Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 106 от 22.XII

ИНСТРУКЦИЯ № 17 ОТ 15 ДЕКЕМВРИ 2000 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА РАЗХОДВАНЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ, ОПРЕДЕЛЕНИ КАТО ПАРИЧНИ ПОМОЩИ ЗА ПРОФИЛАКТИКА И РЕХАБИЛИТАЦИЯ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 17 ОТ 15 ДЕКЕМВРИ 2000 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА РАЗХОДВАНЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ, ОПРЕДЕЛЕНИ КАТО ПАРИЧНИ ПОМОЩИ ЗА ПРОФИЛАКТИКА И РЕХАБИЛИТАЦИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

Обн. ДВ. бр.106 от 22 Декември 2000г., отм. ДВ. бр.13 от 5 Февруари 2002г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) Инструкцията регламентира условията и реда за разходване на паричните помощи за профилактика и рехабилитация от средствата на държавното обществено осигуряване (ДОО), обособени във:

1. фонд "Общо заболяване и майчинство";

2. фонд "Пенсии";

3. фонд "Трудова злополука и професионална болест".

(2) Целта на профилактиката и рехабилитацията е предотвратяване на осигурителните рискове с оглед намаляване на разходите за парични обезщетения и пенсии за инвалидност от средствата на ДОО чрез:

1. опазване и укрепване здравето на работещите при условия на повишен професионален риск;

2. предотвратяване на заболявания сред застрашените и предразположените;

3. профилактика и рехабилитация на рецидивите при често или продължително боледуващите и болните с хронични заболявания, както и на лицата пенсионирани поради инвалидност, ненавършили възрастта по чл. 68, ал. 1-3 от Кодекса за задължително обществено осигуряване (КЗОО), без лицата, при които инвалидността е определена пожизнено.

Чл. 2. (1) Право на парични помощи за профилактика и рехабилитация имат:

1. осигурените лица за всички осигурени социални рискове или за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж преди месеца на постъпване в заведението;

2. осигурените лица само за трудова злополука и професионална болест независимо от продължителността на времето, за което са внасяни осигурителни вноски;

3. пенсионираните по инвалидност, ненавършили възрастта по чл. 68, ал. 1-3 от Кодекса за задължително обществено осигуряване, чиито пенсии са от фонд "Пенсии" на Националния осигурителен институт (НОИ), без лицата с дефинитивни състояния, които нямат възможност за пълно или частично възстановяване на работоспособността и инвалидността им е определена пожизнено.

(2) На лицата по ал. 1 се предоставят парични помощи за профилактика и рехабилитация до два пъти в една календарна година.

Чл. 3. (1) Паричните помощи за профилактика и рехабилитация на лицата по чл. 2 се разходват само в заведения, които имат право да извършват профилактика и рехабилитация съгласно действащите в страната медицински стандарти.

(2) Националният осигурителен институт избира заведенията по ал.1 ежегодно с конкурс при условия и по ред, определени в инструкцията.

(3) Отношенията между заведенията, спечелили конкурса, и НОИ се уреждат с договор.

Раздел II.
Условия и ред за разходване на паричните помощи за профилактика и рехабилитация

Чл. 4. Лицата по чл. 2, ал. 1 се настаняват в заведенията с медицинско направление, издадено от лекуващ лекар при лечебно заведение, където лицето е упражнило правото си на избор на лекар, придружено от:

1. за инвалидите - експертно решение на териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) в определения срок на инвалидността;

2. за намиращите се във временна неработоспособност - копие от болничния лист, с който им е разрешен отпуск за временна неработоспособност и е вписан санаторно-курортен режим;

3. за претърпелите трудова злополука - разпореждането за приемане на злополуката за трудова;

4. за лицата с професионална болест - решението за признаване на професионална болест, издадено от експертна комисия по професионални болести.

Чл. 5. В заведенията се постъпва с удостоверение по образец (приложение № 1), издадено от длъжностно лице на териториалното поделение (ТП) на НОИ, личен паспорт (лична карта) и медицинската документация по чл. 6, ал. 1, т. 3.

Чл. 6. (1) Удостоверението се издава от ТП на НОИ въз основа на:

1. медицинско направление от лекуващ лекар, от което да е видно здравното състояние на лицето, необходимостта от прилагане на санаторно-курортен режим и лечение в подходящо по профил заведение;

2. документите по чл. 4;

3. медицинска документация, удостоверяваща настоящото и миналото здравно състояние на лицето - епикризи, изследвания, снимки, електрокардиограми и други документи;

4. служебна бележка или осигурителна книжка, доказващи осигурителните права на лицето.

(2) Удостоверението се издава до 5 работни дни преди датата на започване на санаторно-курортното лечение.

(3) Удостоверението се вписва от длъжностното лице на ТП на НОИ, което ги е издало, в определен за целта дневник (приложение № 2).

(4) Ако територията на ТП на НОИ, на която се намира осигурителят, е различна от тази по постоянния адрес на лицето, удостоверението се издава от длъжностното лице в ТП на НОИ по постоянен адрес на лицето след извършване на съответната служебна проверка.

(5) В удостоверението се вписва фондът по чл. 1, ал. 1, от който ще се разходват средства за профилактика и рехабилитация.

(6) За лицата, намиращи се във временна неработоспособност, в удостоверението задължително се вписват номерът на болничния лист и лечебното заведението, от което е издаден, продължителността на отпуска и определеният режим. Ако болничният лист е издаден след получаване на удостоверението, данните от него се записват от лекаря при постъпване на лицето в заведението.

(7) За инвалидите в удостоверението се вписват номерът, датата на експертното решение на ТЕЛК и срокът на инвалидността.

(8) Удостоверението се издава в два екземпляра, които лицето предоставя на заведението.

Чл. 7. Резервациите за заведенията за профилактика и рехабилитация се получават по ред, определен в договорите между НОИ и заведенията.

Чл. 8. (1) Продължителността на еднократния престой в заведенията за профилактика и рехабилитация е до 20 дни, но не по-малко от 10 дни.

(2) При поява на заболяване, което не може да се лекува в заведението, пребиваването на лицето се прекратява.

Чл. 9. (1) В подходящо заведение се настаняват нуждаещи се, които са в състояние на временна неработоспоспособност и са във възстановителен стадий.

(2) Нуждаещите се, които са в отпуск поради временна неработоспособност, постъпват в съответното заведение от датата, на която в болничния лист е определен санаторно-курортен режим.

(3) Не се разрешава по реда на тази инструкция в заведенията да се приемат болни с противопоказания, тежко болни и нуждаещи се от болнично лечение.

Чл. 10. Профилактичните и оздравителните процедури на настанените в заведенията се предписват от лекар на заведението и се извършват в зависимост от здравното им състояние и необходимостта от възстановителен режим и лечение.

Чл. 11. (1) Медицинските услуги, предоставяни в заведенията, са основни и допълнителни.

(2) Основни медицински услуги са услугите, предписани от лекаря на заведението за основното заболяване, посочено в медицинското направление, и са за сметка на държавното обществено осигуряване.

(3) Допълнителни медицински услуги са услугите, които не са свързани с основното заболяване, посочено в медицинското направление, извършват се по желание на лицата и не се заплащат от държавното обществено осигуряване.

(4) Медицинските услуги се заплащат и отчитат по ред, определен в договора между заведението и НОИ.

Чл. 12. (1) В заведенията съгласно предписанията на лекуващия лекар се осигурява лечебно хранене (рационално, диетично, усилено, профилактично и дезинтоксикиращо) при спазване на физиологичните норми за здравословно хранене на населението, определени от министъра на здравеопазването.

(2) За приготвяната лечебна храна в заведенията всеки ден се съставя отделна калкулационна ведомост за хранителни продукти, въз основа на която се изработва месечна ведомост.

(3) В дневните и месечните калкулационни ведомости се включва само храната на лицата, ползващи правата по инструкцията.

(4) В калкулационните ведомости не се включват безплатната храна на персонала на заведението и храната на столуващите извън изброените по чл. 2, ал. 1.

Чл. 13. В заведението се попълват и съхраняват следните документи:

1. медицинските направления;

2. удостоверенията от ТП на НОИ;

3. книгата за приети и изписани лица;

4. всички останали процедурни книжа, определени с договора между НОИ и заведението.

Чл. 14. (1) При напускане на лицето заведението издава фактура на негово име в два екземпляра - единият за съответното ТП на НОИ, а другият се съхранява в заведението. Във фактурата се отразяват периодът на престой в обекта, броят на хранодните, броят на извършените основни медицински процедури и размерът на сумите, изразходвани за лицето за лечебна храна, медицински процедури и нощувки.

(2) На фактурата се отразява фондът по чл. 1, ал. 1, от който се изразходват средства на държавното обществено осигуряване.

(3) Фактурата за заведението и за ТП на НОИ се свързва с екземпляр от удостоверението.

(4) При напускане на лицето в случай по чл. 8, ал. 2 заведението издава медицински документ, съдържащ информация за причините, наложили прекратяване на санаторно-курортното лечение, в два екземпляра, които се свързват с фактурите.

Чл. 15. В заведението се съхранява книгата за приемане и за изписване на лица, ползващи обектите с медицинско направление и експертно решение на ТЕЛК, удостоверенията от ТП на НОИ, медицинските направления, калкулационните ведомости, фактурите и другите разходни документи най-малко три години, а ако в този срок не бъде извършена финансова или данъчна ревизия от компетентните органи - до извършване на следващата ревизия.

Чл. 16. (1) Фактурите, удостоверенията и медицинските документи по чл. 14 се представят до 10-о число на следващия месец от заведението в съответните ТП на НОИ, издали удостоверенията, за възстановяване на сумите, изразходвани за медицинските услуги, лечебната храна и нощувките съгласно чл. 17.

(2) Средствата за разходите по ал.1 се изплащат ежемесечно на заведението след заверка на фактурите от длъжностно лице в ТП на НОИ.

Чл. 17. Размерът на паричната помощ за всяко лице включва изцяло средствата за стойността на основните медицински услуги и определените в договора между НОИ и заведението лимити за лечебна храна и нощувки.

Чл. 18. При престой на лицата извън сроковете по чл.8, ал.1 ТП на НОИ не изплаща парични помощи за проведената профилактика и рехабилитация.

Раздел III.
Условия и ред за провеждане на конкурса

Чл. 19. (1) Право на участие в конкурса имат всички юридически лица с предмет на дейност осъществяване на профилактика и рехабилитация, както и ведомствените санаториуми, вкл. и тези на бюджетна издръжка, които са регистрирани по Закона за лечебните заведения.

(2) Заведенията се оценяват въз основа на следните основни критерии:

1. законосъобразност на медицинската дейност, осъществявана от заведението;

2. легална регистрация съгласно изискванията на националното законодателство;

3. ефективност на управление и организация на дейностите в заведението;

4. наличие на система за контрол върху качеството на дейностите;

5. кадрова осигуреност на заведението;

6. осигуреността на заведението с достатъчно финансови средства и наличие на достатъчно дълготрайни материални активи за осъществяване на медицинска дейност;

7. положителен финансов резултат за предходната година;

8. спазване на санитарно-хигиенни и противоепидемични изисквания в заведението;

9. възможности за осигуряване на лечебно хранене (рационално, диетично, усилено, профилактично и дезинтоксикиращо);

10. профилни възможности на заведението от медицинска гледна точка;

11. наличие на курортни ресурси.

(3) Конкретните изисквания по ал.2 се определят ежегодно от управителя на НОИ и се включват в конкурсната документация.

Чл. 20. (1) До 15 декември на всяка календарна година управителят издава решение за обявяване на конкурс за избор на заведения за следващата финансова година, с което утвърждава и конкурсната документация.

(2) Конкурсът за съответната календарна година се провежда до 31 март.

Чл. 21. (1) Конкурсът се обявява най-малко в два национални ежедневника.

(2) В обявата се посочват:

1. предметът на конкурса;

2. адресът и телефонът за получаване на информация за участие в конкурса;

3. мястото, срокът и редът за закупуване на конкурсна документация;

4. цената на конкурсната документация;

5. крайният срок и мястото за подаване на предложенията;

6. датата и мястото за отваряне на предложенията.

Чл. 22. (1) Конкурсната документация съдържа:

1. решението на управителя за обявяване на конкурса;

2. условията, при които НОИ ще финансира дейността по профилактика и рехабилитация за следващата година;

3. конкретните изисквания към кандидатите;

4. критериите за оценка на предложенията по чл. 19, ал. 3;

5. образец на предложението.

(2) Конкурсната документация се предоставя на участниците по цена, определена от управителя.

Чл. 23. (1) Предложенията за участие в конкурса трябва да съдържат цялата информация, изисквана в конкурсната документация.

(2) Предложението се представя в срока по чл. 21, ал. 2, т. 5 в запечатан непрозрачен плик от кандидата или от негов упълномощен представител, лично или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка.

(3) При приемане на предложението длъжностните лица от НОИ отбелязват върху плика поредния номер, датата и часа на получаването и посочените данни се записват във входящ регистър, за което на приносителя се издава документ.

(4) Предложение, представено след изтичане на крайния срок, не се приема. Не се приема и предложение в плик, незапечатан или с нарушена цялост. Такова предложение незабавно се връща на кандидата и това се отбелязва в регистъра.

Чл. 24. (1) Управителят на НОИ назначава комисия за провеждане на конкурса след изтичане на срока за подаване на предложенията.

(2) Комисията се състои най-малко от петима членове - експерти от НОИ, отговарящи за дейността по профилактика и рехабилитация; най-малко един юрист и един икономист; външни експерти от списъка на републиканските консултанти на Министерството на здравеопазването и технически секретар без право на глас.

(3) Възнагражденията на външните експерти, членове на комисията, и всички разходи, свързани с дейността й, са за сметка на НОИ.

Чл. 25. (1) В комисията не може да участва лице, което е заинтересувано от изхода на конкурса или има родствени отношения по права или съребрена линия до трета степен с участник в конкурса.

(2) При постъпване на информация по ал. 1 управителят на НОИ установява достоверността й и при необходимост извършва промени в състава на комисията.

(3) Членовете на комисията и консултантите са длъжни да пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка със своята работа в комисията.

(4) За обстоятелствата по ал. 1 и 3 членовете на комисията подписват декларация.

Чл. 26. (1) Комисията се събира в деня и на мястото, посочени в обявата на конкурса, и започва работа след получаване на списъка с кандидатите и представените предложения.

(2) Заседанията на комисията са закрити.

(3) Комисията отваря пликовете по реда на тяхното постъпване и проверява съответствието на предложенията с предварително обявените условия.

(4) Кандидати, чиито предложения не са пълни или не отговарят на посочените в конкурсната документация изисквания, не участват в оценката и класирането на предложенията.

(5) Комисията има право да проверява заявените данни и факти от кандидатите, както и да изисква писмено в определен от нея срок допълнителни доказателства за обстоятелствата, изложени в предложението.

Чл. 27. След разглеждането на предложенията комисията пристъпва към тяхното оценяване според предварително обявените критерии.

Чл. 28. (1) Комисията класира кандидатите, чиито предложения отговарят в най-голяма степен на предварително обявените условия.

(2) Заведенията се класират по групи съгласно техния профил. Заведенията с многопрофилни възможности могат да бъдат класирани в няколко групи.

Чл. 29. (1) Комисията съставя протокол за разглеждането, оценяването и класирането на предложенията, който съдържа:

1. състава на комисията;

2. становищата на консултантите;

3. резултатите от разглеждането и оценяването на предложенията;

4. класираните кандидати.

(2) Ако някой от членовете на комисията има особено мнение, то се отбелязва в протокола заедно с писмени мотиви към него.

(3) Протоколът на комисията се подписва от всички членове и се предава на управителя на НОИ заедно с цялата документация, събрана в хода на провеждането на конкурса, с което комисията приключва своята работа.

Чл. 30. (1) Управителят обявява с решение кандидатите, определени да осъществяват дейността по профилактика и рехабилитация, финансирана от средствата на държавното обществено осигуряване, въз основа на протокола на комисията.

(2) Решението по ал. 1 е индивидуален административен акт по смисъла на чл. 2 от Закона за административното производство.

(3) Участниците в конкурса писмено се уведомяват за резултатите от оценяването на предложенията.

Чл. 31. Управителят сключва договори с участниците, обявени в решението му по чл. 30, в които се уточняват конкретните условия за осъществяване на дейността по профилактика и рехабилитация.

Чл. 32. Всички представени конкурсни документи се съхраняват в архив съгласно Закона за Държавния архивен фонд.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Инструкцията се издава на основание чл. 37, ал. 5, т. 2 от Кодекса за задължително обществено осигуряване.

§ 2. До провеждането на конкурс за 2001 г. помощите за профилактика и рехабилитация от средствата на ДОО ще се разходват в обектите на "ПРО" - ЕАД, по ред, определен във Временните правила за провеждането на профилактиката и рехабилитацията в обектите на Националния осигурителен институт, включени в "ПРО" - ЕАД.

§ 3. В конкурса за избор на заведения за провеждане на дейността по профилактика и рехабилитация за 2001 г. могат да участват и заведения, които не са регистрирани по условията и реда на Закона за лечебните заведения (ДВ, бр. 62 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 88 и 113 от 1999 г., бр. 36 и 65 от 2000 г.).

Приложение № 1 към чл. 5

Приложение № 2 към чл. 6, ал. 3



ДНЕВНИК
за издадените удостоверения на лицата, ползващи парични помощи за профилактика
и рехабилитация от средствата на държавното обществено осигуряване
 
Дата на издаване Име, презиме и фамилия, Осигурител, Диагноза Име на длъжност- Подпис на
по на удостоверението ЕГН БУЛСТАТ   ното лице, издало длъжност-
ред         удостоверението ното лице
1.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
2.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
3.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
4.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
5.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
6.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
7.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
8.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
9.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
10.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     
11.  
..................................................................................................
......................................................................
     
   
ЕГН ..............................................................................................
БУЛСТАТ ..............................................................
     

Промени настройката на бисквитките