ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 56 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 9 ОКТОМВРИ 1980 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВУВАНЕ УПРАВЛЕНИЕТО НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ И ЗАВЕДЕНИЯТА ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И СОЦИАЛНИ ГРИЖИ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 56 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 9 ОКТОМВРИ 1980 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВУВАНЕ УПРАВЛЕНИЕТО НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ И ЗАВЕДЕНИЯТА ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И СОЦИАЛНИ ГРИЖИ
Обн. ДВ. бр.91 от 25 Ноември 1980г.
Загубило значение.
В изпълнение на решенията на Мартенския пленум на ЦК на БКП (1979 г) за последователно прилагане на икономическия подход в управлението на всички отрасли и дейности на народното стопанство, на Основните насоки за прилагане на икономическия подход при развитието на обществените фондове за потребление и усъвършенствуване управлението на извънпроизводствената сфера, утвърдени от Политбюро на ЦК на БКП, и с оглед да се създадат необходимите условия за повишаване ефективността на здравеопазването и социалните грижи
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (1) Да се преустрои системата за финансиране на организацията и заведенията за здравеопазване и социални грижи, които да се приведат на специфична стопанска сметка, осигуряваща образуването на доходите им в съответствие с количеството и качеството на фактически извършената от тях работа при последователно спазване основните принципи на социалистическото здравеопазване за безплатно, достъпно и висококвалифицирано здравно обслужване на населението, залегнали в Конституцията и законите на Народна република България.
(2) Частта от средствата за издръжка на организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи, съответствуваща на стойността на регламентираните от държавата безплатни здравни услуги за населението, да се осигурява от републиканския бюджет и бюджетите на окръжните и общинските народни съвети по единни нормативи, диференцирани по типове заведения и видове дейности. Останалата част от своята издръжка организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи да осигуряват от постъпленията по договори със стопанските и другите социалистически организации за оказване на допълнителни услуги срещу заплащане от средствата им по фонд "Социално-битови и културни мероприятия", както и от постъпленията за отделни видове платени услуги по такси и цени, утвърдени по установения ред.
(3) Размерът на дохода за потребление, включващ фонд "Работна заплата" и фонд "Социално-битови и културни мероприятия" на организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи, се определя като резултативна величина в зависимост от социалната ефективност и крайните икономически резултати от дейността им.
(4) Нормативно определеният с плана размер на бюджетните средства за издръжка на организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи може по отчет да се изменя (намалява или увеличава) от финансиращия орган в зависимост от:
1. изпълнението на държавните планови задачи и програми, утвърдени от съответния висшестоящ орган;
2. оценката на качеството и културата на обслужване на пациентите;
3. изменението на условията, на чиято основа са утвърдени нормативите.
Чл. 2. Приема Наредба за специфичните правила за управление на организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи и на техните поделения.
Чл. 3. (1) Организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи да разширят дейността си за извършване допълнителни услуги на социалистическите организации и на гражданите по тяхно искане срещу заплащане.
(2) Освен заплащането на допълнително поисканите услуги извън регламентираната от държавата безплатна медицинска помощ социалистическите организации:
1. осигуряват за своя сметка сгради и помещения, необходими за организиране на ведомствени (заводски) здравни заведения и служби, и парични средства за: обзавеждане с инвентар и малоценни и малотрайни предмети; отопление, осветление и водоснабдяване; канцеларски, транспортни, пощенски и телефонни разходи; поддържане и текущ ремонт и за други домакински потребности;
2. могат да участвуват със свои средства в изграждането и поддържането на съвместни здравни заведения и служби.
(3) Ведомствата и организациите, които получават приходи от туристически или други услуги във валута и в сключените от тях договори е предвидена безплатна медицинска помощ на чужди граждани, заплащат на организациите за здравеопазване установените такси във валута за оказване здравна помощ на тези граждани.
Чл. 4. (1) Към организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи и към техните поделения се създават съвети като колективни органи за ръководство. В тях се включват: ръководителят на организацията (поделението), неговите заместници и представителите на обществените организации. Останалите членове на съвета се избират от общото събрание (пълномощниците) на колектива.
(2) Министърът на народното здраве съвместно с председателя на Централния комитет на Профсъюза на здравните работници до 30 ноември 1980 г. да утвърди правилник за задачите, устройството и дейността на съветите като колективни органи за управление.
Чл. 5. Министерството на народното здраве:
1. утвърждава на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети, ведомствата и пряко подчинените му организации и поделения контролни цифри, държавни планови задачи, нормативи и лимити за дейността по здравеопазването и социалните грижи;
2. подпомага финансово с централизираните си фондове нормалното функциониране на отделните организации.
Чл. 6. (1) Към Министерството на народното здраве се образуват следните парични фондове:
1. "Разширяване и техническо усъвършенствуване";
2. "Резервен";
3. "Регулиране на работната заплата";
4. "Валутен".
(2) Средствата за фонд "Разширяване и техническо усъвършенствуване" се набират чрез централизиране до 20 на сто от постъпленията по фонд "Разширяване и техническо усъвършенствуване" на организациите за здравеопазване и социални грижи, от отчисленията за държавния бюджет, образувани по схемата за разпределение на общия доход на стопанските организации към Министерството на народното здраве, както и от средствата, получени от наложени санкции по линията на държавния санитарен контрол или при нанесени здравни щети, непредотвратени здравни неблагополучия или при констатиране на надпределно допустими параметри, водещи до формиране на фактори, действуващи неблагоприятно върху здравето на населението. Средствата по фонда се изразходват в съответствие с Правилника за финансиране на стопанската дейност (обн., ДВ, бр. 64 от 1978 г.; изм. и доп., бр. 80 от 1980 г.).
(3) Фонд "Резервен" се образува от отчисления на организациите за здравеопазване и социални грижи на пряко подчинение съгласно наредбата по чл. 2 и се изразходва за:
1. заемообразно и по изключение безвъзмездно покриване на временен недостиг от средства за фонд "Работна заплата" на организациите за здравеопазване и социални грижи.
2. финансиране на допълнително възникнали извънпланови задачи и непредвидени разходи.
(4) Средствата за фонд "Регулиране на работната заплата" се набират от отчисления в размер 50 на сто от сумата на нормативните вноски от регулиране на дохода за потребление по финансовите сметки на поделенията и здравните организации без поделения и се изразходват за покриване недостига на фонд "Работна заплата" при условията на наредбата по чл. 2.
(5) Средствата по фонд "Валутен" се набират и изразходват в съответствие с нормативните актове.
Чл. 7. Организациите за здравеопазване и социални грижи и техните поделения, които прилагат наредбата по чл. 2, правят вноски за Държавното обществено осигуряване в размер 30 на сто върху изплатеното трудово възнаграждение.
Чл. 8. (1) Държавният комитет за планиране и Министерството на финансите по предложение на Министерството на народното здраве до 30 ноември 1980 г. да утвърдят:
1. единни нормативи за издръжка на единица дейност от здравен и социален характер и нормативи за финансиране от бюджета по типове заведения и видове дейности;
2. наредба за реда и размера за намаляване (увеличаване) на нормативно определените с плана бюджетни средства за издръжка на организациите и заведенията за здравеопазване и социални грижи в зависимост от факторите, посочени в чл. 1, ал. 4.
(2) Единните нормативи по предходната алинея се утвърждават за петгодишен период и ежегодно се актуализират преди утвърждаване на контролните цифри по годишните планове.
Чл. 9. Министърът на народното здраве съгласувано с Министерството на финансите и Централния съвет на Българските професионални съюзи да определи номенклатура на платените здравни услуги.
Чл. 10. Министерството на финансите и Министерството на народното здраве до 31 октомври 1981 г. да изработят норми за амортизационни отчисления на основните средства в системата на здравеопазването с оглед включването им през 1982 г. в нормативната издръжка на организациите за здравеопазване и социални грижи.
Чл. 11. Държавният комитет за планиране и Министерството на финансите по предложение на Министерството на народното здраве, съгласувано с Централния съвет на Българските професионални съюзи и с Държавния комитет по туризма, до 30 ноември 1980 г. да утвърдят таксите и цените на здравните услуги за чужди граждани.
Чл. 12. Министърът на народното здраве съвместно с председателя на изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет и на Столичния народен съвет до 15 декември 1980 г. да утвърдят усъвършенствувани управленчески структури на организациите за здравеопазване и социални грижи и да укрепят икономическите им служби с квалифицирани кадри.
Чл. 13. Министерството на народното здраве и Комитетът по труда и работната заплата съвместно с Централния съвет на Българските професионални съюзи до 30 ноември 1980 г. да утвърдят типови вътрешни правила за организация на работната заплата в организациите за здравеопазване и социални грижи.
Заключителни разпоредби
§ 1. (1) Постановлението и наредбата по чл. 2 се прилагат от 1 януари 1981 г. в организации и заведения за здравеопазване и социални грижи, определени от министъра на народното здраве и председателите на изпълнителните комитети на съответните окръжни народни съвети.
(2) Министерството на народното здраве съвместно с Централния комитет на Профсъюза на здравните работници и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети през 1981 г. да организира експериментално в няколко поликлинични заведения прилагането на нова форма на здравно обслужване при осигурени условия за свободен избор от пациентите на лекуващия лекар.
§ 2. Стопанските организации към Министерството на народното здраве прилагат специфичните правила за управление на съответния отрасъл, към който принадлежат по съдържание на своята дейност. Всички отчисления за държавния бюджет по схемата за образуване и разпределения на общия доход на тези организации от 1 януари 1981 г. да се внасят във фонд "Разширяване и техническо усъвършенствуване" на Министерството на народното здраве.
§ 3. На основата на резултатите и изводите от експериментите министърът на народното здраве съгласувано с председателя на Държавния комитет за планиране, министъра на финансите и председателя на Комитета по труда и работната заплата до 30 юни 1982 г. да внесе предложение за налагащите се изменения в това постановление и наредбата по чл. 2 с оглед прилагането им в цялата система на здравеопазването.