НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСИТЕ ЗА ДИПЛОМАТИЧЕСКИ СЛУЖИТЕЛИ (ДВ, БР. 70 ОТ 2008 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСИТЕ ЗА ДИПЛОМАТИЧЕСКИ СЛУЖИТЕЛИ (ДВ, БР. 70 ОТ 2008 Г.)
Обн. ДВ. бр.96 от 12 Ноември 2024г.
§ 1. В чл. 13 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Оповестяването на конкурса се извършва с публикуване на обявление в специализиран сайт или портал за търсене на работа, в интернет страницата на Министерството на външните работи и в регистъра по чл. 61, ал. 1 от Закона за администрацията. Обявлението се поставя и на общодостъпното място по чл. 12, ал. 1, т. 6."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Длъжностната характеристика е неотменна част от обявлението за конкурса и се оповестява навсякъде, където конкурсът е публикуван."
§ 2. В чл. 14 се правят следните изменения:
1. В ал. 2 т. 3 и 4 се изменят така:
"3. копия от документи за завършено висше образование и придобита образователно-квалификационна степен "магистър", допълнителна квалификация и правоспособност, които се изискват за длъжността; ако дипломата на кандидата за придобито в Република България образование е вписана в Регистъра на завършилите студенти и докторанти, в заявлението се посочват номер, дата и издател на дипломата, а ако документът за признаване на придобитото в чужбина образование е вписан в регистрите за академично признаване на Националния център за информация и документация, в заявлението се посочват номер, дата и издател на документа за признаване, като копие на диплома не се прилага;
4. копия от документите, удостоверяващи владеенето на чужди езици съгласно изискванията на чл. 27, ал. 1, т. 3 от Закона за дипломатическата служба и Наредба № 1 от 2013 г. за кариерното развитие на дипломатическите служители и ротацията на служителите в дипломатическата служба;".
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Подаването на заявлението и приложенията към него се извършва лично от всеки кандидат или чрез пълномощник. Подаване на документите е допустимо и по електронен път на предварително указан електронен адрес, като в този случай заявлението и всички приложени документи се подписват от кандидата с електронен подпис."
§ 3. В чл. 22, ал. 1, т. 2 думата "управленска" се заличава.
§ 4. В чл. 26, ал. 1, изречение първо думата "преценяват" се заменя с "оценяват".
§ 5. В чл. 32, ал. 1 думата "управленска" се заличава.
§ 6. В чл. 36 думите "или факс" се заличават, а думите "ако кандидатите са посочили такива" се заменят с "ако кандидатите са посочили адрес на електронна поща".
§ 7. В чл. 39 се правят следните изменения:
1. В ал. 2 думата "преценката" се заменя с "оценката".
2. В ал. 4 думите "по пощата или чрез факс" се заменят с "или се изпраща по електронна поща".
§ 8. В чл. 40, ал. 1 думата "преценката" се заменя с "оценката".
§ 9. В чл. 43 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 3:
"(3) Когато за заемането на длъжността "стажант-аташе" се изисква достъп до класифицирана информация, актът за назначаване се издава в 14-дневен срок от получаване на разрешението за достъп."
2. Досегашните ал. 3 - 4 стават съответно ал. 4 - 5.
§ 10. В чл. 44 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Предложение за обявяване на конкурс по ал. 1 се прави от директор на дирекция или генерален директор до постоянния секретар, съгласувано с ръководителя на звеното за управление на човешките ресурси, въз основа на реална и трайна потребност от дипломатически служител с определена квалификация и опит:
1. владеене на определен чужд език от посочените в т. 2, букви "б" и "в" от приложение № 2 към чл. 59, ал. 1 от Устройствения правилник на Министерството на външните работи (ДВ, бр. 80 от 2013 г.); или
2. квалификация и опит в специфична област на външната политика; или
3. квалификация и опит в нова за Министерството на външните работи област на експертиза."
2. Създават се нови ал. 3 и 4:
"(3) Конкурс по чл. 26, ал. 2 от Закона за дипломатическата служба може да се обяви само за длъжност, която е незаета за период от повече от шест месеца и за която в дипломатическата служба няма подходящ кандидат или длъжностите със сходни изисквания са повече на брой от служителите, които отговарят на изискванията.
(4) Предложението по ал. 2 се разглежда на заседание на Кариерната комисия, която дава мнение относно необходимостта от провеждане на конкурса и изпълнението на условията за обявяването му."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 5 и в нея думите "в не по-малко от два национални ежедневника" се заменят с "в специализиран сайт или портал за търсене на работа".
4. Досегашната ал. 4 става ал. 6.
5. Досегашната ал. 5 става ал. 7 и в нея се правят следните изменения:
а) точка 4 се изменя така:
"4. копия от документи за завършено висше образование и придобита образователно-квалификационна степен "магистър", допълнителна квалификация и правоспособност, които се изискват за длъжността; ако дипломата на кандидата за придобито в Република България образование е вписана в Регистъра на завършилите студенти и докторанти, в заявлението се посочват номер, дата и издател на дипломата, а ако документът за признаване на придобитото в чужбина образование е вписан в регистрите за академично признаване на Националния център за информация и документация, в заявлението се посочват номер, дата и издател на документа за признаване, като копие на диплома не се прилага;"
б) точка 5 се изменя така:
"5. копия от документите, удостоверяващи владеенето на чужди езици съгласно изискванията на чл. 27, ал. 1, т. 3 от Закона за дипломатическата служба и Наредба № 1 от 2013 г. за кариерното развитие на дипломатическите служители и ротацията на служителите в дипломатическата служба;".
6. Досегашната ал. 6 става ал. 8 и в нея се създава изречение второ: "Ако документите се подават по електронен път, те трябва да са подписани с електронен подпис."
7. Досегашната ал. 7 става ал. 9 и в нея думите "и в два национални ежедневника" се заменят с "в регистъра по чл. 61, ал. 1 от Закона за администрацията на Министерския съвет и в специализиран сайт или портал за търсене на работа".
8. Досегашните ал. 8 и 9 стават съответно ал. 10 и 11.
§ 11. Член 45 се изменя така:
"Чл. 45. (1) Конкурсът се провежда от комисия, назначена със заповед на министъра по предложение на постоянния секретар, в състав от пет до девет членове, като в състава ѝ задължително се включват и представители на звената за управление на човешките ресурси и за правно осигуряване. Председател на конкурсната комисия е постоянният секретар, който ръководи и организира нейната работа.
(2) В зависимост от броя на кандидатите в състава на комисията се включват достатъчен брой специалисти от областта, по която се провежда конкурсът, за да могат писмените работи да бъдат обработени в едноседмичен срок. В комисията могат да участват и външни специалисти.
(3) Членовете на комисията трябва да притежават необходимите професионална квалификация и опит, за да извършат преценка на професионалните и деловите качества на кандидатите.
(4) Всеки член на конкурсната комисия попълва декларация за липса на личен интерес от провеждането на конкурса и липса на отношения с някого от кандидатите, които пораждат основателни съмнения в неговата безпристрастност.
(5) Допускането на кандидатите до конкурса се извършва от конкурсната комисия, като до участие се допускат лица, които са представили всички необходими документи и отговарят на минималните и на специфичните изисквания, предвидени в заповедта по чл. 44, ал. 6. Решението на комисията относно допускането до конкурса се оформя в протокол съгласно приложение № 2 и се подписва от всички членове."
§ 12. Член 46 се изменя така:
"Чл. 46. (1) Конкурсът включва писмена и устна част.
(2) Конкурсната комисия утвърждава конспект от теми за провеждане на устната част на конкурса и критерии за оценка на представянето. Конспектът се връчва на допуснатите до конкурса кандидати не по-късно от 14 дни преди датата на провеждането на конкурса.
(3) Писмената част включва две форми - решаване на тест и изготвяне на аналитичен материал по тема от обхвата на изискванията на длъжността. Продължителността на провеждането на всяка конкретна форма от писмената фаза на конкурса се определя от конкурсната комисия, като началото и краят се обявяват от председателя на комисията.
(4) Конкурсната комисия осигурява листове, подпечатани с печата на Министерството на външните работи, за решаването на теста и за изготвянето на аналитичния материал. Писмените работи се поставят в плик - голям формат, а в плик - малък формат, всеки кандидат запечатва попълнен формуляр с неговото име.
(5) Отварянето на плика - малък формат, става, след като тестът и аналитичният материал са оценени от проверяващите, за да се отбележи резултатът срещу името на кандидата.
(6) Конкурсната комисия изготвя три различни варианта на тест с открити въпроси и/или затворени въпроси с един възможен верен отговор. След обявяване на началото на провеждането на конкурса един от кандидатите изтегля чрез жребий един от вариантите на тест и го обявява на всички кандидати. Оповестяват се и неизтеглените варианти.
(7) Тестовете се оценяват по петстепенна скала. Комисията определя предварително колко верни отговора на каква оценка съответстват, което се съобщава на кандидатите от председателя на комисията.
(8) Писмените разработки на аналитичен материал са анонимни и се оценяват от двама специалисти по проблематиката по петстепенна скала по критерии задълбоченост на съдържанието и стил на изложение по следния начин:
1. членовете на комисията разпределят писмените работи помежду си за проверка и оценка на случаен принцип; всяка писмена работа се проверява и оценява от двама членове на комисията, независимо един от друг, без взаимна консултация и без обмяна на информация за оценките;
2. писмените работи се оценяват от проверяващите по петстепенна скала с точност до 1,0; крайната оценка е средноаритметична между оценките на двамата проверяващи;
3. при разлика в оценките на двамата проверяващи, по-голяма от 1,0, писмените работи се проверяват и от арбитър - член на комисията, посочен от нейния председател; окончателната оценка е средноаритметичната между трите оценки;
4. всеки проверяващ записва поставената от него оценка в свой отделен работен протокол срещу номера на писмената работа; оценки върху писмената работа не се поставят; работните протоколи се предават на председателя на комисията за изготвяне на окончателния протокол, който се подписва от членовете на комисията.
(9) Общата оценка за писмената част се определя като средноаритметична от оценките от теста и от аналитичния материал. До устен изпит се допускат само кандидати, които успешно са издържали писмения изпит. За успешно издържал писмения изпит се смята кандидат, който е получил оценка не по-ниска от "4,0". Кандидатите се уведомяват за резултатите от писмения изпит в едноседмичен срок от провеждането на изпита. Уведомяването се извършва чрез електронно съобщение.
(10) Устната част има за цел да провери специализираните и професионалните знания и умения на кандидатите.
(11) По време на устната част комисията задава на кандидатите въпроси по включените в конспекта теми, както и въпроси по теми от обхвата на длъжността, като на част от въпросите кандидатите отговарят на чуждите езици, които се изискват за заемане на длъжността. Оценява се цялостното познаване на основните проблеми по темите от конспекта, способността за аргументиране на лично мнение, теоретични знания и изказ. Кандидатът се оценява от всеки член на комисията по петстепенна скала, като оценката е средноаритметична от оценките на членовете на комисията. Устна част от изпита се смята за успешно издържана при средноаритметична оценка от "4,0" и по-висока.
(12) Кандидатите се класират по сбора от средноаритметичната оценка от писмената и от устната част на изпита.
(13) В петдневен срок от приключването на конкурса председателят на комисията представя на министъра протокол за проведения конкурс и всички документи на класираните кандидати, като прави предложение за назначаване на кандидата с най-висок резултат по ал. 12, но не по-нисък от 4,50. При равни резултати между двама и повече кандидати комисията прави мотивиран избор.
(14) Окончателните резултати на кандидатите се оформят във формуляр съгласно приложение № 3.
(15) Преценката на комисията и класирането на кандидатите не подлежат на съдебен контрол.
(16) Участвалите в проведения конкурс кандидати, които не са класирани на първо място, могат да възразят пред министъра на външните работи в 7-дневен срок от получаването на протокола на комисията. При основателност на възраженията министърът прекратява конкурсната процедура и насрочва нов конкурс. Решението на министъра не подлежи на съдебен контрол.
(17) В 14-дневен срок от представянето на протокола по ал. 14 министърът издава акт за назначаване на кандидата, класиран на първо място. Когато за заемането на длъжността се изисква достъп до класифицирана информация, актът за назначаване се издава в 14-дневен срок от получаване на разрешението за достъп. В едногодишен срок от встъпването в длъжност служителят преминава обучението по глава втора, раздел II от Наредба № 3 от 2008 г. за условията и реда за организиране и провеждане на обучения от Дипломатическия институт към министъра на външните работи (ДВ, бр. 70 от 2008 г.).
(18) Всички документи, свързани с провеждането на конкурса, се съхраняват в архива на звеното за управление на човешките ресурси в сроковете, определени по реда на чл. 43 и 44 от Закона за Националния архивен фонд."