Двугодишно споразумение за сътрудничество между Министерството на здравеопазването и СЗО за 2020-2021 г. е обнародвано днес
10 април 2020
Практическата рамка за сътрудничество между Министерството на здравеопазването на Република България и Регионалния офис за Европа на Световната здравна организация е зададена в подписаното двугодишно споразумение, обнародвано в "Държавен вестник", бр. 35 от 10 април 2020 г. Документът е следствие на консултациите между националните здравни органи и Секретариата на Регионалния офис на СЗО за Европа и е одобрено с Решение № 112 от 20 февруари 2020 г. на Министерския съвет.
Двугодишното споразумение има за цел подпомагане на страната в увеличаване възможностите за насърчаване на здравето на населението и намаляване на неравенствата в здравеопазването. Ще бъдат положени по-нататъшни съвместни усилия за укрепване на първичната здравна помощ чрез засилване на ефективната промоция на здравето.
Документът съдържа и анализ на здравната ситуация в страната, според който "очакваната продължителност на живота при раждане в България демонстрира увеличение през последното десетилетие, запазвайки разликата между продължителността на живота между мъжете и жените. Данните от Националния статистически институт отчитат средна продължителност на живота от 74,76 години за периода 2015 - 2017 г. Индикаторът за мъжете е по-нисък от този при жените, съответно 71,26 и 78,40. Средната продължителност на живота е 6 години по-ниска от средната за ЕС - 80,9 години".
Въпреки това експертите отчитат значителния напредък на България по отношение подобрението на общия здравен статус.
Текстът на споразумението е наличен в продукт "Сиела Здравеопазване", а в структура, наречена COVID-19 в съдържнието на продукта, можете да откриете важни препоръки, насоки, указания и основни стъпки за поведение при идентифициране на пациенти със съмнение за COVID-19.
Ако работите в сферата на здравеопазването, възползвайте се от безплатен пробен период на достъп до края на извънредното положение, за да откриете добър инструмент за ефективно изпълнение на административните си задължения.
Обратно