ПРАВИЛНИК ЗА ЛИКВИДАЦИЯ (ПРЕДАВАНЕ ПО ОЦЕНКА) И УНИЩОЖАВАНЕ НА ТОВАРИТЕ ПО ВОДНИЯ ТРАНСПОРТ, НЕПОЛУЧЕНИ ИЛИ ОТКАЗАНИ ОТ ПОЛУЧАТЕЛИТЕ
ПРАВИЛНИК ЗА ЛИКВИДАЦИЯ (ПРЕДАВАНЕ ПО ОЦЕНКА) И УНИЩОЖАВАНЕ НА ТОВАРИТЕ ПО ВОДНИЯ ТРАНСПОРТ, НЕПОЛУЧЕНИ ИЛИ ОТКАЗАНИ ОТ ПОЛУЧАТЕЛИТЕ
Обн. ДВ. бр.57 от 15 Юли 1955г.
1. Настоящият правилник се прилага по отношение на товарите по водния транспорт, получателите на които не са се явили да ги освободят или са отказали да ги получат от склада, където са били разтоварени.
2. Превозвачът или по негово нареждане Държавното стопанско предприятие "Инфлот" уведомява писмено получателите на товарите за пристигането им в пристанището.
Товарите, които корабите превозват, са: редовни, аварирани на кораба, който ги е превозвал, спасени при авария на друг кораб, а така също и извадени или намерени в морските или речните води.
Според произхода им товарите са: от чуждестранен произход - вносни и транзитни, и от местен произход - крайбрежни.
3. Товарите от чуждестранен произход се разтоварват в пристанищните открити или покрити складове или друго подходящо място и се намират под митнически надзор.
4. Получателят е длъжен след уведомяването за пристигането на товара да се яви незабавно, да освободи коносамента или другите товарни документи и да получи товара.
5. Крайбрежните товари, които са свободни от митнически надзор, ако не бъдат освободени или получени, се ликвидират (предават по оценка) съгласно членове 62, 66, 67 и др. от Устава на крайбрежния воден транспорт в Народна република България.
6. Получателят на товарите под митническия надзор, ако не се яви да ги освободи или откаже да ги приеме, се поканва повторно писмено от превозвача или по негово нареждане от Държавното стопанско предприятие "Инфлот" в срок от 10 дни да се яви за освобождаване и вдигане на товара.
За леко развалящите се товари 10-дневният срок може да бъде намален по преценка на разпореждащото лице в зависимост от състоянието и естеството на стоките.
7. След изтичане на срока по чл. 6 и един месец от пристигането на кораба в пристанището товарите се считат за изоставени от страна на получателите им и подлежат на ликвидация (предаване по оценка) съгласно чл. 37 от Указа за търговското корабоплаване на Народна република България.
За лесно развалящите се товари е достатъчно да е изтекъл срокът на поканата по § 6.
8. Когато получателите на товарите не са известни или не се намерят на посочените адреси, превозвачът или по негово нареждане Държавното стопанско предприятие "Инфлот" извършва уведомяването им чрез обявление, което се залепя на видно място пред параходството, пристанището и митницата.
Препис от обявлението се изпраща на Държавното спедиторско предприятие "Деспред" - София, и на клона му в района на пристанището, в което е пристигнал товарът, за вземане на съответни мерки.
9. Превозвачът или по негово нареждане Държавното стопанско предприятие "Инфлот" съобщава писмено на началника на пристанището за всички изоставени товари, отговаря на получателя и обявлението, ако е издавано такова, както и подробно описание на всички вземания, с които е обременен изоставеният товар. Такова съобщение са длъжни да дадат и лицата или предприятията, взели участие при спасяване на аварирани товари.
10. След изтичане на сроковете по поканата и един месец от пристигането на кораба, на основание полученото съобщение от посочените в § 9 лица и предприятия, началникът на пристанището уведомява писмено началника на митницата, в чийто район се намира пристанището, за изоставените товари от чуждестранен произход и на параходството - за изоставените товари от местен произход, както и за всички вземания на пристанищата и на заинтересуваните лица и предприятия, с които са обременени изоставените товари.
11. Началникът на митницата, след като получи уведомлението от началника на пристанището, нарежда да бъдат ликвидирани (предадени по оценка) или унищожени изоставените товари съгласно Закона за митниците или Правилника за контрол, обмитване и пазене на митническите стоки - глава ХVI, а началникът на параходството постъпва съгласно § 5 от настоящия правилник.
12. Получените суми при ликвидацията митницата разпределя съгласно глава Х и чл. 39 от Указа за търговското корабоплаване на Народна република България и чл. 435 от Правилника за контрол, обмитване и пазене на митническите стоки.
13. След приключване на ликвидацията (предаването по оценка) на отказания или изоставен товар митницата или параходството уведомяват началника на пристанището за начина на ликвидацията, за получената сума и за нейното разпределяне. Копие от уведомлението се изпраща на местния клон на Държавното стопанско предприятие "Инфлот".
Остатъка от получената при ликвидацията сума митницата записва под депозит и държи на разположение на правоимащия до поискване, но не повече от шест месеца от деня на ликвидацията на товара съгласно чл. 39 от Указа за търговското корабоплаване на Народна република България. След този срок остатъкът се внася в приход на държавния бюджет.
Ако получените от ликвидацията суми са недостатъчни за покриване вземанията на превозвача или разходите за съхраняване и ликвидация на товарите, превозвачът има право да търси разликата от изпращача.
14. Настоящият правилник се издава на основание чл. 91 от Указа за търговското корабоплаване на Народна република България.