Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 118 от 20.XII

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ПО ЕТНИЧЕСКИТЕ И ДЕМОГРАФСКИТЕ ВЪПРОСИ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ПО ЕТНИЧЕСКИТЕ И ДЕМОГРАФСКИТЕ ВЪПРОСИ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Обн. ДВ. бр.118 от 10 Декември 1997г., изм. ДВ. бр.103 от 30 Ноември 1999г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2000г., изм. ДВ. бр.96 от 24 Ноември 2000г., изм. ДВ. бр.118 от 20 Декември 2002г., отм. ДВ. бр.110 от 17 Декември 2004г.

Отменен с § 1, т. 2 от Заключителните разпоредби на Постановление № 333 от 10 декември 2004 г. за създаване на Национален съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси към Министерския съвет и за приемане на правилник за неговата дейност – ДВ, бр. 110 от 17 декември 2004 г.


Чл. 1. Националният съвет по етническите и демографските въпроси към Министерския съвет, наричан по-нататък "Националния съвет", е орган за осъществяване на консултации, сътрудничество и координация между правителствените органи и неправителствените организации с цел формиране и реализиране на националната политика по отношение на етническите и демографските въпроси и миграцията.


Чл. 2. Националният съвет:

1. разработва и предлага на Министерския съвет:

а) стратегии за демографската политика и миграционните процеси в страната;

б) конкретни мерки за запазване на толерантността и разбирателството между българските граждани от различни етнически и религиозни групи;

2. координира с държавните органи и с неправителствените организации конкретни мерки в изпълнение на поети международни задължения от страна на Република България в областта на правата на българските граждани, принадлежащи към малцинствени групи, и тяхната интеграция в обществото;

3. (изм. - ДВ, бр. 3 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2000 г.) координира съвместно с Държавната агенция за българите в чужбина и с други държавни органи и неправителствени организации мерки за провеждане на националната политика по въпросите на диаспората и социализацията в страната на онези нейни представители, които желаят трайно да се установят в родината;

4. (изм. - ДВ, бр. 3 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2000 г.) подпомага контактите на различните етнически групи със сродни на тях в чужбина и съвместно с Държавната агенция за българите в чужбина съдейства за провеждане на външната политика на Република България;

5. поддържа контакти със сродни държавни органи в чужбина, както и с международни организации със сходни задачи и сфери на действие;

6. подпомага изпълнението на национално значими национални и регионални проекти на неправителствени организации в областта на етническите взаимоотношения, демографската политика и миграционните процеси и отчита крайните резултати;

7. организира провеждането на изследователска дейност по въпроси, засягащи неговата дейност;

8. обсъжда и изготвя становища по проекти на нормативни актове, уреждащи правата на български граждани, принадлежащи към различни етнически и религиозни групи.


Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 3 от 2000 г.) Националният съвет се състои от: председател - определен от министър-председателя министър, секретар - държавен служител, и членове.

(2) Членовете на Националния съвет са постоянни и асоциирани.

(3) Постоянните членове на Националния съвет са:

1. (изм. - ДВ, бр. 3 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2000 г., изм. – ДВ, бр. 118 от 2002 г., в сила от 01.12.2002 г.) по един представител на: Министерството на образованието и науката, Министерството на външните работи, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на правосъдието, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на културата, Министерството на финансите, Министерството на здравеопазването, Държавната агенция за българите в чужбина, Дирекцията по вероизповеданията, Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет и Националния статистически институт;

2. представители на обществени организации на етническите групи и българската диаспора, чиято дейност съответства на целите и задачите на Националния съвет и които са регистрирани по Закона за лицата и семейството.

(4) Асоциираните членове на Националния съвет са представители на други ведомства, научни институти или неправителствени организации, поканени за целта от председателя на Националния съвет.

(5) Представители на министерствата по ал. 3, т. 1 са заместник-министри, а представители на ведомствата са техните ръководители. По изключение определените представители на министерствата и ведомствата по ал. 3, т. 1 могат да бъдат замествани в заседанията на Националния съвет от упълномощени от тях служители.

(6) Обществени организации от една и съща етническа група могат да създават за участие в Националния съвет асоциации на сродни организации, за което представят съответен протокол.

(7) В работата на Националния съвет представителите на постоянните и асоциираните членове имат еднакви права и задължения.

(8) Политически партии не могат да бъдат членове на Националния съвет.


Чл. 4. Присъствието на отделните представители на заседанията на Националния съвет се определя от тематиката на конкретните заседания.


Чл. 5. По разглежданите въпроси Националният съвет приема споразумения, които се подписват от участниците в заседанието и са открити за допълнително присъединяване към тях на други ведомства и обществени организации.


Чл. 6. (1) Неправителствените организации, желаещи да вземат участие в работата на съвета като постоянни или асоциирани членове, подават писмено заявление за участие и прилагат следните документи:

1. съдебно решение за регистрация;

2. устав;

3. списък на местните си структури с адреси и телефони на своите официални представители.

(2) Председателят на Националния съвет има право да поиска и допълнителни сведения, както и да прави проверки по достоверността на предоставените документи.

(3) Писмени материали за заседание на Националния съвет се приемат 5 дни предварително. Два дни предварително се уточняват имената на участниците.


Чл. 7. Председателят свиква Националния съвет най-малко веднъж на 3 месеца, ръководи неговата дейност и внася за разглеждане от Министерския съвет материали, предложения и становища на Националния съвет.


Чл. 8. Подготовката за заседанията се извършва от секретаря на Националния съвет, който:

1. подготвя дневния ред;

2. води на отчет взетите на заседанията решения и координира и контролира изпълнението им;

3. по нареждане на председателя на Националния съвет провежда предварителни консултации с различни ведомства и неправителствени организации, както и други дейности, свързани с изпълнението на задачите на Националния съвет.


Чл. 9. Националният съвет може да създава работни групи и други помощни звена.


Чл. 10. Националният съвет утвърждава правила за консултации и сътрудничество на местно равнище.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г.) Организационно-техническото обслужване на дейността на Националния съвет по етническите и демографските въпроси се осигурява от дирекция "Правителствена канцелария" в Администрацията на Министерския съвет.


Чл. 12. (1) Националният съвет координира своята дейност с Обществения съвет по етническите въпроси и българите в чужбина и със Съвета за национално развитие при Президента на Република България.

(2) Упълномощени представители на съветите по ал. 1 имат право да участват в заседанията на Националния съвет.


Промени настройката на бисквитките