Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 106 от 3.XII

НАРЕДБА № 24 ОТ 20 ОКТОМВРИ 1999 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОДОБРЯВАНЕ И РЕГИСТРИРАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИ И ТЪРГОВЦИ НА ХРАНИ ЗА ЖИВОТНИТЕ

 

НАРЕДБА № 24 ОТ 20 ОКТОМВРИ 1999 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОДОБРЯВАНЕ И РЕГИСТРИРАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИ И ТЪРГОВЦИ НА ХРАНИ ЗА ЖИВОТНИТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ГОРИТЕ И АГРАРНАТА РЕФОРМА

Обн. ДВ. бр.106 от 3 Декември 1999г., отм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г.

Отменена с § 4 от заключителните разпоредби на Наредба № 91 от 4 август 2006 г. за хигиена на фуражите - ДВ, бр. 71 от 1 септември 2006 г., в сила от 01.09.2006 г.


Глава първа.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за одобряване и регистриране на производители и търговци, извършващи дейностите по чл. 10, ал. 5 от Закона за фуражите.


Глава втора.
ОДОБРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИ И ТЪРГОВЦИ

Чл. 2. Производителят се одобрява по реда на тази наредба, когато:

1. произвежда за пускане на пазара добавки или продукти, изброени в приложение № 1, част "А", и отговаря на минималните условия, предвидени в приложение № 1, част "Б";

2. произвежда за пускане на пазара премикси, изготвени на основата на добавките, изброени в приложение № 2, част "А", и отговаря на минималните условия, предвидени в приложение № 2, част "Б";

3. произвежда за пускане на пазара комбинирани фуражи, съдържащи премикси, изготвени на основата на изброените в приложение № 3, част "А" добавки, и отговаря на минималните условия, предвидени в приложение № 3, част "Б";

4. произвежда за пускане на пазара комбинирани фуражи, съдържащи суровини с високи съдържания на нежелани субстанции или продукти, отговарящи на минималните условия, предвидени в приложение № 4;

5. произвежда само за нуждите на собственото си животновъдно стопанство комбинирани фуражи, съдържащи премикси, изготвени на основата на добавки, изброени в приложение № 3, част "А", ако те отговарят на минималните условия, предвидени в приложение № 3, част "Б", с изключение на изискванията на т. 7 от приложение № 3, част "Б".


Чл. 3. Производител, който желае да упражнява една или повече от една дейност по чл. 2, получава одобрение за всяка от тях.


Чл. 4. (1) Търговец, който пуска на пазара добавки, азот-съдържащи продукти или премикси с добавки, изброени в приложение № 1, част "А" или приложение № 2, част "А", подлежи на одобрение.

(2) Търговец, който съхранява, опакова, складира или пуска на пазара добавки, премикси с добавки или продукти, изброени в приложение № 1, част "А", спазва разпоредбите на т. 7 на приложение № 1, част "Б" и приложение № 2, част "Б".

(3) Търговец, който съхранява, опакова, складира или пуска на пазара добавки, премикси с добавки или продукти, посочени в приложение № 1, част "А", получава одобрение, ако спазва разпоредбите на т. 7 на приложение № 1, част "Б" и приложение № 2, част "Б".


Чл. 5. (1) Производителите по чл. 3 и търговците по чл. 4, които искат да упражняват една или повече от посочените дейности, се одобряват въз основа на подадена молба до министъра на земеделието, горите и аграрната реформа.

(2) На молбите за одобрение се отговаря в шестмесечен срок от датата на подаване. Специализираният орган към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа проверява на място дали лицата по ал. 1 отговарят на определените условия, въз основа на което министърът дава одобрение или мотивирано отказва.

(3) Търговци, които препродават, без да влагат продукта в съоръженията си, не се проверяват на място за спазване на условията, предвидени в т. 7 на приложение № 1, част "Б" и приложение № 2, част "Б", когато са представили декларация за тяхното изпълнение.

(4) Производители и търговци, които упражняват към датата на влизане в сила на тази наредба една или повече дейности, изброени в чл. 2 и 4, продължават дейността си до момента, в който получат отговор на молбата за одобрение.


Чл. 6. (1) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа чрез специализиран орган вписва в регистър одобрените съгласно чл. 5 производители и търговци под индивидуален номер с цел идентифициране.

(2) Всяка година до месец декември Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа публикува в своя бюлетин списък на одобрените производители и търговци.


Глава трета.
РЕГИСТРИРАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИ И ТЪРГОВЦИ

Чл. 7. (1) Производител, който желае да упражнява една или повече от дейностите по ал. 2, се регистрира. Регистрацията се извършва въз основа на подадено заявление в Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа.

(2) На регистрация подлежи:

1. производител, който произвежда за пускане на пазара добавки, които не са предвидени в приложение № 1, част "А", като декларира, че отговаря на минималните условия, предвидени в приложение № 5, част "В";

2. производител, който произвежда за пускане на пазара премикси, съдържащи добавки, предвидени в приложение № 5, част "А", като декларира, че отговаря на минималните условия, предвидени в приложение № 5, част "В";

3. производител, който произвежда за пускане на пазара комбинирани фуражи, съдържащи премикси с добавки, посочени в приложение № 5, част "Б", или съдържащи добавките, посочени в приложение № 5, част "А", като декларира, че отговаря на минималните условия, предвидени в приложение № 5, част "В";

4. производител, който произвежда само за нуждите на собственото си животновъдно стопанство комбинирани фуражи, съдържащи премикси с добавки, посочени в приложение № 5, част "Б", или съдържащи добавки, посочени в приложение № 5, част "А", като декларира, че отговаря на минималните условия, предвидени в приложение № 5, част "В".

(3) Не подават заявление по ал. 1 производители, които са одобрени по чл. 2 за съответната дейност.


Чл. 8. (1) Търговец, който пуска на пазара добавки, посочени в приложение № 1, част "А", и премикси от добавки, предвидени в приложение № 5, част "А", подлежи на регистрация.

(2) Търговец, който съхранява, опакова или пуска на пазара добавки или премикси от добавки, се регистрира, като декларира, че отговаря на изискванията на т. 7 от приложение № 5, част "В".


Чл. 9. Не подлежат на регистрация търговци, одобрени по реда на чл. 5.


Чл. 10. (1) При регистрация производителите и търговците по чл. 7 и 8 подават декларация по образец.

(2) Производители и търговци, които към датата на влизане в сила на тази наредба упражняват една или повече предвидени в чл. 7 и 8 дейности, продължават дейността си, като подават декларация по ал. 1 в тримесечен срок от влизане в сила на наредбата.


Чл. 11. Органът по чл. 6 от Закона за фуражите вписва в регистър производителите и търговците, подали декларация, под индивидуален регистрационен номер, чрез който те се идентифицират.


Глава четвърта.
КОНТРОЛ НА ОДОБРЕНИТЕ И РЕГИСТРИРАНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ И ТЪРГОВЦИ

Чл. 12. (1) Одобрението по чл. 2 или 4 се отнема при преустановяване на дейността или когато при осъществен контрол се установи, че производителят или търговецът не отговаря на едно от условията за извършване на дейността или не изпълнява мерките, които са му предписани съгласно чл. 17 от Закона за фуражите.

(2) Производителите и търговците, одобрени по чл. 2 или 4, са длъжни да уведомяват специализирания орган към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа за всяка промяна, свързана с дейностите, за които са одобрени. Одобрението се изменя, ако производителят или търговецът желае да упражнява дейности, допълващи или заменящи дейностите, за които е бил одобрен първоначално. В тези случаи производителят или търговецът подава молба по реда на чл. 5.

(3) Одобрението се отнема, когато в резултат на извършена проверка или осъществен контрол са установени нарушения по чл. 16 от Закона за фуражите.


Чл. 13. (1) Когато при извършване на проверка се установи, че производител или търговец, регистриран по чл. 10 или 11, не отговаря на някое от декларираните изисквания или е преустановил дейността си, регистрацията се заличава.

(2) Когато производител или търговец, регистриран по чл. 10 или 11, декларира, че ще упражнява допълнителна или друга дейност, регистрацията се изменя.


Чл. 14. Специализираният орган към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа служебно вписва в съответния регистър решенията за отнемане или изменение на одобренията и за заличаване или изменение на регистрациите.


Чл. 15. (1) Главната дирекция по контрол на фуражите контролира спазването на изискванията на тази наредба от одобрените или регистрираните производители или търговци.

(2) Редът за осъществяване на контрола по ал. 1 се урежда с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа.


Чл. 16. Актовете и отказите за одобряване на производители и търговци се обжалват по реда на Закона за административното производство.


Чл. 17. При одобряване на производители и търговци се събират държавни такси, определени с тарифа на Министерския съвет.


Преходни и Заключителни разпоредби
ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Пускане на пазара" е "разпространение" по смисъла на § 1, т. 3 от Закона за фуражите.

2. "Производител" е всяко предприятие или единица за производство на добавки, премикси, изготвени от добавки, комбинирани фуражи или продукти, изброени в приложенията на тази наредба.

3. "Търговец" е всяко лице, намиращо се в един междинен етап между производството и употребата, освен производителя или този, който произвежда храни за животните само за собственото си животновъдно стопанство.


§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 10, ал. 5 от Закона за фуражите.


Приложение № 1 към чл. 2, т. 1



Минимални условия за одобряване на производители и
търговци на добавки за храни на животни
 
Част "А"
 
Добавки и продукти, предназначени за хранене
на животни:
 
  Добавки:    
       
- антибиотици: - всички добавки
      от групата;
- коксидиостатици и други - всички добавки
  лекарствени субстанции:   от групата;
- растежни фактори: - всички добавки
      от групата;
- витамини, провитамини - всички добавки
  и химически добре дефини-   от групата;
  рани субстанции с подобно    
  действие:    
- микроелементи - всички добавки
      от групата;
- ензими: - всички добавки
      от групата;
- микроорганизми: - всички добавки
      от групата;
- каротеноиди - всички добавки
  и ксантофили:   от групата;
- субстанции с анти- - само добавки с опре-
  оксидантно   делено максимално
  действие   съдържание;
  Продукти:    
- протеини,получени от - всички продукти
  микроорганизми от гру-   от групата;
  пата на бактерии, дрожди,    
  водорасли, висши гъби:    
- вторични продукти от - всички продукти
  производството на амино-   от групата;
  киселини чрез ферментация:    
- аминокиселини и техните - всички продукти
  соли:   от групата;
- хидроокси аналози - всички продукти
  на аминокиселините   от групата.


Част "Б"


Минимални условия, на които трябва да отговарят местата на дейност на производителите и търговците на продукти от част "А":


1. Съоръжения и оборудване


Съоръженията и оборудването за производство са разположени, изработени, изградени и поддържани така, че да са подходящи за производството на продуктите от част "А".

Съоръженията и оборудването се съчетават и използват така, че да бъде намален рискът от грешки и да е възможно ефикасно почистване и поддържане с оглед избягване на контаминации, на кръстосани контаминации и на нарушения на качеството на продуктите.

Съоръженията и оборудването за основните операции, от които зависи качеството на продуктите, да са редовно утвърдени съгласно предварително установените процедури.


2. Персонал


Производителят да разполага с достатъчен брой персонал, притежаващ компетентност и квалификация за производството на съответните продукти.

Съставя се точна органограма за квалификацията (дипломи, професионален опит) и отговорностите на ръководния персонал, която се предоставя на компетентните контролни власти.

Целият персонал да бъде уведомен в писмена форма за задачите, отговорностите и компетенциите си, което се прави и при всяка промяна.


3. Производство


Определя се квалифицирано лице, което отговаря за производството.

Производителят проверява дали различните етапи на производството се осъществяват съгласно предварително установените в писмен вид процедури и инструкции за овладяване на критичните моменти на производствения процес.

Вземат се технически и организационни мерки за избягване на контаминации и грешки. Производителят да разполага с подходящи средства за извършване на проверки по време на производството.


4. Качествен контрол


Определя се квалифицирано лице, което отговаря за качествения контрол.

Производителят да има на разположение контролна лаборатория, която да разполага с достатъчно персонал и апаратура, за да проверява на изхода продуктите за пускане на пазара, че отговарят на определените спецификации. Допуска се проверка и във външна лаборатория.

Съставя се и се прилага писмен план за качествения контрол, включващ по-специално проверките на критичните моменти на производствения процес, процедурите и честотата на вземане на проби, методите на анализ и тяхната честота, спазването на спецификациите, а и в случай на неспазване на спецификациите - какво да се прави със суровините, активните субстанции, носителите и продуктите.

Вземат се мостри от активната субстанция и от всяка партида продукти, пусната на пазара, и от всяка определена част от продукцията, когато производственият процес е непрекъснат, в достатъчно количество, по предварително определена от производителя процедура и се запазват с цел проследяемост. Мострите се запечатват и етикетират, пазят се в условия на складиране, изключващи всякакви промени в състава им или разваляне, с цел лесно идентифициране. Те се съхраняват най-малко до изтичане гаранционния срок на готовия продукт.


5. Складиране


Суровините, активните субстанции, пълнителите и продуктите, отговарящи или неотговарящи на спецификациите, се складират в подходящи съдове в специални помещения с оглед осигуряване на добри складови условия и в които имат достъп само оторизирани от производителя лица. Те се пазят така, че да бъдат лесно идентифицирани и да се избягва всякакво объркване или контаминация както между различните продукти, така и с лекарствените средства. Добавките се съхраняват и етикетират съгласно нормативните изисквания.


6. Документация


6.1. Документи за производствения процес и проверките


Производителят да разполага с документационна система както за определяне критичните моменти на производствения процес и осигуряване овладяването им, така и за изготвяне и осъществяване на планов контрол на качеството.

Резултатите от плановия качествен контрол се съхраняват от производителя. Всички документи се съхраняват по начин, позволяващ проследяване на производството на всяка партида от продукта, пусната на пазара, и установяване отговорностите в случай на рекламации.


6.2. Картотека


Производителят пази следните данни с цел проследяемост:

а) картотека на добавките:

- естеството и количеството на произведените добавки, датите на производство и евентуално номер на партидата или определената част от производството при непрекъснат процес;

- имената и адресите на производители или търговци, на които са доставени добавките, с указание за естеството и количеството на доставените добавки и евентуално номер на партидата или на частта от производство при непрекъснат производствен процес;

б) картотека на продуктите:

- естеството на продуктите и произведеното количество, датите на производство и евентуално номер на партидата или на частта от производството при непрекъснат производствен процес;

- имената и адресите на търговците или потребителите (производители или животновъди), на които са доставени продуктите, с указание за вида и количеството им и евентуално номер на партидата или на частта от производството при непрекъснат производствен процес.


7. Търговци, визирани в чл. 4, ал. 2


Когато производителят доставя добавки на лице, което не е производител, или на лице, което не е ползвател (производител или животновъд), това лице или всеки последващ посредник, който съхранява, опакова, складира или пуска на пазара добавки, е длъжен да спазва изискванията на т. 4, 5, 6.2 и 8, а когато се касае за съхраняване - и тези на т. 3.


8. Рекламации и оттегляне на продукти


Производител или посредник, който пуска на пазара продукт от свое име, прилага система на регистриране и обработка на рекламациите. При необходимост той въвежда система за бързо изтегляне на продукти от търговската мрежа. Производителят определя писмено бъдещата употреба на изтеглените от търговската мрежа продукти, а преди повторното им използване се подлагат на преоценка чрез качествен контрол.


Приложение № 2 към чл. 2, т. 2



 
Част "А"
 
  Добавки:    
       
- антибиотици: - всички добавки
      от групата;
- кокцидиостатици и други - всички добавки
  лекарствени субстанции:   от групата;
- растежни фактори: - всички добавки
      от групата;
- витамини, провитамини    
  и субстанции с аналогично    
  действие с добре дефиниран    
  хим. състав:   A и D;
- микроелементи   Cu и Se.
       


Част " Б"


Минимални изисквания към предприятията за производство на премикси от добавки, визирани в част "А":


1. Съоръжения и оборудване


Съоръженията и оборудването за производство да са разположени, изработени, изградени и поддържани така, че да са подходящи за производството на премикси. Съоръженията и оборудването да са така съчетани, че да бъде намален рискът от грешки и да е възможно ефикасно почистване и поддържане с оглед избягване на контаминации, по-специално кръстосани контаминации, както и на всяко нарушение на качеството на продуктите.

Съоръженията и оборудването, предназначени за основните операции по отношение качеството на продуктите, да са одобрени и проверявани в съответствие с процедурите, предварително установени от производителя.

Вземат се предохранителни мерки, за да се избегне, доколкото е възможно, наличието на вредни организми и ако е необходимо, да се направи график за борба с тях.


2. Персонал


Производителят да разполага с достатъчно на брой персонал, притежаващ необходимата компетентност и квалификация за производството на премикси. Изработва се органограма, уточняваща квалификациите (диплома, професионален опит) на ръководния персонал, която се представя на компетентните контролни органи.

Наличният персонал да бъде ясно уведомен в писмена форма за задачите и отговорностите и това да става при всяка промяна, така, че да се постига желаното качество на премиксите.


3. Производство


Определя се квалифицирано лице, което да отговаря за производството.

Производството да се осъществява съгласно нормативните документи, действащи в тази област (БДС, ОН, ТС) и технологичните инструкции, с определяне, утвърждаване и овладяване на критичните моменти на производството, като напр. влагането на добавката в премикса, хронологичния ред на производството, мерките и теглилките, смесителя, ревулсивните потоци, така че да се постигне желаното качество на премиксите.

Вземат се технически и организационни мерки за избягване на грешките и кръстосаните контаминации.


4. Качествен контрол


Определя се квалифицирано лице, което да отговаря за качествения контрол.

Производителят да има на разположение контролна лаборатория с достатъчно персонал и апаратура, за да се проверява дали премиксите отговарят на определените спецификации, целящи гарантиране на вида, съдържанието, хомогенността и стабилността на добавките в премиксите, както и възможното най-ниско ниво на кръстосана контаминация. Допуска се ползване и на външна лаборатория.

Съставя се и се прилага писмен план за осъществяване на качествения контрол, включващ по-специално проверка на критичните моменти на производствения процес, процедурите и честотата на вземане на проби, методите и честотата на анализи и спазването на нормативната уредба.

Вземат се мостри от всяка партида, пусната на пазара, в достатъчно количество съгласно БДС с цел проследяемост. Мострите се запечатват и етикетират така, че лесно да се идентифицират и се пазят в условия на складиране, изключващи всякаква промяна на състава им или разваляне. Мострите се държат на разположение на компетентните власти най-малко до изтичане на гаранционния срок на премикса.


5. Складиране


Произведените продукти се складират в подходящи съдове или в места, създадени, приспособени и поддържани така, че да осигуряват добри складови условия. До тях достъп имат само оторизирани от производителя лица.

Вземат се предохранителни мерки, за да се избягва, доколкото е възможно, наличието на вредни организми, а при необходимост се въвежда план за борба с тях.

Продуктите се пазят така, че да могат лесно да се идентифицират и да се избягва всякакво объркване или кръстосана контаминация както между тях, така и с лекарствени средства.


6. Документация


6.1. Документи за производствения процес и проверките


Производителят води документационна система с цел да определи критичните моменти на производствения процес и да осигури овладяването им и да въведе и прилага план за качествен контрол. Резултатите от проверките по плана се съхраняват от производителя. Всички документи се съхраняват за проследяване историята на всяка партида премикси, пусната на пазара, и за установяване отговорностите при рекламации.


6.2. Картотека на премиксите


Производителят съхранява следните данни с цел проследяемост:

- имената и адресите на производителите на добавки или на търговците, видът и количеството на използваните добавки и номерът на партидата или на отделната част от производството при непрекъснат производствен процес;

- датата на производство на премиксите и номерът на партидата;

- имената и адресите на търговците или производителите на комбинирани фуражи, на които е доставен премиксът, датата на доставката, видът и количеството на доставения премикс, както и номерът на партидата.


7. Търговци, визирани в чл. 4, ал. 1


Когато производител доставя премикси на лице, което не е производител на комбинирани фуражи, това лице и всеки следващ търговец, който съхранява, опакова, складира или пуска на пазара комбинирани фуражи, спазва изискванията на т. 4, 5, 6.2 и 8, а при съхранение - и на т. 3.


8. Рекламации и оттегляне на продукта


Производителят и всеки търговец, който пуска на пазара продукт от свое име, прилага система за регистриране и обработка на рекламациите. Той разполага с възможности за бързо изтегляне на продуктите от търговската мрежа при необходимост. Производителят писмено определя направлението на изтеглените продукти, а при евентуалното им обратно пускане на пазара да подлага тези продукти на преоценка след контрол на качеството им.


Приложение № 3 към чл. 2, т. 3 и 5



Част "А"
  Добавки:    
       
- антибиотици:   всички добавки от
      групата;
- кокцидиостатици и други    
  лекарствени субстанции:   всички добавки от
      групата;
- растежни фактори:   всички добавки от
      групата.


Част "Б"


Минимални условия, на които трябва да отговарят производствените предприятия, произвеждащи комбинирани фуражи, съдържащи премикси от добавки, визирани в част "А":


1. Съоръжения и оборудване


Съоръженията и оборудването за производство да са разположени, предназначени, изградени и поддържани така, че да са подходящи за операциите на производството на комбинирани фуражи, съдържащи премикси. Съоръженията и оборудването да бъдат съчетани и използвани така, че да се намали опасността от грешки. Да се създаде възможност за ефикасното им почистване и поддържане, за да се избягват, доколкото е възможно, контаминации, особено кръстосани контаминации и други нарушения на качеството на продуктите. Съоръженията и оборудването, предназначени за основните операции по отношение качеството на продуктите, да бъдат одобрени и проверявани в съответствие с процедурите, предварително установени от производителя.

Вземат се предохранителни мерки с оглед да се избягва, доколкото е възможно, наличието на вредни организми и ако е необходимо, да се направи график за борба с тях.


2. Персонал


Производителят да разполага с достатъчен на брой персонал, притежаващ необходимата компетентност и квалификация за производство на комбинирани фуражи, съдържащи премикси. Да се разработи органограма за квалификацията (дипломи, професионален опит) и отговорностите на ръководния персонал. Целият персонал да бъде уведомяван в писмена форма за задачите, отговорностите и компетенциите си при всяка тяхна промяна, за да се постигне желаното качество на комбинираните фуражи с премикси.


3. Производство


Определя се квалифицирано лице, което да отговаря за производството.

Производителят се уверява, че етапите на производството се осъществяват съгласно предварително установените писмени процедури и инструкции с цел определяне и овладяване на критичните моменти на производствения процес, като напр. влагането на премикси в храната, хронологичния ред на производството, мерките и теглилките, смесителя, ревулсивните потоци, за постигане на желаното качество на комбинираните фуражи, в съответствие с нормативните актове (БДС, ОН, ТС и др.).

Вземат се технически и организационни мерки за избягване, доколкото е възможно, на грешки и кръстосани контаминации.


4. Качествен контрол


Определя се квалифицирано лице, което отговаря за контрола по качеството. При производство само за нуждите на производителя това лице може да бъде външно, но действа по разпореждане и под отговорността на производителя.

Производителят да има на разположение контролна лаборатория, която да разполага с достатъчно персонал и апаратура за проверка на комбинираните фуражи, съдържащи премикси. Комбинираните фуражи да отговарят на определените от производителя спецификации, целящи гарантиране и проверка на вида, съдържанието, хомогеността на добавките в тях и колкото е възможно по-ниско ниво на кръстосана контаминация, а при храни, предназначени за пускане на пазара - и съответните съдържания на аналитични съставки. Допуска се ползването на външна лаборатория.

Да се разработи писмено и да се прилага план за контрол на качеството, включващ проверки на критичните моменти на производството, процедурите и честотата на пробите, методите и честотата на анализите, спазването на спецификациите, а при установяване неспазване на спецификациите - какво се прави с продуктите, премиксите и комбинираните фуражи.

От всяка партида комбинирани фуражи и от всяка определена част от продукцията при непрекъснат производствен процес се вземат мостри в достатъчно количество съгласно действащите нормативни актове, които се пазят с цел проследяемост. Мострите се запечатват и етикетират така, че лесно да се идентифицират и се пазят в условия на складиране, изключващи всякаква промяна в състава им или разваляне. Те се държат на разположение на компетентните власти в продължение на подходящ период от време.


5. Складиране


Продуктите се складират в подходящи съдове или места, предназначени, приспособени и поддържани по начин, осигуряващ добри условия за съхранение, достъп до които имат само оторизирани от производителя лица.

Вземат се предохранителни мерки за избягване, доколкото е възможно, наличието на вредни организми и при необходимост да се въведе план за борба с тях.

Продуктите се съхраняват така, че да могат да бъдат лесно идентифицирани, за избягване на объркване или кръстосана контаминация с други продукти, с лекарствени средства, лекарствени храни или суровини, съдържащи високи стойности нежелани субстанции. Комбинираните фуражи, предназначени за пускане на пазара, да отговарят на изискванията на действащите нормативни актове.


6. Документация


6.1. Документи за производствения процес и проверките


Производителят да разполага с документационна система за определяне на критичните моменти на производствения процес и овладяването им и за изготвяне и прилагане на план за качествен контрол. Резултатите от проверките се съхраняват от производителя. Документите се съхраняват така, че да може да се проследи историята на всяка произведена партида и се установят отговорностите при рекламации.


6.2. Картотека на комбинирани фуражи


Производителят да съхранява следните данни с цел проследяемост:

- име и адрес на производителите на премикси или на търговците; номер на партидата; вид и количество на използваните премикси;

- вид и количество на произведените храни и дата на производството им.


7. Рекламации и оттегляне на продукти


Производителят да прилага система за регистриране и обработка на рекламациите. Той трябва да въведе система за оттегляне на продуктите от търговската мрежа. Производителят да определи писмено какво да се прави с изтеглените продукти, а преди евентуалното им пускане обратно на пазара да ги подложи на преоценка след контрол на качеството.


Приложение № 4 към чл. 2, т. 4


Минимални условия, на които трябва да отговарят производствените предприятия, произвеждащи комбинирани фуражи, съдържащи високи стойности нежелани субстанции и продукти (проблемни суровини)


1. Съоръжения и оборудване


Съоръженията и оборудването да бъдат разположени, изработени, изградени и поддържани така, че да са подходящи за производството на комбинирани фуражи от проблемни суровини. Съоръженията и апаратурата да бъдат съчетани и използвани така, че да се намали рискът от грешки и се даде възможност за ефикасното им почистване и поддържане с цел избягване, доколкото е възможно, на контаминации, особено кръстосани и други нарушения на качеството на продуктите.

Съоръженията и оборудването, предназначени за основните производствени операции, свързани с качеството на продукцията, да бъдат редовно проверявани посредством предварително писмено установените от производителя процедури. Когато се произвежда за нуждите на производителя, проверките се извършват от външно квалифицирано лице, действащо по искане и на отговорност на производителя.

Да се вземат предохранителни мерки за избягване, доколкото е възможно, наличието на вредни организми и при необходимост да се въвежда план за борба с тях.


2. Персонал


Производителят да разполага с достатъчен на брой персонал, притежаващ необходимата компетентност и квалификация за производството на комбинирани фуражи от проблемни суровини.

Да се изготви органограма, в която се уточняват квалификациите (дипломи, професионален опит) и отговорностите на ръководния персонал, а когато производството е само за нуждите на производителя, органограмата се предоставя на компетентните контролни органи. Персоналът да бъде уведомен в писмена форма за задачите, отговорностите и компетенциите си и за тяхната промяна.


3. Производство


Определя се квалифицирано лице за отговорник на производството, което може, ако се произвежда само за нуждите на производителя, да бъде външно лице, което действа по негово искане и на негова отговорност.

Производителят да се увери, че различните етапи на производство се осъществяват съгласно действащите нормативни актове (БДС, ОН, ТС) и да определи, утвърди и осигури овладяването на критичните моменти на производствения процес, като напр. влагането на проблемна суровина в храната, хронологичния ред на производството, мерките и теглилките, смесителя, ревулсивните потоци, с цел да се постигне желаното качество на комбинираните фуражи в съответствие с действащите стандарти.

Вземат се технически и организационни мерки за избягване, доколкото е възможно, на грешки и кръстосани контаминации.


4. Контрол на качеството


Производителят да разполага с лаборатория за контрол с достатъчен персонал и апаратура, за да проверява дали проблемните фуражи съответстват на нормативните актове. Проверяват се по-специално видът, съдържанието, хомогеността на нежеланите субстанции и продукти в комбинираните фуражи и нивото на кръстосана контаминация, както и спазването на максимални нива на нежеланите субстанции и продукти, включени в списъка за нежелани субстанции, а при храни, предназначени за пускане на пазара - съдържанието на аналитичните съставки съгласно БДС, ОН и ТС. Допуска се ползване на външна лаборатория.


Съставя се и се прилага писмен план за контрол на качеството, включващ проверка на критичните моменти на производствения процес, на процедурите и честотата на вземане на проби, методите и честотата на анализите и спазването на нормативните актове. Да се определят действията при установяване на суровини с високи съдържания на нежелани субстанции и продукти.

Съгласно действащите нормативни актове (БДС,ОН, ТС) се вземат достатъчно количество мостри от всяка партида комбиниран фураж или от всяка част продукция при непрекъснат производствен процес и се пазят с цел проследяемост. Мострите се запечатват и етикетират, за да бъдат лесно идентифицирани, пазят се в условия на складиране, изключващи всякаква промяна на състава им или разваляне. Мострите се държат на разположение на компетентните органи за период от време, съответстващ на употребата на фуражите.


5. Складиране


Суровините, които съдържат високи стойности нежелани субстанции и продукти, и премиксите се складират в подходящи съдове или места, предназначени, приспособени и поддържани по начин, осигуряващ добри условия за съхранение.

Вземат се предохранителни мерки за избягване, доколкото е възможно, наличието на вредни организми и при необходимост да се въвежда план за борба с тях.

Продуктите се пазят така, че да могат лесно да се разпознават и да се избягва объркване или кръстосана контаминация между тях, с лекарствените средства или с храни с добавки или премикси с добавки. Комбинираните фуражи, предназначени за пускане на пазара, да отговарят на изискванията на действащите нормативни актове.


6. Документация


6.1. Документи за производствения процес и проверките


Производителят да разполага с документална система за определяне на критичните моменти на производствения процес и осигуряване овладяването им и за осъществяване на качествения контрол. Резултатите от проверките се съхраняват от производителя. Всички документи се пазят така, че да може да се проследи историята на всяка произведена партида и да се установят отговорностите в случай на рекламации.


6.2. Картотека на комбинираните фуражи


Производителят съхранява следните данни с цел проследяемост:

- име и адрес на търговците на суровини, съдържащи високи стойности на нежелани субстанции и продукти; вид и съдържание на нежеланите субстанции и продукти и дата на доставката;

- вид, количество на произведените храни и дата на производството.


7. Рекламации и оттегляне на продукти


Производителят да прилага система за регистриране и обработка на рекламациите и да разполага със система за бързо оттегляне от пазара на продуктите. Той определя писмено направлението на оттеглените продукти, а при повторно пускане на пазара ги подлага на преоценка след качествен контрол.


Приложение № 5 към чл. 7, ал. 2



Част "А"
 
  Добавки:    
       
- витамини, провитамини,   всички добавки от гру-
  и субстанции с подобно   пата с изключение на
  действие с добре дефи-   вит. А и D;
  ниран хим. състав    
- микроелементи   всички добавки от група-
      та с изключение на Cu
      и Se;
- каротеноиди и   всички добавки от групата;
  ксантофили    
- ензими   всички добавки от групата;
- микроорганизми   всички добавки от групата;
- субстанции с анти-   само с максимално фикси-
  оксидантно действие   рано съдържание
       
  Част "Б"    
       
  Добавки:    
       
- витамини, провитамини,   всички добавки от групата;
  химически добре опре-    
  делени субстанции с    
  подобно действие    
- микроелементи   всички добавки от групата;
- каротеноиди и   всички добавки от групата;
  ксантофили    
- ензими   всички добавки от групата;
- микроорганизми   всички добавки от групата;
- субстанции с антиокси-   само с фиксирано макси-
  диращо действие   мално съдържание


Част "В"


Минимални условия за производителите и търговците, подлежащи на регистрация:


1. Съоръжения и оборудване


Съоръженията и оборудването за производство да са разположени, предназначени, изградени и поддържани така, че да са годни за операциите за производство на добавки, премикси, премикси с добавки, комбинирани фуражи, съдържащи добавки или премикси с добавки, наричани по-нататък продукти.


2. Персонал


Производителят да разполага с достатъчен брой персонал, притежаващ необходимата компетентност и квалификация за производството на продуктите.


3. Производство


Определя се квалифицирано лице, което да отговаря за производството. Когато се произвежда изключително за нуждите на производителя, може да бъде външно лице, действащо по поръчка и на отговорност на производителя.


Производителят да се увери, че етапите на производството се осъществяват така, че да се постигне желаното качество на продуктите в съответствие с нормативните актове.


4. Контрол на качеството


Определя се квалифицирано лице, което да отговаря за качеството, което в случай на производство изключително за нуждите на производителя може да бъде и външно лице, но действащо по искане и под отговорност на производителя.

Производителят да изготви и прилага план за контрол на качеството и да проверява дали продуктите отговарят на нормативните актове.

Мостри се вземат и пазят с цел проследяемост съгласно БДС или от всяка отделна част от продукцията при непрекъснат производствен процес. Мострите се държат на разположение на компетентните органи през период от време, определен в зависимост от употребата на фуражите.


5. Складиране


Суровините, добавките, пълнителите, премиксите и комбинираните фуражи да се складират в места, предназначени, приспособени и поддържани така, че да осигуряват добри условия за съхранение.

Продуктите да се съхраняват така, че да могат лесно да се идентифицират и да се избягва всякакво объркване или кръстосана контаминация между тях, а също и с лекарствени субстанции или храни. Предназначените за пускане на пазара продукти се съхраняват и етикетират в съответствие с изискванията на действащите нормативни актове.


6. Картотека


Производителят съхранява следните данни с цел проследяемост:

а) за добавките:

- вид и количество на произведените добавки, дата на производство и номер на партидата или на отделната част продукция при непрекъснат производствен процес;

- имена и адреси на производители или ползватели (производители или животновъди), на които са доставени добавките, с указание за вида и качеството им, както и номера на партидата или отделната част продукция при непрекъснат производствен процес;

б) за премиксите:

- имена и адреси на производителите на добавки или на търговците, вид и количество на използваните добавки и номер на партидата или на отделната част продукция при непрекъснат производствен процес;

- дата на производството на премикса и номер на партидата;

- имена и адреси на търговците или производителите, на които е доставен премиксът, неговия вид и количество, както и номера на партидата;

в) за комбинираните фуражи, съдържащи премикси или добавки:

- имена и адреси на производителите на премикси или на търговците, вид и количество на използвания премикс и номер на партидата;

- имена и адреси на производителите на добавки или на търговците, вид и количество на използваната добавка и номер на партидата или на отделна част продукция при непрекъснат производствен процес;

- вид и количество на произведените храни и дата на производството.


7. Търговци, посочени в чл. 8, ал. 2


Когато производителят доставя добавки на лице, което не е производител или животновъд, или премикси на лице, което не е производител, това лице или всеки последващ търговец, който ги съхранява, пакетира, складира или пуска на пазара, е задължен да спазва задълженията, предвидени в т. 4, 5 и 6, а за производството - в т. 3.


Промени настройката на бисквитките