Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 107 от 18.XII

НАРЕДБА № 12 ОТ 21 ЮЛИ 2000 Г. ЗА НАДЗОР НА КОНСОЛИДИРАНА ОСНОВА

 

НАРЕДБА № 12 ОТ 21 ЮЛИ 2000 Г. ЗА НАДЗОР НА КОНСОЛИДИРАНА ОСНОВА

Издадена от Българската народна банка

Обн. ДВ. бр.62 от 28 Юли 2000г., изм. ДВ. бр.62 от 29 Юли 2005г., отм. ДВ. бр.107 от 18 Декември 2007г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 12 от 7 декември 2007 г. за надзор на консолидирана основа - ДВ, бр. 107 от 18 декември 2007 г., в сила от 31.12.2007 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Предмет

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за осъществяване на надзор на консолидирана основа спрямо банки, банкови групи и финансови холдинги въз основа на финансово-счетоводните им отчети и надзорните изисквания за платежоспособност.


Глава втора.
ОБЕКТИ И ПРАВИЛА ЗА НАДЗОР НА КОНСОЛИДИРАНА ОСНОВА

Раздел I.
Надзор на консолидирана основа спрямо финансовите холдинги

Чл. 2. (1) Надзорът на консолидирана основа обхваща финансовия холдинг и включените в него банка или банкова група въз основа на консолидираните финансово-счетоводни отчети на предприятието, което има банка за дъщерно дружество.

(2) При изготвяне на финансово-счетоводните отчети се прилагат методите на консолидация в съответствие с Националните счетоводни стандарти.


Раздел II.
Надзор на консолидирана основа спрямо банковите групи

Обхват

Чл. 3. (1) Надзорът на консолидирана основа обхваща банкова група и включените в нея банкови и/или небанкови финансови институции въз основа на консолидирания финансово-счетоводен отчет и отчетите по надзорните регулатори за платежоспособността.

(2) Надзорът на консолидирана основа се прилага едновременно с надзора на самостоятелна основа.

(3) Косвените участия на банката майка в други банки и небанкови финансови институции се включват, когато те се притежават чрез дъщерните й дружества.

(4) Когато банка майка в определена банкова група е същевременно част от друга банкова група, надзорът на консолидирана основа се прилага спрямо последната.


Финансови отчети, изготвени на консолидирана основа

Чл. 4. (1) Банката майка изготвя и представя консолидиран финансово-счетоводен отчет за групата по форма и съдържание, определени от Българската народна банка (БНБ).

(2) Банката майка изготвя следните надзорни отчети:

1. Отчет за капиталовата адекватност на групата;

2. Отчет за големите експозиции на групата.

(3) Консолидираният финансово-счетоводен отчет и надзорните отчети, изготвени на консолидирана основа, се съставят към един и същи отчетен период, както за банката майка, така и за дъщерните й дружества.


Вътрешни процедури

Чл. 5. (1) Банката майка осигурява за всички дружества, включени в банковата група, вътрешни контролни механизми за представяне на необходимите данни и информация с цел осъществяване надзор на консолидирана основа.

(2) Банката майка изготвя правилата и процедурите, които се прилагат при съставянето на отчетите на консолидирана основа, включително използваните методи за оценка на активите и задълженията на всички дружества, включени в групата.


Условия и методи на консолидация

Чл. 6. Банката майка съставя отчети на консолидирана основа:

1. по метода на пълна консолидация, когато прякото или косвеното участие на банката майка в капитала на друга банка или небанкова финансова институция е по-голямо от 50% и е под контрола на банката майка;

2. по метода на нетната капиталова стойност, когато прякото или косвеното участие на банката майка в капитала на друга банка и/или небанкова финансова институция е от 25 до 50%;

3. по метода на пропорционалната консолидация (прората консолидация), когато две или повече банки или банки и небанкови финансови институции съвместно контролират като съдружници банка и/или небанкова финансова институция.


Раздел III.
Надзор на консолидирана основа спрямо банки

Чл. 7. (1) Надзорът на консолидирана основа обхваща банка и нефинансовите дружества, в които банката пряко или косвено притежава квалифицирано участие над 20%.

(2) Спрямо банката в случаите по ал. 1 се прилага едновременно надзор на консолидирана и самостоятелна основа.

(3) Банката съставя консолидиран финансово-счетоводен отчет за участията си в нефинансовите дружества по метода на нетната капиталова стойност. Това не се прилага в случаите по чл. 8, ал. 1, т. 1.


Раздел IV.
Изключения при надзор на консолидирана основа

Чл. 8. Българската народна банка може да не изисква представяне на отчети за целите на надзора на консолидирана основа, когато:

1. банката майка е придобила през отчетния период акции и дялови участия с търговска цел или срещу погасяване на кредити, независимо от размера на участието;

2. дружество, в което банката майка има участие, е нефинансово; в тези случаи БНБ може да изисква допълнителна информация за съответното дружество;

3. активите на дъщерно дружество, в което банка има участие, не надвишават 1% от активите на банката майка или консолидирането му би било неподходящо или подвеждащо;

4. дъщерното дружество е разположено в друга държава и съществуват юридически пречки за предоставянето на необходимата информация.


Глава трета.
РЕГУЛАТОРИ, ПРИЛАГАНИ ПРИ НАДЗОР НА КОНСОЛИДИРАНА ОСНОВА СПРЯМО БАНКОВИ ГРУПИ

Обхват

Чл. 9. Осъществяването на надзор над банкова група на консолидирана основа обхваща изискванията за собствения капитал (капиталова база) и съотношението му към рисково претеглените активи съгласно чл. 23 от Закона за банките, както и големите експозиции за групата по чл. 29 от Закона за банките.


Капиталова адекватност на групата

Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) Консолидираният собствен капитал (капиталова база) на банковата група се образува от сбора на капитала от първи ред (първичния капитал) и капитала от втори ред (допълнителния капитал) на отделните дружества, включени в банковата група, коригиран по начин, определен от БНБ.

(2) Рисково претеглените балансови и задбалансови позиции на банковата група са сбор от рисково претеглените балансови и задбалансови позиции на включените в банковата група дружества, към които подобно рисково претегляне е приложимо, след приспадане на вътрешно груповите позиции.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) Капиталовата адекватност на банковата група се определя на консолидирана основа при отчитане съотношението на капитала към рисково претеглените активи съгласно Наредба № 8 от 2004 г. за капиталовата адекватност на банките (обн., ДВ, бр. 5 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 55 от 2005 г.).


Големи експозиции на групата

Чл. 11. (1) За установяване на голяма експозиция на консолидирана основа на банкова група към отделен клиент или свързани лица се прилагат разпоредбите на чл. 29 от Закона за банките.

(2) Изчисляването на експозиция на консолидирана основа включва сумата от експозициите на банката майка и/или отделните дружества в банковата група към отделен клиент или свързани лица.

(3) Ограниченията по чл. 29, ал. 5 и 6 от Закона за банките се определят спрямо консолидирания собствен капитал на групата.

(4) Когато съществуват законови пречки за предоставяне на данни от дружество, разположено в друга държава, банката майка незабавно уведомява БНБ, управление "Банков надзор".


Глава четвърта.
ОТЧЕТНОСТ И КОНТРОЛ

Финансово-счетоводен отчет на финансов холдинг

Чл. 12. Предприятие, което има банка за дъщерно дружество, представя в БНБ годишен финансово-счетоводен отчет на консолидирана основа за финансовия холдинг до 31 май на годината, следваща отчетната година.


Финансово-счетоводни и надзорни отчети на банкова група

Чл. 13. (1) Банката майка съставя и представя в БНБ, управление "Банков надзор", финансово-счетоводен отчет и надзорни отчети на консолидирана основа за банковата група:

1. годишен отчет до 31 март на годината, следваща отчетната година;

2. шестмесечен отчет до 30-о число на месеца, следващ отчетното шестмесечие.

(2) Представянето на финансово-счетоводни и надзорни отчети на самостоятелна основа от банката майка и нейните банкови дъщерни дружества се извършва в установените от БНБ срокове.

(3) Консолидираният отчет на групата и самостоятелните финансово-счетоводни и надзорни отчети на банката майка и нейните банкови дъщерни дружества се проверяват и заверяват от едно и също специализирано одиторско предприятие.

(4) Подуправителят на БНБ, ръководещ управление "Банков надзор", дава задължителни указания за начина на съставяне и представяне на консолидираните отчети.


Друга информация

Чл. 14. (1) Банката майка в банкова група или банката, която е включена във финансов холдинг, представя информация в БНБ за структурата, в която участва, и за размера на дяловите участия, включително за настъпилите промени.

(2) Избраните методи на консолидация се одобряват от БНБ.

(3) Българската народна банка може да изисква от банката майка допълнителни отчети и друга информация за групата.


Контрол и проверки на място

Чл. 15. (1) Органите за банков надзор при БНБ извършват проверка за верността на съставените консолидирани финансово-счетоводни отчети и отчети по надзорните регулатори.

(2) Проверката на място на банки и банкови групи се осъществява от органите за банков надзор при БНБ, а там където е необходимо - съвместно с Комисията по ценните книжа и Дирекцията по застрахователен надзор.

(3) Проверителите по чл. 61, ал. 2 от Закона за банките извършват проверка на консолидирания финансово-счетоводен отчет и отчетите по надзорните регулатори на банката майка и дават заключение относно финансовото състояние на групата.


Мерки и санкции

Чл. 16. При нарушаване на разпоредбите на тази наредба ръководителят на управление "Банков надзор" прилага предвидените в чл. 65 и 99 от Закона за банките мерки и санкции.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Банка майка" е банка, която има за дъщерни дружества по смисъла на чл. 277 от Търговския закон други банки, небанкови финансови институции или банки и небанкови финансови институции.

2. "Консолидиран финансово-счетоводен отчет" е отчет на банкова група или финансов холдинг, който представя имущественото и финансовото им състояние като на едно предприятие.

3. "Метод на пълна консолидация" е метод на отчитане на активите, пасивите, приходите и разходите на дъщерни предприятия, които са под контрола на предприятие майка, като се комбинират и сумират ред по ред със сходните позиции на предприятието майка.

4. "Метод на пропорционалната консолидация" е метод на отчитане, при който процентният дял на съдружника във всеки един от активите, пасивите, приходите и разходите на съвместно контролираната стопанска единица се комбинира ред за ред със сходните позиции или пък се отчитат като позиции на отделни редове във финансово-счетоводните отчети на съдружника.

5. "Метод на нетната капиталова стойност" е метод на отчитане, при който инвестицията първоначално се вписва по своята себестойност (разходи за нейното придобиване), а впоследствие се преизчислява в съответствие с промените в дела на инвеститора в нетните активи на предприятието, в което е инвестирано. В отчета за приходите и разходите се отразява делът на инвеститора в резултатите от стопанската дейност на предприятието, в което е инвестирано.

6. "Косвено участие" е участието в дружество чрез притежаване на дялово участие или право на глас в друго дружество, което има дялово участие или право на глас в първото.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. В едномесечен срок от обнародването на тази наредба лицата по чл. 14, ал. 1 представят в БНБ, управление "Банков надзор", информация за структурата, в която участват, и за размера на дяловите си участия.


§ 3. Тази наредба се издава на основание чл. 4 и 60 във връзка с § 19 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за банките и е приета с Решение № 49 на Управителния съвет на Българската народна банка от 6 юли 2000 г.


Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 12 ОТ 2000 Г. ЗА НАДЗОР НА КОНСОЛИДИРАНА ОСНОВА (ДВ, БР. 62 ОТ 2000 Г.)

(ОБН. - ДВ, БР. 62 ОТ 2005 Г.)


§ 2. Тази наредба е приета с Решение № 87 на Управителния съвет на БНБ от 15 юли 2005 г. и влиза в сила от 1 юли 2005 г.


Промени настройката на бисквитките