Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 95 от 12.XII

ИНСТРУКЦИЯ № 2 ЗА СРЕДСТВАТА ОТ ОТЧУЖДЕНИ ОБРАБОТВАЕМИ ЗЕМИ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 2 ЗА СРЕДСТВАТА ОТ ОТЧУЖДЕНИ ОБРАБОТВАЕМИ ЗЕМИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕЛНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ - ОТМЕНЕНА НА ОСНОВАНИЕ, ДВ., БР. 35 1996

Обн. ДВ. бр.95 от 12 Декември 1975г., отм. ДВ. бр.35 от 24 Април 1996г.

Раздел I.
СЪБИРАНЕ НА СРЕДСТВА

Чл. 1. (1) Инвеститорите на обектите, за които е отчуждена или предоставена земя извън чертите на населените места и промишлените зони, отправят искане до инспекция "Опазване и отчет на земята" в съответния окръг за трасиране на границите на обекта върху терена.

(2) По реда на ал. 1 постъпват и селскостопанските организации и предприятия, които имат разрешение да извършват строителство върху стопанисвана от тях земя.

(3) Към искането за трасиране на границите се прилагат:

1. решение за отчуждаване (предоставяне) на земя или разрешение за строителство върху стопанисвана земя от Комисията за земята при Министерския съвет (КЗ при МС) или от Министерския съвет със заверена скица;

2. одобрен генералнозастроителен план за обекта (за линейните обекти парцеларен план), в който да се виждат размерът на площадката и уплътненото й застрояване съгласно нормите за различните видове строителни обекти;

3. проект за оползотворяване на хумуса от строителната площадка(трасето), когато земята е от I, II и III категория;

4. за рудници и кариери - проект за рекултивация на терена след завършване на експлоатацията или едновременно с експлоатацията.

Чл. 2. (1) За отредени (отчуждени) обработваеми земи и пасища в границите на населените места и промишлените зони искането за трасиране на границите се отправя до управление "Строителство и архитектура" (СА) при съответния окръжен народен съвет (ОНС).

(2) Към искането за трасиране на границите се прилагат:

1. препис от заповедта за отреждане (отчуждаване) на земята по реда на Закона за териториално и селищно устройство със заверена скица;

2. писмо от КЗ при МС или МЗХП за разрешаване отреждането на земята по реда на чл. 8 от Правилника за прилагане на Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата (ППЗООЗП) - ДВ, бр. 65 от 1973 г., изм., ДВ, бр. 35 от 1975 г.;

3. проектите, посочени в чл. 1, ал. 3, т. 2, 3 и 4.

Чл. 3. (1) Трасирането на външните граници на обектите (площадките и трасетата), включително и на площите за залесяване, извън чертите на населените места и промишлените зони се извършва от органи на инвеститора, проектантската организация или строителя. Трасираните граници се проверяват на място от инспекция "Опазване и отчет на земята" в присъствието на представители на инвеститора и на организацията, собственик (ползувател) на земята.

(2) Границите на обектите в чертите на населените места и промишлените зони се трасират от управление "СА" при ОНС в присъствието на представител на инспекция "Опазване и отчет на земята", инвеститора на обекта и организацията, собственик (ползувател) на земята.

Чл. 4. (1) След трасиране на границите инспекция "Опазване и отчет на земята" дава на инвеститора писмо за частично откриване на финансирането на обекта, въз основа на което клонът на Българска народна банка (БНБ) открива финансиране от лимита на обекта в размер на сумите, необходими за:

1. вноски по чл. 15 и 17 от Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата съгласно Тарифата за размера на вноските по чл. 15 и 17 ЗООЗП(ДВ, бр. 65 от 1973 г.; изм., ДВ, бр. 35 от 1975 г.);

2. обезщетения на собственика за земята и подобренията върху нея по Тарифата за цените на недвижимите имоти (ДВ, бр. 46 от 1973 г.);

3. изпълнение на проекта за оползотворяване на хумуса от строителната площадка (трасето), когато земята е от I, II и III категория.

(2) Клонът на БНБ не допуска от средствата по предходния чл. 4, т. 1, 2 и 3 да се изплащат разходи по строителството на обекта (или експлоатацията при рудници и кариери).

(3) Необходимите средства за вноски, за обезщетяване на собственика на земята с подобренията върху нея и за оползотворяване на хумуса от строителната площадка (трасето) по предварително утвърден проект се включват при проектирането в лимита, генералната сметка и сметната стойност на обекта съгласно чл. 15 и 18 ЗООЗП и чл. 23 ППЗООЗП.

Чл. 5. (1) След обезщетяване на собственика инспекцията "Опазване и отчет на земята" (за полските имоти) и управление "Строителство и архитектура" (за регулираните имоти и индустриалните зони) дават разрешение на инвеститора да започне работа по отнемане и транспортиране на хумусния хоризонт от отчуждения имот.

(2) В случай че обезщетението става с недвижим имот, разрешението по предходната алинея може да се даде, след като Министерският съвет приеме решение, с което се прехвърля в собственост на обезщетения даваният в замяна недвижим имот и след като той се въведе във владение на имота.

(3) След предупреждение от инвеститора, че предстои строеж върху отчуждената земя, бившият собственик (ползувател) на земята няма право да провежда мероприятия и да ползува за селскостопански цели отчуждената земя.

Чл. 6. (1) На инвеститор, който със събрания хумус от предоставената му земя от I, II и III категория подобри друга слабопродуктивна обработваема земя или пасище от IV и V категория, се приспадат и намаляват от полагащите се вноски по чл. 15 или 17 ЗООЗП за всеки подобрен декар, както следва: от I категория 15 000 лв., от II категория 10 000 лв. и от III категория 3000 лв., съгласно Постановление № 39 на Министерския съвет от 1975 г. (ДВ, бр. 35 от 1975 г.).

(2) Подобрените земи се приемат от комисия, назначена по искане на инвеститора от председателя на ИК на ОНС, на чиято територия се намира земята, в състав: председател - началник на управление "Земеделие" при ОНС, и членове - началник на инспекция "Опазване и отчет на земята", представител на организацията, която ще стопанисва земята, и представител на инвеститора.

(3) Комисията изготвя протокол, в който се описват местоположението, границите и размерът на подобрената земя, както и преценката за годността на земята за селскостопанско ползуване. За същата се изготвят скица и акт за категоризация.

(4) Протоколът на комисията заедно със скицата и акта за категоризация на подобрената земя се утвърждава (одобрява) от министъра на земеделието и хранителната промишленост или определено от него длъжностно лице.

Чл. 7. Рекултивираните от инвеститорите земи от изчерпани кариери, рудници, изоставени пътища и др., пригодени за селскостопанско ползуване и предложени за връщане към селскостопанския фонд вместо вноски по чл. 15 ЗООЗП, се приемат от комисия по реда на чл. 6, ал. 2, 3 и 4.

Чл. 8. (1) Когато инвеститорът предложи вместо вноски по чл. 15 ЗООЗП да върне към селскостопанския фонд свои земи, от които повече няма нужда и които са годни за селскостопанско ползуване, тези земи се приемат от комисия, назначена от председателя на ИК на ОНС, в състав, посочен в чл. 6, ал. 2.

(2) Протоколът на комисията се одобрява от председателя на ИК на ОНС. Земята се причислява към Държавния поземлен фонд (ДПФ), включва се във фонда на обработваемата земя и се предоставя за ползуване на съответната селскостопанска организация (ТКЗС, ДЗС, ДСС, АПК, ПАК).

(3) Инвеститорът може да предлага за връщане само земи, които притежава и владее на законно основание. Ако земята е завладяна след 16.VI.1967 г., следва да са спазени изискванията на Закона за опазване на работната земя (ДВ, бр. 47 от 1967 г.), а след 1.VII.1973 г. - изискванията на ЗООЗП.

Чл. 9. Инвеститор, който предаде на ДПФ земя, годна за земеделско ползуване, по реда, посочен в чл. 7 и 8, се освобождават от вноски за толкова декари, колкото е предал, съобразно категорията им.

Чл. 10. (1) Инвеститорите внасят сумите по чл. 15 ЗООЗП в извънбюджетната сметка № 100 666 на Министерството на финансите (МФ) при БНБ- Софийски градски клон, с вносен лист.

(2) Във вносния лист се нанасят: точния адрес на инвеститора, наименованието на обекта, размерът и категорията на земята и сумата, подлежаща на внасяне.

Чл. 11. (1) Селскостопанските организации и предприятия не правят вноски в извънбюджетната сметка.

(2) Всички селскостопански организации и предприятия, които съставят пълна схема за образуване и разпределение на дохода си, създават фонд"Разработване и подобряване на земи и пасища".

(3) Средствата на фонд "Разработване и подобряване на земи и пасища" се набират от вноските, които селскостопанските организации и предприятия правят по реда чл. 17 ЗООЗП, когато използуват за строителство (или за кариери), стопанисвани от тях обработваеми земи и пасища от I, II и III категория.

(4) Средствата по фонд "Разработване и подобряване на земи и пасища" се съхраняват в БНБ в отделна банкова сметка.

Чл. 12. (1) Когато върнатите вместо вноски земи по реда на чл. 7 и 8 и подобрените земи по реда на чл. 6 не компенсират изцяло вноските, инвеститорите внасят в извънбюджетната сметка по чл. 10 разликата до полагащите се вноски.

(2) В случаите по ал. 1 селскостопанските организации и предприятия внасят във фонда по чл. 11 разликата до полагащите се вноски по чл. 17 ЗООЗП, които са в размер на 50% от тези по чл. 15 ЗООЗП.

Чл. 13. (1) Иинвеститорът след внасяне сумите в извънбюджетната сметка по чл. 10, а ако инвеститор е селскостопанска организация или предприятие - след внасяне сумите във фонда по чл. 11, отправя искане до органите, посочени в чл. 1 и 2 за въвеждане във владение.

(2) Към искането за въвеждане във владение се прилагат следните оригинални документи:

1. документ за изплащане обезщетението на собственика на земята и за подобренията върху нея или за депозирането на сумата за обезщетението в Държавна спестовна каса (ДСК);

2. одобрен протокол, с който е приета работата по изземване, депониране и разстилане на хумуса от обекта, и скица с размера и границите на подобрения терен съгласно чл. 6

3. документ за внасяне на сумите:

а) от инвеститорите - по чл. 15 ЗООЗП в извънбюджетната сметка, посочени в чл. 10;

б) от селскостопанските организации и предприятия по чл. 17 ЗООЗП във фонда, посочен в чл. 11;

в) в случаите, когато обектът е освободен от вноски съгласно тарифата, служебна бележка от инспекция "Опазване и отчет на земята", удостоверяваща това.

(3) Когато инвеститорът е върнал по реда на чл. 7 и 8 вместо вноски земя, годна за земеделско ползуване, представят се одобреният протокол, с който земята е приета, протоколът, с който е предадена на ДПФ, скицата и актът за категоризация.

(4) В случай че срещу предадената земя в един окръг инвеститорът иска да бъде освободен от вноски за обекти в други окръзи, той представя документите, посочени в ал. 3, на органите по чл. 1 и 2 в съответния окръг. Инспекция "Опазване и отчет на земята" заверява протокола и посочва какъв размер от предадената земя, от коя категория и на каква стойност е използувана за компенсация на съответния обект. Документите се задържат от инспекцията, която въвежда във владение инвеститора за последния обект, за който се използуват за компенсация предадените с протокола земи. В случая се оперира само с първия екземпляр на протокола за връщане на земята за земеделско ползуване.

Чл. 14. (1) След представяне на документи по чл. 13 натоварените длъжностни лица, посочени в чл. 1 и 2, съставят акт за трасиране на границите. Актът се подписва от тях и инвеститора. В него задължително се вписват: документът, с който е отчуждена земята; целта, за която е отчуждена; местността; границите; размерът и документите, посочени в чл. 13.

(2) При съставянето на акта за въвеждане във владеене присъствува представител на организацията, собственик (ползувател) на земята.

(3) За обекти, извън границите на населените места и промишлените зони, актът се изготвя в 3 екземпляра - един за инспекция "Опазване и отчет на земята" и два за инвеститора.

(4) За обекти в границите на населените места и промишлените зони актът се изготвя в 3 екземпляра - по един за управление "СА" при ОНС и инспекция "Опазване и отчет на земята" и два за инвеститора.

(5) Инспекция "Опазване и отчет на земята" заедно с акта за въвеждане във владение съхранява и документите, посочени в чл. 1, 2 и 3.

Чл. 15. (1) Актът за трасиране на границите представлява документ, че инвеститорът е изпълнил всички изисквания по ЗООЗП и може да се открие окончателно финансиране на обекта и започне строителството върху площадката при спазване на разпоредбите на ЗТСУ (ДВ, бр. 29 от 1973 г.), на Правилника за капитално строителство (ДВ, бр. 98 от 1973 г.) и другите разпоредби по проектирането и строителството.

(2) Когато обектът засяга застроени терени в чертите на населените места или залесените терени от горския фонд, инспекция "Опазване и отчет на земята" след проверка издава писмо, че за обекта разпоредбите на ЗООЗП не се прилагат. В тези случаи инвеститорът открива финансирането, след като теренът бъде отчужден или предоставен по реда на ЗТСУ или Закона за горите.

Чл. 16. (1) Когато за обекта са предоставени държавни необработваеми или обработваеми земи от IV и V категория, за които не се внасят суми в извънбюджетната сметка, не се изплащат обезщетения за земята и не се отнема хумусът, актът за трасиране на границите се дава по реда на чл. 1, 2, 3, 14 и 15.

(2) В случаите, когато за строителството се предоставят държавни необработваеми или обработваеми земи от IV и V категория, разпоредбите на чл. 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 не се прилагат.

Чл. 17. (1) Когато с документа за отчуждаване (предоставяне) на земята инвеститорът е задължен в определен срок след завършване на обекта да рекултивира и върне на селскостопанския фонд във вид, годен за земеделско ползуване, определен размер земя вместо вноски, въвеждането във владение се извършва по реда, посочен в наредбата, като в акта за въвеждане във владение се записват задължението на инвеститора и крайният срок за неговото изпълнение.

(2) Инспекция "Опазване и отчет на земята" контролира изпълнението на задължението за рекултивиране на земята в определен срок.

(3) В случай че след изтичане на срока инвеститорът не рекултивира и не предаде за селскостопанско ползуване определената площ земя, по предложение на съответната инспекция "Опазване и отчет на земята" БНБ удържа полагащите се вноски по чл. 15 ЗООЗП от финансиращата сметка на обекта, фонд РТУ или разчетната сметка в пълен размер и ги превежда в извънбюджетната сметка, посочена в чл. 10.

(4) Ако върнатата земя по размер и категория не компенсира отчуждената, от финансиращата сметка, РТУ или от разчетната сметка се удържа разликата до размера на полагащите се вноски.

Чл. 18. Службите "Държавни имоти" могат да одържавяват отчуждената земя и да издават нотариални актове за собственост или документи за право на строеж върху държавната земя, след като бъдат спазени посочените в тази инструкция изисквания за терени, попадащи под обхвата на ЗООЗП.

Чл. 19. (1) Предприятие, заемащо площадка, за която са направени вноски в извънбюджетната сметка, посочена в чл. 10, възстановява сумата на предприятието, направило вноската.

(2) В случай че първото предприятие е освободено от вноски, а второто не се освобождава, последното внася сумата в извънбюджетната сметка.

(3) В случай че първото предприятие не е освободено от вноски, а второто е освободено, БНБ по нареждане на МФ възстановява сумата на предприятието, направило вноските, от извънбюджетната сметка или внесената сума се взема под внимание при определяне вноската за новата площадка на първото предприятие.

(4) При определянето на сумата за вноски по чл. 15 и 17 ЗООЗП се ползува акт за категоризация, изготвен при първоначалното отчуждаване на земята. Ако няма акт, се издава нов акт.

(5) Използуването на внесените суми от един обект за други обекти, включително и в други окръзи, става с разрешение на МЗХП. За целта инвеститорът прави мотивирано предложение, в което изяснява причините за отпадане на обекта и посочва за кои обекти ще се ползуват внесените суми. Към предложението се прилагат писмо от инспекция "Опазване и отчет на земята", че обектът, за който са направени вноските, инвеститорът не е въведен във владение, и документът, с който са направени вноските.

(6) Инспекциите "Опазване и отчет на земята" в окръзите, където се намират обектите, за които ще се ползуват сумите, при въвеждане във владение заверяват документа и отбелязват върху него каква сума е използувана за съответния обект. Документът за направените вноски се задържа от инспекцията "Опазване и отчет на земята", която въвежда инвеститора във владение за последния обект.

Чл. 20. Всички искания за изправяне на грешки и разлики по внесени суми в извънбюджетната сметка се отправят от инвеститорите чрез инспекциите"Опазване и отчет на земята" до МЗХП, което ежемесечно прави предложение пред МФ за уреждането им.

Раздел II.
ИЗРАЗХОДВАНЕ НА СЪБРАНИТЕ СРЕДСТВА

Чл. 21. Набраните суми по чл. 15 ЗООПЗП в извънбюджетната сметка, посечена в чл. 10, се изразходват, както следва:

1. за противоерозионни мероприятия;

2. за разработване на нови земи;

3. за подобряване на пасищата;

4. за полско благоустрояване;

5. за рекултивация (възстановяване) на земи;

6. за земи, обрушени при експлоатацията на рудници, кариери и др.

7. за стимулиране изпълнението и поддържането на противоерозионното строителство съгласно Наредбата за морални и материални стимули за разработване и най-рационално използуване на изоставените слабопродуктивни земи и пасищата, одобрена с Постановление № 43 на Министерския съвет от 1973 г. (ДВ, бр. 77 от 1973 г.);

8. за стимулиране на проектантите при използуване слабопродуктивна земя за строителство в съответствие със специфичните разпоредби, одобрени с Постановление № 72 на Министерския съвет от 1974 г. (ДВ, бр. 66 от 1974 г.);

9. за стимулиране на служителите от инспекциите "Опазване и отчет на земята" и други ведомства при определяне площадки върху слабопродуктивни и необработваеми земи по раздел III от тази инструкция и съгласно Постановление № 43 на Министерския съвет от 1973 г. (ДВ, бр. 77 от 1973 г.);

10. за субсидиране изграждането на предприятия върху необработваеми земи от IV и V категория извън границите на населените места и промишлените зони.

Чл. 22. (1) Всяка година до 20 януари МЗХП и МФ внасят в Министерския съвет предложение за утвърждаване на план-сметка за разходите през съответната година по чл. 16 ЗООЗП на средствата по извънбюджетната сметка, посочена в чл. 10.

(2) Набраните суми през годината по извънбюджетната сметка, посочена в чл. 10, се изразходват през следващата календарна година.

(3) Въз основа на утвърдената от Министерския съвет план-сметка МФ предоставя на МЗХП по специална извънбюджетна сметка сумите, предвидени в план-сметката. Остатъкът по специална извънбюджетна сметка към 31 декември се възстановява всяка година от МЗХП по извънбюджетната сметка на МФ, посочена в чл. 10.

Чл. 23. Селскостопанските организации и предприятия изразходват набраните средства във фонд "Разработване и подобряване на земи и пасища" по чл. 11 за:

1. мелиоративни мероприятия;

2. противоерозионни мероприятия;

3. усвояване и разработване на нови земи;

4. почистване на земи и пасища от камъни, пънове, дървета, храсти и др.;

5. подравняване на обработваемите земи;

6. полско благоустрояване, пътища, мостове, водостоци, чешми, водопоища и др.;

7. други мероприятия във връзка с разработване, усвояване и подобряване на стопанисваната земя.

Чл. 24. (1) Необходимите средства за рекултивация (възстановяване) на земи, използувани за мини, рудници, кариери, хвостохранилища, взаимствани изкопи, насипища, сгуроотвали и др., се заявяват от инвеститорите пред съответната инспекция "Опазване и отчет на земята" в зависимост от местонахождението на обекта до 15 юни на предходната година.

(2) Инспекциите обобщават заявките и ги изпращат в МЗХП до 1 юли.

(3) Инвеститорите не правят заявка за средства за рекултивация в случаите, когато за открити рудници не внасят суми в извънбюджетната сметка, а със собствени средства, включени в генералната сметка на обекта, в определен срок извършват рекултивация на почвата съгласно утвърден проект.

(4) След утвърждаване сметката за разходи през съответната година МЗХП разпределя средствата за рекултивация по окръзи и ги превежда на ОНС.

(5) Средствата се превеждат на инвеститора или изпълнителя, след като рекултивацията се извърши и работата е приета по реда, посочен в чл. 6, ал. 2, 3 и 4.

Чл. 25. (1) По заявки на инвеститорите пред МЗХП се осигуряват всяка година в план-сметката необходимите средства за:

1. награждаване на ОНС, стопанствата, бригади и индивидуални изпълнители за най-добро изпълнение на противоерозионни мероприятия и поддържане на изградени противоерозионни съоръжения съгласно т. 9, 10 и 11 от Наредбата за морални и материални стимули за разработване и най-рационално използуване на изоставените слабопродуктивни земи и пасища;

2. за стимулиране на проектантските колективи при използуване на необработваеми и слабопродуктивни земи от IV и V категория и при подходящо намаляване на размера на земята за обекта;

3. за субсидиране на обектите, изградени върху необработваеми земи от IV и V категория извън чертите на населените места и индустриалните зони, като се прилагат документът за отчуждаване на земята за обекта и актът за категоризация.

(2) Обектите, за които не достигат средства, се премират следващата календарна година.

Раздел III.
СТИМУЛИРАНЕ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ И ПАСИЩАТА

Чл. 26. (1) Премирането на проектантските колективи - автори на проекта за даден обект, се извършва от МЗХП по предложение на инвеститора на обекта.

(2) Към мотивираното предложение за премиране се прилагат необходимите документи, от които да се преценят постигнатият ефект и заслугата на проектантския колектив за използуване на необработваемата земя за строителство. Премирането се извършва след утвърждаване на проекта и реализирането на обекта.

Чл. 27. Министерството на земеделието и хранителната промишленост преценява следва ли да се премира обектът и размерът на премията. Средствата се превеждат на съответния инвеститор за изплащане на премията.

Чл. 28. Министерството на земеделието и хранителната промишленост преценява необходимостта от субсидиране на обекта, построен върху необработваема земя от IV и V категория, размера на сумите и ги превежда на инвеститора на обекта.

Чл. 29. (1) На членовете на комисиите, натоварени със заповед да проучат и определят площадки за строителен обект, се определят парични възнаграждения, в случай че имат принос за определяне на площадката върху слабопродуктивна и необработваема земя от IV и V категория.

(2) Размерът на паричното възнаграждение по ал. 1 е в зависимост от приноса и размера на площадката:

1. до 10 дка - парично възнаграждение до 50 лв.;

2. от 10,1 до 30 дка - парично възнаграждение до 100 лв.;

3. от 30,1 до 100 дка - парично възнаграждение до 250 лв.;

4. над 100 дка - парично възнаграждение до 500 лв.

Чл. 30. (1) Предложението за определяне възнаграждение по чл. 29 се прави от председателя на ИК на съответния ОНС, в зависимост от местонахождението на обекта, пред министъра на земеделието и хранителната промишленост, като се уточнява общият размер на паричното възнаграждение.

(2) Към предложението се прилагат следните документи:

1. заповед за назначаване на комисията и протокол на комисията за определяне на площадката;

2. акт за категоризация и удостоверение;

3. за земи извън чертите на населените места и промишлените зони - документът за отчуждаване (предоставяне) на земята, посочен в чл. 1, ал. 3;

4. за земи в чертите на населените места и промишлените зони - документите, посочени в чл. 2, ал. 2;

5. акт за въвеждане във владение със скица;

6. списък на лицата, които се предлагат за награждаване, с размер на сумата за всяко лице и точните адреси на организациите, при които работят.

Чл. 31. Възнагражденията за определяне на площадки върху слабопродуктивни и необработваеми земи от IV и V категория се присъждат от министъра на земеделието и хранителната промишленост, след като предложената площадка се утвърди като окончателна от КЗ при МС, земята се отчужди, инвеститорът се въведе във владение по реда, посочен в раздел първи, и строителството на обекта започне върху тази площадка.

Чл. 32. (1) Министърът на земеделието и хранителната промишленост по предложение на КЗ при МС, министерствата, другите ведомства и ОНС може да награждава лица, които допринасят за опазването на обработваемата земя и пасищата или за използуване на строителството на непригодна за селското стопанство или слабопродуктивна земя от IV и V категория.

(2) Размерът на сумата, с която може да бъде наградено всяко лице, е до 200 лв. за една календарна година.

Чл. 33. Министерството на земеделието и хранителната промишленост превежда сумите по чл. 31 и 32 в организациите, от които стимулираните лица получават трудово възнаграждение за изплащане.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се издава по прилагането на чл. 15, 16 и 17 от Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата и чл. 25 от правилника за прилагането му (ДВ, бр. 65 от 1973 г.).

§ 2. Отменя се Наредба № 11-16 на министъра на земеделието и хранителната промишленост за фонд "Разработване и подобряване на земи и пасища в селскостопанските организации" (ДВ, бр. 79 от 1973 г.).

Промени настройката на бисквитките