Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 15.XI

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 106 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 31 ОКТОМВРИ 1974 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО И ТЪРГОВИЯТА СЪС СПИРТНИ НАПИТКИ, ПРОИЗВЕЖДАНИ ИЗВЪН СИСТЕМАТА НА ДСО "ВИНПРОМ"

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 106 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 31 ОКТОМВРИ 1974 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО И ТЪРГОВИЯТА СЪС СПИРТНИ НАПИТКИ, ПРОИЗВЕЖДАНИ ИЗВЪН СИСТЕМАТА НА ДСО "ВИНПРОМ"

Обн. ДВ. бр.89 от 15 Ноември 1974г., изм. ДВ. бр.77 от 4 Октомври 1983г., отм. ДВ. бр.90 от 22 Октомври 1993г.

Отменено с параграф единствен на заключителната разпоредба на Постановление № 192 на Министерския съвет от 8 октомври 1993 г. за приемане на Наредба за лицензиране на производителите на вина, спирт и спиртни напитки и реда за търговия с вина, спирт, спиртни напитки и тютюневи изделия - ДВ, бр. 90 от 22 октомври 1993 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

П О С Т А Н О В И:


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) спиртни напитки са всички алкохолни течности, получени чрез ферментация на грозде и плодове или чрез дестилация на ферментирали материали от тях.

(2) спиртни напитки могат да произвеждат:

1. ДСО "Винпром" и поделенията му;

2. организациите на Централния кооперативен съюз;

3. други организации и физически лица-производители на грозде и плодове (Постановление № 25 на Министерския съвет от 30 март 1976 г.).


Чл. 2. (1) Производители на грозде и плодове са организациите и физическите лица, които са ги получили от притежаваните и обработваните от тях лозя и овощни насаждения или отделни плододаващи дървета.

(2) С права на производители се ползуват лицата, които събират плодове от диворастящи дървета или от други дървета срещу заплащане на съответните организации.

(3) Членовете на ТКЗС и работниците в държавните земеделски стопанства, които са получили грозде и плодове от стопанствата съобразно трудовото си участие, и пенсионерите по Закона за пенсиониране на земеделските стопани-кооператори по отношение на полученото грозде и плодове от стопанствата се ползуват с правата на производители.

(4) Лицата, които отдават под наем собствените си лозя или овощни градини за обработване, както и лицата, които не ги обработват сами или с труд на членове на семействата си, не се смятат за производители и не могат да ползуват правата, предвидени за производителите.


Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 1983 г.) Производителите извън системата на ДСО "Винпром" ежегодно декларират пред финансовите отдели(служби) на общинските (районните) народни съвети и кметства произведените от тях вина или заложеното грозде за ферментация на алкохолни вина. Сроковете за декларирането се определят от председателите на изпълнителните комитети на съответните народни съвети.

(2) Ежегодно до 30 юни на текущата година физическите лица - производители декларират ракиите, останали им в наличност от минали години.

(3) Редът и контролът за установяване на количествата вина у производителите, за изваряване на ракия от материали, ферментирали в домовете на производителите, и за съставяне на отчетните документи във връзка с това се определят от министъра на финансите с инструкцията по + 6.


Чл. 4. Не се разрешава производството на спиртни напитки от грозде, плодове и захар, закупени от стоковия фонд за населението, както и от плодове и материали, непредвидени в БДС за спиртни напитки, като мармелади, конфитюри, компоти, зърнени храни, цвекло, картофи и др.


Глава втора.
ПРОИЗВОДСТВО НА СПИРТНИ НАПИТКИ

Раздел I.
Производство на вина

Чл. 5. Физически лица и организации извън системата на ДСО "Винпром" могат да залагат в домовете си (стопанските си дворове) за ферментация на вино собствено грозде, което са добили по установения ред. Количеството на виното се установява от цялото количество в съотношение 60% вино и 40% джибри.


Чл. 6. (1) Поделенията на ДСО "Винпром" и на Централния кооперативен съюз могат да организират в свои изби производство на вина и ракии с предадени от производители грозде и плодове. В тези случаи на производителите се предоставят съответните количества и вид спиртни напитки съгласно рандеманите, определени с това постановление.

(2) Организациите-производители на грозде и плодове извън системата на ДСО "Винпром" и организациите в системата на Централния кооперативен съюз могат да произвеждат алкохолни вина със свои марки и етикети. Тяхното утвърждаване като асортимент става по установения ред.


Раздел II.
Производство на ракии

Чл. 7. (1) Изваряването на ракии с материали на физически лица и организации се извършва от поделенията на ДСО "Винпром" и на Централния кооперативен съюз. Тези организации изкупуват плодове от населението и извършват обмяна с ракия от съответния вид и количество съобразно рандеманите, определени с това постановление.

(2) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети по предложение на началника на отдел "Финанси" могат да разрешават на организации извън системата на ДСО "Винпром" да изваряват в свои казани, уреди и съоръжения ракии от материали, отпаднали при преработката и манипулацията на плодове, или от плодове, собствено производство.

(3) Изваряването на ракии се извършва само в казани, уреди и съоръжения, регистрирани при отделите "Финанси" на окръжните народни съвети. Такива съоръжения могат да притежават само организации, които имат право да изваряват ракия съгласно това постановление.

(4) Поделенията на ДСО "Винпром" регистрират казаните, уредите и съоръженията, с които изваряват ракия от материали, ферментирали в домовете на производителите (за ТКЗС - в стопанските им дворове).


Чл. 8. (1) Производителите, които предават плодове на изкупвателните организации, получават ракия от съответния плод и количества съобразно следните градуси добив от един килограм плод:


  I качество, напълно II качество, ненапълно
по Видове плодове узрели, но негодни узрели и негодни
ред   за други цели за други цели
1 Сини сливи тип "Кюстендилски" 5 3
2 Афъзки и джанки 3 2
3 Летни сливи-бельовици, харманки и др. 4.5 3
4 Череши 3 1.5
5 Черници 3.5 -
6 Диви круши и киселици 1.5 -
7 Кайсии, зарзали и праскови 6 3.5
8 Ябълки и круши 4 -
       

(2) Изкупвателните организации са задължени да предават ракията по предходната алинея в двумесечен срок от предаване на плодовете.

(3) За добив на ракия от 1 кг гроздови джибри (изцедени от мъстта) от градобитно и шкартно (отпадъчно) десертно грозде и винена кал се определя рандеман 6 градуса, а от 1 л вино и каша от мед - 10 градуса.

(4) Производителите на плодове заплащат ракията по фабрично-заводски цени, увеличени с данъка върху оборота, установен за производителите, и вноски за фонд "Пенсиониране на земеделските стопани-кооператори".


Чл. 9. (1) Организациите, на които е възложено да изваряват ракии с материали на производителите или да обменят ракии срещу продадени плодове, събират такса за извършената услуга.

(2) Ракиите, изварени от патоки, които производителите са отказали да получат при изварените от тях материали, се продават на поделенията на ДСО"Винпром" срещу заплащане.


Чл. 10. (1) Производителите на плодове, продали на поделенията на ДСО "Винпром" и на Централния кооперативен съюз сини сливи или други плодове за изваряване на ракия или изварили ракия от ферментирали в домовете материали, имат право изцяло на количеството до 4000 градуса. Ракията над това количество задължително се продава на поделенията на ДСО "Винпром".

(2) Предходната алинея не се прилага за гроздовата ракия, която остава изцяло на производителите.

(3) Трудово-кооперативните земеделски стопанства и другите организации, към които има земеделски стопанства, без тези по чл. 12, могат да задържат до 50% от ракията, произведена от ферментирали плодове в стопанските им дворове или получена срещу предадени плодове на изкупвателните организации. Останалото количество задължително се продава на поделенията на ДСО "Винпром".


Глава трета.
ТЪРГОВИЯ СЪС СПИРТНИ НАПИТКИ

Чл. 11. (1) Търговия на едро със спиртни напитки се извършва от поделенията на ДСО "Винпром", Централния кооперативен съюз и други организации-производители на спиртни напитки, на които е разрешена такава дейност.

(2) Търговията на дребно със спиртни напитки се извършва от държавната и кооперативната търговска мрежа. Не се разрешава да се продават на дребно спиртни напитки, закупени от граждани и от организации, на които не е разрешено да търгуват на едро.

(3) Търговските организации не могат да продават спиртни напитки, които не отговарят на БДС или които не са произведени по установения ред.


Чл. 12. Спиртните напитки, произвеждани от научноизследователски, лозарски и винарски институти, опитни станции, учебни звена и държавни земеделски стопанства, изцяло се продават на поделенията на ДСО "Винпром".


Чл. 13. Производителите на грозде и плодове, които притежават вина и ракии, добити по установения ред, и за които е платен съответния данък, могат да ги продават от домовете си (за ТКЗС и другите организации - от стопанските им дворове) направо на граждани за техни лични и на домакинствата им нужди. В тези случаи не се разрешава консумация на място.


Глава четвърта.
ОБЛАГАНЕ С ДАНЪК СПИРТНИТЕ НАПИТКИ, ПРОИЗВЕДЕНИ ОТ ОРГАНИЗАЦИИ ИЗВЪН СИСТЕМАТА НА ДСО "Винпром" И ОТ ГРАЖДАНИ

Раздел I.
Облагане и събиране на данък върху оборота

Чл. 14. (1) Вината и ракиите, произведени от организации извън системата на ДСО "Винпром" и от физически лица, се облагат с данък върху оборота съгласно ставките, определени с Тарифата за облагане с данък върху оборота спиртните напитки, произвеждани от организации извън системата на ДСО "Винпром" и от граждани, утвърдена с това постановление като приложение.

(2) При изменяне цените на дребно на спиртните напитки министърът на финансите изменя съответно данъчните ставки по тарифата към това постановление.

(3) Данъкът върху оборота за виното, получено срещу предадено грозде по реда на чл. 6, ал. 1, когато е над необлагаемото количество, се начислява по размерите, установени за производителите.

(4) Данъкът върху оборота за ракиите се заплаща за фактически добити алкохолни градуси.

(5) Оборотите от продажба на ракии, изварени от патоки, се облагат с 10% данък върху оборота.

(6) Спиртните напитки, произведени от организации и граждани по установения ред и предадени на ДСО "Винпром", се освобождават от данък.

(7) Безалкохолните вина се освобождават от данък.

(8) За спиртните напитки, продадени извън системата на ДСО "Винпром", се заплаща данък върху оборота, включен в цената на дребно.


Чл. 15. (1) За вината, произведени от физически лица, данъкът върху оборота се заплаща до 15 декември на текущата година. Събирането му се извършва по реда на Наредбата за събиране на държавните вземания (ДВ, бр. 67 от 1963 г. и бр. 96 от 1964 г.).

(2) Данъкът върху оборота за спиртните напитки, произведени във винарските изби и пунктовете за ракиеизваряване с материали на производителите на грозде и плодове, се заплаща от тях на организациите - собственици на избите и пунктовете за ракиеизваряване, които го внасят в приход на бюджета.

(3) За произведените вина и ракии, които се облагат с данък върху оборота, се заплащат и вноски за фонд "Пенсиониране на земеделските стопани-кооператори" съгласно Постановление № 119 на Министерския съвет от 12.VI.1961 г.


Раздел II.
Освобождаване на вина и ракии от данък

Чл. 16. (1) Производителите на грозде за произведените (получените) от тях вина се освобождават от данък върху оборота за следните количества:

1. трудово-кооперативните земеделски стопанства - до 150 литра вино за всяко домакинство, което не получило вино по реда на т. 2. Това вино се разпределя между членовете-кооператори съобразно трудовото им участие, като отделното домакинство може да получи не повече от 150 литра без данък. Останалото неразпределено количество се облага с данък върху оборота;

2. членовете на трудово-кооперативните земеделски стопанства и работниците в държавните земеделски стопанства, които са изработили определения минимум работни дни за годината, и пенсионерите по Закона за пенсиониране на земеделските стопани-кооператори - до 150 литра вино на домакинство;

3. другите производители на грозде - до 120 литра вино на домакинство.

(2) Когато виното е добито от грозде от наследствено лозе, освободеното от данък количество по предходната алинея е общо за всички наследници.

(3) Вината се освобождават от данък върху оборота съгласно ал. 1 и 2 при условие, че се ползуват за нуждите на производителите и техните домакинства.


Чл. 17. (1) Производителите на сини сливи тип "Кюстендилски" се освобождават от облагане с данък върху оборота за произведените (получените) ракии:

1. ТКЗС - 50% от сливовата ракия, но не повече от 800 градуса за всяко домакинство, което не получава ракия по реда на т. 2. Тази ракия се разпределя между членовете-кооператори съобразно трудовото им участие, като отделното домакинство може да получи не повече от 800 градуса сливова ракия без данък. Останалото неразпределено количество се облага с данък върху оборота;

2. членовете на ТКЗС и работниците в държавните земеделски стопанства, които са изработили определения минимум работни дни за годината- до 800 градуса на домакинство;

3. други производители - до 600 градуса ракия на домакинство.

(2) Освобождаването от данък върху оборота по предходната алинея се прилага при условие, че производителите са изпълнили изцяло договорните си задължения към изкупвателните организации за предаване на сини сливи тип"Кюстендилски" в прясно състояние.

(3) Сливовите ракии се освобождаването от данък съгласно ал. 1 при условие, че се ползуват за нуждите на производителите и техните домакинства.

(4) Сливова ракия освободена от данък върху оборота по условията на предходната алинея, се получава (изварява) с разрешение на началника на отдел "Финанси" при окръжния народен съвет.


Глава пета.
НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 18. (1) За нарушаване разпоредбите на това постановление виновните лица се наказват съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, а при повторно извършване на нарушението или за по-тежки случаи - по чл. 271 от Наказателния кодекс.

(2) Наказанието по предходната алинея се налага и на лицата, които не съставят отчетните документи по това постановление или ги съставят в нарушение на установения ред.

(3) Нарушенията по ал. 1 и 2 се установяват с актове на финансовите органи. Въз основа на тях началникът на отдел "Финанси" при окръжния народен съвет издава наказателно постановление по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 1983 г.) Пренасянето на алкохолно вино над 20 литра и на ракия и други спиртни напитки над 5 литра от едно населено място в друго става с преносителни свидетелства, издавани от финансовите отдели (служби) на общинските (районните) народни съвети и кметства по образец, утвърден от министъра на финансите.


§ 2. Не може да се пренасят вино и шира през време на гроздобера, преди и по време на деклариране на вината.


§ 3. Закупени спиртни напитки от поделенията на ДСО "Винпром" над количествата по § 1 се придружават с преносителна сметкофактура.


§ 4. Лабораториите на ДСО "Винпром" извършват безплатно анализи на взетите от финансовите органи проби от спиртни напитки или от материали за приготвянето им за установяване употреба на захар, мармелади, компоти, конфитюри, картофи, зърнени храни, цвекло и други забранени материали, както и за установяване на отклонения от стандартните показатели на спиртните напитки, продавани в търговската мрежа.


Заключителни разпоредби

§ 5. Изпълнението на постановлението се възлага на Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи, Националния аграрно-промишлен съюз, Министерството на правосъдието, Централния кооперативен съюз и Изпълнителните комитети на народните съвети.


§ 6. Министърът на финансите издава инструкция по прилагането на това постановление.


§ 7. Отменя следните актове на Министерския съвет:

1. точки 4, 6 и 7 от Постановление № 737 от 30.VI.1951 г. (Изв., бр. 54 от 1951 г.);

2. Постановление № 1363 от 8.XI.1951 г. (Изв., бр. 96 от 1951 г.);

3. точка 8 на ал. 6 от раздел II на Постановление № 225а от 7.VII.1956 г.) (Изв., бр. 66 от 1956 г.);

4. Постановление № 224 от 23.IX.1957 г. (Изв., бр. 79 от 1957 г.);

5. точка 2 от Постановление № 272 от 26.XII.1960 г. (Изв., бр. 3 от 1961 г.);

6. Постановление № 106 от 1963 г. (ДВ, бр. 76 от 1963 г.);

7. Постановление № 113 от 17.X.1963 г. (ДВ, бр. 83 от 1963 г.);

8. точка 8 от Постановление № 46 от 25.IX.1964 г. (ДВ, бр. 96 от 1964 г.);

9. точки 6 и 7 от Разпореждане № 164 от 1966 г.;

10. Разпореждане № 482 от 20.X.1970 г. (ДВ, бр. 85 от 1970 г.);

11. Решение № 430 от 5.IX.1966 г. без т. 1;

12. Постановление № 49 от 1974 г. (ДВ, бр. 57 от 1974 г.) без допълнителните разпоредби.


Приложение към чл. 14, ал. 1 от ПМС № 106


Тарифа за облагане с данък върху оборота спиртните напитки, произвеждани от организации извън системата на ДСО "Винпром" и от граждани


Чл. единствен. (1) Спиртните напитки, произвеждани от организации извън системата на ДСО "Винпром" и от граждани, се облагат с данък върху оборота по данъчни ставки съгласно следната таблица:

/в левове/


Спиртни напитки Мярка Данък за Данък, Данък за Данък за
      произво- включен в вината и вината и
      дителите цената на ракиите, ракиите,
        дребно на които не произведени
        спиртните са произ- с употреба
        напитки ведени по на захар и
          установе- материали,
          ния ред непредвидени
            в БДС
1 2 3 4 5 6 7
1. За вина,произведени от:          
  а/ памид, димят, виненка, сензо, винта, хамб. мискет, каринян, керацуда, русенски димят, баянширей л 0.32 0.640 1.280 2.560
  б/ гъмза - всички видове, зарчин, шевка, гран ноар, аликант-буше и др. багрилни сортове л 0.38 0.680 1.360 2.730
  в/ червен мискет, кокорко, фетяска л 0.74 1.180 2.370 4.740
  г/ мавруд, широка мелнишка лоза, асеновградски мавруд л 0.74 0.994 1.980 3.970
  д/ саперави, гаме ноар, барбера   0.74 1.080 2.160 4.330
  е/ ркацители, юни блан, алиготе   0.74 1.120 2,240 4.480
  ж/ итал. ризлинг, немски ризлинг, совиньон, траминер, силванер, пино шардоне, пино ноар л 0.42 1.030 2.060 4.120
  з/ каберне, мерло л 0.42 0.850 1.710 3.420
  и/ тамянка, врачански мискет,фурминт, харш лавелю, мускат отонел, пино гри л 0.74 1.030 2.060 4.120
  к/ директни сортове - отело, кераца, алжирка, зайбел и др. подобни л 0.24 0.635 1.260 2.520
  л/ малини, капини, боровинки, ябълки и др. диворастящи плодове л 0.42 0.650 1.300 -
2. За ракии          
  а) гроздова (джиброва) ал. гр. 0.025 0.0588 0.1176 0.2352
  б) сливова (сини тип "Кюстендилски") ал. гр. 0.030 0.0973 0.1946 0.3892
  в) плодова ал. гр. 0.020 0.0591 0.1182 0.2364
  г) джанкова ал. гр 0.016 0.0591 0.1182 0.2364
             

(2) Данъкът върху оборота за производителите се заплаща с 20% намаление, когато се получават ракии срещу продадени плодове, съгласно чл. 7 от постановлението за производството и търговията на спиртни напитки, произведени от организации извън системата на ДСО "Винпром" и от граждани. (3) ТКЗС плащат данъка по колона 5 от таблицата по ал. 1 за джанковата ракия с 50% намаление.


Промени настройката на бисквитките