преподавателите, учебните МПС, кабинетите и полигоните (площадките);

4. дневник за курсистите (без учебните форми по чл.5, ал. 2, т. 2);

5. регистрационна книга за издаване на свидетелства за завършена подготовка (без учебните форми по чл. 5, ал. 2, т. 2);

6. застраховка на МПС и местата в тях.

(2) Документите по ал. 1, т. 2 се представят еднократно при първоначално разкриване на учебната форма.

(3) Документите по ал. 1, т. 4 и 5 се прошнуроват и представят за заверка в съответната служба "КАТ-Пътна полиция" при издаване на разрешителното.

(4) За всяка промяна в данните по ал. 1, т. 2 и 3 в 10-дневен срок се уведомява органът, издал разрешителното.


Чл. 9. В 10-дневен срок от получаване на документите по чл. 8 органите на "КАТ-Пътна полиция" проверяват наличието на условията за издаване на разрешително по чл. 7 и се произнасят писмено по молбата.


Чл. 10. (1) Разрешителното по чл. 6 се издава за срок 1 година от датата на издаването след заплащане на необходимите такси.

(2) Разрешително за подготовка на водачи на МПС от категория А и М може да бъде издадено и за срок 6 месеца след заплащане на половината от необходимите такси.


Чл. 11. При нарушаване на едно от условията по чл. 7, установено с констативен протокол, разрешителното се отнема с писмена заповед на органа, който го е издал. Ново разрешително се издава в 10-дневен срок след отстраняване на нарушението и заплащане на нови такси.


Раздел II.
Условия за подготовка на водачи на моторни превозни средства

Чл. 12. (1) Продължителността на обучение, учебните планове и програми и основните организационно-методически указания за подготовката на водачите на МПС от различните категории се определят с единна учебна документация, одобрена от МОНТ съгласувано с Министерството на транспорта (МТ) и Министерството на вътрешните работи (МВР).

(2) Единната учебна документация включва:

1. квалификационна характеристика-разработена и одобрена от МТ;

2. учебен план, учебни програми и методически указания към тях-одобрени от МОНТ съгласувано с МТ и МВР;

3. Книжка за обучение на кандидата за водач на моторно превозно средство по образец, приложен към учебната документация за съответната категория.


Чл. 13. (1) В училищата, школите и курсовете за подготовка на водачи на МПС от различните категории се води присъствен курс, в който се изучават в съответния обем следните предмети:

1. безопасност на движението по пътищата;

2. устройство и експлоатация на МПС;

3. управление на МПС (теория и практика).

(2) За подготовката на водачи на МПС от категория А, В, В+Е, М и Т предметите по ал. 1 могат да бъдат обединени съобразно учебната документация.

(3) Лицата с увреден слух се подготвят за водачи от категория А, В и М по програми с удвоени часове по теория и завишени с 50% часове по управление на МПС.

(4) Обучението на кандидатите за водачи по управление на МПС не може да продължава повече от 2 учебни часа на денонощие.

(5) Кандидатите за водачи на МПС се подготвят по оказване на първа помощ на пострадали при пътно-транспортни произшествия в курсове, организирани от Българския червен кръст.


Чл. 14. На успешно завършилите обучението се издава свидетелство за завършена подготовка (приложение N 4).


Глава трета.
ПРЕПОДАВАТЕЛИ ЗА ПОДГОТОВКА НА ВОДАЧИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 15. Подготовката на водачите на МПС в учебните форми се извършва от преподаватели по теория, по учебна практика и по управление на МПС.


Чл. 16. (1) Преподаватели по теория и учебна практика в учебните форми могат да бъдат:

1. лица с висше образование със завършена специалност "Двигатели с вътрешно горене", "Автомобили, трактори и кари", "Автомобилна техника", "Автомобилен транспорт" или "Селскостопански машини";

2. лица с полувисше образование, завършили институт за учители по практика със специалност "Двигатели с вътрешно горене", "Автомобили", "Механизация на селското стопанство", "Технология и организация на автотранспортна техника" и "Ремонт и експлоатация на автотранспортна техника";

3. лица със средно образование, притежаващи свидетелство за преподавателска правоспособност, издадено от учебни заведения към МОНТ;

4. лица, завършили след 1950 г. военно училище с профил "Автомобилисти", със срок на обучение не по-малък от 2 години и преминали курс за преквалификация в учебни заведения към МОНТ.

(2) Преподаватели по специалните предмети за водачи от категория Т (тролейбуси и трамваи) могат да бъдат и лица, които имат най-малко завършен институт за учители по практика по електротехнически специалности.

(3) Преподаватели по теория и управление на мотоциклет и мотопед могат да бъдат и лица, които са завършили Националната спортна академия със специалност "Автомобилен и мотоциклетен спорт" и имат права за водачи на МПС от категория А.

(4) Лицата по ал. 1, които не притежават свидетелство за управление на МПС, нямат право да преподават предмета "Безопасност на движението по пътищата".


Чл. 17. (1) Преподаватели по управление на МПС могат да бъдат лица, които притежават свидетелство за преподавателска правоспособност за съответната категория МПС, издадено от учебни заведения към МОНТ.


Чл. 18. Лица, които притежават свидетелства за преподавателска правоспособност, издадени от МВР или МТ преди 21.I.1975 г., запазват правата си.


Чл. 19. Преподаватели, лишени от право да управляват МПС, не могат да обучават кандидати за водачи на МПС по предметите "Безопасност на движението по пътищата" и "Управление на МПС" до изтичане на срока на наложеното наказание и възстановяване на правата им.


Чл. 20. Подготовката на преподаватели за обучение на водачи на МПС се извършва в учебни заведения към МОНТ.


Чл. 21. Кандидатите за преподаватели по управление на МПС трябва да имат свидетелство за управление на МПС от:

1. категория А - за преподаватели за подготовка на водачи на МПС от категория А и М;

2. категория С или D - за преподаватели за подготовка на водачи на МПС от категория В и С;

3. категория Т (колесен трактор) - за преподаватели за подготовка на водачи на колесни трактори.


Чл. 22. (1) Придобилите преподавателска правоспособност по управление за подготовка на водачи на МПС от категория С получават право да обучават кандидати за водачи на МПС от категория С + Е, D и D + Е след придобиване на права за съответната категория.

(2) Придобилите преподавателска правоспособност по управление на автомобил получават право да обучават водачи на моторни превозни средства от категория А и М след придобиване на права за категория А.

(3) Придобилите преподавателска правоспособност по управление на автомобил получават право да обучават водачи на колесни трактори след придобиване на права от категория Т (колесен трактор) и преминаване на квалификационен курс в учебни заведения към МОНТ.


Чл. 23. По време на работа преподавателите по управление са длъжни да носят документите по чл. 185, т. 1, 2, 3 и 4 ППЗДвП, свидетелство за преподавателска правоспособност и разрешително за учебно МПС, а кандидатите за водачи - Книжка за обучение на кандидат за водач на моторно превозно средство.


Глава четвърта.
ПОЛУЧАВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА ВОДАЧИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Раздел I.
Изпити за придобиване на правоспособност

Чл. 24. (1) Изпитите за получаване на правоспособност имат за цел проверка на знанията, уменията и навиците на кандидатите за водачи самостоятелно да управляват и експлоатират МПС в съответствие с квалификационната им характеристика.

(2) Изпитите за получаване на правоспособност за водачи на МПС са:

1. първоначален - за лица, които за пръв път се явяват на изпит за получаване на правоспособност за водач на МПС от съответната категория;

2. поправителен - за лица, които не са положили успешно изпита по т. 1;

3. проверочен - за водачи, спрямо които е приложена принудителната административна мярка "проверочен изпит".


Чл. 25. Изпитите се провеждат по методика, разработена и одобрена от МВР, съгласувана с МТ.


Чл. 26. Кандидатите за водачи на МПС полагат теоретичен и практически изпит.


Чл. 27. Теоретичният изпит се провежда писмено с тестове. Резултатът се нанася в изпитни карти (приложение № 5).


Чл. 28. Практическият изпит по управление на МПС се провежда:

1. на полигон - за кандидатите за водачи на МПС от категория А, М и Т (колесен трактор);

2. на път в градски и извънградски условия - за кандидатите за водачи на МПС от всички останали категории.


Чл. 29. (1) Кандидатите за водачи на МПС от категория А, които притежават свидетелства, за управление на МПС от категория В, В + Е, С, С + Е, D, D + Е, Т или М, полагат само практически изпит по управление.

(2) Кандидатите за водачи на МПС от категория В + Е полагат само практически изпит по управление.

(3) Кандидатите за водачи на МПС от категория Т (колесен трактор), които притежават свидетелства за управление на МПС от категория В, В + Е, С, С + Е, D, D + Е или Т (тролейбуси), полагат само практически изпит по управление.

(4) Кандидатите за водачи на МПС от категория М, които успешно са положили изпит за категория В или С преди навършване на 18 години, полагат само практически изпит по управление.


Чл. 30. (1) Практическият изпит по управление в градски условия се провежда в столицата и регионалните центрове.

(2) Изпит по управление в градски условия може да се провежда и в други населени места, отговарящи на изискванията на методиката за изпит, определени със заповед на началника на "КАТ - Пътна полиция" при Дирекцията на националната полиция по предложение на началниците на "КАТ - Пътна полиция" при РДВР.


Чл. 31. Кандидатите за водачи са длъжни да се явят на определеното място, дата и час за започване на изпита.


Чл. 32. (1) За всеки проведен изпит се съставя изпитен протокол, в който оценките се нанасят с "ДА" или "НЕ".

(2) Не се допуска до практически изпит лице, получило оценка "НЕ" на теоретичния изпит.

(3) Кандидат, който счита, че изпитът е проведен при нарушение на условията и реда, установени с тази наредба, в резултат на което е получил оценка "НЕ", може да подаде жалба до началника на съответната служба "КАТ - Пътна полиция" до изтичане на работното време на следващия ден.

(4) Длъжностното лице по ал. 3 разглежда жалбата в деня на нейното подаване и ако е основателна, насрочва контролен изпит с нов председател на изпитната комисия. Изпитът се провежда на същия или на следващия ден с нов протокол, в който се нанася окончателната оценка.


Чл. 33. Лицата, спрямо които е приложена принудителна административна мярка "проверочен изпит", полагат само теоретичен изпит.


Чл. 34. Проверочен изпит може да се насрочи най-рано 7 дни след предишния.


Чл. 35. (1) Не се допускат до изпит лица, които изтърпяват наказание "лишаване от право да се управлява моторно превозно средство".

(2) Не се допускат до първоначален изпит - лица, подготвени в учебна форма, която няма разрешително или след като срокът на разрешителното е изтекъл.


Раздел II.
Документи за изпит

Чл. 36. (1) Документи за допускане до първоначален изпит се подават в съответната служба "КАТ - Пътна полиция", издала разрешителното, не по-малко от 5 работни дни преди определената дата за изпит.

(2) Документи за поправителни и проверочни изпити могат да се подават във всяка регионална служба "КАТ - Пътна полиция" не по-малко от 5 работни дни преди определената дата за изпит.


Чл. 37. (1) За допускане до първоначален изпит кандидатите за водачи на МПС подават следните документи:

1. молба (приложение № 6);

2. свидетелство за завършена подготовка;

3. карта за медицинско освидетелстване и преосвидетелстване на водачи на МПС (приложение № 7);

4. удостоверение за психологическо освидетелстване и преосвидетелстване за водачи на МПС (приложение № 8);

5. личен картон (приложение № 9);

6. снимка;

7. удостоверение от Българския червен кръст, за завършен курс по оказване на първа помощ на пострадали при пътно-транспортни произшествия (приложение № 10);

8. удостоверение от Централния съвет на Съюза на глухите, че лицето е способно на словесен контакт и разбира разговорна реч (само за лицата с увреден слух).

(2) Кандидат, който притежава свидетелство за управление на МПС от друга категория, е длъжен да впише това в молбата по ал. 1, т. 1 и да го представи за проверка.

(3) Удостоверението по ал. 1, т. 7 се представя еднократно за допускане до първоначален изпит за получаване на първата правоспособност за водач на МПС.

(4) Документ за завършена подготовка, издаден в чужбина, не се уважава и притежателят му не се допуска до изпит за получаване на правоспособност.


Чл. 38. За допускане до първоначален изпит кандидатите за водачи на МПС от категория D трябва да притежават свидетелство за управление на МПС от категория С най-малко 3 години или от категория Т (тролейбус) най-малко 3 години и да са придобили право на водачи от категория С.


Чл. 39. За допускане до първоначален изпит кандидатите за водачи на МПС от категория В + Е, С + Е или D + Е трябва да притежават свидетелство за управление съответно от категория В, С или D най-малко 2 години.


Чл. 40. (1) За допускане до първоначален изпит по чл. 29, ал. 1 и 3 кандидатите за водачи на МПС от категория А и Т (колесен трактор) представят свидетелството за управление и документите по чл. 37, ал. 1, т. 1, 3, 5 и 6.

(2) За допускане до първоначален изпит по чл. 29, ал. 4 кандидатите за водачи на МПС от категория М вписват в молбата за явяване на изпит номера и датата на протокола, с който са издържали изпита за категория В или С, и представят документите по чл. 37, ал. 1, т. 1, 3, 5 и 6.


Чл. 41. За допускане до поправителен или проверочен изпит се подава молба.


Чл. 42. За допускане до първоначален изпит на чуждестранни граждани, притежаващи дипломатически имунитет, и членове на техните семейства се представят писмо от Министерството на външните работи (МВнР) и документите по чл. 37, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4, 5 и 6.


Чл. 43. (1) Чуждестранни граждани се допускат до изпит, ако има временно разрешение за пребиваване в Република България над 6 месеца.

(2) Изпитът се провежда при условия и по ред, предвидени за българските граждани.


Раздел III.
Изпитни комисии

Чл. 44. (1) Изпитните комисии за провеждане на изпити за получаване правоспособност за водач на МПС се състоят от: председател служител на "КАТ - Пътна полиция", и член - представител на учебната форма. Съставът на комисиите се вписва в изпитните протоколи.

(2) Изпитните комисии по ал. 1 се състоят от правоспособни преподаватели за водачи от категорията МПС, за която провеждат изпит.

(3) Председателите на изпитните комисии се назначават от началниците на "КАТ - Пътна полиция" при СДВР и РДВР.


Чл. 45. (1) Изпитните комисии са длъжни да:

1. проверят изправността на учебните МПС;

2. дават кратки указания за начина, по който ще се проведе изпитът;

3. проверят самоличността на кандидатите преди започване на всяка част от изпита;

4. провеждат изпита само в пълния си състав.

(2) Изпитната комисия има право да отстрани кандидат, който е нарушил установения ред за провеждане на изпит, и да анулира изпита му. Това се отразява в изпитния протокол.

(3) На мястото с допълнителните команди в учебния автомобил седи председателят на изпитната комисия.


Чл. 46. Изпитите на лицата, спрямо които е приложена принудителна административна мярка "проверочен изпит", се провеждат от служител на "КАТ - Пътна полиция", отговарящ на изискванията на чл. 44, ал. 2.


Раздел IV.
Материална база за провеждане на изпити

Чл. 47. Материалната база за провеждане на изпитите (кабинети, МПС и полигони) се осигурява от учебните форми, а при възможност и от МВР.


Чл. 48. (1) Изпитът по управление се провежда с учебно МПС от съответната категория:

1. за категория А - мотоциклет без кош с работен обем на двигателя не по-малък от 150 куб. см;

2. за категория В - автомобил с работен обем на двигателя не по-малък от 1100 куб. см и купе с четири врати за слизане и качване на пътници;

3. за категория В + Е- автомобил по т. 2 с прикачено едноосно или двуосно, багажно или жилищно туристическо ремарке, с маса без товар, надвишаваща 750 кг, и собствена спирачна система;

4. за категория С - товарен автомобил с максимално допустима маса не по-малка от 7000 кг и осигурен достъп на изпитващия до кормилното колело;

5. за категория С + Е - товарен автомобил с максимално допустима маса не по-малка от 9000 кг с прикачено двуосно ремарке с максимално допустима маса не по-малка от 4000 кг;

6. за категория В - автобус с минимален брой на местата 37 + 1;

7. за категория D + Е - автобус по т. 6 с прикачено двуосно пътническо или багажно ремарке с максимално допустима маса не по-малка от 4000 кг;

8. за категория Т (колесен трактор) - колесен трактор с прикачено двуосно товарно ремарке с максимално допустима маса не по-малка от 4000 кг;

9. за останалите категории - МПС от съответната категория.

(2) Товарните автомобили по ал. 1, т. 4 и 5 трябва да са натоварени с не по-малко от 50% от товароносимостта им.


Чл. 49. Инвалидите, кандидати за водачи, се изпитват с МПС, пригодено съобразно характера на инвалидността им и отговарящо на изискванията по чл. 7, ал. 2, удостоверено с протокол за извършеното преустройство, издаден от упълномощени от председателя на Комитета по стандартизация и метрология организации.


Раздел V.
Протоколи за изпит

Чл. 50. (1) Протоколите за изпит се изготвят в 3 екземпляра по категории МПС, отделно за всяка комисия и се номерират по възходящ ред за съответната година.

(2) Протоколът за изпит е основен отчетен документ и се съхранява 50 години.


Чл. 51. (1) Протоколът за изпит се счита за редовен, ако е попълнен, вписани са оценките на всички кандидати и е подписан от състава на комисията.

(2) Поправки на оценките в протокола за изпит не се разрешават. Допуснатите грешки се отстраняват с вписване на забележка, която е валидна, ако е подписана от състава на комисията.

(1) При разногласие между членовете на изпитната комисия относно оценките в протокола се вписва оценка "НЕ". Поддържащият противоположната оценка има право да впише мнението си на гърба на протокола за изпит.

(4) Протоколът за изпит се утвърждава най-късно на следващия работен ден от началника, който е назначил председателя на изпитната комисия.


Глава пета.
СВИДЕТЕЛСТВА ЗА УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 52. (1) При успешно полагане на изпит за водач на МПС службата "КАТ - Пътна полиция", провела изпита, издава свидетелство за управление и контролен талон по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи.

(2) Свидетелството за управление се издава със срок на валидност 10 години, а за лицата с физически недостатъци 5 години.

(3) Свидетелствата за управление се подписват от началниците на "КАТ - Пътна полиция", при СДВР и РДВР или от определени с тяхна писмена заповед длъжностни лица.

(4) Водач, който притежава свидетелство за управление от друга категория, е длъжен да го върне при получаване на новото свидетелство.


Чл. 53. В свидетелството за управление, в графа "Особени забележки" се отбелязват: очила; лещи; увреден слух; автоматични скорости; регистрационен номер на МПС, пригодено за физически недостатък.


Чл. 54. Успешно положен изпит се анулира и свидетелството за управление се изземва с писмена заповед на началника на службата "КАТ- Пътна полиция", провела изпита, ако се установи, че кандидатът е допуснат до изпит въз основа на представен документ с невярно съдържание или не по реда, установен с тази наредба.


Чл. 55. (1) Дубликат на свидетелство за управление на МПС се издава в едномесечен срок от службата "КАТ - Пътна полиция", където водачът се води на отчет, при поискване с писмена молба и декларация по чл. 13, ал. 3 ЗДвП.

(2) Свидетелство за управление, за което е издаден дубликат, е невалидно.


Чл. 56. Международно свидетелство за управление на МПС се издава от службите "КАТ - Пътна полиция" на български гражданин след представяне на валидно българско национално свидетелство. Издаденото международно свидетелство не е валидно на територията на Република България.


Чл. 57. (1) Български гражданин, който притежава валидно чуждестранно свидетелство за управление на МПС по образец, отговарящ на изискванията на Конвенцията за пътното движение - Виена, 1968 г. (КПД - 1968 г.), запазва правата си за управление на територията на Република България до 3 месеца от влизането му в страната.

(2) Български гражданин, който притежава валидно чуждестранно национално свидетелство за управление на МПС не по образец на КПД - 1968 г., запазва правата си за управление на територията на Република България до 3 месеца от влизането му в страната, ако свидетелството е придружено от превод на български език, заверен от управление "Консулско" при МВнР.


Чл. 58. (1) Чуждестранно национално свидетелство за управление на МПС по образец на КПД - 1968 г., може да се замени с българско национално свидетелство за управление в службите "КАТ - Пътна полиция" по местожителство срещу представяне на документите по чл. 37, ал. 1, т. 1, 3, 4, 5 и 6 и български паспорт.

(2) Чуждестранно национално свидетелство за управление на МПС, което не е по образец на КПД - 1968 г., може да се замени с българско национално свидетелство за управление срещу представяне на документите по чл. 37, ал. 1, т. 1, 3, 4, 5 и 6, превод на български език на чуждестранното свидетелство, заверен от управление "Консулско" при МВнР, български паспорт и след успешно полагане на теоретичен изпит.

(3) В случаите по ал. 1 и 2 чуждестранното свидетелство за управление се изземва от службата, издаваща българското национално свидетелство.

(4) При замяната на чуждестранните свидетелства за управление се спазват изискванията на чл. 13, ал. 2, т. 1 ЗДвП.


Чл. 59. Свидетелство за управление на МПС, заменено въз основа на документ с невярно съдържание, се изземва с писмена заповед на началника на съответната служба "КАТ - Пътна полиция", която го е заменила.


Чл. 60. (1) Чуждестранен гражданин, който притежава валидно чуждестранно свидетелство за управление на МПС по образец на КПД - 1968 г., запазва правата си по притежаваното свидетелство на територията на Република България.

(2) Чуждестранен гражданин, който притежава валидно чуждестранно национално свидетелство за управление на МПС не по образец на КПД - 1968 г., запазва правата си по притежаваното свидетелство на територията на Република България, ако свидетелството е придружено от превод на български език, заверен от управление "Консулско" при МВнР.


Глава шеста.
ОТЧЕТ НА ВОДАЧИТЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 61. (1) Водачите на МПС се водят на отчет по местожителство в службите "КАТ - Пътна полиция" при СДВР или РДВР.

(2) При успешно полагане на изпит не по местожителство в 10-дневен срок писмено се уведомява службата "КАТ - Пътна полиция" по местожителство на водача за завеждане на отчет.


Чл. 62. За всеки водач на личен картон или на машинен носител се съхранява информация за придобитите права за управление от съответните категории МПС, наложените с наказателни постановления наказания и приложените принудителни административни мерки.


Глава седма.
МЕДИЦИНСКО И ПСИХОЛОГИЧЕСКО ОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ И ПРЕОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ НА ВОДАЧИТЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Раздел I.
Медицинско освидетелстване и преосвидетелстване

Чл. 63. Медицинското освидетелстване на кандидатите за водачи и преосвидетелстването на водачите на МПС имат за цел да установят тяхната медицинска годност да управляват МПС.


Чл. 64. Медицинското освидетелстване е задължително за кандидатите за водачи на МПС от всички категории.


Чл. 65. Медицинското освидетелстване и преосвидетелстване се извършва в здравните заведения на Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта и Министерството на отбраната от лекари специалисти (офталмолог, ото-рино-ларинголог, невролог, хирург и интернист). При необходимост се правят изследвания и от други лекари специалисти.


Чл. 66. Водачите на МПС подлежат на медицинско преосвидетелстване при:

1. подмяна на свидетелството за управление поради изтичане срока на неговата валидност, загубване, унищожаване или открадване;

2. заболявания или травматични увреждания, които водят до промени в медицинската годност на водача, по искане на лекуващия лекар;

3. поискване от контролните органи.


Чл. 67. Резултатите от медицинските прегледи се нанасят в Карта за медицинско освидетелстване и преосвидетелстване на водачите на МПС, която има валидност 3 години от датата на издаване.


Чл. 68. Спорните случаи по преценката за годността на кандидатите за водачи и водачите на МПС от различните категории по медицински показатели се обжалват пред областните лекарски експертни комисии (ОЛЕК), изградени към транспортните болници.


Чл. 69. (1) Заключението на ОЛЕК подлежи на обжалване пред Централната лекарска експертна комисия (ЦЛЕК) при МТ.

(2) Решенията на ЦЛЕК са задължителни и не подлежат на обжалване.


Чл. 70. Резултатите от медицинските прегледи и заключението на ОЛЕК и ЦЛЕК се нанасят в протокол (приложения № 11 и 12).


Чл. 71. Водачите, освидетелствани от ОЛЕК или ЦЛЕК, могат да бъдат преосвидетелствани само от същите комисии.


Чл. 72. Медицинските изисквания, на които трябва да отговарят водачите на МПС, се определят с приложение № 13.


Раздел II.
Психологическо освидетелстване и преосвидетелстване

Чл. 73. (1) Психологическото освидетелстване на кандидатите за водачи и преосвидетелстването на водачите на МПС имат за цел да установят тяхната психологическа годност да управляват МПС.

(2) Психологическото освидетелстване и преосвидетелстване се извършват по методика, разработена и одобрена от МТ, съгласувана с МВР.


Чл. 74. (1) Психологическото освидетелстване е задължително за кандидатите за водачи на МПС от категория В (само за лица с увреден слух), С, С + Е, D, D + Е и Т (тролейбуси и трамваи).

(2) Психологическото освидетелстване на кандидатите за водачи на МПС се извършва по мястото на обучение, в психологическите лаборатории към МТ.

(3) Заключението за психологическата годност се нанася в Удостоверение за психологическо освидетелстване и преосвидетелстване на водачите на МПС, което има валидност 3 години от датата на издаването му.

(4) При отрицателно заключение изследваното лице има право на повторно психологическо изследване в същата психологическа лаборатория, провела първото изследване.


Чл. 75. (1) Водачите на МПС подлежат на психологическо преосвидетелстване при:

1. постъпване на работа като водачи по искане на работодателя;

2. заболявания или травматични увреждания, които водят до промени в психологическия статус на водача - по искане на лекуващия лекар;

3. подмяна на свидетелството за управление на МПС от категории D, D + Е и Т (тролейбуси и трамваи);

4. поискване от контролните органи.

(2) На задължително ежегодно психологическо преосвидетелстване подлежат водачите на леки автомобили за таксиметрови превози при издаване на лиценз от МТ.

(3) На задължително психологическо преосвидетелстване подлежи водач, който е изтърпял наказание "лишаване от право да управлява моторно превозно средство" за срок повече от една година.

(4) Психологическото преосвидетелстване се извършва в психологическите лаборатории по местоотчет на водачите на МПС.


Чл. 76. (1) При несъгласие с психологическото заключение изследваното лице може да поиска изследване от Централната експертна психологическа комисия (ЦЕПК) към МТ, чието заключение е окончателно.

(2) Заключението за психологическа годност на ЦЕПК се дава в удостоверение (приложение № 14).


Чл. 77. При отрицателно заключение на ЦЕПК изследваното лице има право на ново психологическо изследване след изтичане на една година. То се извършва в психологическата лаборатория, провела първоначалното изследване.


Глава осма.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Чл. 78. За нарушения по наредбата се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, Закона за движението по пътищата и Закона за Националната полиция.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 14 от Закона за движението по пътищата и отменя Наредба № 3 за подготовката, отчета и изискванията за годност на водачите на моторни превозни средства (обн., ДВ, бр. 6 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 95 от 1977 г., бр. 8 от 1984 г., бр. 98 от 1989 г. и бр. 87 от 1995 г.).


§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на контролните органи на МВР и МТ в съответствие с тяхната компетентност.


§ 3. Наредбата влиза в сила 1 месец след обнародването в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките