Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 96 от 12.XII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 63 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 6 НОЕМВРИ 1980 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВУВАНЕ УПРАВЛЕНИЕТО НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ ЗА ФИЗИЧЕСКА КУЛТУРА, СПОРТ И ТУРИЗЪМ НА ОСНОВАТА НА ИКОНОМИЧЕСКИЯ ПОДХОД

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 63 ОТ 6 НОЕМВРИ 1980 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВУВАНЕ УПРАВЛЕНИЕТО НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ ЗА ФИЗИЧЕСКА КУЛТУРА, СПОРТ И ТУРИЗЪМ НА ОСНОВАТА НА ИКОНОМИЧЕСКИЯ ПОДХОД

Обн. ДВ. бр.96 от 12 Декември 1980г., изм. ДВ. бр.60 от 27 Юли 1990г., изм. ДВ. бр.94 от 15 Ноември 1991г., изм. ДВ. бр.78 от 25 Септември 1992г.

В изпълнение решенията на Мартенския пленум на ЦК на БКП (1979 г.) и на Основните насоки за прилагане на икономическия подход при развитието на обществените фондове за потребление и усъвършенствуване на управлението в извънпроизводствената сфера, утвърдени в Решение № 210 на Политбюро на ЦК на БКП от 6 май 1980 г., за постигане на по-висока социална ефективност от физическата култура, спорта и туризма, за укрепване здравето и повишаване работоспособността на трудещите се, за по-нататъшното развитие на масовата физическа култура и масовия спорт, за повишаване спортното майсторство и комунистическото възпитание на подрастващото поколение и на целия народ

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Препоръчва на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и на Централния съвет на Българския туристически съюз да организират и провеждат дейността по физическата култура, спорта и туризма върху основата на икономическия подход в съответствие с наредбата по ал. 2.

(2) Приема Наредба за специфичните правила за управление на организациите за физическа култура, спорт и туризъм на основата на икономическия подход.


Чл. 2. (1) Дава съгласие от 1 юли 1981 г. да се образуват:

1. (отм. - ДВ, бр. 78 от 1992 г.)

2. стопанска организация "Туристически имоти" към Централния съвет на Българския туристически съюз като юридическа личност с предмет на дейност: стопанисване на материалната туристическа база; туристическа маркировка; вътрешен и международен туризъм и комплексно туристическо обслужване.

(2) Материалната спортна база в кварталите на градовете и в селата и туристическата база във високопланинските и отдалечените райони, предназначени за масова физическа култура и туризъм, се издържа от народните съвети, а ведомствената материално-спортна и туристическа база - от стопанските организации, поделенията, училищата и учрежденията.


Чл. 3. (Отм. - ДВ, бр. 78 от 1992 г.)


Чл. 4. Предлага издателската дейност на Българския съюз за физическа култура и спорт и на Българския туристически съюз да се обособи на стопанска сметка и да се извършва на основата на наредба, утвърдена от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централния съвет на Българския туристически съюз съгласувано с Комитета за култура.


Чл. 5. Разрешава Централният съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централният съвет на Българския туристически съюз непосредствено или чрез своите организации да извършват: международна посредническа, спортна и туристическа дейност; изпращане на специалисти (треньори, научни работници и др.) на работа в чужбина; продажба на лицензии, патенти и ноу-хау в областта на физическата култура, спорта и туризма; международна и вътрешна рекламна дейност; организиране на спортно-туристически томболи и лотарии след разрешение на Министерството на финансите.


Чл. 6. Българската телевизия, Българското радио и организациите за физическа култура, спорт и туризъм заплащат взаимните си услуги по договор съгласно тарифа и ценоразписи, утвърдени от Държавния комитет за планиране и Министерството на финансите.


Чл. 7. (1) Стопанските организации и техните поделения, учрежденията, изпълнителните комитети на общинските народни съвети и кметствата да осигуряват с финансовите си планове и бюджетите си средства за финансиране развитието на масовата физическа култура, спорта и туризма.

(2) Средствата по предходната алинея да се осигуряват от фонд "Социално-битови и културни мероприятия", а за учениците, студентите и неработещото население - от бюджетните източници на съответните учреждения, общински народни съвети и кметства.

(3) Средствата по ал. 1 да се използуват пряко или чрез клубовете, съветите или дружествата за физическа култура и спорт, съответно чрез туристическите клубове, съвети и дружества, по наредба, утвърдена от Министерството на финансите, предложена от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, Централния съвет на Българския туристически съюз, Централния съвет на Българските професионални съюзи и Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз.

(4) Средствата по ал. 1 да се отпуснат на клубовете, съветите и дружествата въз основа на пряко договаряне за действително организираните в клубовете и дружествата и включени в масовите физкултурни, спортни или туристически мероприятия трудещи се.


Чл. 8. (1) Дружествата за физическа култура и спорт и туристическите дружества финансират своята дейност от членски внос, целево отпуснати средства за организиране на масова физкултурна, спортна и туристическа дейност и приходи от платени спортни прояви и състезания, реклами и др.

(2) Централният съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централният съвет на Българския туристически съюз могат да отпускат от своите фондове "Развитие на физическата култура и спорта", съответно "Развитие на туризма", временна или безвъзмездна финансова помощ на дружества за физическа култура и спорт и на туристически дружества, които по обективни причини не могат да издържат дейността си от собствени източници на средства. Финансовата помощ се отпуска по решение на бюрото на съответния централен съвет след доказване от дружествата необходимостта от средства и причините, поради които тя е възникнала, и представяне на програма за осигуряване на издръжката от собствени източници на средства.


Чл. 9. (1) Цените на входните билети за платените спортни състезания се утвърждават от Държавния комитет за планиране по предложение на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, като техният размер се определя в зависимост от:

1. качествените параметри на спортните съоръжения - стадиони, площадки, зали, басейни и др., съответно категоризирани;

2. категорията на проявите - международни, национални, окръжни, местни и др., официални или приятелски и т. н.;

3. разходите за провеждане на мероприятията;

4. интереса към определени спортни прояви и услуги;

5. значимостта на проявите - полуфинални или финални състезания, популярността на участвуващите отбори и състезатели и други подобни.

(2) На входните билети за учащите се и войниците се утвърждават по-ниски цени, които също се диференцират в зависимост от факторите, посочени в предходната алинея.

(3) Утвърдените цени на входните билети могат да се намаляват, когато организациите, провеждащи състезанията, са заинтересувани от това.

(4) Нетните приходи от платените спортни прояви и състезания се разпределят между организациите - участници в тях, и организацията, стопанисваща спортните съоръжения, по ред и правила, определени от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт съгласувано с Министерството на финансите.


Чл. 10. (1) Окръжните съвети за физическа култура и спорт и окръжните съвети на Българския туристически съюз финансират своята дейност за сметка на вноски, получени от дружествата за физическа култура и спорт и туристическите дружества и от целево отпуснати средства от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централния съвет на Българския туристически съюз. Издръжката на апарата им се осигурява в рамките на лимитите, утвърдени от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, съответно Българския туристически съюз.

(2) Издръжката на апарата на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, на Централния съвет на Българския туристически съюз и на спортните и туристическите федерации се финансира от собствени средства и от фонд "Развитие на физическата култура и спорта", съответно "Развитие на туризма", в рамките на предварително утвърдени лимити от Министерството на финансите и Комитета по труда и работната заплата.

(3) Работната заплата на служителите от апарата на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, съответно Българския туристически съюз, на спортните и туристическите федерации и на окръжните съвети се поставя в зависимост от динамиката на работната заплата в системата на физическата култура и спорта и на туризма като цяло и от постигнатите резултати по показателите за социална ефективност. Нарастването на средната брутна работна заплата спрямо предходната година не може да бъде по-голямо от абсолютното увеличение на средната брутна работна заплата на едно лице в организациите, включени в ръководените от тях системи. Организацията на работната заплата се извършва въз основа на наредба, издадена от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, съответно Българския туристически съюз, и от Комитета по труда и работната заплата.


Чл. 11. (1) Към Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и към Централния съвет на Българския туристически съюз се създават следните централизирани фондове:

1. "Разширяване и техническо усъвършенствуване";

2. "Развитие на физическата култура и спорта", съответно "Развитие на туризма";

3. "Валутен";

4. "Резервен".

(2) Средствата за фондовете по предходната алинея се набират и изразходват по наредба, утвърдена от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, съответно Българския туристически съюз, съгласувано с Министерството на финансите.

(3) Мероприятията, провеждани пряко от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, Централния съвет на Българския туристически съюз или от спортните им федерации, се финансират отделно от издръжката на апарата, както следва:

1. мероприятията по националните програми - от целево отпуснатите средства от бюджета;

2. спортните мероприятия с платен вход - от събраните приходи.

(4) Положителният резултат от платените състезателни мероприятия се разпределя по нормативи, утвърдени от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, съответно от Централния съвет на Българския туристически съюз, и Министерството на финансите, за съответните федерации и за централизираните фондове "Разширяване и техническо усъвършенствуване" и "Развитие на физическата култура и спорта" ("Развитие на туризма"). Когато провежданите републикански или международни първенства или състезания не могат да се самоиздържат поради спецификата на съответния спорт, разликата се покрива от фонд "Развитие на физическата култура и спорта" ("Развитие на туризма").

(5) (Отм. - ДВ, бр. 94 от 1991 г.)


Чл. 12. Системата за финансиране на окръжните съвети на Българския съюз за физическа култура и спорт и окръжните съвети на Българския туристически съюз и на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централния съвет на Българския туристически съюз съгласно чл. 10 и 11 от това постановление да се прилага експериментално през 1981 г.


Чл. 13. (1) Целевите програми за непрекъснато усъвършенствуване на високото спортно майсторство на основата на четиригодишния олимпийски цикъл и задачите от национално значение: за развитието на особено важни спортове, за научна и научно-приложна дейност, за организиране на крупни спортни мероприятия по решение на Министерския съвет (спартакиади, универсиади, световни и европейски първенства, туристически събори, провеждане на експедиции), за маркировка и радиовръзки, се финансират от държавния бюджет по план-сметки, предварително утвърдени от Министерството на финансите.

(2) Средствата по предходната алинея се отпускат от Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт, съответно от Централния съвет на Българския туристически съюз, които ги разпределят по изпълнители - участници в мероприятието.


Чл. 14. (1) Разходите за учебно-тренировъчната и спортносъстезателната дейност в спортните училища, интернатите, специализираните спортни школи, ученическите и детските школи и спортните паралелки се финансират от бюджетите на окръжните народни съвети, на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и на Централния съвет на Българския туристически съюз.

(2) Спортните интернати за най-талантливите ученици-спортисти в окръжните градове, в които няма спортни училища, се финансират от бюджетите на народните съвети.

(3) Разходите за създадените специализирани спортни школи към Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи, Министерството на народната просвета, Главното управление на Строителните войски и Министерството на транспорта се поемат от бюджетите на съответните министерства и други ведомства.


Чл. 15. (1) Изграждането на спортната и туристическата база от национално и окръжно значение се финансира от фонд "РТУ" към Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централния съвет на Българския туристически съюз и от бюджета на страната по планов ред.

(2) Базата за масова физическа култура, спорт и туризъм се изгражда от министерствата, другите ведомства, народните съвети и обществените организации.

(3) Поименните списъци на обектите за проектиране и строителство се утвърждават съгласно установения ред.


Чл. 16. (Отм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.)


Чл. 17. (1) Препоръчва на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и на Централния съвет на Българския туристически съюз широко да прилагат общественото начало в дейностите по развитието на физическата култура, спорта и туризма и поддържането, модернизацията и реконструкцията на материалната спортна и туристическа база, като привличат изтъкнати общественици, квалифицирани специалисти и др. Министерството на финансите и Комитетът по труда и работната заплата по предложение на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централния съвет на Българския туристически съюз да утвърдят размерите на хонорарите на привличаните извънщатни лица.

(2) Централният съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централният съвет на Българския туристически съюз при изпълнение на целеви програми от национално значение да създадат пулсиращи звена, като средствата за работна заплата се осигуряват в рамките на фонд "Работна заплата", предвиден в утвърдените целеви програми.


Чл. 18. Препоръчва на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и на Централния съвет на Българския туристически съюз:

1. съгласувано с Държавния комитет за планиране, Министерството на финансите, Комитета по труда и работната заплата и Българската народна банка да утвърдят до 31 март 1981 г.:

а) правилник за устройството и дейността на стопанските организации към съответния съюз;

б) наредби за категоризиране на спортните и туристическите обекти като основа за определяне на цените и ценоразписите за услуги, наеми, такси и др. при ползуване на спортни и туристически съоръжения, уреди, пособия, хижи, туристически домове, спортни столове, ресторанти и др.;

2. да утвърдят:

а) показатели и нормативи за учебно-спортната дейност на треньорския персонал;

б) нормативи за числеността на персонала в окръжните съвети за физическа култура и спорт и в окръжните съвети за туризъм и в дружествата и клубовете за физическа култура и спорт и в туристическите клубове и дружества.


Чл. 19. Предлага Централният съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт съгласувано с Централния съвет на Българските професионални съюзи, Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз, Министерството на народната просвета, Държавния комитет за планиране и Министерството на финансите до 30 юни 1981 г. да утвърди:

1. критерии за оценка на социалната ефективност на масовата дейност и за физическото развитие и повишаване дееспособността на населението;

2. финансови нормативи за издръжка на отделните видове дейности за физическо развитие и повишаване дееспособността на населението.


Чл. 20. Препоръчва на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и на Централния съвет на Българския туристически съюз:

1. да усъвършенствуват управленческите структури на различните равнища на управление и да ги укрепят с квалифицирани кадри в икономическите служби;

2. да създават форми за организиране и развитие на научноизследователската работа по икономика и управление на физическата култура, спорта и туризма в рамките на лимита и утвърдената численост на персонала.


Чл. 21. Предлага Централният съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт да утвърди до 1 март 1981 г. програма за изграждане на съблекални, бани, душове, умивални, осветление и други битови съоръжения към по-големите спортни обекти с оглед приспособяването им за масово индивидуално използуване от населението.


Заключителни разпоредби

§ 1. Това постановление и наредбата по чл. 1 са приети от Министерския съвет съгласувано с Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт и Централния съвет на Българския туристически съюз и не се отнасят за физкултурната, спортната и туристическата дейност в системата на Министерството на народната отбрана и на Министерството на вътрешните работи и влизат в сила от 1 януари 1981 г.


§ 2. Глава втора от наредбата по чл. 1 да се прилага експериментално през 1981 г.


§ 3. Нормативните актове по управление на икономиката се прилагат в областта на физическата култура, спорта и туризма, доколкото въпросите не се преуреждат с това постановление и с наредбата по чл. 1.


Промени настройката на бисквитките