ПРАВИЛНИК ЗА БАНКИТЕ ОТ 1982 Г.
ПРАВИЛНИК ЗА БАНКИТЕ ОТ 1982 Г.
Обн. ДВ. бр.102 от 28 Декември 1982г., отм. ДВ. бр.46 от 16 Юни 1987г.
Отменен с § 1, т. 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 33 на Министерския съвет от 3 юни 1987 г. за преустройството на банковата система - ДВ, бр. 46 от 16 юни 1987 г.
Раздел I.
Общи разпоредби
Чл. 1. (1) Банковата система на Народна република България осъществява банковото обслужване на народното стопанство и населението. Чрез своята дейност по кредитирането, разплащанията, паричното обръщение, дяловото участие в съвместни предприятия, валутния контрол и контрола по работната заплата тя създава условия, въздейства и активно подпомага стопанските организации да разкриват и реализират съществуващите възможности за неотклонно повишаване ефективността на икономиката.
(2) Банковата система е единна и функционира на принципа на демократичния централизъм.
Чл. 2. Банковата система обхваща Българската народна банка, Българската външнотърговска банка, Банката за стопански инициативи (Минералбанк) и Държавната спестовна каса, които по-нататък за краткост се наричат "банките".
Чл. 3. (1) Банките извършват своята дейност в съответствие с партийните решения, законите, указите, актовете на Министерския съвет и уставите им.
(2) В отношенията си със стопанските и другите организации банките работят в съответствие с разпоредбите на Правилника за икономическия механизъм, с другите нормативни актове по икономическия механизъм и с възложените им функционални компетентности.
(3) Банките работят на стопанска сметка по специфични правила, утвърдени от Министерския съвет.
Чл. 4. Банките осъществяват дейността си при спазване на следните изисквания:
1. основен критерий за оценка на дейността им, както и на дейността на техните звена и кадрите да бъде ефективността и другите резултати на кредитираните от тях мероприятия, на обслужваните стопански организации и предприятия;
2. фондът на работната заплата на банките и на техните звена, както и работната заплата на кадрите да се свързват с ефективността и с другите резултати на кредитираните от тях мероприятия, на обслужваните стопански организации и предприятия;
3. банковите кадри да проявяват инициатива за разкриване и насърчаване с банкови лостове онези мероприятия в стопанските организации и предприятията, с които се постига по-висока ефективност, внедряват се челните постижения на науката и техническия прогрес, усъвършенства се структурата на икономиката, укрепва се социалистическата икономическа интеграция, издига се конкурентоспособността на продукцията, увеличават се експортните ресурси и валутните постъпления, заменят се внасяни продукти с местни, постигат се и се подобряват планираните пропорции. Тези прояви на инициативност се стимулират по установения ред;
4. да се проявява непримиримост към бюрократизма в работата на банковите звена и кадрите, като се търси най-строга отговорност от нарушителите по установения ред.
Чл. 5. (1) Банките кредитират стопанските организации и предприятията и участват със собствени средства в съвместни мероприятия, като прилагат по установения ред конкурсното начало.
(2) За всеки кредит, който банките са дали по своя преценка, те носят заедно с кредитополучателя съответните отговорности.
(3) Банките вземат решенията си по кредитирането въз основа на обективни преценки и критерии. Те не могат да дават неоснователно предимство на съвместните предприятия с банково дялово участие.
Раздел II.
Българска народна банка
Чл. 6. (1) Българската народна банка е централна и емисионна банка на Народна република България.
(2) Българската народна банка е подчинена непосредствено на Министерския съвет. Тя е отделно юридическо лице.
(3) Българската народна банка осъществява ръководство по отношение на другите банки и контролира дейността им. Това ръководство и контрол се провеждат въз основа на решения на Управителния съвет на Българската народна банка и на председателя на Българската народна банка в съответствие с тяхната компетентност.
Чл. 7. (1) Системата на Българската народна банка включва централното й управление, окръжните банки и банковите клонове.
(2) Окръжната банка е обособено на стопанска сметка и отделен баланс поделение на Българската народна банка, в състава на което се включват клоновете на Българската народна банка в този окръг.
(3) При осъществяване на стопанската си дейност окръжната банка влиза в преки договорни отношения със стопанските организации и предприятия в съответствие с нормативните актове.
Чл. 8. (1) Българската народна банка осъществява дейността си въз основа на съчетаване на единоначалието с колективния принцип.
(2) Колективен орган за управление на Българската народна банка е Управителният съвет на Българската народна банка.
(3) Членовете на Управителния съвет на Българската народна банка се утвърждават от Министерския съвет. В управителния съвет по право се включват: председателят на Българската народна банка, който е председател на управителния съвет, зам.-председателите на Българската народна банка, председателят на Българската външнотърговска банка, председателят на Банката за стопански инициативи (Минералбанк), председателят на Държавната спестовна каса, генералните директори в Централното управление на Българската народна банка и главният секретар на Българската народна банка.
(4) В работата на Управителния съвет на Българската народна банка могат а бъдат поканени да вземат участие и ръководители на стопански организации, на окръжни банки, секретарят на учрежденския партиен комитет и председателят на учрежденския профкомитет при Българската народна банка, представители на Централния комитет на Профсъюза на работниците от административните учреждения и обществените организации, представители на Комитета за държавен и народен контрол, на Държавния комитет за планиране, на Министерството на финансите, на Българската индустриална стопанска асоциация, на Националния аграрно-промишлен съюз и на други заинтересувани органи и организации.
Чл. 9. (1) Управителният съвет на Българската народна банка:
1. обсъжда и взема решения по:
а) основните въпроси, свързани с провеждането на държавната политика в банковата дейност и с развитието, задачите и дейността на Българската народна банка и на другите банки;
б) проектите за единния кредитен план и други основни банкови планови документи и разработки;
в) доклади, отчети и анализи за изпълнението на банковите задачи и на целите на държавната политика в тази област, както и за резултатите от дейността на отделните банки;
г) проектите за основните правилници, наредби и инструкции;
2. утвърждава разпределението по банки на утвърдения от планиращия орган общ размер на средствата за допълнително кредитиране в несоциалистическа валута, а при необходимост предлага на компетентните органи този утвърден размер да бъде увеличен.
(2) Решенията на Управителния съвет на Българската народна банка се приемат с обикновено мнозинство - 50 на сто плюс един от членовете му. Решенията се оформят с в протокол.
(3) При разногласия между председателя на Българската народна банка и Управителния съвет на Българската народна банка председателят на Българската народна банка отнася въпроса до Министерския съвет, като до решението му действа по своя преценка. В тези случаи членовете на Управителния съвет на Българската народна банка могат да изложат писмено становището си.
Чл. 10. (1) Българската народна банка формира и разпределя кредитните ресурси на страната.
(2) Другите банки държат в Българската народна банка като безлихвен резерв сумата в левове на привлечените от тях от чужбина кредити.
(3) По-голямата част от кредитните ресурси в местна и в чуждестранна валута, предназначени за инициативи по насрещните планове на стопанските организации и предприятията, които не са разчетени по техните държавни планови задачи, се представят на Банката за стопански инициативи (Минералбанк).
(4) Българската народна банка предоставя на договорна основа на другите банки кредити за допълване на техните кредитни ресурси срещу лихва, определена по тарифата, утвърдена от Министерския съвет.
Чл. 11. Българската народна банка:
1. участва пряко и съдейства за съставянето на единните планове за социално-икономическо развитие на страната;
2. участва в разработването на националните комплексни целеви програми, на контролните цифри и на държавните планови задачи;
3. участва заедно със стопанските организации, с отрасловите министерства, с Държавния комитет за планиране, с Държавния комитет за наука и технически прогрес и с Министерството на строителството и архитектурата в разработването на проектите на поименните списъци на най-важните обекти с национално значение;
4. разработва със съдействието на министерствата и другите ведомства и на другите банки проектите за единния кредитен план и за касовия план на страната;
5. участва при разработването на национално равнище на плановете за оборотни средства и за капитални вложения, на сводния финансов план, на баланса на паричните доходи и разходи на населението, на валутния план и на платежния баланс.
Чл. 12. Като централна банка на страната Българската народна банка следи изпълнението на единния кредитен план и в зависимост от изискванията за повишаване ефективността на икономиката, от условията на конкурса за кредити и от състоянието на кредитните ресурси регулира кредитните ресурси на банките.
Чл. 13. (1) Българската народна банка разработва и утвърждава в съответствие с нормативните актове наредби и инструкции и дава указания по основните въпроси на банковата дейност в страната.
(2) В съответствие с актовете по предходната алинея другите банки издават инструкции и дават указания във връзка със своята дейност.
Чл. 14. (1) Българската народна банка организира и регулира паричното обръщение в страната според потребностите на народното стопанство и съобразно изискванията за поддържане стабилността на лева.
(2) Българската народна банка има изключителното право да издава и пуска в обръщение банкноти и монети, които са законно платежно средство в страната.
(3) Банкнотите и монетите се издават въз основа на решение на Министерския съвет по предложение на министъра на финансите и председателя на Българската народна банка.
(4) Българската народна банка определя реда на постъпване в касите на банките на освободените от оборота налични пари, както и реда за предоставяне на налични пари от банките на социалистическите организации.
Чл. 15. Българската народна банка анализира паричното обръщение, капиталните вложения, използването на оборотните средства, нарастването на фонда на работната заплата, валутно-икономическите проблеми, кредитно-финансовото състояние на отделните отрасли и сектори на народното стопанство, както и други актуални въпроси, свързани с банковата дейност, и предприема съответни мерки или прави предложения пред компетентните органи.
Чл. 16. (1) Българската народна банка кредитира, финансира и контролира капиталните вложения на стопанските организации и предприятия, разчетени по техните държавни планови задачи, както и финансира и контролира обектите и мероприятията на капиталните вложения в сферата извън материалното производство.
(2) Българската народна банка може по своя инициатива и преценка да предоставя на стопанските организации и предприятията кредити в национална и в чуждестранна валута за ефективни обекти на капитални вложения на стопанските организации и предприятията, които не са разчетени по държавните им планови задачи. В тези случаи издължаването на кредитите се договаря между банката и кредитополучателите за сметка на средства, които не са разчетени по техните държавни планови задачи. Издължаването на кредитите се извършва по установения ред.
(3) Източници на средства за предоставените от Българската народна банка кредити в несоциалистическа валута могат да бъдат кредити, предоставени й от Българската външнотърговска банка, както и собствените и валутни средства.
Чл. 17. Българската народна банка като емисионна банка на страната сама проявява инициативи или по предложение на стопанските организации и предприятията участва чрез свой дял от средства и чрез кредити с привилегирован или с нормален лихвен процент и ефективни мероприятия за разширяване и подобряване на производството и предлагането на стоки и услуги за населението, на стоки за износ, както и на продукция с производствено предназначение.
Чл. 18. Българската народна банка организира и заедно със заинтересуваните органи и организации провежда по установения ред конкурс за капиталните вложения и за кредитите за капитални вложения въз основа на доказване от стопанските организации ефективността на обектите на капитални вложения, техническото и технологичното равнище, внедряването на нови технологии, степента на достигане на челните световни и наши постижения, потребността от съответни мощности, степента на използване на действащите мощности, цялата осигуреност на инвестиционния процес, източниците и сроковете за погасяване на кредитите и т. н.
Чл. 19. Българската народна банка организира заедно с Министерството на финансите и осъществява касовото обслужване на републиканския бюджет и на бюджетите на народните съвети.
Чл. 20. (1) Българската народна банка ръководи методически кибернетизацията на банковата дейност в страната.
(2) Банките отговарят за кибернетизацията на своята дейност.
Чл. 21. Българската народна банка може да извършва финансови ревизии по дейността на банките.
Чл. 22. Българската народна банка организира режима и охраната в банковата система.
Чл. 23. (1) Окръжните банки:
1. предоставят на стопанските организации и предприятията кредити в национална валута за оборотни средства, както и въз основа на резултатите от съответния конкурс - за ефективни капитални вложения - модернизация, реконструкция, разширение и ново строителство;
2. кредитират, финансират и контролират капиталните вложения на стопанските организации и предприятия на народните съвети;
3. извършват дейността по планиране и регулиране на паричното обръщение в окръга, по контрола на фонда на работната заплата в стопанските организации и предприятията, касовото обслужване и разплащанията на социалистическите организации, набирането на влогове в чуждестранна валута от населението, обмяната на валута на граждани, касовото изпълнение на републиканския и местните бюджети.
(2) Окръжните банки по пълномощия на Банката за стопанска инициатива (Минералбанк) изпълняват оперативни функции на тази банка, свързани със съответните стопански организации и предприятия на територията на окръга, срещу заплащане на комисионни по тарифа, утвърдена от Министерския съвет.
(3) Окръжните банки по своя инициатива или по предложение на стопанските организации и предприятия могат да участват със свой дял от средства, както и с допълнителни кредити в национална валута с привилегирован или нормален лихвен процент в ефективни мероприятия за разширяване и подобряване производството и предлагането на стоки и услуги за населението, на стоки за износ или на стоки, с които се заменя внос, както и на друга продукция.
(4) Окръжните банки предоставят кредити в левове при изгодни условия на стопанските организации и предприятията към народните съвети за организиране на производствено-стопанска и обслужваща дейност в полза на населението.
(5) Окръжните банки представят годишните си счетоводни баланси и в окръжните балансови комисии.
Чл. 24. Клоновете на Българската народна банка осъществяват дейността си в съответствие с предоставените им права от окръжните банки.
Раздел III.
Българска външнотърговска банка
Чл. 25. Българската външнотърговска банка съдейства за повишаване ефективността на външноикономическата дейност в страната като работи по ефективното управление на валутните ресурси и валутно-кредитната дейност на страната, подпомага и контролира изпълнението на валутните задачи, създава условия за разширяване на пазарното и промишленото коопериране с чуждестранни фирми, кредитира външнотърговските организации в национална валута, предоставя кредити в чуждестранна валута на банките, стопанските организации и предприятията, участва с чуждестранна и местна валута в ефективни съвместни предприятия.
Чл. 26. Българската външнотърговска банка по своя инициатива или по предложение на другите органи и организации предоставя на стопанските организации кредити в несоциалистическа валута за ефективни мероприятия, с които се увеличават валутните ресурси. Кредитите се предоставят за разход извън утвърдения на стопанската организация с държавните планови задачи лимит за внос в несоциалистическа валута. Издължаването им се договаря за сметка на допълнителни валутни постъпления извън предвидените с държавните планови задачи.
Чл. 27. Българската външнотърговска банка упражнява редовен контрол върху разходите по правителствените кредити, предоставени от нашата на други страни и върху своевременното им погасяване.
Чл. 28. Цялостният предмет на дейност, органите, техните права и редът за управлението на Българската външнотърговска банка се определят с нейния устав.
Раздел IV.
Банка за стопански инициативи (Минералбанк)
Чл. 29. (1) Банката за стопански инициативи (Минералбанк):
1. кредитира и/или участва със свой дял от средства в национална и в чуждестранна валута в стопански начинания, включително и многостранни, които не са разчетени по държавните (задължителните) планови задачи на стопанските организации, предприятията и другите органи и организации;
2. съдейства на стопанските организации и предприятията за допълнително производство на стоки за износ в социалистическите страни, което не е разчетено по държавните (задължителните) им планови задачи, и за съответно увеличаване на постъпленията във валута;
3. насърчава мероприятията на стопанските организации и предприятия, които значително и бързо увеличават постъпленията на конвертируема валута и съответно намаляват разходите на такава валута.
(2) Банката за стопанска инициатива (Минералбанк) осъществява дейността си по предходната алинея, като проявява инициатива или подкрепя и насърчава съответните инициативи на стопанските и други организации и предприятията.
(3) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) може да кредитира стопански и други организации и за мероприятия с повишен риск по установения ред.
(4) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) не извършва комплексно банково обслужване на стопански организации и предприятия.
Чл. 30. (1) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) е акционерно дружество.
(2) Предметът на дейност на Банката за стопански инициативи (Минералбанк), органите, техните права и редът за управлението на банката се определят с дейния устав.
(3) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) извършва своята дейност в страната без собствени клонове. Тя може да договаря с Българската народна банка, окръжните банки и банковите клонове да изпълняват на кореспондентски начала съответна част от нейните функции срещу заплащане по тарифа, утвърдена от Министерския съвет.
Чл. 31. Банката за стопански инициативи (Минералбанк) осъществява своята дейност в сътрудничество с Българската индустриална стопанска асоциация, с другите асоциации, както и със стопанските и други организации с оглед още по-пълно да се съчетават интересите на икономиката като цяло с интересите на отделните стопански организации и техните асоциации.
Чл. 32. Банката за стопански инициативи (Минералбанк) развива и разширява банковото дялово участие в съвместни предприятия и стопански дружества със стопанските и други организации.
Чл. 33. (1) Кредитните ресурси в национална валута на Банката за стопански инициативи (Минералбанк) са нейните собствени средства, погашения по предоставените от нея кредити и получените от Българската народна банка кредити за допълване на кредитните ресурси.
(2) В съответствие с единния кредитен план на страната и утвърденото за Банката за стопански инициативи (Минералбанк) разпределение на неговите основни показатели банката разработва своя кредитен план, като се договаря с Българската народна банка за допълнителните кредитни ресурси в национална валута и с Българската външнотърговска банка - за кредитни ресурси в чуждестранна валута.
Чл. 34. (1) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) може да предоставя кредити в конвертируема валута на стопански и други организации и предприятия за внос от едни страни и в случаите, когато в резултат на кредита се подобрява технико-икономическото равнище и се увеличават значително производството и износът на продукция за други страни, срещу което страната ни на свой ред получава ценни суровини, материали, горива, енергия или друга девизна продукция.
(2) Когато в случаите по предходната алинея се засягат национални баланси, Банката за стопански инициативи (Минералбанк) извършва предварителна координация с Държавния комитет за планиране.
Чл. 35. (1) Източници на средства за предоставяните от Банката за стопански инициативи (Минералбанк) кредити в конвертируема валута могат да бъдат кредити, предоставени й от Българската външнотърговска банка, привлечените от чужбина от самата Банка за стопански инициативи (Минералбанк) валутни средства, както и собствените валутни средства на Банката за стопански инициативи (Минералбанк).
(2) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) съгласувано с Българската външнотърговска банка може да привлича средства от международните валутни и кредитни пазари за свои нужди.
(3) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) съгласувано с Българската външнотърговска банка може да привлича от чужбина и субсидирани валутни кредити и да ги предоставя като субсидирани валутни кредити на стопански и други организации и предприятия у нас с добавка по тарифа, утвърдена от Министерския съвет.
Чл. 36. Банката за стопански инициативи (Минералбанк):
1. насочва средствата в най-ефективните и перспективни области и дейности на икономиката във основа на конкурсното начало;
2. строго спазва изискванията за целевия, обезпечен лихвен, срочен и възвръщаем характер на кредитите, предоставени от нея;
3. съгласува пряко със стопанските организации и с другите заинтересувани органи източниците за финансиране на кредитираните мероприятия и на съвместните начинания със стопанските организации.
Чл. 37. Банката за стопански инициативи (Минералбанк) осъществява банковите функции по утвърдените от Министерския съвет Специфични правила за изграждането, въвеждането в действие и експлоатацията на малки и средни мощности за производство на стоки за народно потребление и услуги за населението със съдействието на Българската индустриална стопанска асоциация (ДВ, бр. 23 от 1982 г.).
Чл. 38. (1) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) съхранява средствата в местна и чуждестранна валута по собствените фондове на Българската индустриална стопанска асоциация, както и временно свободните собствени средства на тази асоциация.
(2) Банката за стопански инициативи (Минералбанк) извършва разплащания по операции на Българската индустриална стопанска асоциация със средства по предходната алинея. По договореност с асоциацията тя може да участва със свои средства и кредити в провежданата от асоциацията дейност със средства по ал. 1.
(3) Доходите (печалбата) в местна и в чуждестранна валута, получена от операции по ал. 2, не се облагат с данък върху печалбата и не се правят установените отчисления в полза на бюджета. Банката за стопански инициативи (Минералбанк) отнася тези средства изцяло по сметка на Българската индустриална стопанска асоциация.
(4) Освен за операции по ал. 2 въз основа на нареждане на ръководството на Българската индустриална стопанска асоциация за безвъзмездно предоставяне на стопански и други организации или предприятия - членове на асоциацията, на част от печалбата, придобита по реда на предходните алинеи, Банката за стопански инициативи (Минералбанк) извършва необходимите преводи на средства.
(5) Постъпилата в стопанските и други организации или предприятия печалба в местна или в чуждестранна валута, придобита по реда на предходната алинея, се облага с данък върху печалбата и се разпределя по установения ред.
Раздел V.
Държавна спестовна каса
Чл. 39. Държавната спестовна каса като спестовно-кредитна банка на населението организира влогонабирането в страната и съхранява паричните спестявания на населението, развива и усъвършенства безкасовите плащания на гражданите и чековата система, кредитира населението за покупка и строеж на жилища и за други текущи нужди, съхранява средствата на обществените организации и упражнява възложения й контрол за тяхното правилно изразходване, осъществява дейността на Държавната лотария и други дейности съгласно Закона за Държавната спестовна каса и другите нормативни актове.
Чл. 40. Държавната спестовна каса предоставя свободните средства по влоговете на гражданите на Българска народна банка за тяхното ефективно използване в народното стопанство.
Чл. 41. Държавната спестовна каса изпълнява по пълномощие дейности на други банки срещу заплащане на комисионна по тарифа, утвърдена от Министерския съвет.
Чл. 42. Държавната спестовна каса съвместно с министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на народните съвети и със стопанските и други организации:
1. осъществява мероприятия за разширяване на безкасовата форма за плащания на стоки и услуги с оглед обхващане на по-голямата част от домакинствата в страната;
2. организира със съгласието на работниците и служителите превеждането на работната им заплата по разплащателен влог;
3. разширява и усъвършенства чековата система като безкасова форма на плащания.
Чл. 43. Държавната спестовна каса осъществява дейността си чрез окръжни спестовни каси, районни клонове, филиали и представителства.
Чл. 44. Окръжните спестовни каси са обособени на стопанска сметка и отделен баланс и включват районните клонове, филиалите и представителствата на територията на даден окръг.
Чл. 45. Държавната спестовна каса извършва финансови ревизии на дейността на своите поделения.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Изпълнението на този правилник се възлага на председателя на Българската народна банка, който дава указания за решаване на въпросите, възникнали при прилагането му.